Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: carlos »

Faello pisze: 30 maja 2019, 00:23 - czas - 5 do 6 godzin (zaraz przyjdzie tutaj jakiś ziomek w goglach który gra na ciśnieniu z kumplem do wylewu w 3,5, ale jak robisz piwko i gadasz trochę o życiu też do 6 spokojnie)
Chyba jednak przesadzasz. Gra na spokojnie nie powinna zająć więcej niż 3-3,5 godziny (oczywiście nie piszę tu o pierwszej czy drugiej partii).
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: mk20336 »

Hannibal & Hamilcar - recenzja

Jeżeli chodzi o tą grę, to dołączyłem do jej fanów dosyć późno - dopiero w nowym wydaniu. Nie ukrywam, zrobiła na mnie świetne wrażenie a nowa grafika / wykonanie jeszcze bardziej mnie do niej przekonały. Po kilkunastu grach popełniłem recenzję - nie będzie zaskoczeniem, że w ogólnym wydźwięku pozytywną.

Miłej lektury!

Hannibal & Hamilcar - recenzja

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Ja do tej gry mam tylko jeden zarzut, jest na dwie osoby co w moim towarzystwie ( zwykle 3-6 graczy ) powoduje, że bardzo rzadko pojawia się na stole. Ostatnio pojawił się pomysł żeby dać szansę grom na 2 osoby, więc zamiast klasycznego Gota na 6 zrobić wieczór pojedynków Hannibal, Rebelia, WoP :D .
mike29
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2018, 08:22

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: mike29 »

ozy pisze: 17 maja 2019, 15:06 Dzięki uprzejmości jednego z członków środowiska, robimy pełną polską instrukcję (i resztę książek) do Hannibala i Hamilcara. Powinna być dostępna w wakacje. :)
Czy cos wiadomo w tym temacie?

Pzd
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1342
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 84 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: nahar »

Muleq pisze: 23 sie 2019, 12:44 Ja do tej gry mam tylko jeden zarzut, jest na dwie osoby co w moim towarzystwie ( zwykle 3-6 graczy ) powoduje, że bardzo rzadko pojawia się na stole. Ostatnio pojawił się pomysł żeby dać szansę grom na 2 osoby, więc zamiast klasycznego Gota na 6 zrobić wieczór pojedynków Hannibal, Rebelia, WoP :D .
No to teraz zamówcie na KS Sukcesorów i będzie git.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Zamówiłem w pierwszej godzinie kampanii :D .
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: virco »

nahar pisze: 30 sie 2019, 00:54
Muleq pisze: 23 sie 2019, 12:44 Ja do tej gry mam tylko jeden zarzut, jest na dwie osoby co w moim towarzystwie ( zwykle 3-6 graczy ) powoduje, że bardzo rzadko pojawia się na stole. Ostatnio pojawił się pomysł żeby dać szansę grom na 2 osoby, więc zamiast klasycznego Gota na 6 zrobić wieczór pojedynków Hannibal, Rebelia, WoP :D .
No to teraz zamówcie na KS Sukcesorów i będzie git.
hmm..
ja się jednak wstrzymam..
nie wiem jak na zachodzie ale MSRP w polsce dla phalanxa jak na razie strasznie zawodzi w porównaniu z informacja na KS
taniej , szybciej i bez blokady funduszy..
pozdrawiam i powodzenia
bo to dobra gra
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Probe9 »

virco pisze: 30 sie 2019, 10:53 hmm..
ja się jednak wstrzymam..
nie wiem jak na zachodzie ale MSRP w polsce dla phalanxa jak na razie strasznie zawodzi w porównaniu z informacja na KS
taniej , szybciej i bez blokady funduszy..
Ale obiektywnie i tak nie jest tak źle. H&H na KS to 65 funtów czyli ok. 315 PLN z wysyłką. W sklepach chodziło po 300 PLN + ewentualna wysyłka. A przy KS dostawało się oba mini dodatki, które w sklepach w sumie kosztowały ok. 70-80 PLN.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: _leigam_ »

