Czas Cthulhu / Reign of Cthulhu (Matt Leacock, Chuck D. Yager)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: mikeyoski »

Podrzucam naszą reckę. Naprawdę nie spodziewałem się tak fajnej gry. Prosta, szybka, a straszna losowość jakoś nie przeszkadza. A przy okazji wyciągnęła mnie w świat Lovecrafta :-)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Bary »

mikeyoski pisze: A przy okazji wyciągnęła mnie w świat Lovecrafta :-)
To teraz jako drugi krok warto zaopatrzyć się w Zgrozę w Dunwich od Vesper. :D
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: mikeyoski »

Właśnie czytam :-) Aż mi głupio, że tak późno :-)

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Pastorkris »

Na szaleństwo i wybranie J E D Y N E J słusznej ścieżki nigdy nie jest za późno... :twisted:

BTW: Fajna recka :) Rzeczowa, na temat i dużo opis odczuć własnych, tak jak to powinno być.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Bary »

mikeyoski pisze:Właśnie czytam :-) Aż mi głupio, że tak późno :-)
Tak trzymać! Jeszce tylko zakup EH/AH i witamy w gronie kultystów (opieka dentystyczna i płaszcz z kapturem w pakiecie). :D
Btw. Recka bardzo fajna!
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: playerator »

Mam takie pytanie - nie uważacie, że figurki kultystów powinny być większe? Tacy jacyś mało groźni są przy tym wzroście.
Co do wypraski (i ew. dodatków) - przegródki są chyba na figurki po prostu (7 + 3), a ta większa na mikrokultystów :D
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Pastorkris »

playerator pisze: Co do wypraski (i ew. dodatków) - przegródki są chyba na figurki po prostu (7 + 3), a ta większa na mikrokultystów :D
Nawet na pewno ;) Moje Shogothy spokojnie sobie w nich drzemią. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsca w tym pudle na jakiś dodatek jest jeszcze sporo :D No, może poza kartami w koszulkach...
Sledziu_w
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2016, 21:45

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Sledziu_w »

E tam - karty w koszulkach można wrzucić do boksu z kultystami.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Pastorkris »

Ze zrozumieniem, Panie Śledziu... :) Napisałem, że dodatek pudełko pomieści, ale nie ekstra karty. Moje już od pierwszego włożenia <sic!> leżą w największej przegródce ;)
Awatar użytkownika
KFC
Posty: 35
Rejestracja: 06 paź 2011, 15:03

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: KFC »

Mnie zawsze zastanawia jak to możliwe, że skoro za produkt się woła te 100-200 zł to można odwalać taką fuszerę, rozumiem jakieś literówki, ale błędy rzeczowe w instrukcji? Nosz cholera jasna... psim obowiązkiem wydawcy jest sprawdzić taką 10x przed puszczeniem do druku, o zgrozo niejaki Przemysław Korzeniewski ponoć przepuścił takie babole, no odechciewa się wszystkiego...

To nie jest książka na setki tysięcy znaków, i można to zrobić w jeden wieczór - JEDEN WIECZÓR, ale widać to za dużo jak dla polskich wydawnictw. Ręce opadają.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Antioch Seleucyda »

Kfc - ciekawym co odpowiesz swojemu szefowi na tak zadane pytanie gdy znowu cos pokpisz w robicie ? ;)

Błędy zdarzają sie i zachodnim wydawcom, tak ze nie jest to domena polskiego rynku.
Nie bronię tych bykow, ale zachowajmy miarę.
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
Awatar użytkownika
Mamut
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Mamut »

A ja się zgodzę z KFC. To nie był jakiś długi tekst do przetłumaczenia i naprawdę nie powinno być tych błędów. Sam bardzo się cieszę, że Lacerta wydała tą grę. Kupiłem ją i mi się podoba.
Jednak za to wydanie powinni otrzymywać negatywne komentarze, bo sprawa ewidentnie została pokpiona. Tylko raczej nie jest to wina tłumacza a korektora.
Błąd rzeczowy w instrukcji to jedno. Errata mogłaby to wyklarować, ale błędy i literówki w nazwach własnych miejsc czy osób związanych z mitologią, to już trochę olewactwo. (Zwrócił ktoś uwagę na "Dunwitch" w instrukcji?)
Niemniej gra bardzo miodna.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: janekbossko »

Mnie zastanawia brak odzewu z Lacerty...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Curiosity »

Karty już zakoszulkowane i oczywiście powstał problem z wypraską. Poradziłem sobie w ten sposób, że część kart włożyłem POD wypraskę. Może to głupie, ale skoro działa, to nie jest głupie ;)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: TTR_1983 »

janekbossko pisze:Mnie zastanawia brak odzewu z Lacerty...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Na fejsie szybko odpowiadają.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: playerator »

TTR_1983 pisze:Na fejsie szybko odpowiadają.
Może coś w temacie poprawionych kart? :twisted: (sorry, nie używam fejsa)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
gnaw
Posty: 41
Rejestracja: 01 gru 2012, 03:34

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: gnaw »

Kurde, lubię grać w Pandemię i nie jest mi obcy klimat Cthulhu, więc myślałem, że ta gra to będzie zakup z automatu, ale po przeczytaniu kilkunastu postów w tym wątku trochę posmutniałem. Nienawidzę błędów w tłumaczeniu (o błędach rzeczowych nawet nie wspominam), literówek, szczególnie w instrukcjach gier, które mają 10-20 stron. W całości popieram posty KFC i Mamuta. Chyba będę się musiał wstrzymać z zakupem do jakiejś wersji poprawionej.

