Condottiere (Dominique Ehrhard, Duccio Vitale)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Condottiere

Post autor: Veridiana »

dla przypomnienia swego czasu na GF 8)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Condottiere

Post autor: Galatolol »

Polska wersja wyszła już jakiś czas temu, była nawet w empikach.

Mi to najbardziej przypomina karcianą wojnę. Blefu, intryg, a już szczególnie manipulacji kościołem (slogany z pudełka) wg mnie (i ludzi z którymi grałem) się tu nie uświadczy.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Condottiere

Post autor: Andy »

Mam polską wersję Galakty, więc mogę potwierdzić że istnieje. ;) Sympatyczny chwilerek, całkowicie abstrakcyjny, estetycznie wydany, tematyka mogłaby być zupełnie inna, ale ta która jest zupełnie nie przeszkadza.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Condottiere

Post autor: WRS »

mig pisze:Jak to z tą grą jest w końcu? Na BGG wśród wydawców widnieje Galakta, ale z kolei Galakta na swojej stronie się nie chwali, że kiedykolwiek wydała. Wyszła wersja polska w ogóle?
Oczywiście, że Galakta wydała.
Jakiś czas temu Galakta porządkowała swoją stronę, stąd pewnie decyzja, by nie aktualnych danych nie wyświetlać (ja tam wolałbym, żeby dostęp do informacji nt. dorobku wydawnictwa był pełny!).
Tu jest nawet ślad po tym http://www.galakta.pl/pliki/Image/gry/c ... con_1.pdf‎
mig pisze:A sama gra? Do czego "toto" jest podobne? Wg BGG blef i negocjacje? daje radę? :)
Moim zdaniem daje radę bardzo dobrze. Blefu, planowania, taktycznych sojuszy jest tam sporo. Skaluje się świetnie, choć w każdym składzie jest inny charakter rozgrywki.
Dość mocno może skłócić grających, stąd dla odpowiedniego grona. Mechanika jest nietypowa jak na karciankę, bo to taka swoista licytacja z opcjami wycofania i powrotu do gry. Do tego dochodzą karty zmieniające wartość tego co na stole i kończące nagle całą rundę. Jest sporo zamieszania u nowych. Żeby było fajniej, trzymanie mocnych kart może się nie opłacać, bo inni gracze mogą wymusić nowe rozdanie. Brzmi skomplikowanie, ale ileż emocji generuje w czasie gry. Dodane kilka wariantów pozwala dopasować grę do swoich temperamentów.
Bardzo zachęcam!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Condottiere

Post autor: Odi »

Ja miałem, grywałem, i równieć potwierdzam, że warto mieć w kolekcji. Choć to właściwie tylko taka podkręcona licytacja z doklejonym tematem, ale podkręcona bardzo kąśliwie i bardzo fajnie.
Niby filler, lecz z ambicjami.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Condottiere

Post autor: mig »

Świetne wieści :) Dostępna jest obecnie wersja niemieckojęzyczna. Jakiś problem z zależnością językową?

Aha - wszyscy zachwycają się grafikami. Polska wersja miała jakieś szczególne, czy takie jak w pierwowzorze?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Condottiere

Post autor: Andy »

Na kartach nie ma żadnego tekstu. O ile dobrze pamiętam, dla polskiej wersji powstały nowe grafiki, dodano też reguły opcjonalne, z których jedna bardzo poprawiła przebieg rozgrywki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Condottiere

Post autor: Odi »

Andy, grafiki są chyba autorstwa Tomasza Jędruszka i wydaje mi się, że trafiły do polskiego wydania via FFG, czyli w edycjach zagranicznych powinny być identyczne...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Condottiere

Post autor: mig »

Chyba są co najmniej dwie wersje. W jednej takie: http://boardgamegeek.com/image/331158/condottiere a w drugiej takie:
http://boardgamegeek.com/image/268414/condottiere). Może ktoś wie jakie ma 3. edycja niemiecka?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
adalbert
Posty: 940
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Condottiere

Post autor: adalbert »

