Baseball Highlights: 2045 (Mike Fitzgerald)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Baseball Highlights: 2045 (Mike Fitzgerald)

Post autor: vinnichi »

Nie lubię baseballu :-) Ale ta gra wygląda naprawdę ciekawie i patrząc po komentarzach na BGG, może podobać się ludziom, którzy tak jak ja nie do końca wiedzą po co oni tak ganiają za odbitą piłką. Gra pojawiła się na liście Top 10 Roku 2015 w Dice Tower. Mechanicznie jest to deckbuilding, o meczach rozgrywanych przez roboty. Mało grafik ze środków, ale decki kart które pojawiły się na BGG mają bardzo fajny styl.
Czy ktoś może grał?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 573
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: miras23 »

Grałem. Rewelacja. Po kilku partiach nie wytrzymałem i kupiłem dla siebie też.
Mnie baseball nigdy nie interesował, ale sport ogólnie lubię. Wiec nie wiem czy to będzie gra dla "niesportowców". Kolega mi pobieżnie wytłumaczył zasady baseballu, żebym bardziej wczuł się co się dzieje w grze. I naprawdę to działa. Nawet myślę o obejrzeniu sobie jakiegoś meczu.
O grze zapewne wypowie się DDP jak zauważy wątek, więc nie będę zabierał mu głosu ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: vinnichi »

Czy można by też prosić o jakieś fotki ze środków? Ile rzeczywistego czasu Wam schodzi na mecz?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: janekbossko »

tez grałem wiec sie wypowiem króciutko

gra jest bardzo dobra mechanicznie, jest szybka a zasady sa naprawdę proste, emocje itd bla bla bla
ALE moim zdaniem temat to największym minus tej gry. Czemu autorzy nie uzyli prawdziwych nazw zespołów albo chociaz poprzekręcali istniejące? nie wiem
tak byłby HIT a tak...jest poprostu dobrze :)
NIe gralem w wiecej jak 2 osoby takze o innych trubach sie nie wypowiem. Dla mnie gra jest na plus ale wykonanie czyli rysunki, kreska, kolory nie pasują. Natomiast mechanicznie bardzo fajnie to działa
Czy można by też prosić o jakieś fotki ze środków? Ile rzeczywistego czasu Wam schodzi na mecz?
fotki ze środków? :shock:

z teogo co pamietam to trwał mecz koło godziny
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: vinnichi »

Hej,
dziękuję za info. No właśnie ciekaw byłem jak gra się prezentuje też wizualnie od środka :), ale wygooglowałem już sobie. Spora cena jak za planszetki graczy i karty. Grafiki takie komiksowe?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: janekbossko »

mi grafiki nie pasuja :?
do gry sportowej wogóle, do jakiejs strategi, bitewniaka jak najbardziej ;)
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: eltadziko »

Tez się zastanawiam nad kupnem, ale ta cena... Chyba, że jest gdzieś indziej niż w Planszostrefie? ;P Taniej można kupić np. Legendary: Alien, który ma prawie trzy razy tyle kart... I w sumie sam nie wiem, którą lepiej :P
Jak tu jest z regrywalnością? I losowością/decyzyjnością? Faktycznie ma się wrażenie, że ma się dużo decyzji do wyboru, że wygrywa lepszy gracz? Czy raczej w trakcie minigry od razu wiadomo jaką kartę powinno się zagrać w danym momencie i nie ma w tym zbyt wiele decyzji?
Też właśnie widziałem to w Top 10 Dice Towers i dlatego się zainteresowałem xD
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: DDP »

Wywołany przez mirasa do tablicy spieszę z wrażeniami i opinią o grze.

BH 2045 kupiłem tak szybko jak tylko się dało pomijając opłaty cłowe, czyli w sierpniu prosto z USA za pośrednictwem hobbity.pl przy okazji dostawy kicstarterowego Age of Discovery od tego samego wydawcy co Baseball (po pozytywnych recenzjach Vassala z początku roku). W skrócie: jak dla mnie gra roku 2015.