Ktos pisal o ~ 275. No ale bez dodatkow. Wychodzi po 20 zeta za jeden dodatek. Wiec chyba nie najgorzej.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: virco »

_leigam_ pisze: 30 sie 2019, 11:30 Ktos pisal o ~ 275. No ale bez dodatkow. Wychodzi po 20 zeta za jeden dodatek. Wiec chyba nie najgorzej.
plus przesylka..
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Mnie udało się kupić Hannibala za 275zł i przesyłka była gratis. Ciekawe za ile będzie można kupić dodatki do Hannibala po zakończeniu kampanii Sukcesorów?? Jeszcze niedawno oba na allegro można było kupić za 110zł.
Bohr
Posty: 160
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Bohr »

12 brytyjskich funtów co daje około 60 zł.....(taka cena jest na KS), później taniej chyba nie będzie...
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Probe9 »

Phalanx udostępnili polskie wersje poradnika, zasad i księgi scenariuszy.

https://phalanxgames.pl/gry/hannibal-am ... AbwWc3BO9w
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Bohr
Posty: 160
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Bohr »

Heheh, właśnie usiadłem do czytania angielskiej instrukcji i po przeczytaniu 3 rozdziałów z "entuzjazmu" zerknąłem na forum a tam info że są polskie zasady......no to teraz czytanie zasad odpuszczam do czasu wydrukowania polskich zasad :) Dzięki, uratowałeś mnie :P:P
Awatar użytkownika
CLavish
Posty: 102
Rejestracja: 02 wrz 2016, 09:55

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: CLavish »

Zbiera się grupa do zamówienia w MB Print eleganckiego wydruku nowych zasad PL do H&H. Więcej info: viewtopic.php?f=55&t=62606
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: mk20336 »

W Hannibal & Hamilcar grałem już całkiem sporo i muszę przyznać, że gra spełnia pokładane przeze mnie w niej nadzieje. Nowy wydanie świetnego klasyka zdecydowanie nie odstaje od oryginału. Zasady przeszły drobne zmiany, jakoś komponentów jest o niebo lepsza a możliwość zagrania wprowadzających kampanii to miłe ulepszenie. A jak to się wszystko zaczęło? Pierwsze "koty-za-płoty" naszej planszowej grupy poniżej - milej lektury!

For the first time – Hannibal!

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Po kilku partiach w różnym gronie mam dwa spostrzeżenia. Po pierwsze wygrana Kartaginą jest znacznie trudniejsza niż Rzymem do tego stopnia, że jeszcze nikomu nie udało się wygrać Hannibalem. Raz byłem bliski zwycięstwa ale poczułem na własnej skórze dramat Hannibala, który mimo rozgromienia armii rzymskiej nie miał wystarczających sił żeby zdobyć Rzym i w obawie przed stratami zimowymi musiał wycofać się z Italii przez co stracił inicjatywę i ostatecznie musiał uznać wyższość Rzymu. Bezsilna wściekłość :D . I po drugie mam wrażenie, że w grze bardzo ciężko odwrócić losy wojny i w pewnym momencie dalsza gra nie ma sensu bo jedna ze stron ( głównie Kartagina :wink: ) przestaje grać o zwycięstwo, a jedynie o mniejszą przegraną co odbiera chęć do grania i powoduje poddanie partii.

Ciekawi mnie czy macie podobnie??
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Probe9 »

Gra Kartaginą nie wybacza błędów no i trzeba liczyć na nieco szczęścia (a przynajmniej nie mieć pecha). Mi już się udało wygrywać ale to w sytuacjach kiedy miałem niezłe karty (Kartagina w sumie ma nieco lepszą "talię") i te bitwy, w których miałem przewagę to wygrywałem. Ale lekko nie jest :)

Na ok. 10 dotychczasowych gier chyba tylko raz czy dwa dograliśmy do końca a tak kończyliśmy wcześniej kiedy już było oczywiste co będzie dalej. Rekord to początek 2 tury jak Rzym zaryzykował i zdecydował się na walkę z Hannibalem w górach (wygrana + pełne straty przez podwójne oskrzydlenie...). Nie było czego zbierać :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Ufff, czyli to nie moja wina, że Hannibal ciągle dostaje baty :D .

