Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Argue
Posty: 431
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Battalia

Post autor: Argue »

rattkin pisze: 22 sie 2018, 12:17 Właśnie dotarły do mnie Stormgates all-in, z mnóstwem pudełeczek z figurkami. Cieszę się, jak dziecko! Radość szczególna, bo rok temu na Essen prosiłem Alexandra o dołożenie do mojej przesyłki z KS hint-sheetów z podstawki w wersji angielskiej, za które zaoferowałem się dopłacić. Niemal rok później pojawia się paczka - i rzeczywiście są. Złoty człowiek. I, patrząc po ostatniej aktywności na KS, trochę też już dojrzał i nie robi dram w swoich postach :)
Zazdro, akurat z żoną w niedzielę w podstawkę graliśmy :)
Opowiadaj co się zmieniło w mechanice czy in plus czy in minus?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Jeszcze nie grałem. Instrukcja natomiast jest tutaj - http://battalia.eu/ - więc można samemu sprawdzić. Na duży plus alternatywne karty terenów (KS addon) - dużo czytelniejsze i takie powinny być właśnie od początku. Wprowadzono też kilka zachęt na utrzymywanie decku w okolicach 25-30 kart, bez przetrzebiania go, co było częstą taktyką w podstawce. Zdolności bohaterów z nowych frakcji - ciekawe. Większość zmian z samego dodatku raczej taka inkrementacyjna, dość łatwa do wprowadzenia do gry. Tytułowe Stormgates chyba jakoś najmniej mi się podobają (teleporty, za które przejście trzeba zapłacić, ale podczas przechodzenia losuje się event, który dużo częściej niż nie jest bardzo korzystny). Reszta to plejada NPCów i ich własnych reguł, zresztą większości jeszcze nie ma.
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Battalia

Post autor: arqueek »

A jak sprawa ma się z umiejętnościami bohaterów? Podobno miały być nowe planszetki, uchylisz rąbka tajemnicy? Bo ja swój egzemplarz zobaczę dopiero na święta, a zanim zagram to już w ogóle :wink:

Z innej beczki. Dziwi mnie bardzo brak zasad dla dodatkowych figurek. Jest metamorph i ten handlarz. Na resztę trzeba czekać...ktoś wie jak długo?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Nie było nowych planszetek dla starych frakcji. Chyba rzeczywiście kiedyś mignął taki pomysł, że mają je przerobić, ale w sumie nie wiem po co - są dobre takie, jakie są. Nowe frakcje oczywiście dostały swoje.

Po poprzednim KS też długo się czekało na zasady dla Unbound Buffa, zresztą mówili, że i tu tak będzie, więc zdziwienia nie ma. Ile tego czekania będzie, trudno powiedzieć, ale tutaj są jednak pod presją (dużo figsów) i będą musieli się sprężyć, choć contentu i tak jest po korek, nawet bez nich. Niemniej jednak, trzeba im przyznać, że jak już sklecą te zasady, to robią to dobrze i efekt końcowy jest zadowalajacy. Dla Metamorphy i Bilkara są zasady w instrukcji do Stormgates.
Bartekx88
Posty: 30
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:10

Re: Battalia

Post autor: Bartekx88 »

Witam, ptaszki ćwierkają że powstaje już polskie tłumaczenie, i z tej okazji mam pytanie, jak byście przetłumaczyli portale stormgates, oraz następujące po nich Storm events?
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Battalia

Post autor: Muad'Dib »

Czy ktoś już grał z dodatkiem? Dziś koszulkowałem zawartość i miałem taką myśl, że dodatkowe kolory strasznie rozrzedzają talie (jeśli się nie gra w 5-6). Jeszcze trudniej wtedy kupować karty w upatrzonym kolorze. Chyba, że jest jakiś zapis w instrukcji od dodatku, o którym nie wiem?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Battalia

Post autor: malekith_86 »

Muad'Dib pisze: 01 gru 2018, 20:18 Czy ktoś już grał z dodatkiem? Dziś koszulkowałem zawartość i miałem taką myśl, że dodatkowe kolory strasznie rozrzedzają talie (jeśli się nie gra w 5-6). Jeszcze trudniej wtedy kupować karty w upatrzonym kolorze. Chyba, że jest jakiś zapis w instrukcji od dodatku, o którym nie wiem?
jeśli się nie gra w 5 lub 6 to się przecież nie używa kart we wszystkich kolorach

już w grze podstawowej miałeś coś takiego, że przy grze dla 2 graczy grało się tylko z 3 kolorami
przy grze dla 3-4 graczy grało się z 4 kolorami

te zasady zostają nawet jeśli używasz dodatku, po prostu wybierasz sobie takie kolory jakie chcesz

dodatkowo jak się gra w 5 graczy to się wybiera 5 kolorów i tylko przy 6 graczach gra się wszystkimi kolorami

w rozdziale game setup dodatku [6 i 7 strona] jest to wszystko dokładnie wyjaśnione
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Battalia

