Secret Hitler (Mike Boxleiter, Tommy Maranges, Max Temkin)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Secret Hitler (Mike Boxleiter, Tommy Maranges, Max Temkin)

Post autor: Grzdyll »

Chyba gra nie ma jeszcze swojego wątku a pewnie na niego zasługuje.

Ciekawy jestem zdania o niej osób które już miały okazję pograć - szczególnie w kwestii faktycznych różnic w grze w porównaniu z Avalonem, bo gry wydają się być dość bliskie.

Osobnym tematem, który trudno pominąć jest tematyka gry (dyskusja ne ten temat już się zresztą odbywa na BGG: https://boardgamegeek.com/thread/149428 ... ret-hitler). Nie sposób odmówić racji osobom, które mają wątpliwości odnośnie takiego kontrowersyjnego tematu, szczególnie w grze typu raczej imprezowego - w zamyśle autorów ma to pewnie napędzać sprzedaż ale czasem kontrowersyjność bywa bronią obosieczną. Na przykład ja osobiście tę grę chętnie bym wypróbował (bo ten mafiopodobny typ gier bardzo lubię) ale jakiś wewnętrzny niesmak budzi temat "zabawy" w ukrytego Hitlera w grze tego typu.
kotowski89
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2015, 12:48

Re: Secret Hitler

Post autor: kotowski89 »

Wiadomo kiedy trafi do sprzedaży?
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Secret Hitler

Post autor: pingus »

Może nie do końca na temat:
Wiele tematów w grach jestem w stanie znieść. Zawsze dziwiło mnie zamieszanie w okół kart do Five Tribes czy nazwy bohatera w grze o zombie. Ale party game o Hitlerze to moim zdaniem gruba przesada.

Mechaniki wyglądają ciekawie, ale jeśli mam grać to tylko w retheme.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Secret Hitler

Post autor: Helga »

Ja się skusiłam mimo wszystko na tę grę. Samą tematykę traktuję z dużym przymrużeniem oka. W kolekcji nie mam jeszcze gry typu Mafia, a to mi się bardzo spodobało. Czekam więc na swoje pudełko.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Secret Hitler

Post autor: Grzdyll »

pingus pisze:Może nie do końca na temat
Wydaje mi się że jak najbardziej na temat, w końcu od tego jest forum żeby wyrazić swoje zdanie a autorzy gry wybierając świadomie taki temat sami wywołują takie dyskusje. Mi osobiście jak już zobaczyłem tytuł coś zazgrzytało, ale jak zobaczyłem jaka to gra to też poczułem że przekracza ona dla mnie akceptowalną granicę. Ale może właśnie kogoś to bawi? Ciekawy jestem czy w naszym kraju są tacy którzy traktują to jako zupełnie nieistotny szczegół.
To zresztą prowadzi do pytania szerszego czy tragedia II WŚ i zbrodniarzy przeciw ludzkości już nie stała się elementem popkultury? (vide film Bękarty Wojny) i gdzie jest ta granica która coś uznaje za ciekawą fikcję lub za coś niesmacznego. Czym innym jest rozmieszczanie dywizji SS w Wyścigu do Renu, które chyba nikogo nie razi, czym innym jest natomiast wcielanie się "dla zabawy" w Hitlera w grze imprezowej...
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Secret Hitler

Post autor: Vester »

Wymyśl party gejm o żydach podczas IIWŚ a dowiesz się, gdzie przebiega granica dobrego smaku.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Secret Hitler

Post autor: zakwas »

Grzdyll pisze:Czym innym jest rozmieszczanie dywizji SS w Wyścigu do Renu, które chyba nikogo nie razi, czym innym jest natomiast wcielanie się "dla zabawy" w Hitlera w grze imprezowej...
Bo w Wyścig do Renu grasz nie "dla zabawy"? ;)

Ja bym nie przesadzał, zwłaszcza że grafiki prezentujące Hitlera i faszystów przedstawiają jakieś jaszczurki. W zasadzie to gra o dochodzeniu do władzy w kraju, Hitler ma tu być tylko haczkiem na graczy i sprawdza się w tym znakomicie. Reakcje gdy powiedziałem jaką grę wydrukowałem na dzisiaj - bezcenne. ;)

Grałem cztery partie w siedmioosobowym składzie, pokrzyczeliśmy na siebie po niemiecku ("Nein! Nein!" "Ja!" "Ty?"), raz ktoś zasalutował w odpowiedzi na pytanie kto w końcu jest Kanclerzem i tyle. Trzeba sobie zadać pytanie jak dawna musi być historia, żeby móc ją wykorzystać do gry? Afganistan? Zimna wojna? II Wojna Światowa? Wojny Napoleońskie? Niewolnictwo? Rozbiory Polski? Peloponez?

