This War of Mine: Gra planszowa / The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: jax »

Mniej bardziej niepokoi, że wiele standardowych tekstów można by zastąpić ikonkami a nie uczyniono tego...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: vojtas »

Curiosity pisze:
ChlastBatem pisze:Plansza, grafiki jak i całe zagospodarowanie wygląda bardzo chaotycznie i nieczytelnie. Aż oczy bolą. Mam nadzieję, że to tylko wersja prototypowa.
Odniosłem wrażenie, że to wersja finalna. Czy jest nieczytelnie? Nie chciałbym się wypowiadać, bo przy stoliku spędziłem może ze 2 minuty, bardziej skupiając się na tym, żeby nie przeszkadzać przy robieniu zdjęć.
Owszem, jest mało czytelnie. Przede wszystkim bardzo duży natłok kształtów, sporo kolorów i mocny kontrast. Czcionka czytelna, ale nadużywana (to jest font nagłówkowy, którego nie powinno się nadużywać). Dla graczy komputerowych plansza jest czytelniejsza, bo rozpoznają kształt schronienia, układ pomieszczeń, itd.; hasła dość łatwo przywołują skojarzenia z mechaniką pierwowzoru, ale gracze nie znający TWoM mogą mieć mętlik w głowie. Nad planszą trzeba by jeszcze solidnie popracować, by poprawić czytelność. Nie podoba mi się Głód I/II/III i jego odpowiedniki zdrowotne (Depresja, Choroba, Rany). To trochę odejmuje klimatu, bo w oryginale komputerowym statusy są następujące: głodny (gdy postać nie je przez 1 dzień) / nadal głodny (postać zje, gdy jest głodna, ale za mało by całkowicie się najeść / bardzo głodny (gdy postać nie je 2 dni z rzędu) / nadal bardzo głodny (analogicznie jak w przypadku "nadal głodny") / głoduje (gdy postać nie je 3 dni z rzędu). Oczywiście rozumiem, że chodzi o słowa kluczowe, które nie pozostawiają miejsca na wątpliwości, co jednak nie zmienia faktu, że trochę klimatu się ulatnia. Można by po prostu dać jakieś ikonki, choć one z kolei mogą ponownie obniżyć czytelność. Trudna sprawa.

@Curiosity

Wielkie dzięki za fotki. :)
Awatar użytkownika
Michał Oracz
Posty: 30
Rejestracja: 10 wrz 2015, 12:02
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Michał Oracz »

Hej! Ja tylko dodam tak na szybko, że jest to czysty prototyp, BARDZO daleki od jakiegokolwiek finału. Chyba jest zbyt ładnie wydrukowany, skoro robi wrażenie czegoś gotowego ;) Pod względem stanu traktujcie to niemal jak długopisowy szkic na białych kartkach, mniej więcej co 4-5 dni z drukarki wylatuje zupełnie inna postać planszy i kart. Z tego powodu całe pudło ma gigantyczny napis "prototyp" (większy niż samo logo gry), bo środek się co rusz wymienia.

Najdalej od choćby zbliżonej do finalnej wersji są karty, na drugim miejscu plansza (również jest bardzo daleko od jakiejkolwiek wersji, którą można by nazwać alfą), bliżej żetony, zaś bardzo blisko figurki - głównie trzy pierwsze, bo trzy kolejne (są już widoczne na zdjęciach) są dalej beta i pracujemy nad nimi (pozycje, twarze, atrybuty).

Niemniej właśnie w tej chwili pracujemy nad designem, interface'm gry i ilustracjami, więc i tak WSZELKIE Wasze uwagi są we właściwym czasie - dzięki!!! Lepiej widzieć uwagi i wrażenia PRZED drukiem, gdy nad plikami pracujemy i możemy zmieniać wszystko, niż po :) Walczymy, by finalna wersja zachwycała od A do Z (włącznie z 3 minutowym oglądem) i ani trochę nie powodowała wrażenia chaosu, zaćkania, zaciemnienia i bólu oczu (co w aktualnej wersji rzeczywiście aż uderza).

Co do nazw "Rany"/"Ranny" - no właśnie, tu co chwilę mamy na żetonach raz tak, raz siak. Dzięki za dodatkowy głos, bo szalka się znów przeważa.

Ikonki na pewno w 99% miejsc nie zastąpią tekstów i nazw, choć w wielu miejscach będą im dodatkowo towarzyszyć (m.in. wymieniane na kartach komponenty). Na ikonki wymieniamy póki co jedynie 2 z gameterms.