Post autor: Muad'Dib »

O matko, nie ma to jak wybiórcze czytanie! Zawsze grałem na conajmniej 3 osoby i nigdy nie zagłębiłem się w setup dla 2 graczy więc to mi umknęło. Dzięki wielkie za klaryfikację :)

Przy okazji, udało mi się upchnąć wszystko w pudełku od podstawki. Tylko wywaliłem planszetki graczy :) choć oczywiście nie mam wszystkiego kupionego. Mam nadzieję, że już nie będą nic nowego wymyślać bo tej zawartości starczy na lata grania.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

Ja mam absolutnie wszystko co wyszlo do Battali i upakowalem to do pudła od podstawki. Da się :)
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Muad'Dib »

Masz razem z boxami na karty? Zakupiłem je i to one powodują, że planszetki nie wchodzą. A że użyłem ich tylko raz w życiu, to nie miałem oporów to wyniesiem do graciarni :)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

Tak, z boxami. Ale chyba nie wszystkich użyłem.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Martin_Valdez »

A można, gdzieś Stormgate'a kupić?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: arqueek »

Czy ktoś kiedyś pisał maila do Fantasmagorii? lub raczej czy ktoś dostał odpowiedź? Wysłałem już trzy maile w różnych odstępach czasu. Nie otrzymałem odpowiedzi ani razu. Nieco mnie to smuci, bo Battalia po dodatku stała się małą rewolucja u mnie na stole, ale kontakt z wydawnictwem to trudna sprawa

Minęło od Stormgates już trochę czasu. Ograliscie już grę z nowościami? Jak odczucia?
Generalnie Battalia wydaje się być bodajże najbardziej... modularną? Grą w jaka miałem okazję zagrać. Mam na myśli to, że możemy w sumie dowolnie dorzucać dodatki, tylko część z nich, w różnych konfiguracjach, a zawsze gra będzie miała solidna podstawę. Bardzo mi się to podoba. Mniej za to podoba mi się, że autorzy właściwie zapadli się pod ziemię. Po Essen miały być zasady do starsmugglera i ruin guards, a do dziś cisza. Troszkę szkoda, że jest mała ilość scenariuszy. Jasne, podstawowy jest świetny, ale mam wrażenie, że możnaby trochę więcej różnorodności wprowadzić, jeśli chodzi o cele gry. Jasne, mogę sam wymyślić jakiś scenariusz, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że autorzy dają nam grabki i mówią "dalej baw się sam".

Mimo narzekań, Battalia powróciła na mój stół w świetnym stylu. Na prawdę jedną z najciekawszych gier w jakie miałem okazję zagrać w ogóle.
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: zomboni »

Akurat tak się złożyło, że stałem się również posiadaczem dodatku Stormgates. Zamawiałem z Gamefound.com, paczka szła dwa tygodnie, ale wystartowała po świętach i trafiła na przełom roku. Otwierając pudło, czułem się (jak to ktoś już w tym wątku napisał) jakbym kogoś okradł. Do podstawowego pudła dobrałem planszetki bohaterów, Unbound Buffa i nowe karty terenu. Te ostatnie szczególnie polecam - złoty dostał wreszcie karty, które mocno różnią się od niebieskiego a dodatkowo, są moim zdaniem dużo bardziej czytelne.

Co do ogrania, jedynie jedna gra od zakupu. Graliśmy w cztery osoby, jedna była zupełnie zielona i trudno mi się wypowiedzieć, potrzeba więcej rozegranych partii. Jeden z graczy szybko wystawił bohatera i skakał co rundę przez wrota, co dało duże przyspieszenie w rozwoju jego armii. Storm eventy są bardzo fajne, poza bodaj jednym i mają pozytywne efekty dla gracza skaczącego. W grze mieliśmy królów i królowe, planszetki graczy i pyłek, ale to Stormgates grały pierwsze skrzypce.

Właśnie zastanawiałem się nad Ruin Guards, w podstawce od G3 poza kartą Unbound Buffa był właśnie ich kartonik. Trochę dziwi brak zasad, bo sama figurka pojawiła się w pierwszym KS.
Co ciekawe w podstawce od G3 jest też trzecia karta, z krajobrazem, ktoś kojarzy jaką funkcję spełnia?

