Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Kisun »

Najnowsze FAQ nie zostało umieszczone w aplikacji tylko na stronie www. Może Portal się wypowie czy docelowo FAQ w aplikacji też będzie aktualizowane o te pytania? No i w jakim, mniej więcej, czasie od publikacji pdf? Obecnie jest trochę dziwna sytuacja dwóch FAQ.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Portal Games »

Kisun pisze:Najnowsze FAQ nie zostało umieszczone w aplikacji tylko na stronie www. Może Portal się wypowie czy docelowo FAQ w aplikacji też będzie aktualizowane o te pytania? No i w jakim, mniej więcej, czasie od publikacji pdf? Obecnie jest trochę dziwna sytuacja dwóch FAQ.
Faq w aplikacji pojawi się przy kolejnej aktualizacji. Pierwsze zaploadowanie faq na WWW daje nam możliwość zobaczenia czy gracze mają jeszcze jakieś pytania i zaktualizowania faq już w apce wraz z nowymi pytaniami.
Liarus
Posty: 396
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Liarus »

Wasz kostki po sześciu partiach też wyglądają tak jak moje?
http://ifotos.pl/zobacz/kostkiJPG_qhhwnxq.jpg
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Haloon »

Ty rzucałeś tymi kostkami? Czemu takie popękane?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: cezner »

To na pewno element gry, rozpadają się od marsjańskiej atmosfery i piachu...
A tak na poważnie, to od czego one takie popękane? Przecież nimi się nie rzuca.
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Kisun »

Temperatura?
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Senaszel »

Panowie czy dobra ta gra?

Pytam jako fan Robinsona i osoba wracająca o długość stopy z planszówkowej odstawki :)
Wingmakers
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: cezner »

Zdania są podzielone.
Ja na razie jestem po 3 scenariuszach, z czego 1 scenariusz rozpoczął kampanię.
Jak na razie zachwycony nie jestem. Przede wszystkim za mało w tej grze Marsa a więcej symulacji działania bazy. Decyzje stosunkowo proste i raczej jednoznaczne. Ale w naszej grupie jest też osoba, której bardzo się podoba.
Zdecydowanie więcej powiem, po zakończeniu kampanii. Na razie nie chcę wystawiać jednoznacznych opinii po ledwie 3 rozgrywkach (z czego jeden scenariusz był scenariuszem szkoleniowym).
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bardok »

Na razie po recenzjach raczej dobrej gry tam nie widać....
https://www.youtube.com/watch?v=hi9XP_YbQ44&t=27s

Symulator naprawiania zepsutych kostek? :P
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kaimada »

Ja po trzech rozgrywkach jestem bardzo rozczarowany.

Losowość w grze jest spora wbrew pozorom. To mi przeszkadza w takiej grze, ale najbardziej przeszkadza fakt, że to nie jest gra o strategicznym planowaniu rozwoju bazy na Marsie.

Tutaj cały czas reagujemy na to czym rzuciła w nas aplikacja. W każdej turze mamy w zasadzie jeden optymalny zestaw ruchów i należy go wykonać. Trochę bezmyślnie...

Nie wiem jak jest w kampanii, ale te scenariusze są podzielone na budowlane, eksploracyjne i badawcze. Nie sądziłem jednak, że w scenariuszu budowlanym, nie będziemy w zasadzie eksplorować ani badać próbek i analogicznie w dwóch pozostałych przypadkach.

Dam jeszcze szansę tym Marsjanin, ale na razie strasznie się przy tym męczę i nudzę...
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bary »

Hmm, a u mnie nie było tak źle, jak piszecie. Fakt, instrukcja jest do kitu (świetnie przedstawił sprawę gość z DT w recenzji powyżej), zaś samą aplikację dręczą pewne kuriozalne braki. Jednakże sama gra potrafi zaciekawić, jeśli lubi się rozwiązywanie łamigłówek i grę solo. Przygody w tym nie ma (no chyba, że dla kogoś przygodą jest np. jak mu się w chacie zepsuje pralka i musi ją naprawić), ale szczerze mówiąc przygody to ja także w RC nie czuję. Polecam przetestować przed zakupem, ale też z góry nie skreślać pozycji.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: orzeh »

