This War of Mine: Gra planszowa / The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Gambit »

Argue pisze: 25 sie 2018, 15:47 Dobry pomysł, żeby dodać jeszcze trochę losowości, czyż nie? :)
Akurat to nie ta losowość mi przeszkadzała.
Argue
Posty: 431
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Argue »

To był tylko ironiczny post w kierunku Gambita, że wykorzystałby taką kość w tej grze, mimo że miał nadwyżkę losowości.
Co do samego znaczenia dla losowości, jeżeli bierzesz karty kolorów po prostu w określonej kolejności i kładziesz pod spód, to ma, jeżeli po każdym wyborze tasujesz to już nie :) ( Wiem jaki jest poprawny wariant zgodnie z instrukcją :) )
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Pastorkris »

Czyli reasumując: jak grasz źle i oszukujesz to kostka jest be, bo może Ci to utrudnić? ;)
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Acererak »

O, niedługo będzie można zamawiać dodatek ten nowy, w wersji dla KS. Już można zapisywać się na zamówienie (bez płacenia jeszcze). I znowu AR zrobiło chyba ten sam błąd co zawsze: znowu niejasno się wyrażają. Z tego co napisali nie wynika jednoznacznie, że te 2 nowe scenariusze wchodzą w skład ulepszenia Incidents (acz zakładam że raczej tak bo przecież po to robią specjalną edycję, żeby ludzie z KS nie czuli się pokrzywdzeni). No i wysyłka polskiej wersji w styczniu, kiedy Galakta zapowiedziała sklepową polską wersję w... listopadzie. Czyli tradycyjnie kickstarter ma później (acz tym razem o tyle dobrze, że nie będzie kupowania dwa razy tego samego). Raczej się skuszę, bo jednak TWoM co jakiś czas na stole u mnie ląduje (i nawet średnio przekonany do tej gry znajomy chętnie gra nie dla klimatu, ale dla wspólnego kombinowania jak tutaj próbować wybrnąć i śmieszkowania z nieudanych rzutów). Trzeba przyznać, że skrypty są naprawdę nieźle losowe. Jeszcze nigdy zderzenia z rzeczywistością jeszcze mi się nie powtórzyły.

https://www.kickstarter.com/projects/aw ... ts/2290582
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Furan »

zakwas pisze: 10 sie 2018, 21:52 De Sade dziś nie rusza nikogo.
Eeeeee... ekhem. Aha. To chyba czytaliśmy innych De Sade'ów. :shock:
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Muad'Dib »

Czy ktoś, po wypełnieniu ankiety, dostał jakąś informację zwrotną? Nie wiem czy się niepokoić, że system mnie nie przetrawił czy to normalne, że czekam X tygodni po wysłaniu formularza?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: playerator »

Muad'Dib pisze: 06 lis 2018, 10:10 Czy ktoś, po wypełnieniu ankiety, dostał jakąś informację zwrotną? Nie wiem czy się niepokoić, że system mnie nie przetrawił czy to normalne, że czekam X tygodni po wysłaniu formularza?
Niby pytasz, czy ktoś dostał, a ja również nie dostałem, ale zawsze to raźniej we dwóch :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Odi »

Dziś na GF pierwsza część mojej... hm... quasi-recenzji This War of Mine, będącej swego rodzaju polemiką z rewizją, którą zrobił niedawno Gambit.

Jutro część druga, dla mnie najistotniejsza. Zapraszam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

I jest już część druga mojej recenzji (czy też quasi-recenzji) This War of Mine

Tym razem skupiam się na przesłaniu, jakie niesie gra i sposobie, w jaki to robi.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: vikingowa »

Bardzo dobry tekst. Lepiej wszystkiego ująć nie mogłeś... Niezwykła to gra i godna zagrania😉
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

Dzięki :)

Zagrać warto na pewno, choć doskonale rozumiem tych, którym nie podeszła (kwestie mechaniki - jako gra coop to nie jest najlepszy tytuł). To przesłanie i warstwa fabularna robi z TWoM grę w pewnym sensie przełomową.
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Mixthoor »

Świetny i przemyślany materiał. Od takiej osoby oczekuję, iż nie będzie polemizował ze zbezczeszczoną skalą ocen, która w rzeczywistości dla wielkiej masy rozpoczyna się od 5 oczek w górę, traktując środek skali jako reprezentanta dna totalnego. Dziękuję Ci, że odcinasz się jednak od ów skali. Zachęcam Cię również do częstszego publikowania takich materiałów, należą bowiem do nielicznych w świecie gier planszowych, które można zdefiniować słowem "wartościowy".
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

