This War of Mine: Gra planszowa / The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: KQuest »

Nie wszystko zawsze się da zaplanować. Czasami wydaje Ci się, że wszystko masz pod kontrolą, postaci są we względnie dobrej kondycji, masz zapasy i pokaźny ekwipunek, a gra i tak jest w stanie Cię zmiażdżyć w taki sposób, że nie będziesz miał na to żadnego wpływu. Nie jest to gra, w której można się nastawić na to, że jeśli wszystko zrobisz dobrze to wygrasz, bo można się wtedy bardzo rozczarować. Moim zdaniem jedyne dobre podejście do tej gry to nastawić się na przeżycie ciekawej opowieści i być w stanie pogodzić się z przegraną (w szczególności taką, która nie wynika z Twojej winy, tylko tego, że gra stwierdziła, że czas już skończyć).
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: MrAtrion »

Zaplanować, a mieć pod kontrolą to nie to samo. Z resztą się zgadzam :)
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Erni »

Jakie wymiary (oczywiście po rozłożeniu) ma plansza do TWoM?
Ostatnio zmieniony 03 lis 2019, 20:15 przez Erni, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: aduko »

Erni pisze: 03 lis 2019, 19:42 Jakie wymiary (oczywiście po rozłożeniu) ma planszy do TWoM?
56x84
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Erni »

Dzięki! Idealnie na mój pokojowy stolik :D
Pyrovatis
Posty: 38
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Pyrovatis »

Mam malutką prośbę, czy mógłby ktoś zrobić i wrzucić zdjęcie wszystkich figurek z TWOM? Tak jedna koło drugiej ustawić. Jakby były z figurkami z dodatku "Opowieści ze zniszczonego miasta" to już byłoby super. Pomalowałem swoje modele i zapomniałem im zrobić zdjęcie przed, bo byłoby fajne porównanie jak wyglądają teraz :mrgreen:

I muszę przyznać, że jak na pierwszy raz to jestem naprawdę zadowolony z efektu. Już nie mogę się doczekać rozegrania pierwszej gry z pomalowanymi figurkami, bo teraz do dopiero będzie klimat! :twisted:
Zdjęcia moich malunków:
Spoiler:
Z góry dzięki!
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: MrAtrion »

Mam pytanie do ludzi, którzy zakupili już dodatek/dodatki - jak to się wszystko mieści? Koszulkujecie czy nie ma sensu? I jak z koszulkami się mieści? :)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Matti_C »

MrAtrion pisze: 22 lis 2019, 13:14 Mam pytanie do ludzi, którzy zakupili już dodatek/dodatki - jak to się wszystko mieści? Koszulkujecie czy nie ma sensu? I jak z koszulkami się mieści? :)
Mam opowieści i SG, mieści się ledwo. Upycha się. Trzeba być kreatywnym. Z koszulkami też się mieści. Mam zakoszulkowane premiumami talię poszukiwań (bo się ją najwięcej mieli i zakoszulkowane jakimiś najtańszymi pozostałe talie (bo praktycznie tylko leżą).
Pyrovatis
Posty: 38
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Pyrovatis »

Matti_C pisze: 22 lis 2019, 17:59
MrAtrion pisze: 22 lis 2019, 13:14 Mam pytanie do ludzi, którzy zakupili już dodatek/dodatki - jak to się wszystko mieści? Koszulkujecie czy nie ma sensu? I jak z koszulkami się mieści? :)
Mam opowieści i SG, mieści się ledwo. Upycha się. Trzeba być kreatywnym. Z koszulkami też się mieści. Mam zakoszulkowane premiumami talię poszukiwań (bo się ją najwięcej mieli i zakoszulkowane jakimiś najtańszymi pozostałe talie (bo praktycznie tylko leżą).
Chyba mam trochę grubsze koszulki, bo w miejscach na karty to jak się je wszystkie ułoży to wystają ponad poziom. Ale jest jeszcze duża "dziura" w które trzyma się figurki i żetony to tam wejdą karty i w "dziurę" kanałów też można kilka dorzucić. Ja mam zamiar pomyśleć nad jakimś insertem, ale to raczej po wyjściu drugiego dodatku dopiero, żeby wszystko zmieścić w jednym pudle. Zobaczymy jednak jak duży, ile zawartości będzie w nadchodzącym dodatku.

