Czas Cthulhu / Reign of Cthulhu (Matt Leacock, Chuck D. Yager)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: hamish »

Reporterka:
Spoiler:
Lekarz:
Spoiler:
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: DREADNOUGHT2 »

BARDZO DZIĘKUJE !

Czyli lekarz 4 a dziennikarka 3 ?
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: hamish »

Lekarz ma cztery akcje, bo normalnie ma ich pięć. Reporterce odpada jazda autobusem i związane z tym bonusy, ale nadal ma cztery akcje.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: DREADNOUGHT2 »

Czyli cyferki 4 i 4 oboje na stronie insane?
To ona jest całkiem niezła bo wszyscy inni lecą na 3.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: hamish »

Mój błąd, przeoczyłem. Jest trójka po stronie szaleństwa.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: DREADNOUGHT2 »

W ogóle przepisywałem z neta i Ty mi przepisywałeś - a statystyki wszystkich poszukiwaczy tajemnic są na ostatniej stronie instrukcji . Tylko tyle, że nie ma cyferek insane - ale wszyscy mają 3 oprócz lekarza z 4.

Reporterka naprawdę dobra o dziwo. Wygrała grę tą jazdą bez biletu między przystankami :)
Ale iluzjonista słaby, chyba najsłabszy dla mnie ze wszystkich postaci.

Jaki jest w ogóle (dla was) ranking poszukiwaczy ? Od 1-7 ?
chmur3k
Posty: 28
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:13

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: chmur3k »

DREADNOUGHT2 pisze:Jaki jest w ogóle (dla was) ranking poszukiwaczy ? Od 1-7 ?
1. Łowczyni (najlepsza)
2. Lekarz
3. Detektyw
4. Okultystka
5. Reporterka
6. Kierowca
7. Iluzjonista

Chociaż często zależy od danej partii, kto akurat byłby najbardziej potrzebny :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: warlock »

Nie brakuje wam w tej grze mechaniki rozprzestrzeniania się chorób? Dla mnie to czyniło z Pandemica wyjątkową i emocjonującą grę, wycięcie tego mechanizmu mocno mnie boli... :wink:
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Aville »

No wlasnie, troche czasu minęło od premiery, to mogę ponowić moje pytanie - jak Czas Cthulhu wypada na tle zwykłej Pandemii?
Nie mam ani jednego, ani drugiego, ale myślę powoli nad grą kooperacyjną (nie mam żadnej). Klimat okołofantastyczny jest mi bliższy od medycznego, również wizualnie bardziej mi się podoba CC, ale nie ukrywam, że chciałabym mieć po prostu "lepszą" grę. Jak porównujecie te dwie edycje? Która jest trudniejsza? Która jest ciekawsza? Bardziej regrywalna?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: warlock »

Czas Cthulhu jest ładniejszy i bardziej zróżnicowany od zwykłej Pandemii (co teoretycznie powinno robić z niego lepszą grę), ale bez tego mechanizmu zarażania sąsiednich miast gra wydaje mi się mniej emocjonująca, bo to było serce całego systemu Pandemica.

Gdybym miał wybierać, brałbym Legacy bez mrugnięcia okiem ;). Ale jestem również bardzo ciekawy Pandemica: Iberia ;). Wygląda na rewelacyjny re-theme.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Aville »

warlock pisze:Czas Cthulhu jest ładniejszy i bardziej zróżnicowany od zwykłej Pandemii (co teoretycznie powinno robić z niego lepszą grę), ale bez tego mechanizmu zarażania sąsiednich miast gra wydaje mi się mniej emocjonująca, bo to było serce całego systemu Pandemica.

Gdybym miał wybierać, brałbym Legacy bez mrugnięcia okiem ;). Ale jestem również bardzo ciekawy Pandemica: Iberia ;). Wygląda na rewelacyjny re-theme.
Iberia też mi się podoba. W Legacy nie będę szła w ciemno - jak mi się sprawdzi podstawka i w ogóle coopy, to może wtedy, ale obecnie szukam czegoś standardowego raczej. I mam zagwozdkę...

