1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: AnimusAleonis »

Mechanika w poprzedniku jest bardzo ciekawa, tu ma zostać ulepszona, co bardzo dobrze rokuje, ale powiem szczerze że dla mnie trochę bym wolał by wybrali jakąś inną tematykę - szczególnie że nie wydaje mi się że temat prawdziwych zdarzeń wojennych jest absolutnie potrzebny/nierozłączny z akurat tą mechaniką, a nawet grając w poprzednika miałem wrażenie że jakby nie uwarunkowania trzymania się historycznych zdarzeń gra mogłaby być ciekawsza/lepsza.

Wiem że u nas będzie problem z wyciąganiem tej gry na stół z takiego samego powodu dlaczego Twilight Struggle nie jest w naszej kolekcji: każdy grę/mechanikę lubi, ale nikt nie chce grać jako jedna za stron, lub raczej wszyscy chcą grać jako ta druga :P ... a tu jeszcze lepiej bo ma się wybór pomiędzy "kibicowaniu" niemieckim nazistom, a sowietom, którzy zaraz to przyjdą "wyzwalać" Polskę....

Oczywiście tematykę albo się bierze albo nie, tak to już jest, a szczególnie z grami wojennymi (czy a la wojennymi), ale już wiem że u nas będzie to na tyle problem że raczej KS odpada... jednak gra wygląda bardzo ciekawie, a wydanie na wysokim poziomie, więc może kiedyś z drugiej ręki czy coś.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: rastula »

ja jeśli mogę, zawsze wybieram w grach wojennych tych "złych" - ze wskazaniem na Niemców. Czołgi też tylko niemieckie sklejam - jezdem naziztą :D
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: anonim »

A gdyby palił się dom to do gaszenia użyłbyś benzyny. Po kit prowokujesz głupim komentarzem, każdy ma swoje zdanie i uszanuj to.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Probe9
Posty: 2452
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 648 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Probe9 »

anonim pisze: 16 wrz 2019, 15:32 A gdyby palił się dom to do gaszenia użyłbyś benzyny. Po kit prowokujesz głupim komentarzem, każdy ma swoje zdanie i uszanuj to.
Jak dla mnie to on wyraził swoje zdanie tak samo jak jego poprzednik. Jedyna różnica, że mają zdania odmienne :) A Ty wyrażenie swojego zdania przez jednego traktujesz jako należne prawo, a to samo przy drugim jako prowokowanie :) Ja tam też lubię grać tymi złymi i nie mam z tym żadnego problemu, to też prowokacja ? :)

Dodam, że takie podejście do tematyki i wybranie stron konfliktu w dość nieoczywisty sposób to jak dla mnie plus całej produkcji.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10876
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: japanczyk »

Wg, strony kampanii: https://www.kickstarter.com/projects/ph ... =bggforums gra jest na 1-3,5 gracza xD
ktoś moze wytlumaczyc wth?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Andy »

Jeśli dobrze pamiętam, to ma być jakiś taki "połówkowy" tryb dla gracza sowieckiego.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Lord Voldemort »

Wojennik TV popełnił recenzję prototypu:
https://www.youtube.com/watch?v=46RdBV4DC64
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: ozy »

Kampania wystartowała: https://www.kickstarter.com/projects/ph ... -to-moscow i zbliża się do ufundowania. :)

Tutaj znajdziecie dziennik projektanta: https://boardgamegeek.com/blogpost/9713 ... sign-diary

A tutaj raport z rozgrywki solo: https://boardgamegeek.com/thread/231633 ... -level-was

Obrazek
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Andy »

Zastanawia mnie tytuł tej gry. Oczywiście rozumiem chęć nawiązania do poprzedniczki, ale w Race to the Rhine był rzeczywisty wyścig do linii rzeki, zarówno historycznych dowódców, jak i graczy. W 1941 r. nikt się oczywiście nie ścigał do celu punktowego, jakim była Moskwa. Każda z trzech grup armii miała własny pas i kierunek natarcia, a kierunki te były wręcz rozbieżne, bo tak zdecydował w swym niepojętym geniuszu pewien austriacki gefreiter.

Wyścig mieliśmy w przypadku Berlina w 1945 r., zarówno w obrębie Armii Czerwonej (Żukow i Koniew), jak i w skali strategicznej, między sojusznikami (również w grze Pędraka). Ale w czasie Barbarossy to był co najwyżej wyścig Wehrmacht vs. zima.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Wothan »

Ciekawę czy doczekamy się zamknięcia trylogii w postaci właśnie "Wyścigu do Berlina"? Moment, taka gra już powstała 😁
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: clown »

Andy - jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o marketing/pieniądze (niepotrzebne skreślić) :wink:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: WRS »

Są inne stolice... Rzym, Tokio...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Lord Voldemort »

