Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: crsunik »

Dokładnie. Negocjacje nie wynikają z zasad, tylko z typu rozgrywki i graczy. Tak czy inaczej, gorąco polecam :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5224
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Gambit »

Udało mi się dorwać tę grę, pograć w nią i zrecenzować. Zapraszam do oglądania :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: EsperanzaDMV »

W sumie to ten post będzie poniekąd częściowym powieleniem mojego komentarza pod filmem u Gambita, ale trudno :)

Mam na swojej wish-liście "Legend of Drizzt" z tego samego uniwersum Forgotten Realms (które uwielbiam) i chyba jednak skuszę się na tamtą grę. Wiem, że to zupełnie inne gry, inne mechaniki, ale jednak umiejscowienie akcji jest identyczne (Podmrok). W grach z Forgotten Realms interesuje mnie tylko i wyłącznie tematyka i klimat, a książki o Drizzcie mam wszystkie, które ukazały się w Polsce i w tamtej grze występują praktycznie wszystkie postacie z tej sagi. Na korzyść "Legend of Drizzt" przemawia cena - ok. 190zł vs. minimum 240-250zł za "Tyrants of the Underdark", dodatkowo z tego co widziałem to w "Legends of Drizzt" tych komponentów jest cała masa i stosunek ceny/jakości/ilości komponentów jest naprawdę dobry, moim zdaniem lepszy niż w TotU. Plus "LoD" posiada wariant solo oraz można go łączyć z Castle Ravenloft i Wrath of Ashardalon... ;)

Generalnie ta gra także wygląda bardzo zacnie, jednak kolejność na mojej liście musi zostać zachowana i pierwszeństwo będzie miał Drizzt :) ale nie wykluczam, że "TotU" również się w końcu na mojej półce pojawi.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Yavi »

EsperanzaDMV pisze:W sumie to ten post będzie poniekąd częściowym powieleniem mojego komentarza pod filmem u Gambita, ale trudno :)

Mam na swojej wish-liście "Legend of Drizzt" z tego samego uniwersum Forgotten Realms (które uwielbiam) i chyba jednak skuszę się na tamtą grę. Wiem, że to zupełnie inne gry, inne mechaniki, ale jednak umiejscowienie akcji jest identyczne (Podmrok). W grach z Forgotten Realms interesuje mnie tylko i wyłącznie tematyka i klimat, a książki o Drizzcie mam wszystkie, które ukazały się w Polsce i w tamtej grze występują praktycznie wszystkie postacie z tej sagi. Na korzyść "Legend of Drizzt" przemawia cena - ok. 190zł vs. minimum 240-250zł za "Tyrants of the Underdark", dodatkowo z tego co widziałem to w "Legends of Drizzt" tych komponentów jest cała masa i stosunek ceny/jakości/ilości komponentów jest naprawdę dobry, moim zdaniem lepszy niż w TotU. Plus "LoD" posiada wariant solo oraz można go łączyć z Castle Ravenloft i Wrath of Ashardalon... ;)

Generalnie ta gra także wygląda bardzo zacnie, jednak kolejność na mojej liście musi zostać zachowana i pierwszeństwo będzie miał Drizzt :) ale nie wykluczam, że "TotU" również się w końcu na mojej półce pojawi.
ToU można kupić za niecałe 200 złotych (np. w Planszostrefie z 9% rabatem z okazji dnia dziecka połączonym z 11% stałego rabatu, co daje 20% ;) ). Też rozważałem przez długi czas Legend of Drizzt, z tych samych względów co Ty, ale w końcu padło na Lords of Waterdeep. Sporo czytałem o LoD i boję się banalnej mechaniki opartej na kostkach. W przypadku ToU obawiałem się natomiast, że połączenie budowania talii i kontroli obszarów będzie bardzo sztuczne, jednak tak nie jest. Świetna gra :P
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: EsperanzaDMV »