I takie pytanie bonusowe: te figurki kultystów naprawdę są takie malutkie w porównaniu z bohaterami, czy tylko tak wypadły na zdjęciu? Wyglądają jak dzieci przebrane za duszki w Halloween z jakiegoś horroru klasy B :/
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: akahoshi »

Ja na szczęśćcie szybko czytam i literówek nie zauważyłem, więc spokojnie mogę się cieszyć grą :wink:
Figurki kultystów są malutkie, ale... to dobrze. Jak by były w tej samej skali co bohaterowie, to po prostu zajmowałyby strasznie dużo miejsca na polu planszy. Dobrze, że Shoggotha nie zrobili w tej samej skali co figurki badaczy :mrgreen:
Ewentualnie, oryginalny wydawca mógł zrobić większą planszę, wtedy kultyści mogli by być tej samej wielkości co badacze. No, ale wiadomo z czym by się to wiązało. Większa plansza, większe (dokładniejsze) figurki, większe pudło = większa cena.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Bary »

gnaw pisze:Kurde, lubię grać w Pandemię i nie jest mi obcy klimat Cthulhu, więc myślałem, że ta gra to będzie zakup z automatu, ale po przeczytaniu kilkunastu postów w tym wątku trochę posmutniałem. Nienawidzę błędów w tłumaczeniu (o błędach rzeczowych nawet nie wspominam), literówek, szczególnie w instrukcjach gier, które mają 10-20 stron. W całości popieram posty KFC i Mamuta. Chyba będę się musiał wstrzymać z zakupem do jakiejś wersji poprawionej.

I takie pytanie bonusowe: te figurki kultystów naprawdę są takie malutkie w porównaniu z bohaterami, czy tylko tak wypadły na zdjęciu? Wyglądają jak dzieci przebrane za duszki w Halloween z jakiegoś horroru klasy B :/
Nie, no spokojnie, trochę błędów jest, ale większość na szczęście jedynie w instrukcji. Te dwie karty z przekręconymi nazwami to jedynie kwestia estetyki. Powinno być to zrobione lepiej, ale w żadnym wypadku nie ubija gry. Kultiści mają odpowiednie rozmiary w stosunku do ilości. To takie miniony. ;)
Btw. Zauważyłem kolejną różnicę między instrukcjami. W angielskiej na str. 7 jest tekst "It is rare, but possible, to draw 2 Evil Stirs cards at once. In this case, do all four steps above once and then again." W polskiej jest mowa o powtórzeniu 3 kroków. Patrząc jednak na to, co jest dalej w instrukcji ("If this occurs, the second evil stirs Summoning card will be the only card to reshuffle, ending on top of the Summoning deck.") wychodzi, że polska zawiera poprawiony babol z angielskiej. Sprawdziłem też Księgę Cieni, którą w mojej mini recenzji podejrzewałem o błąd. Jednakże w oryginalnej wersji także widnieje informacja, że przeglądamy player deck (byłem święcie przekonany, że wzorem zwykłej Pandemii będzie to summoning deck) więc albo błąd jest już w oryginale, albo po prostu tak miało być.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: mikeyoski »

Zaczynam mieć zwidy. Dwa razy dziś przeczytałem wyraz okulista jako kultysta :-) Przypadek? :-)

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Pastorkris »

Szczerze powiedziawszy kupić grę w dzisiejszych czasach z figurkami (nawet takiej zwyczajnej jakości jak w Pandemicu) za 99,00 zł to serio nie można narzekać... Wiadomo, literówki czy błędy na reliktach wkurzają, ale babole wszędzie się wkradną :) I na dłuższą metę to nie przeszkadza. A gra na prawdę jest dobra.
Awatar użytkownika
KFC
Posty: 35
Rejestracja: 06 paź 2011, 15:03

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: KFC »

Może i trochę przesadzam, ale kurcze bardzo fajna planszówka, bardzo dobrze wydana, warta swojej ceny, więc aż cholera bierze, że takie babole ktoś przepuścił... No ale cóż, warto przymknąć oko i mimo wszystko kupić, bo gra imo jest świetna, lekka, w miarę szybka i daje sporo radości ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: misioooo »

Dobrze, że babole nie mieszają w zasadach :) I nie ma co przymykać oka... Czy jak w szkole zrobiło się ortografy w krótkim tekście, to nauczyciel przymykał oko? Przymykał je bardziej, niż za babole w długim tekście? Chyba raczej odwrotnie... Mały tytuł = dużo łatwiej go porządnie sprawdzić pod kątem błędów - zarówno literówek, ortografów, interpunkcji jak i merytorycznych czy stylistycznych.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: playerator »

Pewnie, że to fajna gra. Kupiłem przecież, mimo tych baboli. Ale jakbyśmy nie dali znać, to skąd wydawca by wiedział, że trzeba dodrukować i rozesłać poprawione karty? :mrgreen:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Bary »

playerator pisze:Ale jakbyśmy nie dali znać, to skąd wydawca by wiedział, że trzeba dodrukować i rozesłać poprawione karty? :mrgreen:
Nie liczyłbym na to. Ktoś na FB pisał, że Lacerta przyjęła stanowisko, że nie będzie drukowała poprawek, jeżeli błędy nie wpływają na rozgrywkę.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