Andy pisze: 21 lis 2019, 12:15 Zastanawia mnie tytuł tej gry. Oczywiście rozumiem chęć nawiązania do poprzedniczki, ale w Race to the Rhine był rzeczywisty wyścig do linii rzeki, zarówno historycznych dowódców, jak i graczy. W 1941 r. nikt się oczywiście nie ścigał do celu punktowego, jakim była Moskwa. Każda z trzech grup armii miała własny pas i kierunek natarcia, a kierunki te były wręcz rozbieżne, bo tak zdecydował w swym niepojętym geniuszu pewien austriacki gefreiter.
Dla generałów Moskwa była oczywistym celem.
Jest nawet gra o tytule "A Victory Denied", czyli że zakazano im marszu na Moskwę.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Lord Voldemort »

Wothan pisze: 21 lis 2019, 13:39 Ciekawę czy doczekamy się zamknięcia trylogii w postaci właśnie "Wyścigu do Berlina"? Moment, taka gra już powstała 😁
Dlaczego tylko trylogii?
Dlaczego Berlin?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: ozy »

Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Andy »

Lord Voldemort pisze: 21 lis 2019, 13:59 Dla generałów Moskwa była oczywistym celem.
Ale dla feldmarszałków Wilhelma von Leeba i Gerda von Rundstedta już chyba nie? :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Markus »

Powiedziałbym że laurka ;-)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: ozy »

Markus pisze: 22 lis 2019, 12:19
Powiedziałbym że laurka ;-)
Bo to dobra gra jest. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: kaimada »

Markus pisze: 22 lis 2019, 12:19
Powiedziałbym że laurka ;-)
Owszem, ale co poradzę, że gra mi się tak spodobała? Czy wymyślać zarzuty, które prawdziwe dla mnie by nie były? :)

Jestem fanem historii, zwłaszcza II WŚ. Wielokrotnie też przyznawałem, że Wyścig do Renu to dla mnie jedna z ważniejszych gier wydanych w Polsce w ostatnich dziesięciu latach. Moja sympatia do gier Phalanx też nie jest tajemnicą.* A ten rok wydawniczo/prototypowo jest w ich wypadku fenomenalny.

*Choć do Scythe'a nigdy się nie przekonam. ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: maciejo »

Czy warto zainwestować w grę biorąc pod uwagę grę tylko w wariant solo ?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: WRS »

Bardzo głębokie pytanie.

Spodziewam się, że grałeś w Ren...

W Renie mamy stałe rozmieszczenie żetonów aktywowanych rzutami kośćmi. Co oznacza, że możesz mieć szczęście i łatwą drogę albo wręcz przeciwnie.
W Moskwie automa sterowana jest algorytmami. Na kilku poziomach trudności. Co oznacza, że jeśli masz już obcykaną łatwiejszą wersję, możesz sobie sam podkręcić trudność. Automa w Moskwie może się koncentrować na obronie głównego miasta (co jest warunkiem wygranej) albo obronie wcześniej zdobywanych miast medalowych. Kontrataki robi zawsze (o ile dobrze pamiętam).

Oczywiście w obu grach talia oporu jest tasowana, co jakoś przekłada się na trudność partii solowej. Ale też zapewnia sporą regrywalność.

W Moskwie masz jeszcze większe zróżnicowanie rozgrywki różnymi grupami armii. Heeresgruppe Süd operuje praktycznie na połowie planszy! Heeresgruppe Nord musi współpracować z flotą. Heeresgruppe Mitte ma za to 2 Panzergruppe, co daje ogromne możliwości w wąskim korytarzu działania.

Rzadko gram solo, stąd nie mam pewności jakie kryteria oceny gry mają soliści.
Podobieństw mechanicznych jest sporo - łatwo zacząć grę.
Różnic dopasowujących mechanikę do innego czasu i teatru działań na tyle sporo, że to są zupełnie inne gry.

Oczywiście w Moskwę grałem na razie kilka razy (w Ren pewnie ok. 50), ale mam wrażenie że jest to większe wyzwanie. Więcej się dzieje.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Adam3
Posty: 165
Rejestracja: 30 lis 2017, 20:17
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Adam3 »

Czy w przypadku tej gry są tu jakieś zniżki przy zamówieniach grupowych i czy ktoś organizuje zamówienie grupowe?
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: ariser »

Patrząc po liczbie wsparć z Polski nie ma szans na wersję w języku ojczystym. Ren był praktycznie niezależny językowo, z Moskwą jest podobnie?
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Lord Voldemort »

ariser pisze: 11 gru 2019, 08:30 Patrząc po liczbie wsparć z Polski nie ma szans na wersję w języku ojczystym. Ren był praktycznie niezależny językowo, z Moskwą jest podobnie?
Niektóre karty, zwłaszcza OKH, mają krótkie teksty.
Planujemy i tak przetłumaczyć oraz opublikować instrukcję po polsku.
Probe9
Posty: 2452
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 648 times

Re: 1941: Race to Moscow (Waldek Gumienny)

Post autor: Probe9 »

Adam3 pisze: 11 gru 2019, 06:20 Czy w przypadku tej gry są tu jakieś zniżki przy zamówieniach grupowych i czy ktoś organizuje zamówienie grupowe?
Zniżek chyba nie ma, wysyłka i tak darmowa, więc średni sens organizowania zamówienia grupowego.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
ODPOWIEDZ