Każdy odpowie sobie na pytanie i zdecyduje za siebie. Przymusu grania nie ma, mam nadzieję, że nie będzie takiego shitstormu jak przy fakirach w Five Tribes. ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Secret Hitler

Post autor: rastula »

autorzy chyba osiągnęli co chcieli, czyli darmowy rozgłos...


o ile nie mam problemu z wcielaniem się w niemieckie jednostki w grach wojennych, to tu by mi się nie chciało...


nie oburza mnie to nijak, po prostu głupota...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Secret Hitler

Post autor: vojtas »

Gdyby zrobić podobną grę, ale o bolszewikach/maoistach, to też byłoby takie oburzenie/niesmak (mam na myśli ogół graczy, nie tylko to forum)?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Secret Hitler

Post autor: MichalStajszczak »

pingus pisze:jeśli mam grać to tylko w retheme
vojtas pisze:Gdyby zrobić podobną grę, ale o bolszewikach/maoistach
Z opisu gry wygląda, że trudno będzie znaleźć dla niej inny temat, czy może raczej inny kontekst historyczny. A moim zdaniem wygląda on tak, że w zależności od przebiegu gry można albo demokratycznie doprowadzić do dyktatury, albo temu zapobiec. Nie jestem historykiem, więc nie mogę tego kategorycznie stwierdzić, ale wszystkie inne dyktatury były chyba wprowadzane w drodze zamachu lub rewolucji. Tak było z bolszewikami, maoistami. Tak było w przypadku Robespierre'a, Napoleona czy Piłsudskiego. Tak było w przypadku wszystkich dyktatorów południowo-amerykańskich (Castro, Pinochet), afrykańskich (Amin, Bokassa, Mobutu, Kadafi) czy azjatyckich (Sadam Husajn, Kim Ir Sen). Oczywiście byli (i są) dyktatorzy "dynastyczni", gdy dyktatorska władza jest przekazywana w rodzinie (jak było kiedyś w monarchiach absolutnych, a teraz w Korei Pólnocnej czy Syrii) albo w zamkniętym gronie Biura Politycznego. Ale chyba Hitler to jedyny przypadek, gdy dyktator doszedł do władzy w wyniku demokratycznych wyborów.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Secret Hitler

Post autor: rastula »

no żeby być ścisłym wygrał wybory, ale dyktaturę wprowadził potem... nie były to wybory, w których Niemcy wybrali władzę jednej partii ...
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Secret Hitler

Post autor: Col. Frost »

MichalStajszczak pisze:Ale chyba Hitler to jedyny przypadek, gdy dyktator doszedł do władzy w wyniku demokratycznych wyborów.
Salazar w Portugalii został najpierw premierem i stanowisko to wykorzystał do stworzenia dyktatury, czyli w sumie bardzo podobnie jak Hitler.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Secret Hitler

Post autor: zakwas »

Obawiam się, że Secret Salazar nie byłby najlepiej sprzedającym się tytułem. :mrgreen:
Awatar użytkownika
lukwych
Posty: 528
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Secret Hitler

Post autor: lukwych »

No przecież jest takie państwo w Europie gdzie w wyniku demokratycznych wyborów całą władzę ma 1 osoba - tylko jaki tytuł by pasował?
Zawsze chętnie zagram w te gry: Chaos, Clash of Cultures, Cywilizacja: TTA, Lewis & Clark, Mage Knight, Pokolenia, Race! Formula 90, Rosyjskie Koleje!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Secret Hitler

Post autor: rastula »

lukwych pisze:No przecież jest takie państwo w Europie gdzie w wyniku demokratycznych wyborów całą władzę ma 1 osoba - tylko jaki tytuł by pasował?
Już po ciebie jadą... :)
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Secret Hitler