Yavi pisze:Też rozważałem przez długi czas Legend of Drizzt, z tych samych względów co Ty, ale w końcu padło na Lords of Waterdeep. Sporo czytałem o LoD i boję się banalnej mechaniki opartej na kostkach. W przypadku ToU obawiałem się natomiast, że połączenie budowania talii i kontroli obszarów będzie bardzo sztuczne, jednak tak nie jest. Świetna gra :P
Czyli jeśli dobrze rozumiem, też jesteś fanem Forgotten Realms i w dodatku grałeś we wszystkie te trzy gry (Legend of Drizzt, Lords of Waterdeep, Tyrands of the Underdark)? Możesz ja porównać pod kątem klimatu tego uniwersum?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Yavi »

EsperanzaDMV pisze:
Yavi pisze:Też rozważałem przez długi czas Legend of Drizzt, z tych samych względów co Ty, ale w końcu padło na Lords of Waterdeep. Sporo czytałem o LoD i boję się banalnej mechaniki opartej na kostkach. W przypadku ToU obawiałem się natomiast, że połączenie budowania talii i kontroli obszarów będzie bardzo sztuczne, jednak tak nie jest. Świetna gra :P
Czyli jeśli dobrze rozumiem, też jesteś fanem Forgotten Realms i w dodatku grałeś we wszystkie te trzy gry (Legend of Drizzt, Lords of Waterdeep, Tyrands of the Underdark)? Możesz ja porównać pod kątem klimatu tego uniwersum?
Nie, w LoD nie grałem :P Grałem w Lords of Waterdeep i Tyrants of the Underdark.
Obie to przede wszystkim mechanika, tego nie da się ukryć. W obu działa ona jednak świetnie. Bardziej klimatyczne wydaje mi się LoW, bo bardziej działa na wyobraźnię. Wszystkie karty mają fajne grafiki i jakieś tematyczne wstawki, ostatnio wymieniłem sobie kostki na meeple z naklejkami. W TotU skupiam się bardziej na rywalizacji, nie na klimacie. To mielenie talii i zdobywanie kontroli nad kolejnymi lokacjami. Bardzo przyjemne, ale nie czuć tam jakichś drowich sztuczek, spisków i wojen. Z drugiej strony gra pozwala na zabawę nad stołem, podpuszczanie innych do zaatakowania przeciwnika itp. Patrząc na mechaniki, to na półce można postawić pewnie wszystkie 3 i będą się uzupełniały ;)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

Gambit pisze:Udało mi się dorwać tę grę, pograć w nią i zrecenzować. Zapraszam do oglądania :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Obejrzałem recenzję i bez zastanowienia zamówiłem kopię. Jakimś wielkim fanem D&D nie jestem, ale jestem maniakiem deckbuildingu. Trains, który łączy planszę i DBC lubię bardzo, więc czuję, że i TotU się przyjmie. Mam nadzieję, że lepiej niż Trains będzie działać na 2 osoby.
Tak jak mówi Yavi - w planszostrefie musiałem coś dorzucić do zamówienia żeby mieć darmowy paczkomat (zamówienie na min. 200 zł) ;)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
tasil
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2014, 11:12
Lokalizacja: Poznań i okolice

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: tasil »

Gambit wspomina o polskiej edycji. Ktoś, coś ma więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: kaimada »

tasil pisze:Gambit wspomina o polskiej edycji. Ktoś, coś ma więcej na ten temat?
Logika podpowiada GFP ;).
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

kaimada pisze:
tasil pisze:Gambit wspomina o polskiej edycji. Ktoś, coś ma więcej na ten temat?
Logika podpowiada GFP ;).
Ale Gambit wspomniał też, że gra ma być wydana. Bez zbierania funduszy na w.to. Nie wiem czy GF wyda z własnych funduszy taki duży tytuł.
Z drugiej strony dogadali się z Gale Force Nine na Spartakusa.

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

Odebrałem grę, opakowałem i na dzień dobry pierwszy zawód. Nie mogę zrozumieć dlaczego większość wydawców nie uznaje tego, że koszulkujemy gry? Przykłady fajnych insertów gdzie wchodzą karty z koszulkami to jakiś promil. Nie wspamne już o tym, że taki rozkład jest sam z siebie jakoś słabo przemyślany.
Spoiler:
No nic, na szczęście nie insertem człowiek gra. A jak gra siądzie to zrobię sobie swój własny.