Bary pisze:Hmm, a u mnie nie było tak źle, jak piszecie. Fakt, instrukcja jest do kitu (świetnie przedstawił sprawę gość z DT w recenzji powyżej), zaś samą aplikację dręczą pewne kuriozalne braki. Jednakże sama gra potrafi zaciekawić, jeśli lubi się rozwiązywanie łamigłówek i grę solo. Przygody w tym nie ma (no chyba, że dla kogoś przygodą jest np. jak mu się w chacie zepsuje pralka i musi ją naprawić), ale szczerze mówiąc przygody to ja także w RC nie czuję. Polecam przetestować przed zakupem, ale też z góry nie skreślać pozycji.
U mnie podobnie choć wydarzenia z appki są dla mnie niezrozumiałe, raz pisze 3 tury do rozstrzygnięcia a appka rozwiązuje to po 1 turze, troszeczkę drażni różnica pomiędzy grafikami a tym co zostało później zmienione (głównie to dotyczy jakże ważnego scenariusza wprowadzającego - siadamy pierwszy raz do gry a tu na dzień dobry przy setupie grafika pokazuje jedno a tekst mówi co innego - powinno być to razem naniesione). Ogólnie po którejś tam grze (solo + kilka 2,3,4 osobowcyh) gdy zaczyna mi się wydawać że rozumiem zasady to rozgrywka zaczyna być emocjonująca (uwielbiam te klimaty). Ja sobie powtarzam że biorę analogię z Robinsona - dopiero edycja Gry Roku + obejrzenie 100 filmików na yt pozwoliły normalnie grać, PM są w 1/4 ;) za kilka miesięcy będzie pełne FAQ, wiele przykładowych rozgrywek. Co do czasu ciśnienia nie mam, na razie są inne gry na PM przyjdzie pora :)
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: pavel »

Jak z podobieństwem mechaniki do Robinsona? Wiadomo z rozgrywek z yt., że te podobieństwo widać i z tego co autor wspominał. Pytam jako wielki fan Robinsona, czy w tej grze jest coś co zwróciło waszą uwagę i powiedzieliście podczas rozgrywki super nowatorskie rozwiązanie :-) Nawiązuje do historii powstania ST frontiers na zasadzie mocnego tytułu jakim jest MK. W przypadku tego porównania gier to oczywiste że jest niemalże taka sama. Dlatego odpuściłem ST frontiers. Ale mam mieszane uczucia co do Pierwszych Marsjan. Bo byłem zachwycony pomysłem powstania gry w na bazie Robinsona w klimacie Marsa, a teraz sam nie wiem. Piszecie, że niektóre scenariusze skupiają się na rozbudowie bazy, ale to nuda musi być ... Oczekiwałbym eksploracji i mocnego odczucia zagrożenia i napięcia w tej grze. Jest coś takiego?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: cezner »

pavel pisze: Oczekiwałbym eksploracji i mocnego odczucia zagrożenia i napięcia w tej grze. Jest coś takiego?
Po trzech grach ja nic takiego nie widzę. Eksploracji w tej grze tyle co kot napłakał. Marsa w tej grze tyle co kot napłakał. Ale ja jestem tylko po trzech grach. Może będzie lepiej, chyba, może...
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Pan_K »

Kilka pierwszych rozgrywek usytuowało tytuł na poziomie 7/10 w moim rankingu. Czyli taki trochę przeciętniak. Mechanicznie podobna - gra jednak jest wyraźnie słabsza od Robinsona. Trudno tu mówić o jakimś odczuciu przygody. Raczej latasz jak kot z pęcherzem po rozlatującej się stacji, starając naprawiać psujące się części (z mizernym skutkiem zresztą). Zamierzam ją jeszcze ogrywać, ale na pewno nie ma szans zastąpić pierwowzoru.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Kal-El83 »

@pavel
Jeżeli chodzi o pzygodę to robinson bije marsjan bez litości. Na samo hasło pierwsi marsjanie odklepują matę niczym Najman ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: karawanken »

