Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Atheris
Posty: 29
Rejestracja: 29 cze 2018, 15:20
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Atheris »

rattkin pisze: 20 mar 2019, 14:17 Tak, jest możliwość. Cena za Stormgates CEdition to €55, wysyłka - €15. Trzeba mieć PayPala.

Dodatki, które były "poza pudełkiem" można też wciąż dostać, mogę udostępnić poszczególne ceny prywatnie, wtedy też powiem co i jak. W skrócie, za zestaw dodatkowych 12 figurek + Alternate Terrain Deck + Hero Sheets (wszystkie 6 frakcji), dostałem jednorazowo zniżkę "po znajomości" - normalnie kosztuje 150 eur, ze zniżką - 120 eur i bez dodatkowych kosztów wysyłki.
Dziękuję bardzo za dopytanie. Niestety, dam sobie spokój z dodatkiem. Przeczytałam instrukcję, przemyślałam to co napisał Muad'Dib o posiadaniu do tej gry stałej ekipy i doszłam do wniosku, że dodatek jest nie do końca dla mnie. Dodatek najwięcej daje do rozgrywek 4+, a ja w przeciągu najbliższych kilku lat nie będę miała możliwości grać w więcej niż dwie osoby :/ Jak już spotykamy się ze swoją stałą ekipą, to wybieramy raczej szybsze tytuły.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

...
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Nidhogg »

panda_09 pisze: 18 sty 2019, 21:43 Spolszczone zasady dodatku Wrota Burzy 8)
http://battalia.eu/rules/

Są również zasady do Ruin Guards.
Wiadomo kiedy zostaną przetłumaczone inne rzeczy poza instrukcją?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Muad'Dib »

Jestem na etapie powolnego wgryzania się w dodatki, raz gramy z jednymi, raz z drugimi. Natomiast nie mogę nigdzie znaleźć zasad to figurki Fanatic Challenger. Czy to ja tak nieporadnie szukam czy faktycznie ich nie ma? Do wszystkich innych NPC są już gotowe lub w wersji beta a do tej jednej nie widzę.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: arqueek »

Chodzi Ci o tego?

https://images.app.goo.gl/sXiKXXuZLyuqQH4a9

Jeśli tak, to zasady do niego są na drugiej stronie:

http://battalia.eu/wp-content/uploads/2 ... B-BETA.pdf
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Muad'Dib »

Tak, dzięki :) Gubię się w tych wszystkich NPC, częstotliwość grania też temu nie pomaga :) (1 partia na 1,5 miesiąca).

Swoją drogą wprowadziliśmy tytułowe Stormgates. Całkiem fajna sprawa, utrudnia bunkrowanie się, nigdy nie wiadomo co się wylosuje przechodząc :) Odpaliliśmy je tylko 3-4x w ciągu partii ale wrażenia są spoko.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: arqueek »

Dla mnie największą zaletą wrót burzowych ( ;) ) jest przyspieszenie rozgrywki - z tego co pamiętam, karty wydarzeń, które ciągnie się po przejściu przez wrota, dość mocno wpływały na rozgrywkę dając mocnego kopa. Kapitalna sprawa.

Mniej za to spodobały mi się karty losu, które możemy sobie pociągnąć zamiast wielkich artefaktów. Mocno naciągany element dodajacy jeszcze więcej mikrozasad do zapamiętania. Ktoś poza mną ma podobne odczucia?
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: michaelius »

Pytanko - czy te dodatki z KS w Polskiej edycji są w pudełku firmowo pakowane czy dodawane osobno ?

"Dodatkami z Kickstartera są:
8 dodatkowych kart jednostek neutralnych
9 kart wulkanu
5 dodatkowych kart wielkich artefaktów
1 dodatkowa karta ruin
4 plansze graczy i karty znaczników zwycięstwa
4 bonusowe karty bitew
12 znaczników pierścieni
4 znaczniki czasu
3 karty specjalne
dodatkowy scenariusz z wulkanami"
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: malekith_86 »

michaelius pisze: 27 lip 2019, 17:01 Pytanko - czy te dodatki z KS w Polskiej edycji są w pudełku firmowo pakowane czy dodawane osobno ?