Ciesze się bardzo, że mój tekst trafił do kilku osób i dziękuję za komentarz.
Temat skali, to okazja do zupełnie innej dyskusji. W skrócie powiem tylko, że oczekują jej poniekąd sami czytelnicy/gracze, bo "gadanie gadaniem", ale na koniec i tak chcą widzieć liczbę, która najwięcej mówi im o grze. I ja normalnie też oceniam liczbowo, ale w tym konkretnym wypadku uznałem, że TWoM zasługuje na zupełnie inny tekst. Oby więcej takich gier, oby więcej poważnych tematów w naszym hobby.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Jan_1980 »

Np. wieś podczas wojny. Taka Agricola, ale na smutno i poważnie.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

Nie wiem czy akurat o to mi chodziło :wink:
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: playerator »

Również chciałbym podziękować za ten tekst. I za przypomnienie, że jest całe mnóstwo książek, które warto przeczytać.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

jest całe mnóstwo książek, które warto przeczytać
A to ponadczasowa prawda, adekwatna pod każdą szerokością geograficzną :)
Literatury reportażu wojennego, także tego najnowszego (Ukraina, Syria) jest na rynku sporo. Zachęcam.
Dziadekjoe
Posty: 30
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:17
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Dziadekjoe »

Czy ktoś posiada może księgę skryptów po polsku w pdf?
janusznosacz
Posty: 40
Rejestracja: 02 sie 2018, 15:56

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: janusznosacz »

This War od Minę jest smutne, przytłaczające, depresyjne, stajemy twarzą w twarz z okrucieństwem i sami jesteśmy też okrutnii
Ale nie takim bestialstwem jakie działo się na prawdziwej wojnie np Mały Oświęcim
Skrypty w grze, to ledwie bajeczki.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: siekan »

Moje wrażenia po partii solo:
Ostatnio zmieniony 26 lis 2018, 16:18 przez siekan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: siekan »

Moje wrażenia po 3 partiach solo:
Najbliżej mi z tej gry do Robinsona. Z tym, że TWOM idzie bardziej w stronę przygody (o ile temat w grze można nazwać przygodą), a Robinson w stronę optymalizacji i euro. Bardzo mi się podoba, że zarówno faza dzienna jak i nocna są na tyle rozbudowane i nie czuć, że któraś z nich jest dodana tak na siłę, która dzieje się "sama". Gra jest trudna, gra jest bardzo losowa - jak dla mnie, jest to świetne w grach kooperacyjnych, gdzie cieszymy się samą rozgrywką a nie tylko wynikiem końcowym. Miałem partię, gdzie 3 dni był lajt i miałem mnóstwo zapasów, a miałem również taką, gdzie już pierwszego dnia postacie ledwo zipiały. Zasad jest mało, wszystko jest intuicyjne, chociaż warto pamiętać o kilku smaczkach (rzut kością na wytrych, możliwość przyniesienia wody i zasobów drewna/komponentów bez konieczności ich odnalezienia w wyprawach, dodawanie zmęczenia przy wyprawach / warcie).
Drastyczne opisy są czasem naprawdę przygnębiające, ale myślę, że klimat dopiero rozwinie skrzydła przy grze wieloosobowej. Jak dla mnie jedna z lepszych kooperacji na rynku.
Gra ma też swoje wady. Brakuje mi kontroli czasu gry. Czasem mam ochotę na kilkugodzinną sesję, czasem na krótki godzinny scenariusz. Tutaj tego nie ma. Pewnie zmienią to dodatki i karty scenariuszy, aczkolwiek na chwilę obecną trzeba sobie rezerwować cały wieczór. Brakuje mi też karty pomocy, co by nie wertować cały czas dziennika. Ciężko mi się dopatrzyć innych wad, naprawdę.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: playerator »

Trochę szkoda, że usunąłeś poprzedniego posta. Możliwość porównania, jak zmienia się postrzeganie gry po kolejnych partiach, byłaby bardzo ciekawa.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

W pewnym sensie to zarządzanie czasem jest. Scenariusze są krótsze niż kampania, tak na 3 godz. zamiast 4-6. Nie do końca natomiast wyobrażam sobie tę grę z godzinnym scenariuszem.
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Acererak »

Galakta już za tydzień praktycznie (12 grudnia) wydaje Opowieści ze zniszczonego miasta a tymczasem od września AR milczy o upgrade packach i nawet nic nie wiadomo czy w ogóle coś z tą ankietą zrobili. Plotka jakaś poszła, że niby dzisiaj AR miało coś na ten temat odpisać, ale oczywiście się nie sprawdziła. I tyle z wrażenia, że jednak pamiętają o backerach po zakończeniu kampanii z wysyłką gry włącznie. Hajs ma się zgadzać, teraz Tainted Grail i Edge 1.6 ważniejsze. Ciekawe czy z LoH i innymi też tak będzie. Nowości z dodatku od Galakty niestety nie sprawdzę, bo nie zamierzam drugi raz kupować czegoś co już mam.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: wirusman »

Powiem, że drogi dodatek. Czy pudełko z dodatku ma ten sam wymiar co podstawka? W szczególności chodzi mi o wysokość.
ODPOWIEDZ