Pursuit of Happiness / W pogoni za szczęściem (A. Abela, D. Chircop)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Pursuit of Happiness / W pogoni za szczęściem (A. Abela, D. Chircop)

Post autor: Chaaber »

Gra nie ma jeszcze wątku, a chyba warto się temu tytułowi przyjrzeć. Zbiera naprawdę dobre recenzje na zachodzie.
Właśnie jest w trakciekampanii na kickstarterze, która zrealizuje drugi druk tej gry.

Link do kampanii
BGG
Jest to euro, w którym budujemy swój życiorys. Mamy startowe cechy jako dziecko i jakiś cel życiowy. Wykonując akcje, realizując projekty, kupując przedmioty zdobywamy zasoby i szczęście czyli niejako punkty zwycięstwa. Gra ma bardzo udaną moim zdaniem szatę graficzną i z tego co widzialem do tej pory prezentuje się naprawdę nieźle.

Obrazek

Grał już ktoś może, jakieś opinie, wrażenie z rozgrywki?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: kaszkiet »

Grałem w to w Essen.
Jest to worker placement z jednym z najlepszych połączeń mechaniki z tematem, jakie widziałem w grach w ogóle.
Zarządzamy kilkoma zasobami, z których podstawowym jest czas - klepsydry to nasi workerzy.
Oprócz tego są pieniądze, wiedza, kreatywność, umiejętności socjalne, a także stres i szczęście krótkoterminowe. To wszystko zamienia się w szczęście długoterminowe, które już jest punktami zwycięstwa.
W grze chodzi o to, żeby przeżyć jak najszczęśliwsze życie. I jak to w życiu bywa, długie i/lub bogate życie może to szczęście dać, ale wcale nie jest jego gwarancją.
Swoje klepsydry stawiamy m.in. na kartach pracy, związków, długo i krótkoterminowych projektów.
Jeżeli chcemy, możemy mieć np. dwie prace, albo dwa związki na raz, ale to zaangażuje dużo więcej czasu (workerów) i spowoduje więcej stresu, co w rezultacie może wpłynąć na nasze zdrowie i ostatecznie nawet przedwcześnie zakończyć grę z powodu zawału.
Podobnie, szczęśliwym czyni nas zaangażowanie w projekt np. pisania powieści (a nawet jakaś kasa z tego może wpaść jeśli wystarczająco długo nad nim przysiądziemy), ale gdy za dużo długoterminowych projektów leży odłogiem, również się z tego powodu stresujemy.
W różnych swoich projektach gracze mogą wspólnie uczestniczyć - np. w sesji RPG, czy imprezie - każdy odniesie z tego jakieś korzyści, zależne także od stopnia zaangażowania (poświęcenia czasu i ew. innych zasobów).
Praca kasę daje, związek, czy rozrywki ją zabierają (ale dają inne korzyści). Możemy w związek się angażować w różnym stopniu - od sporadycznego randkowania do ślubu i dzieci.
Jako dziecko ma się mniej kasy, ale więcej wolnego czasu, natomiast nie można angażować się w związki. Później się starzejemy i tracimy klepsydry, chyba że dbaliśmy o formę fizyczną i możemy wtedy lepiej sobie radzić na starość.
Wszystko to rzeczywiście okraszone jest estetyczną i humorystyczną grafiką, projekty do podejmowania są zabawne (w Essen stałem się całkiem poważnym mistrzem bodaj jakiejś sieciowej strzelanki, co nie tylko przyniosło mi satysfakcję, ale i pieniądze - cecha nerd z mojego dzieciństwa zobowiązywała).
Gra jest raczej dosyć lekka, ale wyborów jest sporo i możemy na różne sposoby swoje życie układać. Fajnie jest na koniec gry przejrzeć zachowane karty i powspominać, co się nam udało w życiu osiągnąć.

Ta gra powinna być bardzo atrakcyjna także dla na co dzień niegrających - gdybym miał wybierać jakiegoś worker placementa do wytłumaczenia "człowiekowi z ulicy", to byłby właśnie mój wybór, bo wszystkie mechaniki są logiczne i, siłą rzeczy, z życia wzięte (idziesz do pracy? musisz swoje w niej odsiedzieć, ale jeśli chcesz ją wcześniej dostać, musisz mieć odpowiedni poziom wiedzy czy kreatywności). Inny worker placement po doświadczeniach z tą grą byłby już dużo łatwiejszy do wytłumaczenia.