"Dodatkami z Kickstartera są:
8 dodatkowych kart jednostek neutralnych
9 kart wulkanu
5 dodatkowych kart wielkich artefaktów
1 dodatkowa karta ruin
4 plansze graczy i karty znaczników zwycięstwa
4 bonusowe karty bitew
12 znaczników pierścieni
4 znaczniki czasu
3 karty specjalne
dodatkowy scenariusz z wulkanami"
Wszystko jest spakowane oryginalnie w pudełku.
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: michaelius »

Udało się w końcu zagrać - generalnie moje pierwsze wrażenia są takie, że jest to produkt będący 100% esencją crowdfundingu i nie jest to niestety komplement.

Na pewno zaczyna się miło całość jest fajnie wydana, dostaje się kilka ładnych figurek (które standardowe do rozgrywki nic nie wnoszą, ale przynajmniej nie zawyżają ceny w kosmos jak to czasem bywa), fajne plansze graczy, a środku wita nas broszurka z wprowadzeniem w dostępne strony konfliktu i całkiem ładne karty oraz instrukcja. W tym momencie zaczynają się schody. Instrukcja to gigantyczny zbiór różnych małych zasad, które w większości opisują jak działają karty. Z tego wynika kolejna wada gry - ponieważ zasady są w instrukcji to gra przypomina wojnę klonów bo frakcje różnią się od siebie wyłącznie kolorem, a jedynym celem koloru jest zebranie pasjansa tfu znaczy się kohorty pozwalającej dobrać więcej kart na rękę. Na tym analogie z pasjansem się nie kończą bo zagrywanie akcji wymaga zebrania kilku specyficznych symboli. Ponieważ standardowo połowę naszego decku tworzą jednostki a połowę zasoby, a do zagrania czegokolwiek musimy zebrać zazwyczaj 3 odpowiednie symbole to pierwsza rozgrywka jest kompletnie losowa bo gracze desperacko próbują ułożyć jakąkolwiek akcję z tego co doszło na rękę by kompletnie nie stracić tury. A tur ze względu na losowość gra się naprawdę dużo czyli mówiąc wprost gra się dłuży.

Druga część mechaniki to plansza na której coś budujemy i podróżujemy - tutaj również daje o sobie znać bezsensowny poziom komplikacji bo mamy do wyboru całe masy kafelków z których układamy drogi i miasta przez co gra po rozłożeniu zajmuje gigantyczny obszar stołu tylko po to by dało się kupować karty podzielone na kilkanaście stosików.
Będąc przy kafelkach warto dodać, że charakteryzuje je bardzo słaba czytelności bo różnica między miastem, a drogą z daleka robi się mało widoczna, ale za to są ładne :(

Generalnie fani po kilkunastu rozgrywkach pewnie odkryją jak kupować i zrzucać karty z decku by robił mniej więcej to co chcemy, ale moja grupa już battalię skreśliła , więc raczej się nie dowiemy.

Szkoda, że twórcy nie wpadli na to by umieścić opis działania kart na nich samych co pozwoliłoby też na większe zróżnicowanie frakcji i gigantycznie zmniejszyło instrukcję i ilość rzeczy do zapamiętania.

tldr; klasyczna gra z kickstartera - cała para poszła w stronę wizualną i zajawkowy pomysł, a autorzy testowali grę tylko na ludziach ze swojej zaawansowanej grupy, więc nikt im nie zwrócił uwagi na bezsensowny i nic nie wnoszący do gry poziom skomplikowania.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

michaelius pisze: 19 wrz 2019, 00:11 tldr; klasyczna gra z kickstartera
Raczej klasyczny opis na podstawie polskiej wersji od G3, hm?
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Wosho »

michaelius pisze: 19 wrz 2019, 00:11 Udało się w końcu zagrać - generalnie moje pierwsze wrażenia są takie, że jest to produkt będący 100% esencją crowdfundingu i nie jest to niestety komplement.

