Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Skywarden
Posty: 203
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: Skywarden »

I dodatkowa informacja - a raczej jej brak. Na moje pytanie do G3 o dodatek dostałem następującą odpowiedź:

"nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje dotyczące tego, czy wydamy dodatek do gry Battalia. Początek.


Proszę śledzić nasz facebookowy profil: www.facebook.com/G3Poland/ To tam najwcześniej poinformujemy o ewentualnym wydaniu dodatku."
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Skywarden pisze:I dodatkowa informacja - a raczej jej brak. Na moje pytanie do G3 o dodatek dostałem następującą odpowiedź:

"nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje dotyczące tego, czy wydamy dodatek do gry Battalia. Początek.


Proszę śledzić nasz facebookowy profil: http://www.facebook.com/G3Poland/ To tam najwcześniej poinformujemy o ewentualnym wydaniu dodatku."
Ja to samo dostałem jak się pytałem zanim KS ruszył. Wsparłem KS. W "CE" wersji (czyli retailowej) będzie sporo mniej kontentu niż w wersji KS, a nie wszystko da się dokupić osobno na KS :(
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Skywarden
Posty: 203
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: Skywarden »

Skontaktowałem się z wydawcą - w kontekście jakiejkolwiek opcji na "hero sheets" po polsku. Oraz tłumaczeń innych materiałów ze strony na polski. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

W międzyczasie, teatr z poprzedniej kampanii i potem z odpowiedzi Alexa na BGG wciąz trwa, tym razem w nowej kampanii. Strasznie lubię ich grę, ale sposób prowadzenia kampanii i komunikacji uprawiany przez tego człowieka, to jest jakaś przedziwna mieszanina adhd, ataków złości, kamraderii z wspierającymi, nastoletniej dziewczynki, ogromnej dumy z gry i artworku, przeświadczenia, że wszyscy powinni nosić go na rękach i żalu/niezrozumienia, że tak się starają, a nie wychodzi (bo że są zawiedzeni obecną kwotą i dynamiką wsparć, to widać).

Ostatnio w przypływie żalu ogłosił nawet konkurs, żeby obecni wspierający zgadli ile osób wycofało się z pledga w poprzedniej kampanii. Dobry przykład, jak pewnych rzeczy jednak NIE robić :). Dobrze, że w końcowym produkcie tego nie widać.
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

rattkin pisze:W międzyczasie, teatr z poprzedniej kampanii i potem z odpowiedzi Alexa na BGG wciąz trwa ..
To zgadza się. Alex jest dość specyficzny. Mi to nie przeszkadza, ale jestem w stanie wyobrazić sobie, że niektórych to może odpychać.
Od kilku dni jest lepiej, chyba doszło do nich, że z 500+ nici ;)

Nastąpiła roszada w SG. Dzięki temu w pudełku z dodatkiem mamy już figurki 3x Armamentum oraz Rammotha :)
Spoiler:
+ dodatkowy social SG 4.5k lajków dla https://www.facebook.com/Battalia.bg
Spoiler:
+ ankieta w sprawie wersji językowych. Pierwsze 5 z listy otrzyma tłumaczenie ( oprócz 5 zagwarantowanych w kampanii ). Zachęcam do głosowania: https://www.facebook.com/groups/1706799 ... 563371366/
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Ademius
Posty: 62
Rejestracja: 12 sty 2015, 21:37
Lokalizacja: Legnica

Re: Battalia

Post autor: Ademius »