A co z zarzutami które pojawiły się wcześniej, że CC jest za łatwy?
chmur3k
Posty: 28
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:13

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: chmur3k »

Dla mnie bardziej podoba się wersja Cthulhu, przede wszystkim z uwagi na gęstszy, bardziej mroczny klimat i (klasyczna Pandemia jest zbyt "sterylna"). Brakuje trochę rekacji łańcuchowych, ale obawa przed nowym Przedwiecznym potrafi to zrównoważyć :mrgreen: Oczywiście klimat podkreślają też figurki, których bardzo mi brakuje w wanilii.
Poziom trudności wydaje mi się podobny (patrząc na mój stosunek W/L). Nie zgodzę się z tym, że Cthulhu jest za łatwe, bo potrafi zgnieść w kilka tur, ale jeśli trafimy na początku kilka kart w jednym kolorze, to zazwyczaj (ale nie zawsze :D) jest już z górki.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: hamish »

warlock pisze:Czas Cthulhu jest ładniejszy i bardziej zróżnicowany od zwykłej Pandemii (co teoretycznie powinno robić z niego lepszą grę), ale bez tego mechanizmu zarażania sąsiednich miast gra wydaje mi się mniej emocjonująca, bo to było serce całego systemu Pandemica.
Ja tu nie widzę jakiegoś minusa z tego powodu. Rzeczywiście, w oryginalnym Pandemicu siedziało się jak na szpilkach w związku z rozprzestrzenianiem się chorób. Tutaj z kolei masz tych przedwiecznych, którzy mogą się budzić w zastraszającym tempie (plus efekty, które te przebudzenia wywołują) oraz kultystów, którzy może i się nie mnożą na potęgę, ale wywołują przebudzenie zła. Do tego jeszcze shoggothy, które wchodząc do bramy również wywołują przebudzenie. I oczywiście utrata poczytalności, która powoduje, że bohater dostaje nerfa. Gdyby do tego dołożyć jeszcze rozprzestrzenianie się kultystów w tempie chorób, gra byłaby kompletnie niegrywalna. Widzę w tej decyzji poszukiwanie balansu. W moim odczuciu poziom emocji jest porównywalny, z tą różnicą, że Cthulhu jest chyba bardziej przystępny, aczkolwiek tutaj opinie mogą być różne. Swojego Pandemica sprzedałem, bo mnie męczyło granie w niego. Kupiłem Cthulhu i jestem oczarowany. Zarówno poziomem rozgrywki, zmianami w mechanice, smaczkami Cthulhu i oprawą wizualną.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Aville »

To może jeszcze jedno pytanie. Jaki upkeep pomiedzy turami? W której wersji trzeba pamietac o wiekszej liczbie zmiennych elementów? Nie jesteśmy w tym za dobrzy :mrgreen: chciałabym więc grę, w której nie poświęcam za dużo czasu na "obsługę wirtualnego przeciwnika"...
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: hamish »

W moim odczuciu upkeep jest bardzo podobny i nie umiem wskazać, który jest bardziej... "problematyczny" dla graczy (pomijam dodatki do zwykłego Pandemica). Zabawa zaczyna się w momencie, kiedy wyciągnie się kartę epidemii lub przebudzenia zła. Wtedy trzeba wykonać kilka kroków w odpowiedniej kolejności, ale to w każdej z tych gier robi się bardzo podobnie. Różnica, delikatna, między nimi jest taka, że w Cthulhu trzeba pamiętać o efektach, które obudzeni przedwieczni wywierają na grę oraz to, że Shoggothy przesuwają się w kierunku najbliższej bramy za każdym razem, gdy z talii kultystów wyciągniemy kartę z symbolem Shoggotha.

edit: Przypomniała mi się jeszcze kość poczytalności - trzeba nią rzucać, gdy wyciągnie się kartę przebudzenia zła, wejdzie na pole z Shoggothem lub przejdzie przez bramę. Ale... karty pomocy są fajnie zaprojektowane i wszystkie te informacje są w nich zawarte.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: DREADNOUGHT2 »

Czas cthulhu jest ciekawszy, mniej nużący od zwykłego pandemica (1sza edycja).
Jest też trochę łatwiejszy.