Powiem wam, że mnie zmartwiliście. Robinsona miałem już dawno kupić ale zrezygnowałem na wieść o wydaniu Marsjan (bo aplikacja generującą niepowtarzalność rozgrywki, bo klimat przygody w kosmosie zdecydowanie bliższy moim zainteresowaniom) a tu wygląda na grę co najwyżej dobra ale nie lepsza od Robinsona. Dobrze, że znajomy ma obie gry więc pewnie niedługo będę miał okazje sam zagrać, porównać i się przekonać czy warto.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Kal-El83 »

Gra nie jest zła. Natomiast sam IT mówił że to nie jest gra przygodowa i żeby jej tak nie odbierać. Poza tym przestaje się dziwić że IT starał się pod koniec nieco wyhamować hype na ten tytuł. Jest dobry, ale biorąc pod uwagę różnice w rozgrywce i wyzwania jakie stawia przeg graczami, roninson zawiesił poprzeczkę za wysoko.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bary »

Azazelek pisze:Gra nie jest zła. Natomiast sam IT mówił że to nie jest gra przygodowa i żeby jej tak nie odbierać.
Dokładnie, jakby tam miały być przygody, to by chyba dodali w tytule "Przygody Na Marsie", albo coś podobnego. Oh, wait... :D
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: pavel »

Azazelek pisze:@pavel
Jeżeli chodzi o pzygodę to robinson bije marsjan bez litości. Na samo hasło pierwsi marsjanie odklepują matę niczym Najman ;)
:-) haha. Jak kolega Azazelek wspomniał, faktycznie były wzmianki o tym, że to nie będzie gra przygodowa. Czyli wnioskuję, że główna rozgrywka toczy się poza mapą Marsa, a skupia się głównie na takich technicznych kwestiach,czyli baza,badania itp. W zasadzie przed premierowe rozgrywki to pokazywały. Byłem pewny że będzie to w scenariuszach bardziej zbalansowane. Mimo wszystko i tak jestem bardziej za i pewnie kupię. Przekonuje mnie cena, I.T. jakość wykonania, gra solo. No właśnie. Jak wariant solo się spisuje?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: rattkin »

Azazelek pisze:roninson zawiesił poprzeczkę za wysoko.
No, w Japonii to się nie certolą :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kastration »

karawanken pisze:Powiem wam, że mnie zmartwiliście. Robinsona miałem już dawno kupić ale zrezygnowałem na wieść o wydaniu Marsjan (bo aplikacja generującą niepowtarzalność rozgrywki, bo klimat przygody w kosmosie zdecydowanie bliższy moim zainteresowaniom) a tu wygląda na grę co najwyżej dobra ale nie lepsza od Robinsona. Dobrze, że znajomy ma obie gry więc pewnie niedługo będę miał okazje sam zagrać, porównać i się przekonać czy warto.
Identyczna postawa. I jakże ważne opinie graczy, bo gra tania nie jest, a jeśliby miała gnić na półce z powodu wiecznego cienia ze strony genialnego przecież Robinsona, to szkoda czasu i atłasu, gdy tak wiele dobrych gier też czeka na swoją pozycję. Może wielu czekało na coś rewolucyjnego, jak poprzednik. Ale w takim układzie trudno było chyba spełnić takie nadzieje.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bary »

Wariant solo bardzo dobrze sobie radzi.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kaimada »

Bary pisze:Wariant solo bardzo dobrze sobie radzi.
Tylko, że dla mnie gry planszowe to rozgrywka wieloosobowa... Solo to mogę sobie pograć na komputerze...

Poza tym totalnym dramatem jest ilość kosteczek i latających planszetek podczas rozgrywki... Chaos totalny się z tego robi.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bary »

kaimada pisze:
Bary pisze:Wariant solo bardzo dobrze sobie radzi.
Tylko, że dla mnie gry planszowe to rozgrywka wieloosobowa... Solo to mogę sobie pograć na komputerze...
Odpowiadałem na pytanie, które zadał Pavel. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