Za około 2 tygodnie pokażemy wersje o wiele bardziej zaawansowanej grafiki (choć jeszcze z zaślepkowymi, zupełnie roboczymi ilustracjami) - będzie to z wielką prośbą o wszelkie uwagi. To dla nas nieoceniona dodatkowa pomoc!
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: vojtas »

Michał Oracz pisze:Niemniej właśnie w tej chwili pracujemy nad designem, interface'm gry i ilustracjami, więc i tak WSZELKIE Wasze uwagi są we właściwym czasie - dzięki!!! Lepiej widzieć uwagi i wrażenia PRZED drukiem, gdy nad plikami pracujemy i możemy zmieniać wszystko, niż po :) Walczymy, by finalna wersja zachwycała od A do Z (włącznie z 3 minutowym oglądem) i ani trochę nie powodowała wrażenia chaosu, zaćkania, zaciemnienia i bólu oczu (co w aktualnej wersji rzeczywiście aż uderza).
Nie zazdroszczę, bo gra ma sporo kart kładzionych bezpośrednio na planszy. Czy wszystkie stosy kart jeszcze niezagranych będą znajdować się na planszy? Pytam, bo każdy element, każda karta czy żeton, (a szczególnie duże karty) stają się częścią ogólnej grafiki planszy, czy się tego chce, czy nie. A wiadomo, że elementy projektowane jako osobna kompozycja zawsze będą się w jakiś sposób gryźć z grafiką planszy - chodzi tylko o stopień tej inwazyjności. Czytelność by się chyba poprawiła, gdyby część ze stosów nieużytych jeszcze kart, umieścić poza planszą. Czy wszystkie karty będą jednego rozmiaru? Może gdyby część z nich pomniejszyć (np. przedmioty), to całość wyglądałaby czytelniej. Kolejna sprawa - wydaje mi się, że nie wszystkie miejsca na planszy muszą być podpisane. Szafki czy skrzynia na posiadane przedmioty tłumaczy już sama grafika. Rozumiem, jaki jest cel tych zabiegów, ale trzeba też zachować umiar w pokazywaniu wszystkiego paluchem. ;) Ostatecznie można dobrać jakiś mniej inwazyjny font, zmniejszyć jego rozmiar i zmienić kolor na bliższy tłu (czyli zniwelować kontrast). Tak patrzę teraz i się zastanawiam, czy ramki reprezentujące kolejne pola schronienia faktycznie muszą być białe, a ich linie ciągłe. Może wystarczyłyby same narożniki, linia przerywana albo jakiś mniej rzucający się w oczy sposób zaznaczenia pola?
Michał Oracz pisze:Co do nazw "Rany"/"Ranny" - no właśnie, tu co chwilę mamy na żetonach raz tak, raz siak. Dzięki za dodatkowy głos, bo szalka się znów przeważa.
To jest w sumie detal, ale z takich między innymi cegiełek budowany jest klimat. :)
Michał Oracz pisze:Za około 2 tygodnie pokażemy wersje o wiele bardziej zaawansowanej grafiki (choć jeszcze z zaślepkowymi, zupełnie roboczymi ilustracjami) - będzie to z wielką prośbą o wszelkie uwagi. To dla nas nieoceniona dodatkowa pomoc!
Gdybyście potrzebowali jakiejś mikrorecenzji albo mieli problem z rozstrzygnięciem jakiejś kwestii kosmetycznej, to się nie krępujcie. Ja zawsze bardzo chętnie pomogę; wszystko jedno, czy tutaj, czy na priva. :) Chcę, żeby ta gra zrobiła furorę.
Awatar użytkownika
lynwith
Posty: 242
Rejestracja: 27 sty 2015, 22:27
Lokalizacja: Katowice

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: lynwith »

Hmmmm czy jak już będzie wiadomo kiedy będzie tegoroczny Pionek to można liczyć, iż pojawicie się z prototypem na nim ? Bardzo chętnie bym zagrał, wtedy o ile uda się dopchać do planszy :P :D
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Cierń »

lynwith pisze:Hmmmm czy jak już będzie wiadomo kiedy będzie tegoroczny Pionek to można liczyć, iż pojawicie się z prototypem na nim ? Bardzo chętnie bym zagrał, wtedy o ile uda się dopchać do planszy :P :D
Pionek odbędzie się 11-12 czerwca :). Jeśli obowiązki służbowe pozwolą, też chętnie bym sprawdził...
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Azriel »

Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Gambit »

Azriel pisze:Zwiastun kickstartera https://www.kickstarter.com/projects/aw ... n=d3bd9896 :P
Uuuuu....w funtach?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Marx »

Jakie te figurki smutne i przygnębione. Coś czuję, że gra będzie mocno depresyjna ;-) Na swój dobrze, odda to klimat i nastrój panujący w pierwowzorze.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
matio2007
Posty: 623
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 112 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: matio2007 »

Gambit pisze:
Azriel pisze:Zwiastun kickstartera https://www.kickstarter.com/projects/aw ... n=d3bd9896 :P
Uuuuu....w funtach?
Ale co jest w funtach? Chyba mi na starość ślepota postępuje, ale nie widzę żadnych cen...
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Marx »

Symbol waluty to funt, ale cena wciąż zero (nieznana).
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
matio2007
Posty: 623
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 112 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: matio2007 »