Mechanicznie to jest raczej card pool building niż deckbuilding. Mamy zawsze 15 zawodników (kart) w drużynie i kupując kolejnych wywalamy tych teoretycznie gorszych (zależy co mamy akurat na ręce), przez co nie ma blokowania się talii. Poza tym 1 mecz to przeważnie zagranie 6 kart (może być więcej przy remisach i pewnych niuansach) więc bardzo szybko. Gra się do 4 wygranych więc od 4 do 7 meczów czyli od 45 do 70 min. Po każdym meczu możemy kupić nowego zawodnika (a nawet zawodników jak nas stać). Pomimo tak małej ilości kart na ręku to decyzji w grze mamy sporo. Największe moim zdaniem, często kluczowe dla wygranej są w trakcie kupowania. Nie tylko musimy dobierać zawodników tak, aby tworzyli zgrany zespół (jest kilka ładnych combo które da się odpalić) ale też musimy zwracać uwagę na to, co kupuje drużyna przeciwna. Nawet teoretycznie najlepszy zawodnik na boisku, który wali 3 homeruny może zostać zneutralizowany częściowo lub całkowicie przez odpowiednią kartę.

Same karty są tak zaprojektowane, że na ich koszt wpływa kilka czynników które musimy wziąć pod uwagę zarówno przed kupnem jak i w trakcie meczu: zdolność specjalna lub jej brak, jaki dają przychód (z zagranych w meczu 6 kart sumujemy przychód i za niego kupujemy - często silniejsi gracze dają mały przychód utrudniając nam w przyszłości kupowanie innych dobrych graczy), jakie mają statystyki biegowe (wolny/średni/szybki gracz) oraz uderzeniowe (1, 2 lub 3 wybicia o różnej sile) i czy są wymienialni w trakcie meczu (niektóre karty można odrzucać z ręki aby zagrać losową kartę z wierzchu talii w zamian albo odłożoną wcześniej do rezerwy). Nowo kupieni zawodnicy zawsze idą na wierzch talii więc grają w kolejnym meczu i nie trzeba czekać aż kiedyś trafią na rękę. Poza tym mamy jakby 3 frakcje: ludzi (charakteryzują się zespołowością i szybszym bieganiem) roboty (wolne ale świetnie uderzające) oraz cyborgi (świetnie miotające czyli niwelujące uderzenia innych). To kolejny czynnik jaki musimy wziąć pod uwagę bo wiele zdolności odpala się przeciw konkretnemu rodzajowi przeciwnika (np zrób coś jeśli zagrywasz kartę przeciwko cyborgowi) lub dzięki niemu (np. automatyczny homerun jeśli zagrałeś już w tym meczu 3 ludzi).

W trakcie meczu znaczenie ma również kolejność zagrywania kart, wyczekiwanie przeciwnika (walić od razu silnie czy najlepsze zostawić na koniec) oraz uczenie się talii przeciwnika (wyczekiwanie jego ruchów - tak lekkie memory się przydaje).

Mechanika jest prosta jak budowa cepa, choć trochę nieintuicyjna ale po jednym meczu powoli zaczyna człowiek łapać. Wygląda to tak że gracze na przemian zagrywają po 1 karcie na swoich planszach i zaznaczają tam zdobyte przez siebie bazy i potencjalne zagrożenia wybicia piłki:
- gracz A zagrywa kartę i odpala swoją zdolność specjalną (o ile takową posiada)
- gracz B realizuje swoje potencjalne uderzenia (o ile takowe były), którymi "straszył" w poprzednio zagranej karcie i które nie zostały zneutralizowane przez właśnie odpaloną zdolność z karty gracza A
- gracz A "straszy" swoimi potencjalnymi uderzeniami (o ile takowe ma na karcie)
- gracz B zagrywa kartę i odpala swoją zdolność (o ile takową posiada)
- gracz A realizuje swoje potencjalne uderzenia
- gracz B "straszy" swoimi uderzeniami
...i tak w kółko aż każdy zagra 6 kart. Dodatkowo ten co zaczyna ma darmowy tzw. visitor save - czyli możliwość zagrania za darmo siódmej karty (z rezerwy lub w ciemno z wierzchu talii) aby móc odpowiedzieć na ostatnią kartę drugiego gracza ALE tylko w celu obronnym (odpala się tylko zdolność defensywna z karty, ofensywne zdolności i potencjalne uderzenia są pomijane).