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 223
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Migdał »

Ja wywaliłem tą wypraskę, karty poszły do deck boxów. Reszta w woreczka zabezpieczona. Fakt jednak pozostaje faktem chyba tylko UPPER Deck dba o to by wypraska mieściła karty w koszulkach.
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

Zrobiłem podobnie, akurat miałem wolne pudełko Dragon Shield ;)
Ale to i tak wkurza, bo producent nie pomyślał...

Upper Deck ma kartonowe inserty i ok - proste i działa. Bardzo podobnie jest w Resident Evil. W Core Worlds jest kartonowy z przegródkami i też daje radę. Ale czasem się nawet trafią fajne plastikowe inserty, bo jak ktoś chce to można. Arctic Scavengers jest mistrzowski pod tym względem, a Trains bardzo fajnie daje radę.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: janekbossko »

Wiadomo kiedy i kto to wydaje?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: IrasArgor »

Dzięki wielkie za recenzję, tak jak się spodziewałem, jest to gra mocno w moim typie. Zastanawiam się tylko czy polować na angielską wersję czy czekać na potwierdzenie plotek i polską edycję.
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Toudi »

IrasArgor pisze:
Dzięki wielkie za recenzję, tak jak się spodziewałem, jest to gra mocno w moim typie. Zastanawiam się tylko czy polować na angielską wersję czy czekać na potwierdzenie plotek i polską edycję.
Kup angielską :) gra jest genialna

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Yavi »

janekbossko pisze:Wiadomo kiedy i kto to wydaje?
Nie i nie ;)
IrasArgor pisze:
Dzięki wielkie za recenzję, tak jak się spodziewałem, jest to gra mocno w moim typie. Zastanawiam się tylko czy polować na angielską wersję czy czekać na potwierdzenie plotek i polską edycję.
Jeśli nie masz presji, żeby zagrać teraz i już, to bym czekał :P
Tym bardziej, że podobno karty z dodatku różnią się trochę od tych z podstawki, może jest szansa, że w przypadku wydawania również polskiego dodatku da się tego uniknąć (o ile w ogóle pojawi się dodatek po naszemu).
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: IrasArgor »

Yavi pisze:
janekbossko pisze:Wiadomo kiedy i kto to wydaje?
Nie i nie ;)
IrasArgor pisze:
Dzięki wielkie za recenzję, tak jak się spodziewałem, jest to gra mocno w moim typie. Zastanawiam się tylko czy polować na angielską wersję czy czekać na potwierdzenie plotek i polską edycję.
Jeśli nie masz presji, żeby zagrać teraz i już, to bym czekał :P
Tym bardziej, że podobno karty z dodatku różnią się trochę od tych z podstawki, może jest szansa, że w przypadku wydawania również polskiego dodatku da się tego uniknąć (o ile w ogóle pojawi się dodatek po naszemu).
Wiesz z presją jak i wszelkimi pokusami można walczyć, z lepszym czy gorszym skutkiem ;). Ale skoro mówisz o tych różnicach w kartach to faktycznie zagryzę zęby i poczekam, bo to faktycznie jest problematyczne.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4092
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2613 times
Been thanked: 2539 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Gizmoo »

Zagrałem i przeżyłem... Niestety lekkie rozczarowanie. Żeby nie było - gra jest przyzwoita, ale:

1. Brakuje mi w niej emocji. Nie poczułem niczego, ani zaciętej rywalizacji, ani wyścigu o pola punktowe. Miałem wrażenie obcowania z klasycznym do bólu deckbuilderem, w którym ktoś - jakby dla wyróżnienia od innych - dodał planszę. Niby to mechanicznie hula, ale nie jest odkryciem Ameryki.

2. Interakcja niby jest, ale niewielka. Ot lekkie psucie szykom przeciwnikom. Oczekiwałem konfrontacji, masakry, skakania po odciętych głowach przeciwników, a dostałem - przepychankę w piaskownicy. :lol: Brakuje mi tu napięcia, niepewności każdej kolejnej tury. A początek gry - to już wyłącznie zabawa na własnym poletku. Byłem wręcz zaskoczony nudą i brakiem przeciwności losu. Przecież Podmrok to nieprzyjemne i niebezpieczne miejsce do diaska!