Na pewno zaczyna się miło całość jest fajnie wydana, dostaje się kilka ładnych figurek (które standardowe do rozgrywki nic nie wnoszą, ale przynajmniej nie zawyżają ceny w kosmos jak to czasem bywa), fajne plansze graczy, a środku wita nas broszurka z wprowadzeniem w dostępne strony konfliktu i całkiem ładne karty oraz instrukcja. W tym momencie zaczynają się schody. Instrukcja to gigantyczny zbiór różnych małych zasad, które w większości opisują jak działają karty. Z tego wynika kolejna wada gry - ponieważ zasady są w instrukcji to gra przypomina wojnę klonów bo frakcje różnią się od siebie wyłącznie kolorem, a jedynym celem koloru jest zebranie pasjansa tfu znaczy się kohorty pozwalającej dobrać więcej kart na rękę. Na tym analogie z pasjansem się nie kończą bo zagrywanie akcji wymaga zebrania kilku specyficznych symboli. Ponieważ standardowo połowę naszego decku tworzą jednostki a połowę zasoby, a do zagrania czegokolwiek musimy zebrać zazwyczaj 3 odpowiednie symbole to pierwsza rozgrywka jest kompletnie losowa bo gracze desperacko próbują ułożyć jakąkolwiek akcję z tego co doszło na rękę by kompletnie nie stracić tury. A tur ze względu na losowość gra się naprawdę dużo czyli mówiąc wprost gra się dłuży.

Druga część mechaniki to plansza na której coś budujemy i podróżujemy - tutaj również daje o sobie znać bezsensowny poziom komplikacji bo mamy do wyboru całe masy kafelków z których układamy drogi i miasta przez co gra po rozłożeniu zajmuje gigantyczny obszar stołu tylko po to by dało się kupować karty podzielone na kilkanaście stosików.
Będąc przy kafelkach warto dodać, że charakteryzuje je bardzo słaba czytelności bo różnica między miastem, a drogą z daleka robi się mało widoczna, ale za to są ładne :(

Generalnie fani po kilkunastu rozgrywkach pewnie odkryją jak kupować i zrzucać karty z decku by robił mniej więcej to co chcemy, ale moja grupa już battalię skreśliła , więc raczej się nie dowiemy.

Szkoda, że twórcy nie wpadli na to by umieścić opis działania kart na nich samych co pozwoliłoby też na większe zróżnicowanie frakcji i gigantycznie zmniejszyło instrukcję i ilość rzeczy do zapamiętania.

tldr; klasyczna gra z kickstartera - cała para poszła w stronę wizualną i zajawkowy pomysł, a autorzy testowali grę tylko na ludziach ze swojej zaawansowanej grupy, więc nikt im nie zwrócił uwagi na bezsensowny i nic nie wnoszący do gry poziom skomplikowania.
+ dużo, a najgorsze że ktoś to porównal do Tyrants of underdark, które jest o niebo fajniejszą grą.
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: panda_09 »

Spoiler:
Cóż... Pozostaje mi wyłącznie napisać, iż całkowicie nie zgadzam się z powyższymi opiniami.
Ale to moje zdanie i nikogo nie będę przekonywał. Większość ludzi z którymi gram (2 grupy) jest z gry minimum zadowolona i chętnie zasiadają do kolejnych rozgrywek, a nawet sami je proponują.
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: michaelius »

rattkin pisze: 19 wrz 2019, 02:33
michaelius pisze: 19 wrz 2019, 00:11 tldr; klasyczna gra z kickstartera
Raczej klasyczny opis na podstawie polskiej wersji od G3, hm?
Nie bardzo rozumiem - oglądam zdjęcia na BGG i wszystkie wady projektowe są w niej takie same - jedyne co mogło zostać zmasakrowane w tłumaczeniu to instrukcja.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

Wersja G3 to taka ściemniona wersja "Kickstarterowa" i to w dodatku pierwszej edycji. Nie ma najważniejszego komponentu, czyli planszetek frakcji z ich specjalnymi umiejętnościami, przez co przynależność do koloru w tej podstawowej wersji jest (jak zauważyłeś) mdła i nijaka, bo niczym się nie wyróżnia. W kolejnych edycjach karty terenu zostały poprawione (inna perspektywa i kolorystyka), w odpowiedzi na (słuszne) utyskiwania o nieczytelność. Ta "polska" Battalia to taki trochę potworek, niby ma część elementów premium, ale tak naprawdę jest nieco okrojoną grą w stosunku do pierwowzoru.

