Zamek / Carcassonne: The Castle (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Zamek / Carcassonne: The Castle (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: pan_satyros »

Warto brać Castle mając zwykłe Carcassonne z niemal wszystkimi rozszerzeniami ?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Carcassonne the Castle -czy warto na 2 osoby?

Post autor: garg »

Moim zdaniem zdecydowanie tak. Mimo podobieństwa reguł to są dwie odrębne gry. Castle jest dużo bardziej taktyczny i można pewne rzeczy zaplanować (mimo losowego dociągu kafelków). Ma fatalną szatę graficzną (mnie się kompletnie nie podoba :? ), ale też kilka bardzo fajnych pomysłów na punktację, ograniczone pole rozbudowy i miejsce na rywalizację aż do samego końca.

Ja polecam Castle jako doskonałe uzupełnienie wersji podstawowej. Jeśli podobała Ci się podstawka, zdecydowanie warto poznać i Castle. :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Carcassonne the Castle -czy warto na 2 osoby?

Post autor: nikozja_dg »

Castle jeszcze nie spróbowałam, jednak carcassonne classic mam bardzo dobrze wypróbowane na 2 osoby, zarówno podstawkę, jak i z dodatkami.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Carcassonne the Castle -czy warto na 2 osoby?

Post autor: Furan »

I będziemy mieć wersję PL! :) Zmiana szaty graficznej pudełka, z opisu wynika, że grafiki kafelków też się zmienią!
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Carcassonne the Castle -czy warto na 2 osoby?

Post autor: Blue »

Fajna się tu rozmowa wcześniej toczyła odnośnie podstawowego CSS. Powiem tak lata temu zagrałem w 4 osoby dwie partie i uznałem że ta gra to straszny losowy, banalny syf, teraz wróciłem i pykam razem z synem. Na 2 osoby to bardzo przyjemny tytuł.

Zastanowię się czy sobie nie kupić tej nowej wersji zamku skoro jest jeszcze lepszy :).
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Carcassonne the Castle -czy warto na 2 osoby?

Post autor: AnimusAleonis »

Blue pisze: 19 wrz 2019, 23:02 Fajna się tu rozmowa wcześniej toczyła odnośnie podstawowego CSS. Powiem tak lata temu zagrałem w 4 osoby dwie partie i uznałem że ta gra to straszny losowy, banalny syf, teraz wróciłem i pykam razem z synem. Na 2 osoby to bardzo przyjemny tytuł.

Zastanowię się czy sobie nie kupić tej nowej wersji zamku skoro jest jeszcze lepszy :).
Jeśli gracie w dwójkę do zdecydowanie polecam.

My pozbyliśmy się naszego Carcassonne po chyba trzecim czy czwartym rozszerzeniu... ale The Castle mamy nadal i chętnie do niego wracamy.
Nowa szata graficzna cieszy, mam tylko nadzieję że jednak uda im się dogadać z Knizia co do Falcon, bo ten dodatek sporo dodaje do rozgrywki.

W ogóle NK sprytny myk zrobiła ze swoim wydaniem, bo ewidentnie dogadała się z Knizia, który z tego co wiem wymyślił całą mechanikę/reguły The Castle - a Werde niby był na okładce oryginału jako autor tylko dlatego że użyli "świata" Carcassone - kompletnie omijając i IP Carcassonne i za nim idące koszty/pozwolenia itd itp.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: predki »

Mam już swój egzemplarz.

Po pierwsze zdziwiłem się, że wszystkie elementy latały luzem po pudełku, nie w arkuszach. Rozmiar kafelków idealnie odpowiada tym z Carcassonne.
Grafiki ładne, "osadnikowate" jak na autora przystało. Tylko nie mogę zrozumieć, co kierowało twórcami przy projektowaniu rewersu kafelków - jest masakryczny, jak z innej bajki:
Obrazek
Nie wiem, co stało na przeszkodzie, żeby zrobić np. taki, nawiązujący do oryginału, a jednocześnie unikalny:
Spoiler:
.
Aż mnie kusi, żeby okleić rewersy moją wersją.

Co do ceny - na półce w Empiku jest 79,99 zł. To drogo. On-line kosztuje 66 zł, a teraz w promocji ok. 52 zł. Za tyle pewnie da się kupić, jak zakończy się wyłączność Empiku i jest to bardzo dobra cena. Jakość wykonania nie odbiega od Carcassonne produkowanego w Niemczech, a jest oczywiście wyprodukowane w Polsce.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: garg »

Zobaczyłem tę świnię na rewersie i oniemiałem :shock: . Klemens Franz ma konkurencję :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: krzyss »

Zamówiłem swoje pudełko. W poniedziałek max wtorek powinno być. Cena w obecnej promocji mega przystępna.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Banan2 »

Odebrałem dzisiaj swój egzemplarz. Cena tzn. 52 PLN jest OK. Więcej to raczej bym nie dał. Wykonanie OK, chociaż ta świnia na rewersie wygląda masakrycznie.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: warlock »

Kupiłem w piątek w Empiku, bo mieli -20% od SCD, także względnie OK cenowo to wyszło, bo odpadły koszty wysyłki. Miałem kiedyś The Castle, ale sprzedałem - pamiętam, że to była naprawdę spoko gierka na luźne popołudnie ;).

