Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: WRS »

O ile wiem, to na razie będzie sam tekst.
Przygotowywana jest nowa edycja, uwzględniająca w zasadach uwagi i poprawki zgłoszone przez graczy na BGG. Dopiero wówczas będzie także pełny pdf z obrazkami po polsku.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: sajlenthill »

Ja w kwestii koszulek - to które lepiej pasują: 92x59 czy 88x57,5? Oprócz kart do koszulek chcę jeszcze włożyć tłumaczenie.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: EVOCATVS »

Ja użyłem 59x92 i mam tyle luzu, że ewentualne tłumaczenie też się zmieści. 88x57,5 niby pasują, ale karty wchodzą w nie na styk.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: sajlenthill »

EVOCATVS pisze: 25 gru 2018, 20:47 Ja użyłem 59x92 i mam tyle luzu, że ewentualne tłumaczenie też się zmieści. 88x57,5 niby pasują, ale karty wchodzą w nie na styk.
W od góry nie ma zbyt dużo luzu?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: EVOCATVS »

Parę mm nadwyżki jest, ale wolę tak niż na siłę je wpychać do mniejszych:
Spoiler:
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: sajlenthill »

Nie jest źle, dziękuję
EVOCATVS pisze: 27 gru 2018, 13:48 Parę mm nadwyżki jest, ale wolę tak niż na siłę je wpychać do mniejszych:
Spoiler:
Awatar użytkownika
CLavish
Posty: 102
Rejestracja: 02 wrz 2016, 09:55

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: CLavish »

Pod tym wątkiem: viewtopic.php?f=55&t=59900
szukam ludzi chętnych na zbiorowe zamówienie spolszczonych kart do Hannibal & Hamilcar.
Zapraszam!
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Szewa »

Ktoś może opisać te grę? Jak wrażenia?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
krystek
Posty: 103
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: krystek »

Mam starą wersję gry z tłumaczeniem los diabolos i mam pytanie, czy jak wydrukuje karty to mogę zagrać też w Himilcar, czy tylko w Hannibal? W nowej edycji mapa jest dwustronna o ile wiem, czy są jakieś różnice?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Odi »

Szewa pisze: 13 lut 2019, 18:34 Ktoś może opisać te grę? Jak wrażenia?
https://www.gamesfanatic.pl/2018/09/21/ ... -hamilcar/
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: ozy »

krystek pisze: 13 lut 2019, 19:20 Mam starą wersję gry z tłumaczeniem los diabolos i mam pytanie, czy jak wydrukuje karty to mogę zagrać też w Himilcar, czy tylko w Hannibal? W nowej edycji mapa jest dwustronna o ile wiem, czy są jakieś różnice?
Różnic jest sporo. By zagrać w Hamilcara będziesz potrzebował nową edycję.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
CLavish
Posty: 102
Rejestracja: 02 wrz 2016, 09:55

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: CLavish »

CLavish pisze: 13 lut 2019, 18:22 Pod tym wątkiem: viewtopic.php?f=55&t=59900
szukam ludzi chętnych na zbiorowe zamówienie spolszczonych kart do Hannibal & Hamilcar.
Zapraszam!
Jeszcze tydzień na dopisanie się do listy. W następny weekend złożymy zamówienie.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: playerator »

ozy pisze: 15 wrz 2018, 00:24
mmag pisze: 14 wrz 2018, 21:29 Przy okazji przyszłego reprintu na kickstarterze zapewne nie planujecie sprzedaży pakietów polonizujących?
Nie. Ale zrobimy to tak, by każdy mógł wydrukować w sowim "friendli lokal printing point." ;)
Kiedy można spodziewać się finalizacji tego projektu (chodzi o pdf-y z instrukcją, poradnikiem i pomocą gracza)?


Jeszcze nieśmiała sugestia - skoro pliki z założenia będą przeznaczone do mniej lub bardziej samodzielnego wydruku, może lepiej byłoby przygotować je w formacie A4, który jest bardziej przyjazny amatorskiemu czy niskonakładowemu drukowi?
Wydrukowanie instrukcji w typowym, kwadratowym formacie to spory koszt (kilkadziesiąt złotych), co najczęściej kończy się drukowaniem pomniejszonej wersji na typowych kartkach.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Tu masz instrukcje i polskie karty:
http://phalanxgames.pl/gry/hannibal-amp ... ar_25.html

Liczyłem po cichu, że może wydawnictwo zrobi w pełni polską instrukcję, a nie sam tekst ale w sumie dobre i to :).

