Raiders of the North Sea / Najeźdźcy z Północy (Shem Phillips)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
yoyocmg
Posty: 258
Rejestracja: 18 wrz 2016, 11:49
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Najeźdźcy z północy

Post autor: yoyocmg »

Wiem, że niezbyt na temat, ale jak sama gra? Warto kupić?
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Najeźdźcy z północy

Post autor: Martens10 »

yoyocmg pisze:Wiem, że niezbyt na temat, ale jak sama gra? Warto kupić?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
U mnie pozytywne zaskoczenie, jest gdzie pokombinować, na razie tylko 2-osobowe parti, chociaż myślę że większy potencjał gra pokaże przy większej liczbie graczy

Tapnięte z zet3ki
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Gizmoo »

Nie mam pojęcia czemu taka posucha w temacie... :(

Wspaniała polska edycja wydana na wspieraczce, wszyscy dostali swoje egzemplarze i jakoś nikt nie chce wypowiadać się na temat Najeźdźców z Północy. Tym bardziej się dziwię, bo uważam Najedźców za fantastyczną, a przynajmniej patrząc obiektywnie - bardzo solidną - planszówkę.

Mechanicznie to jest bardzo sprawne. Bardzo podoba mi się oryginalne podejście do odpalania akcji z pól robotników. Gra jest bardzo ładna (kapitalne ilustracje na kartach), świetnie wydana i do tego w dobrej cenie.

Jedyny mój zarzut... Gra jest to potwornie sucha! Zupełnie jakoś nie czuję powiązania tematycznego z mechaniką. Ba! Wolałbym, żeby w zalewie gier o wikingach, Najeźdźcy mieli kompletnie inną tematykę. AŻ się o to prosi, bo tutaj ewidentnie jest to doklejone na siłę.

Tak, czy siak - gra zostaje w mojej kolekcji. Jest to bardzo solidny gateway +, który mam nadzieję częściej będzie gościł na stole. Mam też nadzieję, że gra będzie sukcesem na rynku i zostaną wydane pozostałe części - jak i zbliżający się wielkimi krokami dodatek do Najeźdźców:

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... all-heroes
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: evenstar »

W dodatku będzie nowe pole akcji gdzie będzie można rekrutować jawnie członków drużyny i jeszcze nowe kafelki darów?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Relo »

Gizmoo pisze:Nie mam pojęcia czemu taka posucha w temacie... :(

Wspaniała polska edycja wydana na wspieraczce, wszyscy dostali swoje egzemplarze i jakoś nikt nie chce wypowiadać się na temat Najeźdźców z Północy. Tym bardziej się dziwię, bo uważam Najedźców za fantastyczną, a przynajmniej patrząc obiektywnie - bardzo solidną - planszówkę.

Mechanicznie to jest bardzo sprawne. Bardzo podoba mi się oryginalne podejście do odpalania akcji z pól robotników. Gra jest bardzo ładna (kapitalne ilustracje na kartach), świetnie wydana i do tego w dobrej cenie.

Jedyny mój zarzut... Gra jest to potwornie sucha! Zupełnie jakoś nie czuję powiązania tematycznego z mechaniką. Ba! Wolałbym, żeby w zalewie gier o wikingach, Najeźdźcy mieli kompletnie inną tematykę. AŻ się o to prosi, bo tutaj ewidentnie jest to doklejone na siłę.
Jeśli chodzi o wydanie to faktycznie jest w porządku. Trochę się martwię, podczas rozkładania planszy, czy nie rozerwę jej na te kilka kawałków.
Trafiła w mój gust.

Jeśli zaś chodzi o klimat to uważam, że jest go tutaj sporo.
Otóż mamy swojego pomocnika, który załatwia nam pewną sprawę (np kasę czy zapasy) a w tym czasie pomoc otrzymujemy od kolejnego kamrata, który załatwia nam np. nowych mieszkańców do wioski. Oczywiście obiecuje im, że wkrótce trafią do najlepszej ekipy Wikingów, z którą wyruszą na podbój nowych terenów.

Podczas najazdów korzystamy z pomocy naszych pomocników (w zależności od koloru wiedzą oni w jaki sposób dotrzeć do pewnych lokacji). Oczywiście, ze względu na dalekie wyprawy potrzebujemy zapasów oraz złota. Część ekipy może zginąć podczas najazdów, ponieważ zamieszkujący je ludzie bronią się przed najazdami.