Znajomość zasad baseballa nie jest wymagana ale na pewno się przydaje aby zrozumieć o co chodzi w tych zdolnościach. Jakby ktoś miał problem ze zrozumieniem koncepcji base runner (bazowy) vs batter (pałkarz) i tego jak kto biega i dlaczego albo zdolności która wielu graczom przysparza problemu ze zrozumieniem czyli "clutch" to zapraszam na priva :) Ja zasad baseball'a (bez szczegółów) nauczyłem się za dziecka grając na pegasusie w grę baseballow'a z 11 sports in 1 :D

Co do grafiki to kwestia gustu - mi się nawet podoba, wygląda oldschoolowo/komiksowo. Nie przeszkadza mi również to że grają roboty i cyborgi bo jak to często bywa w grach gdzie mechanika jest lepsza od tematyki (podobnie jak w innej świetnej karciance dwuosobowej Legendy Blue Moon) - nie zwracam na to uwagi. Podobno mechanika oddaje tematykę (nie wiem, nie jestem fanem baseballa ale na moje oko tak jest;)

@ janekbossko: Adam, i tak nazwy drużyn by nic nie dały bo nikt by tego w trakcie gry nie czytał a poza tym i tak ich nie znamy. Nazwiska części graczy to przerobione nazwiska prawdziwych baseballistów ale to wyłapią tylko fani z USA :)

W grze jest wariant 3 osobowy (gra się dwa mecze naraz) ale nie grałem i raczej nie zamierzam. Co do trybu solo to grałem i jest przyjemny. Gra w wersji deluxe posiada w sobie 5 dodatków (4 to dodatkowi gracze do kupowania z nowymi zdolnościami a 1 to trenerzy - dodatkowe karty zagrywane przed meczami dające pasywne/jednorazowe boosty na jeden mecz). Poza tym osobno do kupienia są dodatkowe drużyny niewiele różniące się od tych 4 z podstawki V1-V4 (drużyn wszystkich jest 16 - 4 w podstawce i 12 do kupienia ale tak naprawdę różnych jest tylko 8. Różnią się tylko kartami Veteranów czyli 5 z 15 i to też nie jakoś dramatycznie. Tak więc jak ktoś kompletuje wystarczy że dokupi, jak ja, 4 drużyny w wersji V5-V8) oraz dwa kolejne dodatki (zawarte w wersji super deluxe lub osobno do kupienia) z kolejnymi zawodnikami i zdolnościami (te już są bardzo przekombinowane i według wielu jedynie dla największych fanów gry...czyli m.in. dla mnie;)

Ogólnie polecam i zachęcam do kupna. Cena jest wygórowana ale karty są w dobrej jakości a zabawy jest sporo.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2016, 19:32 przez DDP, łącznie zmieniany 3 razy.
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: romeck »

janekbossko pisze: Czemu autorzy nie uzyli prawdziwych nazw zespołów albo chociaz poprzekręcali istniejące?
Użycie prawdziwych nazw wymaga uzyskania licencji (każda nazwa jest niczym innym tylko jakimś zastrzeżonym znakiem towarowym). A to kosztuje i to niemało. Z kolei przekręcanie jest mało poważne i niemile widziane. Ktoś mógłby się obrazić i wnieść pozew. W końcu to także jakieś tam bazowanie na istniejących i zastrzeżonych znakach towarowych.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: vinnichi »