Do reszty argumentów się nie odniosę, bo dla mnie Battalia jest stosunkowo prostą grą i trudno mi sympatyzować z "bezsensownym poziomem komplikacji" - podchodzimy najwidoczniej z różnych poziomów zaawansowania. Mogę natomiast zapewnić, że co do testowania, było dokładnie odwrotnie (a wiem, bo kilkakrotnie o tym rozmawiałem z autorem) - gra była sprawdzana wielokrotnie raczej na początkujących graczach, a właśnie tych co bardziej zaawansowanych mechanizmów bano się włożyć do pudełka, by totalnie nie odstraszyć graczy.
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: michaelius »

To sporo wyjaśnia - w każdym razie Polską edycję odradzam.

A co do poziomu komplikacja z Time of Crisis problemu nie mam :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Gromb »

Na upartego można by uzupełnić dodatkową figurkę buffa i karty frakcyjne, ale tutaj pojawia się ściana w postaci oryginalnego wydawcy i braku odpowiedzi z jego strony, na możliwość zakupienia. Dodatki są dostępne na bułgarskiej stronie wydawcy. Niestety, sklep obsługuje tylko płatność przy odbiorze, bez możliwości wysyłki za granicę. Szkoda, to podrasowałoby polskie wydanie, do akceptowalnego poziomu.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Muad'Dib »

Jak ktoś potrzebuje to nie mam problemu, żeby zeskanować i udostępnić, to tylko karta papieru. I faktycznie, z tym rozgrywka wygląda trochę inaczej, choć gramy na tyle rzadko, że nie korzystamy ze skilly w pełni.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
adalbert
Posty: 940
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: adalbert »

Generalnie rozchodzi się o to, że z elementu, który wyraźnie wpływa na rozgrywkę (Hero Sheets) autor gry zrobił KS exclusive.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rattkin »

Cała gra jest KS exclusive. To nasze wydanie polskie to po prostu taki ewenement lokalny. Żaden inny wydawca nie dostał tego do retailu.

Swoją drogą, z tego co pamiętam, to autor był przekonany, że Hero Sheets to już o wiele za daleko z poziomiem skomplikowania i ludzie tego nie ogarną. To też pokazuje, że więcej testował w tamtym momencie z casualami i doszedł do (błędnej, zgadzam się) konkluzji.
HoryDoktor
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2020, 17:18
Been thanked: 3 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: HoryDoktor »

Witam. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć plansze bohaterów. Moze komuś się przyda. Ostatnio udało mi sie nabyć w empiku polskiego "potworka" za smieszne pieniądze i stwierdziłem żę brak mi asymetrii klanów trochę.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: rzaba »

Gdzie można dostać te hero sheets po angielsku (udostępnili to do wydruku)?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Gromb »

Na chwilę obecną tylko w bułgarskim sklepie wydawnictwa.
Możesz przez BGG skontaktować się z autorem.
Mnie pomógł w zakupie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Tomzaq »

rzaba pisze: 14 maja 2020, 16:34 Gdzie można dostać te hero sheets po angielsku (udostępnili to do wydruku)?
Są zdjęcia na BGG. Można skopiować, wkleić do np. Worda i wydrukować
Who is John Galt?
Posiadam
Welnek
Posty: 53
Rejestracja: 14 sty 2019, 10:47
Has thanked: 25 times
Been thanked: 1 time

Re: Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Post autor: Welnek »

W jakiś sposób można łatwo upgrade'ować nasze polskie wydanie Battalii bez kupowania dodatku? Druk hero sheets, dodatkowa figurka/pionek dla przeszkadzając postaci, której karta już jest w podstawce (Unbound Buff), coś jeszcze? :)
ODPOWIEDZ