W pracy nie mam wejścia na BGG, ale powiem, że edycja niemiecka ma grafiki identyczne jak polska.
Potwierdzam, że to bardzo zacna gierka.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Condottiere

Post autor: Andy »

W moim egzemplarzu (Galakty) wszystko wygląda tak jak na tym zdjęciu: http://boardgamegeek.com/image/268414/condottiere

Historia grafik jest z pewnością taka, jak opisuje Odi.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Condottiere

Post autor: mig »

Dzięki:)
Wątpliwości rozwiane-gra trafia do koszyka:)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Condottiere

Post autor: Platan »

Ponoć Z-Man Games ma wydać w tym roku nową wersję gry. Poprawione grafiki , większa plansza i jakieś subtelne zmiany w zasadach.
Mam pytanie do tych co mieli okazję kiedyś już w to grać. Czy z perspektywy czasu warto grę kupić jak pojawi się nowa wersja?
Czy może pojawiły się już od tego czasu lepsze gry ale bazujące na tej mechanice co Condottiera.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Condottiere

Post autor: warlock »

Moje partie były jakieś takie nudne i bez emocji, zagrałem pięć razy i sprzedałem bez żalu. Gra ma swoich fanów, dla mnie 5/10 (czyli totalny średniak). Na więcej niż 4 graczy downtime mnie zabijał, jak zbyt szybko zejdziesz z kart to siedzisz i się patrzysz jak inni grają ;).
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Condottiere

Post autor: Vester »

Ta gra miała wadę: nagła i niekontrolowalna końcówka. Gra sprawia wrażenie, że można kontrolować sytuację, ale koniec końców nigdy nie wiesz, dlaczego przegrałeś, a ktoś wygrał. Polecam Iliadę zamiast tego.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Condottiere

Post autor: feniks_ciapek »

Na 2 osoby nie ma sensu grać, zabawa się zaczyna dopiero od 3. Jak dla mnie ma potencjał, więc czekam na nowe wydanie. Ale boję się, że będzie tak, jak z Fairy-Tale - świetność ma już za sobą.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Condottiere

Post autor: MiXB »

Jakie są szanse na wydanie nowego wydania w Polsce? Ktoś coś wie może na ten temat?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Condottiere

Post autor: kaszkiet »

Obstawiam, że niskie ale gra jest niezależna językowo, więc spytałbym się o sprowadzenie np. Planszostrefy.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Condottiere

Post autor: mauserem »

Gier Z-Man'a (Asmodee USA) chyba najszybciej można się spodziewać w wydaniu Rebela
Ale w przypadku tej gry - brałbym wydanie oryginalne - pełna niezależność językowa, zasady trywialne.
Wersja 2018 jest niezła - bo zawiera w sobie oba wcześniejsze wydania, z oryginalnymi zasadami i tymi zmodyfikowanymi przez FFG.
Gra jest dostępna cena ca 120zł - moim zdaniem brać.
Mam lekki zonk bo zacząłem dłubać własną wersję z kompilacją tych zasad i w klimacie kart tarota marsylskiego i trochę mi szkoda tej roboty.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Condottiere

Post autor: MiXB »

Szczerze mówiąc to znalazłem tą grę po Gwincie z Wiedźmina. Widać, że Condottiere był pierwowzorem. Byłem trochę ciekaw czy któryś z polskich wydawców skusiłby się wydrukować edycję z 2018 mając to na uwadze, być może dodał 2 lub 3 dodatkowe karty i reklamował jako "planszowy gwint". Tak czy siak ciężko tą edycję znaleźć nawet w zagranicznych sklepach, ale na pewno gdzieś ją wygrzebię. Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Condottiere

Post autor: mauserem »

Gra jest dostępna "od ręki" w trzech najbardziej znanych polskich sklepach internetowych - z jej dostępnością nie ma żadnego problemu
Możliwe, że przegapiłeś - ale Gwint również został wydany w wersji papierowej :D i jest powszechnie dostępny na rynku wtórnym.
Condottiere dodaje tylko grę wieloosobową i aspekt kontroli na mapie, który jest swoistym licznikiem punktów zwycięstwa. Bitwy nadal rozgrywa się 1vs1
ODPOWIEDZ