Po przeczytaniu na sucho bez obrazków wyjaśniających ma się w głowie chaos ale po rozegraniu scenariuszy ćwiczebnych powoli zasady zaczynają układać się w głowie. Pewnie i tak dopiero po kilku partiach zacznę je świadomie wykorzystywać, co nie zmienia faktu że gra zrobiła na mnie ogromnie pozytywne wrażenie.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: playerator »

Muleq pisze: 24 lut 2019, 13:43 (...) Liczyłem po cichu, że może wydawnictwo zrobi w pełni polską instrukcję, a nie sam tekst ale w sumie dobre i to (...)
Nie wiem, czemu liczyłeś "po cichu, że może wydawnictwo zrobi w pełni polską instrukcję, a nie sam tekst", skoro Phalanx zapowiedział opublikowanie spolszczenia w takiej formie.
Nie uważam również, że "w sumie dobre i to", dlatego pytam o termin dokończenia prac.
Pozwólmy odpowiedzieć wydawnictwu.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Właśnie dlatego, że zapowiedzieli, że wydadzą w takiej formie to liczyłem po cichu że może jednak wydadzą w innej, ale generalnie masz rację, przepraszam, że udzieliłem Ci swojej odpowiedzi, to się już więcej nie powtórzy :wink:
Faello
Posty: 201
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 24 times
Been thanked: 45 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Faello »

Dopisałem się do wydruku kart.

Co do instrukcji, pomocy gracza itd.: Myślę, że nie ma co psioczyć na chłopaków - polskie karty w wersji Pro to już jest coś, pozwala to zagrać z kimś kto w angielski nieźle, ale nie dobrze (mam sporo takich znajomych, którzy do lebiegów intelektualnych nie należą) albo znacznie przyśpieszyć grę.

U mnie kilku znajomych niby jest fanami tej gry, a ostatecznie tylko ja kupiłem egzemplarz, więc trochę się nie dziwię, że wersja polska odpadła z KS.

Trzeba trzymać kciuki za ich słowo, że Sukcesorzy 4 Edycja przydarzą się po polsku. Obie gry to gry-legendy, przynajmniej na zachodzie.
Probe9
Posty: 2452
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 648 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Probe9 »

Posiadam Hands in the Sea, jest to moja ulubiona gra aczkolwiek z uwagi na charakter rozgrywki (1v1) gram w nią dość rzadko. Czy H&H jest na tyle różny i dobry (lepszy od HitS), żeby racjonalnie dało się wytłumaczyć posiadanie obu gier ? :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: yanoo »

@Probe9 - mam obie gry i mogę potwierdzić, że są na tyle różne, by racjonalnie dało się wytłumaczyć posiadanie obu. W zasadzie, to poza tłem (i to też nie do końca, bo przecież oryginalny Hannibal to 2. Wojna Punicka, a HitS 1-wsza), to nic te gry ze sobą nie łączy.

Czy jest dobry to już kwestia gustu - jedni uwielbiają, inni narzekają głównie na system rozstrzygania starć. Na pewno jest to klasyk, który warto chociaż poznać :)

Mała ciekawostka - autor Hands in the Sea początkowo chciał stworzyć sequel Hannibala osadzony w 1 Wojnie Punickiej, ale prace mu się przeciągały i nie był zadowolony z efektów. Potem przyszedł A Few Acres of Snow i nowa mechanika zaorała koncept :)
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: ozy »

Muleq pisze: 24 lut 2019, 14:30 Właśnie dlatego, że zapowiedzieli, że wydadzą w takiej formie to liczyłem po cichu że może jednak wydadzą w innej, ale generalnie masz rację, przepraszam, że udzieliłem Ci swojej odpowiedzi, to się już więcej nie powtórzy :wink:
Dzięki uprzejmości jednego z członków środowiska, robimy pełną polską instrukcję (i resztę książek) do Hannibala i Hamilcara. Powinna być dostępna w wakacje. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: _leigam_ »

ozy pisze: 17 maja 2019, 15:06
Muleq pisze: 24 lut 2019, 14:30 Właśnie dlatego, że zapowiedzieli, że wydadzą w takiej formie to liczyłem po cichu że może jednak wydadzą w innej, ale generalnie masz rację, przepraszam, że udzieliłem Ci swojej odpowiedzi, to się już więcej nie powtórzy :wink:
Dzięki uprzejmości jednego z członków środowiska, robimy pełną polską instrukcję (i resztę książek) do Hannibala i Hamilcara. Powinna być dostępna w wakacje. :)
Juz tylko krok do oficjalnego druku pelnej polskiej wersji przy okazji dodruku innych wersji jezykowych :D
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: TOMI »

Witam
Przymierzam się do tej gry, zachęcony wydaniem, klimatem i polskim tłumaczeniem ale mam jednak wątpliwości:
- ile wynosi średni czas przeciętnej rozgrywki ?
- czuć klimat historyczny ?
- zadowolenie z rozgrywki, mechaniki jest ok bo recenzji niestety nie ma za wiele oprócz wpisów, że to "klasyk"
- tłumaczenie PL na stronie wystarczy do grania czy znajomość angielskiego jednak wymagana ??
- jest bardzo trudna z tysiącem zasad i wyjątków ?