Przy okazji pochwalę się, że udało mi się ostatnio skończyć jeden ze scenariuszy z dodatku "Opowieści ze zniszczonego miasta" :mrgreen: Za pierwszym razem próbowałem scenariusz "Ramię w ramię" i niestety ale nie podołałem. Teraz spróbowałem swoich sił z "Ty i ja" i jakimś cudem udało się. W sumie to na początku nastawiłem się na eksplorację terenu podczas przeszukiwań, wgłębienia się w opowieść bo zakładałem, że i tak mną pozamiata. Ale karty podchodziły idealnie - podczas eksploracji zamiast bandytów, zderzałem się z rzeczywistością; z kart pomocy doszła mi Emira, która wspomagała nas warzywami podczas każdej wyprawy, rzuty kośćmi wchodziły jak z zaczarowane. Zacząłem wierzyć, że może się uda przejść scenariusz, aż ostatnie dwie tury zagrałem całkowicie zachowawczo - po przeliczeniu lepsza była nawet depresja niż narażenie bohatera na śmierć podczas poszukiwań. Tak wiec pozostały mi jeszcze 4 koperty do otwarcia :mrgreen:
Pyrovatis
Posty: 38
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Pyrovatis »

Drugi scenariusz z dodatku za mną. W sumie dobrze, że nic więcej nie czytałem wcześniej, bo jak się potem okazało to wziąłem się za chyba jeden z trudniejszych scenariuszy - Uchodźcy. I trzeba przyznać, że naprawdę daje on w kość. Udało mi się go wygrać (sam nie wiem jakim cudem, ale miałem po prostu olbrzyyyyyymie szczęście, bo trafiłem na zdarzenie z księgi skryptów które obdarowało mnie masą jedzenia), ale ta gra była tak dobra, że nawet w przypadku przegranej stwierdziłbym, że było super!

Co do samego scenariusza to naprawdę jest ciężki. Mamy tylko dwie postaci i żadna nowa nie dojdzie ponieważ z talii przybyszów usuwamy wszelkich bohaterów. Trzeba więc działać z tym co się ma. Do tego sam dom jest zagracony więc trzeba dobrze rozdysponowywać miejscem, a ciągłe korzystanie z pomocy uchodźców nie jest wskazane ponieważ zbliża nas to do przegranej (chyba, że mamy czym "podładować" ich kondycję oraz ukrycie). Każda wycieczka poza dom to możliwość straty jednego z bohaterów więc opieramy się tylko na szybkim zdobyciu czegokolwiek i powrót do bazy. Z kolei dla drugiej osoby modlimy się o spokój na warcie (w intruzach są wszystkie karty, także te z czerwonym rogiem), a nie zawsze jest miło i przyjemnie.

A jak tam wasze rozgrywki w TWOM?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: MrAtrion »

Zacytuję mój wpis na FB
"Przed spaniem chciałem sobie zagrać w This War of Mine, bo dawno nie grałem. Super gra :D

Bruno się powiesił, Roman wykrwawił po wejściu do domu, a Katia zmarła z głodu.

Dziękuję, dobranoc ☠️"

:D
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: szutek »

Powiedzcie czy to ja mam takiego pecha, czy taka to już jest gra , że co rozgrywka (grałem 4 razy) to zbuduje ze 3/4 budynki podstawowe i odgruzuje z 1/3 domu, oczywiście na koniec sromotnie przegrywając. Na co-opach zęby zjadłem, ale tak wywindowanego poziomu trudności gry to chyba jeszcze nie widziałem. Na szczęście rozgrywka daje ogromną satysfakcję i tylko wyczekuje weekendu żeby podjąć kolejną próbę, zastanawiam się tylko czy ja cieniuję, czy taka specyfika tej gry.
shuji
Posty: 1276
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: shuji »

Zastanawiam się nad zakupem tej gry, ale w żadnej recenzji nie znalazłem jednej informacji - jakie są warunki zwycięstwa? Trzeba się utrzymać okresloną liczbę dni przy życiu czy coś innego?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: MrAtrion »

Tak, każdego dni ciągniesz kartę wydarzenia i na końcu jest zakończenie wojny. A gra jest ciężka, trzeba przede wszystkim myśleć o przetrwaniu, nie eksploracji. :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

szutek pisze: 19 sty 2020, 23:42 Na co-opach zęby zjadłem, ale tak wywindowanego poziomu trudności gry to chyba jeszcze nie widziałem.
Własnie dzięki temu gra jest tak wciągająca i rozpalająca emocje :)
Poziom trudności TWoM jest mocno zależny od układu kart i losu.
Np. jeśli w I turze trafisz na kartę Szczury (zjadają całe jedzenie) i np jeszcze dostaniesz rany od intruzów czy żołnierzy, to już przegrałeś. Też po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, w której gra solo/coop może zabić gracza już na samiuśkim początku - zwykle dają się graczowi rozpędzić, wciągają w świat gry... A w TWOM: raz, dwa, trzy, umarłeś.