Ale muszę przyznać, że rewersy kafli w porównaniu z oryginałem to po prostu MASAKRA. Ta świnia strasznie psuje całościowy wygląd gry na stole. @predki zrobiłeś idealnie taki rewers, jaki chciałbym widzieć w grze. :)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Kin@a »

Ja kupiłam wczoraj stacjonarnie w gdyńskim Empiku za 64 zł. On line już została dawno wymieciona,
Zgadzam się co do rewersów: masakryczne, również pod względem kolorystyki, nie tylko grafiki.
Jeszcze nie graliśmy, ale już nie mogę sie doczekać dodatku bo coś mi mało kafli w tej grze...
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: krzyss »

Wczoraj również odebrałem. Mega zdziwienie, że w sobotę paczka do sklepu stacjonarnego dotarła :shock:

Dziś pewnie z synem pierwsza rozgrywka.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Kin@a »

pan_satyros pisze: 02 sie 2010, 19:39 Warto brać Castle mając zwykłe Carcassonne z niemal wszystkimi rozszerzeniami ?
Warto. Ta gra jest świetna. Też mam Carcassonne z niemal wszystkimi dodatkami.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: pan_satyros »

Kin@a pisze: 27 paź 2019, 02:53
pan_satyros pisze: 02 sie 2010, 19:39 Warto brać Castle mając zwykłe Carcassonne z niemal wszystkimi rozszerzeniami ?
Warto. Ta gra jest świetna. Też mam Carcassonne z niemal wszystkimi dodatkami.
hehe przez te 9 lat się już troszkę poduczyłem, ale dzięki :D Mamy, będzie recenzja ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Kin@a »

pan_satyros pisze: 27 paź 2019, 09:20 Mamy, będzie recenzja ;)
To super bo gra ma mało recenzji, a warto by stała się bardziej znana. :)
Mikanit
Posty: 147
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Mikanit »

Znalazłem bubla na kafelku, na tym nad leżącym białym ludzikiem. Za mały dom wstawili i jest połączenie łąką

https://ibb.co/Wtg3g8P
Rumia
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: AnimusAleonis »

Mikanit pisze: 14 lis 2019, 07:33 Znalazłem bubla na kafelku, na tym nad leżącym białym ludzikiem. Za mały dom wstawili i jest połączenie łąką
Rzeczywiście... mogę sobie wyobrazić gracza który będzie się upierał że jednak połączenie jest i punkty się należą... mamy takiego jednego w grupie :roll: :P

Ciekawe czy tak we wszystkich kopiach? Znaczy się czy to problem grafiki czy druku/wycięcia... patrząc na kafelek i ten po jego prawej, to raczej wydaje mi się że wycięcie było źle ułożone i nie wycentrowane, bo droga też jest trochę niżej niż powinna być. No tak to jest jeśli wycina się kafle w fabryce zamiast robić wyprasek, w jakimś rzucie trochę się coś przesunie i raczej nikt nie zauważy... ale za to nie trzeba samemu wypychać no i nie ma tych takich "ogonków", coś za coś.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: japanczyk »

AnimusAleonis pisze: 14 lis 2019, 07:55 Ciekawe czy tak we wszystkich kopiach? Znaczy się czy to problem grafiki czy druku/wycięcia... patrząc na kafelek i ten po jego prawej, to raczej wydaje mi się że wycięcie było źle ułożone i nie wycentrowane, bo droga też jest trochę niżej niż powinna być. No tak to jest jeśli wycina się kafle w fabryce zamiast robić wyprasek, w jakimś rzucie trochę się coś przesunie i raczej nikt nie zauważy... ale za to nie trzeba samemu wypychać no i nie ma tych takich "ogonków", coś za coś.
Sprawdzilem moja i tez tak jest, to nie problem wyciecia, bo przy dopasowaniu do innych kafelków droga pasuje, budynek tez dobrze pasuje w innych wypadkach, po prostu budynek jest minimalnie za krótki
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: predki »

To jest ewidentny problem z grafiką - graniczny budynek powinien sięgać do połowy drogi, tylko wtedy budynek byłby trochę asymetryczny.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: PytonZCatanu »

Na oficjalnej stronie Knizii (https://www.knizia.de/more/) jest dostępny dodatek do Zamku w wersji P&P (Carcassonne the Castle – Falcon Expansion). Oczywiście, ze chcę go mieć! :)

1. Czy ktoś próbował wydruku? Jest kompatybilne z polska wersją?
2. A może nie warto się wysilać z drukiem, bo Nasza Księgarnia planuje szybkie wydanie tego dodatku? :)
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bobule »

Muszę przyznać, że Nasza Księgarnia potrafi ładnie wydawać gry. Bo oryginalne wydanie to jakaś maszkara jest i chciałbym wierzyć w to, że na żywo ono wygląda lepiej ;)
Także chciałbym, żeby ta gra osiągnęła dobrą sprzedaż, bo na to zasługuje. Bardzo sympatyczna pozycja dwu osobowa, do luźnego pogrania w pół godziny. Może ciężko tutaj myśleć nad jakąś strategią, a czasami żetony dają sporą przewagę, ale w kategorii lekkich gier to bardzo dobra pozycja. No i zamiata pod dywan tradycyjne Carcassonne, które dla mnie jest praktycznie niegrywalne na 2 osoby ;) No i do zdobycia za na prawdę niewielkie pieniądze ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Kin@a »

Wiadomo kiedy będzie? Nie jest zbyt rozbudowany.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne: The Castle / Zamek (Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bdm »

bobule pisze: 17 kwie 2020, 19:53No i zamiata pod dywan tradycyjne Carcassonne, które dla mnie jest praktycznie niegrywalne na 2 osoby ;)
Co prawda w Castle nigdy nie grałem ale zupełnie nie zgadzam się, że Classic jest niegrywalne w 2 osoby. W rozgrywce 1 vs 1 bardziej decydują umiejętności gracza, a im więcej graczy tym większa losowość i mniejszy wpływ na sytuację na planszy.
ODPOWIEDZ