Dzięki za pomoc

Ogrywam Wojnę o pierścień i Tide of iron, Grę o Tron itd.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Odi »

Zajrzyj do mojej recenzji na GF.

Nie chcę się powtarzać, więc może dodam tylko, że grałem w HrvC z miłośnikiem Wojny o Pierścień (a i sam bardzo lubię) i jak najbardziej gra się podobała. Ja polecam.
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: yanoo »

TOMI pisze: 27 maja 2019, 12:14 - ile wynosi średni czas przeciętnej rozgrywki ?
Grałem póki co dwa razy - po 3h.
TOMI pisze: 27 maja 2019, 12:14 - czuć klimat historyczny ?
Trudno chyba o grę z klimatem historycznym bardziej niż w grze tego typu :)
TOMI pisze: 27 maja 2019, 12:14 - zadowolenie z rozgrywki, mechaniki jest ok bo recenzji niestety nie ma za wiele oprócz wpisów, że to "klasyk"
Najczęściej spotykany zarzut dotyczy systemu rozgrywania bitew - za pomocą kart. Że niewiele wnosi, a niepotrzebnie wydłuża rozgrywkę, ale system ten ma chyba tylu przeciwników, co zwolenników, więc może tobie podejdzie ;) Poza tym to gra świetna w każdym calu.
TOMI pisze: 27 maja 2019, 12:14 - tłumaczenie PL na stronie wystarczy do grania czy znajomość angielskiego jednak wymagana ??
Zarówno zasady jak i karty są przetłumaczone, nic więcej nie potrzeba.
TOMI pisze: 27 maja 2019, 12:14 - jest bardzo trudna z tysiącem zasad i wyjątków ?
W Wojnę o pierścień nie grałem, ale z tego co o tej grze słyszałem, to podobny stopień skomplikowania, może nawet Hannibal jest nieco prostszy.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Faello
Posty: 201
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 24 times
Been thanked: 45 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Faello »

TOMI pisze: 27 maja 2019, 12:14 Witam
Przymierzam się do tej gry, zachęcony wydaniem, klimatem i polskim tłumaczeniem ale mam jednak wątpliwości:
- ile wynosi średni czas przeciętnej rozgrywki ?
- czuć klimat historyczny ?
- zadowolenie z rozgrywki, mechaniki jest ok bo recenzji niestety nie ma za wiele oprócz wpisów, że to "klasyk"
- tłumaczenie PL na stronie wystarczy do grania czy znajomość angielskiego jednak wymagana ??
- jest bardzo trudna z tysiącem zasad i wyjątków ?

Dzięki za pomoc

Ogrywam Wojnę o pierścień i Tide of iron, Grę o Tron itd.
- czas - 5 do 6 godzin (zaraz przyjdzie tutaj jakiś ziomek w goglach który gra na ciśnieniu z kumplem do wylewu w 3,5, ale jak robisz piwko i gadasz trochę o życiu też do 6 spokojnie)
- jako najlepiej obeznany z realiami antyku i tej wojny człowiek w moim otoczeniu mogę Ci spokojnie powiedzieć, że bierz w ciemno, po tej grze naprawdę czuć symulację tego jak wyglądała ta wojna (chodzi o wrażenie jakie odnosisz kiedy czytasz o nich - potem grasz w grę i widzisz że Simonitch sam sporo siedział w temacie)
- "klasyk" to krzywdzące słowo, to jest system którego nie nadgryzł wcale ząb czasu, gra jest dość trudna, ale bez przesady, kiedy już ogarniesz zasady z partnerem do gry, dostajesz grę do której jesteś w stanie usiąść bez zmęczenia materiału dnia następnego, ja w lepszą strategiczną grę planszową nie grałem
- tłumaczenie - masz dostępną instrukcję w internecie, karty możesz zamówić do wydrukowania z oficjalnego tłumaczenia (jest wątek na forum gdzie realizowano zamówienie zbiorowe na polskie karty w profesjonalnej drukarni), polskie podręczniki w wersji finalnej (jak te w grze) powinny pojawić się w tym roku, będzie je można spokojnie sobie wydrukować, co w połączeniu ze spolszczonymi kartami daje grę w zasadzie w pełni spolszczoną
- gra jest dość trudna, ale jest tego naprawdę warta (w moim mniemaniu nie da się tego powiedzieć o 95% produkcji które są bardziej skomplikowane)
ODPOWIEDZ