Polecam też granie w scenariusze z podstawki. Można niejako "przeskoczyć" do późniejszego etapu gry (zbudować jakieś inne niż zwykle sprzęty, stworzyć kombosiki na pozyskiwanie jedzenia). W normalnej kampanii bardzo, bardzo trudno się rozbudować.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: ravenone »

1 dnia można dać sobie lepszy start
Spoiler:
Poza tym, często grałem tak, że 1 dnia nie wyciągałem karty wydarzenia, poza pierwszą scenariuszową.
Dopiero później było w FAQ, że trzeba ciągnąć drugą.
W ten sposób wejście w grę przebiega nieco łagodniej i pozwala się nieco przygotować na coraz trudniejsze dni.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: szutek »

Z zasadą ze spoilera grałem od początku. Natomiast faktem jest, że w ostatniej grze zabim cokolwiek zjadłem to szczury wszystko zmiotły. Choć póki co najbardziej wymagająca zdaje mi się być karta wydarzenia, która co rundę dorzuca dwa znaczniki chłodu więcej.

Wyczytałem też że warto brać jak najwięcej sprzętu na wyprawę, dopóki
Spoiler:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: maciejo »

shuji pisze: 20 sty 2020, 08:31 Zastanawiam się nad zakupem tej gry, ale w żadnej recenzji nie znalazłem jednej informacji - jakie są warunki zwycięstwa? Trzeba się utrzymać okresloną liczbę dni przy życiu czy coś innego?
Wystarczy że Ty przeżyjesz o innych się nie martw,oni i tak już są martwi.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Pyrovatis
Posty: 38
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Pyrovatis »

Gra ma piekielnie wywindowany poziom trudności. Możesz mieć super sprzęty, dużo zapasów, a zwykły pech przy wyprawie lub pechowi intruzi mogą rozwalić cały Twój plan gry.
Mój rekord to koniec w 1 rundzie w scenariuszu z podstawki (Ostatni dzień) - mamy 4 bohaterów (każy ma po 2 depresji), 2 wody na początku. Jako pierwsze wydarzenie weszło "złe nowiny" i pyk +1 depresji dla każdego. Gdy przyszło do jedzenia to ofkoz tylko 2 osoby mogły się napić, więc rzucam dla kolejnej osoby kostką i pyk - wypada zwiększ depresję o 1. Skoro on odchodzi, bo depresja, to rzucam dla kolejnej postaci na empatię i pyk, kolejny punkt depresji. Dalej już nie było sensu rzucać :lol: Mieć takiego pecha w 1 rundzie to po prostu szczyt szczytów, bo więcej zajęło mi rozkładanie gry niż sama rozgrywka :lol:
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: szutek »

Pyrovatis pisze: 24 sty 2020, 23:31 Skoro on odchodzi, bo depresja, to rzucam dla kolejnej postaci na empatię i pyk, kolejny punkt depresji. Dalej już nie było sensu rzucać :lol:
Przy czym rzut na depresję jest pod koniec fazy świtu, a więc mogłeś wyruszyć na wyprawę po bimber / spirytus i skutecznie zalać smutki żeby przetrwać :mrgreen:
Awatar użytkownika
atom90
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2018, 14:29
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: atom90 »

Witam.
Czytając posty zauważyłem, że niektórzy wspominają o drugim dodatku. Czy ktoś wie coś więcej, jakieś szczegóły?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

atom90 pisze: 18 lut 2020, 14:56 Witam.
Czytając posty zauważyłem, że niektórzy wspominają o drugim dodatku. Czy ktoś wie coś więcej, jakieś szczegóły?
Zobacz tutaj i oczywiście na BGG.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: playerator »

Odi pisze: 18 lut 2020, 15:14
atom90 pisze: 18 lut 2020, 14:56 Witam.
Czytając posty zauważyłem, że niektórzy wspominają o drugim dodatku. Czy ktoś wie coś więcej, jakieś szczegóły?
Zobacz tutaj i oczywiście na BGG.
A może ktoś wie, dlaczego nie ma Czasu Oblężenia w zapowiedziach Galakty?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Pyrovatis
Posty: 38
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Pyrovatis »

playerator pisze: 18 lut 2020, 16:42
Odi pisze: 18 lut 2020, 15:14
atom90 pisze: 18 lut 2020, 14:56 Witam.
Czytając posty zauważyłem, że niektórzy wspominają o drugim dodatku. Czy ktoś wie coś więcej, jakieś szczegóły?
Zobacz tutaj i oczywiście na BGG.
A może ktoś wie, dlaczego nie ma Czasu Oblężenia w zapowiedziach Galakty?
Info już jest na stronie http://galakta.pl/gry/gry-planszowe/thi ... oblezenia/. I widziałem na stronie info (ale teraz nie mogę znaleźć linka), że Q1 2020 zapowiadana jest polska wersja.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: playerator »

Pyrovatis pisze: 21 lut 2020, 22:42
Odi pisze: 18 lut 2020, 15:14 Zobacz tutaj (...)
(...) widziałem na stronie info (ale teraz nie mogę znaleźć linka), że Q1 2020 zapowiadana jest polska wersja.
Tak, ta nformacja jest pod linkiem, który wkleił Odi. Ale w zapowiedziach nie ma ani słowa.

Btw, na forum Galakty TWoM nie ma nawet swojego tematu...
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ODPOWIEDZ