Na torze zbroi udoskonalamy swoje elementy uzbrojenia.

Tak więc grać i rabować korzystając z nowych pomocników(headhunterów), którzy zapewniają nowych mieszkańców oraz możliwości zdobycia nowych lokacji(znają tajne drogi i potrafią podprowadzić pod dane lokacje naszą drużynę, aby nie ponieść zbyt dużych strat).
A śmierć w chwale podczas najazdów, no cóż .... pełnia klimatu.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: evenstar »

Ja również uważam, że gra posiada klimat. Gromadzimy zapasy, zbieramy drużyne Wikingów i napadamy na osady, aby zdobyć łupy, które potem składamy w darze bogom :) No i czasem nasi wojownicy zginą, a wtedy są prowadzeni w zaświaty przez walkirie :P Bardzo jestem ciekawa dodatku i nie moge sie doczekać :mrgreen:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Wothan »

W sumie to na KSie mają być na raz 2 dodatki: Fields of Fame i Hall of Heroes. Czekam na nie bo Raidersi to fajna i klimatyczna gra. Mam wersję anglojęzyczną, a nie wiadomo czy wyjdą dodatki po polsku.
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Andarist »

Fajnie byloby gdyby z KSa moznaby wziac od razu polska wersje. Rzadko sie tak zdarza, ale czasami... (np. Dales of Merchants 1 dostalem po polsku) Chociaz pewnie przy modelu biznesoywm GFP opartym glownie na wsperam.to to pewnie sie nie uda.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Daquan »

Andarist pisze:Fajnie byloby gdyby z KSa moznaby wziac od razu polska wersje. Rzadko sie tak zdarza, ale czasami... (np. Dales of Merchants 1 dostalem po polsku) Chociaz pewnie przy modelu biznesoywm GFP opartym glownie na wsperam.to to pewnie sie nie uda.
Świetne pytanie. Zadam pytanie w wątku GFP, czy planują się pochylić nad tym dodatkiem.

Tak czy owak na BGG pojawiła się zapowiedź rozszerzenia https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ields-fame
Obrazek
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: poket »

Na festiwalu GRAMY pytałem GFP w sprawie dodatków do Najeźdżców i delikatnie sugerowałem żeby spróbować połączyć polską wersję do KS dodatków. Uzyskałem odpowiedź, że myślą o wydaniu dodatków i nie wykluczone że połączą kampanie KS ze wspieram.to albo ruszą z kampanią na wspieram od razu po zakończeniu kampani KS.
Ostrze sobie zęby na te dodatki a okładka do Hall of Heroes uważam za genialną :)
Obrazek
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: poket »

Na BGG pojawiła się krótka wzmianka o dodatku Hall of Fame - do poczytania TUTAJ .

Podsumowanie co dodaje Hall of Heroes:
- plansze gracza dla lepszej organizacji swojej załogi, surowców i tor wypełnionych zadań;
- elementy dla piątego gracza;
- nowe karty załogi , nowe cele i płytki zadań;
- nowy surowiec w postaci napitku dla wikingów, które można używać podczas najazdów do zwiększenia siły (siła + wynik na kostkach + poświęcone napitki);
- najważniejsze, że dokłada kawałek planszy z jednym miejscem gdzie można :
a) pozyskać nową kartę załogi z trzech odkrytych + surowce (srebro i kufle "piwa") ; lub
b) pozyskać płytkę zadań - żeby spełnić zadanie trzeba mieć określoną siłę na torze siły - za zadania dostaje sie surowce/karty i spełnione zadania układa się na swojej planszy gracza co daje punkty na koniec gry w zależności od ilości spełnionych zadań.

Ciekawą sprawą są te zadania i te "napitki" pozwalające zwiększać siłe podczas najazdów.
Ale zastanawia mnie gra na 5 osób ze względu na dołożenie tylko jednego miejsca na planszy. Niby przy tej mechanice (zdejmij i postaw) to nie tak jak w innych worker placementach że pola sa blokowane przez przeciwników ale może to przyspieszyc koniec gry. Chodzi mi o to że więcej przeciwników będzie walczyć o plądrowanie pól i szybciej zostaną splądrowane fortece. Ilości zdobytych punktów mogą się zmniejszyć w stosunku do gry w 4 osoby.