Grałem tylko raz na targach i po tej rozgrywce mam drobne obawy o regrywalność. Po zagraniu kilka razy, gdy zobaczymy już wszystkie zabawne karty, gra może stać się mniej ciekawa przez to, że już wiemy co w życiu może nas spotkać. Jednak jak duży ma to wpływ na przyjemność z gry - trudno mi powiedzieć.
Drugą kwestią jest występowanie pewnej zależności językowej. Niby nie jest ona tak duża i dotyczy głównie opisów na kartach, ale mają one spore znaczenie dla czerpania przyjemności z gry, podobnie jak np. w Eldritch Horror czytanie opisów kart wydarzeń.
Chętnie sprawiłbym sobie tę grę z myślą o rozgrywkach głównie z nie-graczami, ale z tego samego względu musiałaby być po polsku, żeby była dla nie-graczy stuprocentowo przystępna.
Bardzo jestem ciekaw, czy jakieś wydawnictwo się nad nią pochyli, a przy pewnej dozie promocji mógłby to być spory hit.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: Wallenstein »

Kampania z tego co widzę nie ma exclusivów, więc będzie się można na spokojnie zaopatrzyć później.
Wygląda faktycznie fajnie i na wersję PL chętnie bym poczekał.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: detrytusek »

"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: crsunik »

Z drugiej strony patrząc na kursy walut i tendencję ich zmiany, jak już wyjdzie to cena w Polsce może być mało zachęcająca
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: detrytusek »

crsunik pisze:Z drugiej strony patrząc na kursy walut i tendencję ich zmiany, jak już wyjdzie to cena w Polsce może być mało zachęcająca
Jeśli kurs będzie wysoki to myślę, że nie będzie wersji PL. Jak już będzie to nie mogą z ceną przegiąć. Nie przy tym tytule.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: BartP »

Gra wygląda fajnie, ale zrezygnowałem, gdy się okazało, że ma szczątkową jeno interakcję, każdy raczej coś tam buduje dla siebie i nie patrzy, co się dzieje u innych :/. Ja tam w swoich eurosucharach jednak lubię interakcję.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2016, 11:53 przez BartP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: crsunik »

Nie chodziło mi o cenę polskiej wersji, a o cenę angielskiej wersji w Polsce
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: detrytusek »

crsunik pisze:Nie chodziło mi o cenę polskiej wersji, a o cenę angielskiej wersji w Polsce
No to masz rację.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: orzeh »

Wygląda na to że Pursuit zyska dodatek (niewiele brakuje na ta chwilę), 31$ za dodatek i bonusowe karty, nie potrafię wypatrzeć ile wysyłka
https://www.kickstarter.com/projects/24 ... -community
Ciekawe czy jakiś Polski wydawca się pochyli nad tą grą :)
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: Moniczka.s »

orzeh pisze:Wygląda na to że Pursuit zyska dodatek (niewiele brakuje na ta chwilę), 31$ za dodatek i bonusowe karty, nie potrafię wypatrzeć ile wysyłka
https://www.kickstarter.com/projects/24 ... -community
Ciekawe czy jakiś Polski wydawca się pochyli nad tą grą :)
W cenę $30 jest już wliczona przesyłka do Polski.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 396
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 50 times
Been thanked: 10 times

Re: Pursuit of Happiness

Post autor: hrachubi »

Dziś zagramw.to ogłosiło że kolejna kampania na ich platformie to polska edycja tej gry.
Polski tytuł to "W pogoni za szczęściem", wydawnictwo: Czacha Games, start kampanii 7 maja.
https://www.youtube.com/watch?v=tnU_Zwu ... e=youtu.be
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 260 times
Been thanked: 274 times

Re: Pursuit of Happiness / W pogoni za szczęściem (A. Abela, D. Chircop)

Post autor: roadrunner »

Ma ktoś z Was PoH: Community kupione w polskim sklepie? Czy karta "Found Animal" była w pudełku?
https://boardgamegeek.com/image/3952692 ... -promo-car
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Pursuit of Happiness / W pogoni za szczęściem (A. Abela, D. Chircop)

Post autor: orzeh »

roadrunner pisze: 16 paź 2019, 12:14 Ma ktoś z Was PoH: Community kupione w polskim sklepie? Czy karta "Found Animal" była w pudełku?
https://boardgamegeek.com/image/3952692 ... -promo-car
Jak bardzo Ci zależy to w weekend obejrzę. Do pudełka były jakieś karty w woreczku przyklejone jak kupowałem
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 260 times
Been thanked: 274 times

Re: Pursuit of Happiness / W pogoni za szczęściem (A. Abela, D. Chircop)

Post autor: roadrunner »

Dzięki, będę wdzięczny.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
ODPOWIEDZ