3. Brakowało mi spektakularnych comb, odjechanych sekwencji kart, które można wspominać z wypiekami na twarzy. Jest poczucie, że siła decku się powiększa, ale nie ma tu odjechanego "mielenia" kart, całkowitej zmiany sytuacji na planszy po jednej turze, przechylania szali zwycięstwa po wyjątkowo inteligentnym zagraniu. To chyba największy dla mnie zarzut. Deckbuilder, który się nie kręci, nie combi, nie ma spektakularnych ciągów kart, nie wymaga wyjątkowej uwagi w kolejności zagrywanych kartonów... Jest nudny.

4. Klimat jest... Umowny. Zdecydowanie więcej ma go... Lords of Waterdeep. :lol: Mechanika nie ma żadnego powiązania z Podmrokiem i Drowami. Równie dobrze na ilustracjach mogłyby być kolorowe krówki. Brakowało mi knucia, spiskowania, spektakularnej eliminacji przeciwników. Gdyby nie kapitalne ilustracje - byłoby naprawdę słabo. Część rozwiązań graficznych też do mnie nie przemawia. Design kart jest czytelny wprawdzie, ale odbiera grze klimatu.

5. Do samego końca nie bardzo widać kto wygrywa. Byłem przekonany, że jestem na szarym końcu stawki i skończę z najgorszym wynikiem punktowym... Tymczasem po podliczeniu punktów - ku mojemu zaskoczeniu - okazało się, że wygrałem. :lol: Podczas gdy inni skupili się na planszy - ja konsekwentnie rozbudowywałem swoją talię i to na kartach zgarnąłem najwięcej punktów (oczywiście nie tylko, ale karty stanowiły 60% mojego dorobku punktowego). Przepaść punktowa pomiędzy pierwszym (ja), a ostatnim miejscem (X) była spora, co było zaskakujące, bo byłem przekonany, że wygra X, tymczasem X był ostatni... :?

Reasumując - po pierwszej rozgrywce - przeżyłem rozczarowanie. Może dlatego, że oczekiwałem objawienia, może dlatego, że dałem ponieść się fali hype'u i nastawiony byłem na nieco inną grę. Dostałem produkt poprawny, działający i nawet przyjemny, ale pozbawiony większych emocji i wyprany z klimatu. Miałem wrażenie obcowania z klasycznym DB, który trochę na siłę chce się wyróżniać planszą.

Oczywiście są to wnioski po jednej zaledwie rozgrywce. Muszę zagrać jeszcze raz. Liczę na to, że zmienię zdanie i Podmrok wciągnie mnie jeszcze raz do swojego świata. Na razie, w skali BGG, wystawiam grze 7-mkę.
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Toudi »

Gizmoo, w ile osób grałeś i jakimi taliami?
Ostatnio zmieniony 30 lip 2017, 16:42 przez Toudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: crsunik »

I którymi taliami?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4092
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2613 times
Been thanked: 2539 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Gizmoo »

Toudi pisze:Gizmoo, w ile osób grałeś i jakimi taliami?
Trzy osoby. Talie - Drowy/Smoki.

Podkreślam - nie mówię, że gra jest zła. To całkiem udany produkt, ale dla mnie to stanowczo za mało. Za mało FR i Underdark'u, za mało emocji i za mało kręcenia combosów. Dla mnie to średni deckbuilder i średnie area control. W obu gatunkach są duuużo lepsi przedstawiciele, a połączenie obydwu nie zrobiło z tego jakiejś mieszanki wybuchowej. Przykre dla mnie jest to, że ponownie wróciłem do lektury Trylogii Mrocznego Elfa i niestety w TOTU kompletnie zabrakło mi klimatu świata wykreowanego przez R.A. Salvatore. Niemniej czekam na kolejną rozgrywkę. Może moje krytyczne nastawienie nieco złagodnieje, choć powyższe wady raczej się nie zmienią przez inny dobór talii.
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Toudi »

Po prostu dziwi mnie że mówisz o braku interakcji, zagrałem w to kilka razy w 4 osoby i non stop się tłukliśmy...

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: crsunik »

Potwierdzam słowa Toudiego, choć to nie z nim w to grałem ;)
ODPOWIEDZ