Informacja z dzisiaj:
FANTASMAGORIA Games LLC says:
Dear backer,
with this message we intend to inform you about something, which could be a very import_ant information for some potential backers around you, or for you in general. We believe that our initial intention was misunderstood, mainly due to the reason that we never stated this clear enough (our fault - sorry for that), but only mentioned it in some PMs, comments or indirectly in the pledge descriptions. Long story short:
THERE WILL BE NO RETAIL OF THIS VERSION OF THE EXPANSION Battalia: The Stormgates CEdition. For now we do not plan to work on this base in general.
We didn't call the expansion box Kickstarter exclusive right away, only because due to some manufacturing restrictions after the campaign we will round up the total of games to produce to a reasonable number and it is possible that we could supply some retailers in small numbers, but this will be more or less only an exception and it is highly unlikely to happen overseas because of logistic problems. Our intention was to make a strong campaign and to work mainly for the Kickstarter community this time with this format of the product, not like last time with the basic game. For now we do not plan to have other versions for retail and there are tons of reasons for this decision, which are difficult to explain in short message like this.
Important for you is just to keep this info in mind and potentially warn people around you, who possibly count on retail to buy the game later.
There will be a pledge manager for those who are not able to spent money on the project right now in this moment, but as you know those pledges will not contribute to the greater goal of unlocking more SGs. Please excuse us, that we are making this official so late, but for us it was clear from the beginning and we thought that the most people understand that too. Unfortunately in the last days we realized that we are making a big mistake and too many backers are not aware about this fact.
Thanks for your support, for your understanding and keep up your great work, we appreciate that :) ! Viva la Battalia :) !
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Wygląda na wymuszanie... Większej ilości backerow, zwłaszcza tych niezdecydowanych...
Ja chyba zrezygnuję i poczekam na pledge managera. Szkoda mi mrozić kasy na rok już teraz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Battalia

Post autor: arqueek »

Bardzo paskudne zagranie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Niestety, ich wypowiedzi to, jak przeważnie w tej kampanii, bajduły. Cała kampania, od góry do dołu jest upstrzona tekstami "retail value", nawet teraz. Nie wiem jak można być naiwnym, żeby uwierzyć, że taki zabieg podkręci wsparcia.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Battalia

Post autor: ariser »

Szkoda. Chciałem sobie zakupić w sklepie razem z podstawką, ale teraz widzę, że chyba nawet o używkę będzie ciężko.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

Słaby, naprawdę słaby "chwyt marketingowy". Nagle kilka dni przed końcem kampanii okazuje się, że to jednorazowe zamówienia. Tak jasne.
Tak jak napisał rattkin, jest za dużo tekstów i porównań do "retail value", aby nie zamierzali wydać wersji CE/retail. Z resztą nie napisali wprost, że nigdzy nie wydadzą:
For now we do not plan to work on this base in general.
Teraz nie, a co będzie później, to zobaczymy ( patrz jak mocno skoczy liczba backers w kampanii )

Są ewidentnie niezadowoleni z rozwoju kampanii, to widać. Niestety taki jest los nowych marek, nie każda się przyjmuje, mimo tego, że jest dobra.
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: panda_09 »

"Quick preview of the new designed terrain deck with alternate perspective - nothing is final, still work in progress, many cards are not finished and not all types are represented in this picture - just a first general test and rough overview of the big picture"
Spoiler:
Coś mi to przypomina...
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
adalbert
Posty: 940
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Battalia

Post autor: adalbert »

W co naprawdę warto zainwestować, jeżeli chodzi o add-ony w obecnej kampanii, co można uznać za must-have? Keeper/Unbound Buff? Czy może podstawka z "gołym" dodatkiem wystarcza?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

adalbert pisze:W co naprawdę warto zainwestować, jeżeli chodzi o add-ony w obecnej kampanii, co można uznać za must-have? Keeper/Unbound Buff? Czy może podstawka z "gołym" dodatkiem wystarcza?
Sama podstawka nawet wystarcza :)
Ja osobiście uważam, że: Unbound Buff, Keeper i Terrain Deck. To jest warte brania.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Hero Sheets i Terrain Deck, zdecydowanie. Obydwie rzeczy naprawiają dwa główne zarzuty do podstawki Battalii - brak asymetryczności i nieczytelność kart terenu.

Estetycznie - kostki. Te customowe kości do Battalii, to chyba najpiękniejsze kostki, jakie widziałem w grze planszowej. Niby taki celtycki standard Q-Workshop, a jednak wzór i żywe kolory naprawdę robią różnicę. Używa się ich w grze stosunkowo rzadko (czasem: w ogóle), ale podbijają dziewczyńskie serca, a ponoć i podwyżkę można otrzymać w pracy, pokazując je szefowi.

Pozostałe rzeczy: nice to have.
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

rattkin pisze:Hero Sheets i Terrain Deck, zdecydowanie. Obydwie rzeczy naprawiają dwa główne zarzuty do podstawki Battalii - brak asymetryczności i nieczytelność kart terenu.
NPC:
Mimo wszystko dołożyłbym jednak Keeper'a. Unbound jest w podstawce jako karta ( i zasady ;) ), więc dodatek w formie $5 to tylko zapłata za figurkę. Natomiast Keeper to nowa figurka i nowe zasady. Chyba, że bez względu na to czy kupujemy dodatek keepera za $5 czy nie i tak dostaniemy jego kartę w dodatku wraz z jej opisem w instrukcji, a dodatek za $5 to tylko figurka.