I tak czekam z niecierpliwością na przeczytanie instrukcji no i oczywiście na info od GFP w sprawie polskiego wydania dodatków :)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Wothan »

poket pisze:(...)
Ale zastanawia mnie gra na 5 osób ze względu na dołożenie tylko jednego miejsca na planszy. Niby przy tej mechanice (zdejmij i postaw) to nie tak jak w innych worker placementach że pola sa blokowane przez przeciwników ale może to przyspieszyc koniec gry. Chodzi mi o to że więcej przeciwników będzie walczyć o plądrowanie pól i szybciej zostaną splądrowane fortece. Ilości zdobytych punktów mogą się zmniejszyć w stosunku do gry w 4 osoby.
(...)
W takim razie ciekawe jak się będzie grało w 6 osób z drugim dodatkiem? Mam nadzieję, że ludzie z Garphill Games dobrze to przetestowali. W każdym razie w ciemno odkładam pieniążki na oba dodatki na KS :)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: kmd7 »

Kupię dodatki, chyba, że pojawią się opinie, że są złe. No i oby w dobrej cenie. Najeźdźcy przyjęli się u mnie bardzo dobrze, grałem w 2 i 4 osoby, w gronie rodzinnym. Podobała się, kilka rozgrywek już za nami. Plansza zapchana łupami bardzo ładnie wygląda na stole. A grafiki Mihajlo Dimitrievskiego kupiły mnie już w Quests of Valeria :D.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: crsunik »

Ja czekam na KS by uzupełnić kolekcję o Explorers i Runesage razem z dodatkami do Ridersów
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: poket »

Wothan pisze:
poket pisze:(...)
W takim razie ciekawe jak się będzie grało w 6 osób z drugim dodatkiem? Mam nadzieję, że ludzie z Garphill Games dobrze to przetestowali. W każdym razie w ciemno odkładam pieniążki na oba dodatki na KS :)
Też mnie to zastanawia jak będzie na 6 osób bo drugi dodatek też dokłada plansze z 3 miejscami do splądrowania i chyba jakieś poświęcenie załogi będzie wchodzić w grę ale narazie brak informacji.
Liczę na to że sam autor poleca grę w 5 i 6 osób. Żeby nie było jak z Alien Frontiers że downtime strasznie się wydłużył i czas rozgrywki również no i sam autor nie polecał.

No i żeby dodatki w polskiej wersji nie wyszły dużo później :)

Będę obserwował inne gry z serii ale wg opini nie dają tyle emocji co Raiders.
kurzyszpon
Posty: 151
Rejestracja: 20 mar 2015, 15:06
Lokalizacja: Luboń / czasem Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: kurzyszpon »

poket pisze: b) pozyskać płytkę zadań - żeby spełnić zadanie trzeba mieć określoną siłę na torze siły - za zadania dostaje sie surowce/karty i spełnione zadania układa się na swojej planszy gracza co daje punkty na koniec gry w zależności od ilości spełnionych zadań.
Tu chyba raczej chodzi o odrzucenie kart z ręki o określonej silę militarnej. Wydaje się to być idealną opcją dla grających słabymi drużynami i zwiększa prawdopodobieństwo odpalenia końca gry poprzez kafelki darów, co teraz, moim zdaniem zdarza się bardzo rzadko... za rzadko... żona mnie tak niemiłosiernie bije, plądrując twierdze bandami koksów, że szkoda gadać, eh...
poket pisze:Chodzi mi o to że więcej przeciwników będzie walczyć o plądrowanie pól i szybciej zostaną splądrowane fortece. Ilości zdobytych punktów mogą się zmniejszyć w stosunku do gry w 4 osoby.
Już tak jest. Autor gry gdzieś na bgg pisał, że można w niej nabić, jeżeli dobrze pamiętam, około 200 punktów (do podziału między graczy), a jako, że plansza się nie zmienia względem liczby grających, to im ich mniej, tym więcej punktów poszczególne osoby mogą zdobyć. W przypadku nowej mechaniki punktowania za zadania, ogólne zdobycze punktowe pewnie pójdą w górę, ale nadal będzie się kręcić lepsze wyniki przy mniejszych grupach graczy.
poket pisze:Żeby nie było jak z Alien Frontiers że downtime strasznie się wydłużył i czas rozgrywki również no i sam autor nie polecał.
Masz rację, więcej graczy, większa szansa, że ktoś zamuli. W najeźdźcach jednak by się jakoś bardzo tego nie obawiał ze względu na warunki odpalania ostatniej rundy. Liczba twierdz i kafli darów się nie zmienia, a ludziska rozwijają się mniej więcej w podobnym tempie, więc pewnie w podobnych momentach będą w stanie plądrować, a co za tym idzie miejsca na mapie szybciej się kończą, przez co gra się szybciej kończy. Tak samo z walkiriami, przy większej liczbie graczy otwiera się szansa na koniec gry przez wyczyszczenie z nich planszy.