Ale generalnie consensus jest taki, że pandemic legacy to niekwestionowany No1 a różnice pomiędzy innymi pandemiami są minimalne. Także co nie kupisz to jest ok, a jak ma być "najlepiej" to Legacy.
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: DREADNOUGHT2 »

Wypowiadałem się jak expert o pandemicu a okazuje się, że na normalu mamy problem...

Otóż na easy też była 1 przegrana ale to przypadkowo totalnie przez shoggothy.

A tu na normalu były 2 takie przegrane, że po kilku turach wiedziałem, że nie da się tego wygrać. A do przedwiecznego z 3 kartami przywołania dojeżdżało błyskawicznie, po zamknięciu 1 bramy. Tylko 1 wygrana i to wyłącznie dzięki zdolności detektywa.

Także proszę o kilka porad:

1.Co jest dla was priorytetem jeżeli nie macie widoków na zamknięcie jakiejkolwiek bramy po dobraniu startowej reki ? Lecicie tam gdzie jest 3 kultystów - mimo, że nie ma perspektyw na szybkie zamknięcie bramy w tym mieście ?
2. Jak bardzo bać się niepoczytalności? W sensie gdy mamy np. tylko 2 punkty a do użycia przydatny relikt albo gdy musimy postawić 3 czy nawet 4kultystę albo stracić punkt poczytalności.
3. Na ile miast na początku staracie się zbierać karty wskazówek ? A może w ogóle źle myślę i lepiej odrzucać kartę tam gdzie już się ma 4 zamiast tam gdzie ma się tylko 2 ?
4. Inne wasze obserwacje, spoilery i rady na temat gry mile widziane.
Peterus
Posty: 20
Rejestracja: 21 mar 2016, 11:32
Has thanked: 1 time

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Peterus »

My zawsze grupujemy się w mieście, którego kart mamy sumarycznie najwięcej. Ci, którzy nie mają żadnych kart tego miasta idą zabijać shoggoty i kultystów.
Straty punktów poczytalności się nie boimy. Raz tylko na ponad 20 rozgrywek przegraliśmy przez niepoczytalność i było to w grze na dwie osoby.
Jeśli chodzi o ogólna taktykę to staramy się w pierwszej kolejności zabijać shoggoty i kultystów. Shogoty żeby nie wlazły do bramy i odkryły kolejnego przedwiecznego. Kultystów, żeby po pierwsze nie brakło ich w puli, co niestety się czasem zdarzało, lub by nie doszło do sytuacji że gdzieś trzeba dostawić czwartego. Dlatego też miejsca, gdzie stoi trzech kultystów są dla nas priorytetowe.
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Ascalogan »

Czy są może jakieś warianty utrudniające grę? Trzy gry na eksperckim poziomie i trzy wygrane, bez większych problemów :( Raz wszyscy przedwieczni byli odsłonięci poza Cthulu, ale nie było szans, aby pojawił się Shoggoth. A może na dwie osoby ta gra jest za prosta? (nie próbowałem jeszcze na więcej).
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: KrzysiekL »

Ascalogan pisze:Czy są może jakieś warianty utrudniające grę? Trzy gry na eksperckim poziomie i trzy wygrane, bez większych problemów :( Raz wszyscy przedwieczni byli odsłonięci poza Cthulu, ale nie było szans, aby pojawił się Shoggoth. A może na dwie osoby ta gra jest za prosta? (nie próbowałem jeszcze na więcej).
Może nie uwzględniacie niektórych zasad? Pamiętacie, że wskazówki można przekazywać tylko w mieście o tym kolorze co wskazówka?
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Ascalogan »