Poza podstawowym scenariuszem w podstawce jest też wulkan a na stronie gry alternatywne ustawienie startowe, gdzie wszyscy zaczynają w ruinach na środku i ścigają się do miast na rogach mapy. W dodatku jest scenariusz z dwoma miastami. Na BGG znajdziesz fanowski scenariusz solo "Call of Entropia". Swoją drogą w instrukcji dodatku pojawia się raz lub dwa razy link do ustawień początkowych na stronie gry, który nie działa...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

zomboni pisze: 16 sty 2019, 21:03 Co ciekawe w podstawce od G3 jest też trzecia karta, z krajobrazem, ktoś kojarzy jaką funkcję spełnia?
Jeśli dobrze pamiętam, to jest karta "Volcano Ruler", do scenariusza z wulkanem (Bleeding Horns of Destiny). To był chyba bodaj tylko taki znacznik obecnego "władcy wulkanu" na potrzeby zasad scenariusza. Jest to opisane w instrukcji.

Co do Ruin Guards, to było dodane mocno "na zapas" i reguły z nimi związane nie ujrzały światła dziennego nawet teraz, kiedy wyszła figurka (wg. Alexa - "consider the card with the ruin guards like a nice, small artwork-bonus for now") .
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: panda_09 »

Spolszczone zasady dodatku Wrota Burzy 8)
http://battalia.eu/rules/

Są również zasady do Ruin Guards.
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Bartekx88
Posty: 30
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:10

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Bartekx88 »

Hejka, na stronie Battalii udostępniono właśnie polskie tłumaczenie. Tak się składa że brałem udział w jego powstawaniu. Niestety wydawca nie udostępnił nam go przed publikacją, więc z góry przepraszamy za ewentualne błędy. Nie mieliśmy okazji zrobić finalnej korekty.
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: ENDryu »

Dzięki Panowie za info, linki i wykonaną robotę. W poniedziałek drukuję :mrgreen:
Awatar użytkownika
Atheris
Posty: 29
Rejestracja: 29 cze 2018, 15:20
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Atheris »

Ostatnio przypadkiem natknęłam się na grę Battalia: Początek. Kupiłam, zagrałam i gra jest po prostu niesamowita. To był mój najlepszy, spontaniczny, zakup gry planszowej. :)
Zupełnie nie rozumiem czemu wcześniej o niej nie słyszałam, bo gra jest świetna. Mechanicznie, graficznie, do tego jeszcze figurki - wszystko na bardzo wysokim poziomie.
Od razu zamarzył mi się dodatek... I tu mam pytanie...
Na wersję PL dodatku pewnie nie ma co liczyć? Zakup z Kickstartera też już niemożliwy. Może ktoś wie, czy będzie można jeszcze kupić gdzieś dodatek Battalia:Stormgates? Miło by było mieć go w kolekcji :)
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Muad'Dib »

G3 zawaliło promocję i potem gra lądowała na kolejnych wyprzedażach. W zeszłym roku nawet jeden pracownik wydawnictwa to przyznał na FB.

Co do zakupu dodatku to spróbuj z Pledge Managera. Jeden z forumowiczów tak zakupił w zeszłym roku a nie brał udziału w KS.

Odnośnie popularności to oprócz słabego marketingu są dwie rzeczy, które mogę mieć na to wpływ. Po pierwsze to długość rozgrywki, czasem gra potrafi trwać i 3h. Po drugie upierdliwie tłumaczenie, czasem mam dosyć przedstawiania zasad nowym graczom a nie mogę się dozbierać stałej ekipy :)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Atheris
Posty: 29
Rejestracja: 29 cze 2018, 15:20
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Atheris »

Dzięki za szybką odpowiedź - niestety Late pledge na Kickstarterze również już niedostępne :/
Przyznaję rację z tym czasem rozgrywki - w dwie osoby zajmuję nam ok. 2 godziny, na razie nie miałam okazji zagrać w większym gronie.
Niby gra nie jest skomplikowana, ale jest w niej sporo zasad, więc z tłumaczeniem rzeczywiście może być problem - w pierwszej partii udało nam się nawet popełnić kilka błędów...co często nam się nie zdarza.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

Mam bezpośredni namiar do Alexa, mogę go zapytać, czy da się kupić dodatek od nich bezpośrednio.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: gregos »

rattkin pisze: 17 mar 2019, 22:58 Mam bezpośredni namiar do Alexa, mogę go zapytać, czy da się kupić dodatek od nich bezpośrednio.
Zatem daj znać czy istnieje taka możliwość.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

Tak, jest możliwość. Cena za Stormgates CEdition to €55, wysyłka - €15. Trzeba mieć PayPala.

Dodatki, które były "poza pudełkiem" można też wciąż dostać, mogę udostępnić poszczególne ceny prywatnie, wtedy też powiem co i jak. W skrócie, za zestaw dodatkowych 12 figurek + Alternate Terrain Deck + Hero Sheets (wszystkie 6 frakcji), dostałem jednorazowo zniżkę "po znajomości" - normalnie kosztuje 150 eur, ze zniżką - 120 eur i bez dodatkowych kosztów wysyłki.
ODPOWIEDZ