Generalnie dodatki zapowiadają się super, wygląda jakby miały w fajny sposób wzbogacić rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Wothan »

Czy miał ktoś możliwość fizycznego porówniania Raidersów z KS z Najeźcami ze wspieram.to? Chodzi mi o jakość elementów: planszy, kafli, kart, drewna itd.
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: GFP »

Wothan pisze:Czy miał ktoś możliwość fizycznego porówniania Raidersów z KS z Najeźcami ze wspieram.to? Chodzi mi o jakość elementów: planszy, kafli, kart, drewna itd.
Jakość jest dokładnie taka sama- wszystko było produkowane w tej samej fabryce w Chinach. Drewienko jest identyczne, karty oraz karton również.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Wothan »

GFP pisze:
Wothan pisze:Czy miał ktoś możliwość fizycznego porówniania Raidersów z KS z Najeźcami ze wspieram.to? Chodzi mi o jakość elementów: planszy, kafli, kart, drewna itd.
Jakość jest dokładnie taka sama- wszystko było produkowane w tej samej fabryce w Chinach. Drewienko jest identyczne, karty oraz karton również.
Fajnie, jakbyście jeszcze obiecali, że wydacie oba zapowiadane dodatki to przesiądę się na polskie wydanie.
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: GFP »

Wothan pisze:
GFP pisze:
Wothan pisze:Czy miał ktoś możliwość fizycznego porówniania Raidersów z KS z Najeźcami ze wspieram.to? Chodzi mi o jakość elementów: planszy, kafli, kart, drewna itd.
Jakość jest dokładnie taka sama- wszystko było produkowane w tej samej fabryce w Chinach. Drewienko jest identyczne, karty oraz karton również.
Fajnie, jakbyście jeszcze obiecali, że wydacie oba zapowiadane dodatki to przesiądę się na polskie wydanie.
Zaraz po tym, jak gracze obiecają że wykupią cały nakład. ;) - to oczywiście żartując.
Obiecywać takich rzeczy nie możemy. Taka obietnica nie miałaby nic wspólnego z rzeczywistością.

Fakt- na teraz jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży Najeźdźców. Faktem jest też to, że jesteśmy zainteresowani wydaniem dodatków- jak na razie otrzymaliśmy pliki, w celu zajrzenia do nich i oszacowania nakładów pracy. Nie mamy jeszcze cen, ani rozpiski czasowej produkcji.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
kurzyszpon
Posty: 151
Rejestracja: 20 mar 2015, 15:06
Lokalizacja: Luboń / czasem Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: kurzyszpon »

GFP, trzymam kciuki, żeby Wam się to spięło finansowo i czasowo, i żeby udało się to wydać.
Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: Yig »

Niedawno kupione i to mi się podoba - proste zasady, a pokombinować można (ach, ta presja na zdobywanie punktów :twisted: ), do tego piękne wykonanie i interesująca tematyka. O regrywalność nie ma się co martwić moim zdaniem - jednej drogi do zdobywania punktów przecież nie ma i zawsze będzie miło wrócić, bo przecież nikt nie tnie w jedną grę cały czas.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Wothan »

Garphill Games zapowiedziało start kampanii obu dodatków na Kickstarterze na 1 marca. Co na to GFP? :)
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Szaweł »

O! Mogliby się podłączyć w jedną akcję :) Tak, wiem, że to nie wąskie przedsięwzięcie i w ogóle, ale cóż, pomarzyć zawsze można.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: crsunik »

ODPOWIEDZ