KrzysiekL pisze:
Ascalogan pisze:Czy są może jakieś warianty utrudniające grę? Trzy gry na eksperckim poziomie i trzy wygrane, bez większych problemów :( Raz wszyscy przedwieczni byli odsłonięci poza Cthulu, ale nie było szans, aby pojawił się Shoggoth. A może na dwie osoby ta gra jest za prosta? (nie próbowałem jeszcze na więcej).
Może nie uwzględniacie niektórych zasad? Pamiętacie, że wskazówki można przekazywać tylko w mieście o tym kolorze co wskazówka?
O tym pamiętaliśmy na pewno. Zastanawiałem się nad akcją pieczętowania bram - czy można zamknąć bramę jest są na niej jacyś kultyści, ale nie znalazłem nic na ten temat w instrukcji. Być może podeszli nam bohaterowie? W pierwszej grze był Detektyw, z którym zamykanie bram jest znacznie łatwiejsze (mimo, że mieliśmy od razu przedwiecznego, który nakazuje użyć jednej karty więcej z miasta połączonego). W drugiej była reporterka, dzięki której przemieszczanie się jest banalnie proste. A w trzecie Łowczynię (chyba tak się nazywa), więc nie traciła wielu akcji na eliminowanie Shoggotów.

Generalnie wydaje mi się, że szybkie wyeliminowania Shoggotów to easy win :/ Przedwieczny przebudził się przez zbyt dużą ilość kultystów tylko jeden raz.
chmur3k
Posty: 28
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:13

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: chmur3k »

Ascalogan pisze: Zastanawiałem się nad akcją pieczętowania bram - czy można zamknąć bramę jest są na niej jacyś kultyści, ale nie znalazłem nic na ten temat w instrukcji.
Było takie pytanie na BGG i z tego co pamiętam to można normalnie pieczętować bramy z kultystami.

Najwięcej chyba zależy od kart jakie podejdą - u nas zazwyczaj jedna osoba kręci się w pobliżu miasta do którego ma najwięcej kart, a druga hula po mapie i niszczy shoggothy/kultystów, ewentualnie jak jej się trafią karty to przybiega i przekazuje.
Ogólnie chyba najgorsze combo to chyba dwie karty Przebudzenia zła wylosowane prawie pod rząd, które wprowadzają shoggotów przy bramach - po chwili budzą nowych przedwiecznych, którzy mogą dalej namieszać :mrgreen:
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Skryty Planszoholik »

ktoś jeszcze w to grywa?

to już ponad rok po premierze a o dodatkach nic nie słychać (nawet na bgg) :/ ciekawe czy się słabo sprzedała czy to może jeszcze za wcześnie?

ps. i pytanko: czy w dodruku P:CC są poprawione buble w instrukcji i na kartach?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Bary »

Skryty Planszoholik pisze:ktoś jeszcze w to grywa?

to już ponad rok po premierze a o dodatkach nic nie słychać (nawet na bgg) :/ ciekawe czy się słabo sprzedała czy to może jeszcze za wcześnie?

ps. i pytanko: czy w dodruku P:CC są poprawione buble w instrukcji i na kartach?
Jakiś czas temu autor wspominał, że coś tam grzebie przy dodatku, ale faktycznie oficjalnych info zbytnio nie ma. Dodruk natomiast nie posiada poprawek.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic - Czas Cthulhu

Post autor: Skryty Planszoholik »

ostatnia partia 3 osobowa (kierowca, łowczyni, okultystka) poziom standard taki scenariusz:

wygraliśmy ostatnią, czwartą akcją po wykorzystaniu 3 różnych reliktów (+rzucanie kością) w ostatniej możliwej turze (nie było już kart graczy do dociągnięcia) ze wszystkimi kultystami i dwoma Shogothami na planszy - epicka końcówka :D
ODPOWIEDZ