Hero Sheets:
Bierz bez dwóch zdań.

Terrain Deck:
Z drugiej strony, to nie jest tak, że nie da się grać w obecną talię ( chodzi mi o karty terenu ). Generalnie fape polega na tym, że karty terenu "żółtego" gracza są niebieskie :) Twórcom chodziło o uzyskanie efektu nieba, który niestety zlewa się z kartami terenu "wodnej" rasy. Przy słabszym oświetleniu można to uznać za minus.
Ja je biorę głównie ze względu na to, że będę miał tak naprawdę drugi typ planszy do budowania/rozkładania, a to rzadko zdarza się w grach :)
Ostatnio zmieniony 04 paź 2016, 16:44 przez vcrproszek, łącznie zmieniany 1 raz.
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
adalbert
Posty: 940
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Battalia

Post autor: adalbert »

Unbound jest w podstawce jako karta
W tej od G3 też?
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

adalbert pisze:
Unbound jest w podstawce jako karta
W tej od G3 też?
Tak, na 100% :) Pytanie, czy w takiej formie będzie również Keeper ?
Link do zasad z Unbound:
http://battalia.eu/wp-content/uploads/2 ... B-v1.0.pdf
W zasadach jest widoczna jego karta.

Jeśli chodzi o Hero Sheets, to żeby nie było, PDF z zasadami jest dostępny:
http://battalia.eu/wp-content/uploads/2 ... B-v1.0.pdf
To czego brakuje w podstawce, to te karty dla bohaterów, gdzie można zaznaczać aktywne zdolności.
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Keeper i Unbound Buff mają jednak konkurencję w postaci Metamorphy i Bilkarra z rozszerzenia. Dlatego uważam je za drugorzędne.
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: panda_09 »

rattkin pisze:Keeper i Unbound Buff mają jednak konkurencję w postaci Metamorphy i Bilkarra z rozszerzenia. Dlatego uważam je za drugorzędne.
Czyli lepiej dobrać 2 kości zamiast 2 figurek dla większej uciechy, a figurki z dodatku zastosować wymiennie?
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Lepiej jest wziąć wszystko. Reszta to Twoja kalkulacja kosztów do radości. Jednym radość większą sprawią kostki, innym: poszerzone opcje rozgrywki (figurki).
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

panda_09 pisze:
rattkin pisze:Keeper i Unbound Buff mają jednak konkurencję w postaci Metamorphy i Bilkarra z rozszerzenia. Dlatego uważam je za drugorzędne.
Czyli lepiej dobrać 2 kości zamiast 2 figurek dla większej uciechy, a figurki z dodatku zastosować wymiennie?
Ja bym brał najpierw figurki. Z kości korzysta się naprawdę rzadko, i nie każdy gracz musi mieć własną. Wystarczy jedna podczas całej gry. Jeśli lubisz mieć customowe kości to zamawiaj :)
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: panda_09 »

Jedna by wystarczyła, ale minimum 2 trzeba zakupić ;)
U nas kością często się rzuca. Nie wiem czy to do końca zgodne z regułami, ale kumpel najczęściej zagrywa amulet na amulet licząc na 6 xD
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

panda_09 pisze:Jedna by wystarczyła, ale minimum 2 trzeba zakupić ;)
U nas kością często się rzuca. Nie wiem czy to do końca zgodne z regułami, ale kumpel najczęściej zagrywa amulet na amulet licząc na 6 xD
6 sprawia, że karta na amulecie to wild. To legalne, ale trochę szkoda drugiego amuletu do tego. No, chyba, że myślałeś o 3, wtedy to jazda bez trzymanki... :)
adalbert
Posty: 940
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Battalia

Post autor: adalbert »

Kurczę, żeby do Star-Smugglera doszło, byłoby wyśmienicie, ale jeszcze brakuje... natomiast szkoda, że na 110k jest Armamentum, które jest już w sumie odblokowane.
ODPOWIEDZ