Jeszcze jedno pytanie. Jak rodzicie sobie z tworzeniem stosu oddziałów i stawianiem figurek dowódców?? Strasznie irytujące jest gdy figurka się wywróci i cały stos się rozsypuje, co również może to doprowadzić do pomieszania ilości oddziałów ( 1 przekręci się na 2 itp ). W ogóle kwestia oddziałów uważam, że mogłaby zostać lepiej dopracowana. ( taka mała kropla dziegciu do pełnej miodu beczki :D )
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Probe9 »

Może nie ciągle, ale częściej - u mnie to pewnie jakoś 7:3.

Z tym problemu nie mam, figurka jest na planszy, a żetony jednostek na karcie :) Polecam takie rozwiązanie, tak jest czytelniej i nie ma problemu z przewracaniem :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: mk20336 »

Probe9 pisze: 14 gru 2019, 11:31 Może nie ciągle, ale częściej - u mnie to pewnie jakoś 7:3.

Z tym problemu nie mam, figurka jest na planszy, a żetony jednostek na karcie :) Polecam takie rozwiązanie, tak jest czytelniej i nie ma problemu z przewracaniem :)
W moim wypadku (tylko pełne gry, nie licząc skróconych scenariuszy i kampanii) to 3-1. Ciężko jest Hannibalowi...
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: mk20336 »

Sad but true – end of Hannibal Barca

Za nami kolejna, bardzo emocjonująca gra w Hannibal & Hamilcar. Graliśmy pełną kampanię i niestety kolejny raz charyzma jednostki (Hannibal) musiała ulec przeważającej sile sprawnie działającej maszynie wojennej (Rzym). Milej lektury!

LINK: Sad but true – end of Hannibal Barca

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Po blisko roku przerwy miałem wreszcie okazję ponownie zasiąść do gry. Biorąc pod uwagę, że do tej pory w naszych rozgrywkach Hannibalowi nie udało się jeszcze podbić Rzymu postanowiliśmy z kolegą trochę mu pomóc zwiększając pulę kart o kilka nowych ze szczególnym uwzględnieniem kart dla Kartaginy. Pomysł okazał się strzałem w 10 niestety tylko z punktu widzenia Hannibala :wink: . Przy okazji kolega, który grał Kartaginą też miał sporo szczęścia, a ja sporo pecha. Żeby nie być gołosłownym pierwsza karta kampanii przyszła mi dopiero w 6 turze co dla Rzymu gdzie wartość wodzów jest zwykle bardzo wysoka ogromnie ograniczało pole manewru. Kolejną kartą, która mi mocno pomieszała szyki było zagranie przez kolegę karty Katon na początku gry przez co jakiekolwiek próby odwrócenia losów gry i zdobycia Kartaginy spaliły na panewce. Ostatecznie opanowawszy prawie cały półwysep apeniński Kartagina zmusiła Rzym do kapitulacji w 204 r pne. Gloria Victis :wink: .
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Mr_Fisq »

Czy mata do tej gry jest przydatna od strony praktycznej, czy tylko poprawia wizualia i podbija wrażenie epickości konfliktu?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Nie mam i nie widziałem maty więc moje zdanie nie jest do końca obiektywne ale jedno mogę zapewnić, że już sama plansza robi świetną robotę, do tego stopnia, że gdy gramy z kolegą w jego księgarni i przychodzą postronni klienci nie mający pojęcia o grze bardzo często komentują pięknie wykonaną planszę :wink: . Poza tym plansza ma wszystko to co powinna mieć plus dodatkowo tabelki, tory wpływów itp. Na macie pewnie to wszystko jeszcze ładniej wygląda ale w przeciwieństwie np do maty z Gry o tron, która znacznie poprawia grę z dodatkiem Matka Smoków, tutaj takiej potrzeby nie widzę.
ODPOWIEDZ