Hej
dziękuję za szczegółowy opis, czy w wariancie 2 osobowym gra działa dobrze?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 573
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Baseball Highlights: 2045

Post autor: miras23 »

Najlepiej działa dwuosobowo. Do tego jest gra stworzona. To jest mecz dwóch drużyn.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: vinnichi »

No cóż urodziny niebawem :) warto się zastanowić. Dzięki raz jeszczevza wszystkie info
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do lektury recenzji Baseball Highlights: 2045 na Board Times.
Baseball Highlights: 2045, czyli home run na planszy

Napiszę bardzo krótko: gra jest kapitalna i gdybym poznał ją kilkanaście dni wcześniej, to z marszu trafiłaby do mojego top 5 gier z 2015 roku. W kategorii gier sportowych nie znam lepszej.

Niezdecydowanych albo chcących bliżej przyjrzeć się grze przed ewentualnym zakupem zapraszam do lektury!
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: josiu »

Nigdy nie mogę w to zagrać! Baseball, krykiet i golf to chyba jedyne dyscypliny którymi się nie interesuję, a gdy czytam jak wiele osób zaczęło interesować się tym sportem po tej grze planszowej to masakra. Praktycznie średnio 2-3 godz dziennie poświęcam na oglądanie meczów NBA, a gdybym zainteresował się basebollem to musiałbym zamknąć się na wieki w czterech ścianach hehe. Szkoda, że nie ma czegoś takiego w klimacie NBA...
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: sajlenthill »

Czy ktoś tłumaczył instrukcję albo karty?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: Gambit »

Zabawię się w mega nekromantę i wykopię ten wątek, bo zrecenzowałem Baseball Highlights: 2045 :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: maciejo »

sajlenthill pisze: 18 paź 2017, 20:07 Czy ktoś tłumaczył instrukcję albo karty?
Dołączam się do pytania :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 511 times
Been thanked: 153 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: gregoff »

Tomek coś mówił, że na BGG jest plik z wszystkimi tłumaczeniami (na pewno kart).
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: maciejo »

gregoff pisze: 11 wrz 2019, 16:53 Tomek coś mówił, że na BGG jest plik z wszystkimi tłumaczeniami (na pewno kart).
Jaki Tomek ? :D
Na BGG nic nie ma.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 511 times
Been thanked: 153 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: gregoff »

Tomek = Gambit

Faktycznie nie widzę, może mówił o angielskim zestawieniu kart i podpowiedzi jak działają. Może zauważy ten temat i się wypowie.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: sajlenthill »

Ja byłbym chętny na takie tłumaczonko
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: Gambit »

gregoff pisze: 11 wrz 2019, 21:09 Tomek = Gambit

Faktycznie nie widzę, może mówił o angielskim zestawieniu kart i podpowiedzi jak działają. Może zauważy ten temat i się wypowie.
Mówiłem o pliku zbierającym wszystkie (a przynajmniej 99%) słowa klucze ze wszystkich dodatków i dokładne wyjaśnienie ich działania.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: maciejo »

sajlenthill pisze: 12 wrz 2019, 06:39 Ja byłbym chętny na takie tłumaczonko
Na zrobienie czy na otrzymanie :?: :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Baseball Highlights: 2045

Post autor: Muad'Dib »

Nie chcę się deklarować bo słabo u mnie z czasem ale za jakiś czas może bym usiadł do tłumaczenia samej instrukcji do podstawki. Natomiast zdecydowanie polecam pogranie w aplikacji, w ten sposób się nauczyłem zasad :)

Btw ktoś w ogóle grywa online? Ile razy się zaloguje to nigdy nikogo nie ma, pozostaje SI (bądź AI).
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
ODPOWIEDZ