Marx pisze:Symbol waluty to funt, ale cena wciąż zero (nieznana).
Aaa, no to jednak mój wzrok mnie nie myli, dobra wiadomość na koniec poniedziałku :)
Awaken Realms poprzednio startowało z UK, więc zawsze już będą w funtach ich kampanie - przynajmniej jeżeli będą chcieli używać swojego istniejącego konta KS.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Gambit »

Słyszałem gdzieś opinię, że funtówki nie cieszą się powodzeniem za oceanem.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: vojtas »

Gambit pisze:Słyszałem gdzieś opinię, że funtówki nie cieszą się powodzeniem za oceanem.
Na szczęście to mylne opinie. :)

Ciekawi mnie, jak będzie z wysyłką gry do polskich graczy.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Curiosity »

Też bym wolał w dolarach.
Czy na KS będzie do wyboru polska wersja językowa?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Azriel »

Curiosity pisze:Też bym wolał w dolarach.
Czy na KS będzie do wyboru polska wersja językowa?
Z tego co zrozumiałem z komentarzy na FB, to tak.
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Kosternik »

Męczący mają marketing czy też sposób budowania hypu.
Chłopaki z Polski swoje kroki w projektowaniu gier stawiali w Polsce. Tu zdobyli doświadczenie i tu pewnie troszkę zarobili co pozwoliło im rozwinąć skrzydła i wyskoczyć na arenę międzynarodową. Oczywiście niech mnie ktoś poprawi jeśli jestem w błędzie. Stali się rozpoznawalni na zachodzie.... a rynek wewnętrzny znowu traktowany po macoszemu. Ja wiem, że zarobią na światowej sprzedaży a nie w kraju, ale jednak budzi to we mnie jakiś niesmak. Portal zrobił to samo, ale jednak uderzył się w pierś.
A tu:
Gra owiana tajemnicą - nikt nic nie wie - ktoś coś gdzieś wyczytał..... Będzie polska wersja albo nie będzie..... nie za dużo tych pytań bez oficjalnej odpowiedzi?
Wiadomo że gra się ufunduje i czy to taki problem żeby zdradzić plany dotyczące rodzimego rynku i polskiej wersji językowej. Tym bardziej że wystartowali z promocją na KS.
Czy ktoś widział równoległą promocję gry u nas?

To były gorzkie żale... a teraz marsz do zdrowasiek.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: schizofretka »

No ale przecież jest promocja w polsce - wywiady, prelekcje i dema na konwentach. Na pewno nie chcą za dużo wyjawić, bo muszą zostawić to na czas kampanii, by szczyt zainteresowania grą (hotness itd) przypadał na nią. Z Polską wersją jest tak, że pewnie opłaca się ją robić przede wszystkim, jeśli będzie 'druk międzynarodowy' (a w każdym razie najbardziej wtedy). Więc ja bym czekał z oficjalnymi zapowiedziami do podpisania umów, albo przynajmniej do dobrego rozpoznania zainterosowania rynku. Może się okazać np. że najpierw będzie angielska, a Polska, razem z innymi, w drugim druku, i zapowiedź Polskiej wcześniej wywołałaby święty gniew. Bo na razie wiemy, że jest parunastu nahajpowanych fanów, ale ile osób z dominującego segmentu każuali kupi trudniej powiedzieć.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: DarkSide »

Czy w wydaniu polskim tytuł będzie przetłumaczony, czy zachowana zostanie angielska wersja?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

This War of Mine The Boardgame

Post autor: Pan_K »

DarkSide pisze:Czy w wydaniu polskim tytuł będzie przetłumaczony, czy zachowana zostanie angielska wersja?
W wywiadzie - jeśli dobrze pamietam - twórcy mówili, że zostanie wersja angielska. Sznurki do trzech części wywiadu można znaleźć wyżej.
[edit] wywiad był zamieszczony chyba na ZnadPlanszy
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: gaseki »

Zgadza się - wersja komputerowa też nie miała polskiego tytułu
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Pan_K »

gaseki pisze:Zgadza się - wersja komputerowa też nie miała polskiego tytułu
Tak - taka była argumentacja.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: vojtas »

10 maja rusza zbiórka na Kickstarterze. Na fanpage'u planszówki TWoM można głosować na cele społeczności:

Pierwszy cel to - do wyboru - karta TV (+3 karty programów) lub karta promocyjna (wydarzenie).
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: Muad'Dib »

Czy wiadomo jak to w końcu jest z tą wersją polską? Czy kampania na KS będzie dotyczyć wydania wielojęzycznego czy to tylko wersja angielska? Poczytałem na forum, na FB ale nigdzie nie widzę odpowiedzi na to pytanie.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: This War of Mine The Boardgame

Post autor: zioombel »

Muad'Dib pisze:Czy wiadomo jak to w końcu jest z tą wersją polską? Czy kampania na KS będzie dotyczyć wydania wielojęzycznego czy to tylko wersja angielska? Poczytałem na forum, na FB ale nigdzie nie widzę odpowiedzi na to pytanie.
Mi na fb odpisali, że będzie normalna polska wersja bez fundowania społecznościowego.
Podejrzewam, że uboższa niż ta z KS.
ODPOWIEDZ