Post autor: Col. Frost »

zakwas pisze:Obawiam się, że Secret Salazar nie byłby najlepiej sprzedającym się tytułem. :mrgreen:
W Portugalii mógłby się sprzedać. Albo mogliby całą serię zrobić i sprzedawać odpowiednie wersje w odpowiednich krajach. Ciekawe ile by zarobili na Secret Piłsudski? ;)
lukwych pisze:No przecież jest takie państwo w Europie gdzie w wyniku demokratycznych wyborów całą władzę ma 1 osoba - tylko jaki tytuł by pasował?
Secret Prezes?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Secret Hitler

Post autor: MichalStajszczak »

Col. Frost pisze:Salazar w Portugalii został najpierw premierem i stanowisko to wykorzystał do stworzenia dyktatury, czyli w sumie bardzo podobnie jak Hitler.
Salazar nie został premierem w wyniku demokratycznych wyborów. Został powołany na stanowisko premiera przez wojskowych, którzy sprawowali władzę po zamachu stanu i tylko zmienił dyktaturę z wojskowej na cywilną.
lukwych pisze:No przecież jest takie państwo w Europie gdzie w wyniku demokratycznych wyborów całą władzę ma 1 osoba
Pisząc poprzedniego posta zastanawiałem się, kto pierwszy na to wpadnie :mrgreen:
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Secret Hitler

Post autor: vojtas »

MichalStajszczak pisze:Z opisu gry wygląda, że trudno będzie znaleźć dla niej inny temat, czy może raczej inny kontekst historyczny.
Zapewne masz rację. Podejrzewam, że gdyby tematycznie wszystko się mniej więcej zgadzało, to komunizm i jego różne totalitarne wariacje w grze byłyby traktowane na świecie (np. na Zachodzie) ze znacznie większą pobłażliwością niż faszyzm/nazizm. Tak było w przypadku Cywilizacji Sida Meiera, gdzie wśród liderów wielokrotnie pojawił się Mao Zedong i Stalin. Oczywiście Hitler nie wystąpił ani razu. :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Secret Hitler

Post autor: Grzdyll »

MichalStajszczak pisze:
Col. Frost pisze:Pisząc poprzedniego posta zastanawiałem się, kto pierwszy na to wpadnie :mrgreen:
Ciekawe że ja też na to wpadłem od razu jak pomyślałem o jakimś sensownym retheme :) To co, zakładamy akcję "Sekretny Bliźniak - historia oparta na faktach" na wspieram.to? ;)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Secret Hitler

Post autor: Maxxx76 »

A Secret Tusk nie zakładamy? Tylko białe rękawiczki powinny być w pudełku :-D
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Secret Hitler

Post autor: garg »

MichalStajszczak pisze:
lukwych pisze:No przecież jest takie państwo w Europie gdzie w wyniku demokratycznych wyborów całą władzę ma 1 osoba
Pisząc poprzedniego posta zastanawiałem się, kto pierwszy na to wpadnie :mrgreen:
A ja pomyślałem o Watykanie :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Maćkowski
Posty: 1
Rejestracja: 03 cze 2016, 23:44

Re: Secret Hitler

Post autor: Maćkowski »

Jeśli ktoś jest w posiadaniu Tabletop Simulator, i ma ochotę zagrać w tę jakże kontrowersyjną grę, to zapraszam do grupy http://steamcommunity.com/groups/SecretHitlerPL :)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Secret Hitler

Post autor: Epyon »

Dla odmiany jakaś opinia o grze. ;)

Grałem kilka razy w PnP, jestem bardzo ograny w Resistance i Avalon, a Secret Hitler to dla mnie taka prostsza ich wersja. Mniej więcej 50% skomplikowania i kombinowania co w Resistance, jest nieco więcej losowości. Przyjemne, ale raczej nic wyjątkowego.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Secret Hitler

Post autor: bukimi »

Po 2 rozgrywkach spodobało mi się bardziej niż Avalon, chociaż w późniejszych etapach gry dochodzi kilka mniejszych zasad komplikujących rozgrywkę.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Secret Hitler

Post autor: Wothan »

Jakby kto chciał sobie druknąć polską wersję to tutaj macie linę http://www.historytv.pl/shows/articles/ ... ret-hitler
ODPOWIEDZ