Runebound 3 ed (Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: rattkin »

Chodziło mi o to, że dotychczas nie próbowali tego w bardziej "casualowych" planszowkach. Z tego co pamietam dodatki do 2ed były większe. W tym samym momencie co dodatki do 3ed, zapowiedziano też mini dodatek do Elder Sign. Więc moim zdaniem to *jest* eksperyment - przeszczepianie tego modelu na nowy grunt i sprawdzanie jaki bedzie odzew. Mam nadzieję, że był niewielki, bo to powoli zaczyna się robić niedorzeczne.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: kaszkiet »

Olgierdd pisze: Mi akurat przypadł do gustu podział na małe pudełka, ponieważ 2 z 4 mnie nie interesują, więc sporo oszczędzam.
Z ciekawości - które wybrałeś i dlaczego właśnie te?
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: c08mk »

rattkin pisze:...Z tego co pamietam dodatki do 2ed były większe. ...
Polskie dodatki były zbiorcze ale chyba zwykłe małe pudełko (wer. eng) to było tylko 30 kart i moim zdaniem niezbalansowanych właśnie przez mieszanie wszystkiego ze wszystkim.

Przejrzałem jeszcze zawartość rozszerzeń do 3-ej edycji. Gdybym miał wybrać tylko jeden jedyny dodatek to bym wziął Złocone Ostrze. Ostatnim dodatkiem, który bym wziął to Upadek Mrocznej Gwiazdy.

Złocone Ostrze ma żetony taktyki. Karty zasobów są przeciętne. Tym co jednak je pozytywnie wyróżnia jest dobro "Zachwalanie" o którym pisałem wcześniej i żetony taktyki na ekwipunku. Karty umiejętności wydają się w miarę zbalansowane tzn. jest coś mocniejszego i coś słabszego. Z kart przygód najciekawsze są chyba spotkania.

Przebudzenie Gór jest z żetonem szarży. Karty zasobów wydają się nieco lepsze niż w Złoconym Ostrzu (co nieco łagodzi mój zawód w stosunku do szarży). Karty umiejętności podobnie jak poprzednio wydają się zbalansowane. Z kart przygód wrogowie są dość silni w talii wrogów, a przygody z talii przeszukiwania są tematycznie bardziej epickie niż w Złoconym Ostrzu.

W Sieci jest dodatkiem scenariuszowym. Nie ma tutaj zasobów i umiejętności. Nie ma ogólnych kart przygód. Wszystkie są powiązane ze scenariuszem. Scenariusz jest odrobinę trudniejszy niż smok ale łatwiejszy od nekromanty.

Upadek Mrocznej Gwiazdy jest scenariuszem pvp. Jest to pierwszy powód dla którego byłby on ostatnim jaki bym zakupił. Często gram jednoosobowo, a ekipa do przygodówek woli kooperacje albo każdy dla siebie niż grę gracz przeciw graczowi. Dodatkowo scenariusz kończy się każdy na każdego co u mnie by się nie sprawdziło, może grając na dwóch graczy by to przeszło. Zyla jest bardzo specyficznym bohaterem. Nie mając pomysłu na rozwój (i trochę szczęścia w kartach) będzie co chwila dostawać baty co może łatwo zniechęcić do grania tą postacią. Tak samo jak poprzednio nie ma zasobów, umiejętności i ogólnych kart przygód.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: Olgierdd »

kaszkiet pisze:
Olgierdd pisze: Mi akurat przypadł do gustu podział na małe pudełka, ponieważ 2 z 4 mnie nie interesują, więc sporo oszczędzam.
Z ciekawości - które wybrałeś i dlaczego właśnie te?
Wziąłem Złocone Ostrze i Upadek Mrocznej Gwiazdy, z kilku powodów:
Ważniejsze:
1. Porównując dodatki scenariuszowe Upadek wydaje się ciekawszy i bardziej urozmaicający zabawę od Sieci. Pająk jest mocno porównywamy do smoka, a scenariusz Margatha bardzo lubię, więc nie czuję potrzeby posiadania podobnego. Prawdę mówiąc to bardziej bym się ucieszył z dodatku, który dodaje nowe karty fabuły do Margatha :)
2. Złocone Ostrze i Upadek wprowadzają żeton taktyki, który wg. mnie jest duuużo ciekawszy i bardziej uniwersalny od szarży.
Pomniejsze:
1. Oba dodatki prowadzają postacie żeńskie i w połączeniu z podstawką mamy 4 panów i 4 panie ;). Dla mnie akurat to niezbyt istotna rzecz, ale moi współgracze zwracają na to uwagę, np. jeden nigdy nie weźmie postaci żeńskiej, a drugi kolega gra tylko kobietami :)
2. Klimat Ostrza jest bardziej uniwersalny, w przeciwieństwie do Przebudzenia Gór, który jest... górski :)) Tak wywnioskowałem do udostępnionych w sieci materiałów.
hola0000
Posty: 49
Rejestracja: 22 mar 2015, 09:58
Lokalizacja: Boronów
Has thanked: 47 times
Been thanked: 8 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: hola0000 »

Witam

Kupiłem dzisiaj Runebound, mam nadzieję że razem z moją 9 letnią córką ogarniemy temat i świetnie będziemy się bawić ponieważ obydwoje lubimy takie klimaty. :D
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: Bary »

Nie powino być większych problemów. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
hola0000
Posty: 49
Rejestracja: 22 mar 2015, 09:58
Lokalizacja: Boronów
Has thanked: 47 times
Been thanked: 8 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: hola0000 »

Jeżeli nas ten świat wciągnie (w co liczę ) to będzie trzeba odkładać fundusze na nowy duży dodatek który będzie po polsku (Unbreakable Bonds) :wink:
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: shod »

hola0000 pisze:Witam

Kupiłem dzisiaj Runebound, mam nadzieję że razem z moją 9 letnią córką ogarniemy temat i świetnie będziemy się bawić ponieważ obydwoje lubimy takie klimaty. :D
Jeśli gracie już w jakieś planszówki to na pewno ogarniecie, tym bardziej że lubicie takie klimaty. Te wymagania wiekowe są nieco na wyrost...ale to też indywidualne predyspozycje dziecka. My Runebound mamy od niedawna i gramy z 6,5 letnim synem...wymiata :). Teraz właśnie przymierzamy się do jakiegoś dodatku i czekamy na Unbreakable Bonds po polsku, bo chyba wybór padnie na niego, choć koszt może nieco odstraszać. Zobaczymy.
Mój syn tak sie wkręcił w planszówki, że robi już swoje i dodatki do tych co mamy ;). do Runebound tez zrobił :). Przy tej okazji sam zacząłem się zastanawiać nad wymyśleniem nowych scenariuszy. wie Ktoś z Was może o jakiś fanowskich projektach scenariuszy?
hola0000
Posty: 49
Rejestracja: 22 mar 2015, 09:58
Lokalizacja: Boronów
Has thanked: 47 times
Been thanked: 8 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: hola0000 »

Właśnie mogli dać więcej scenariuszy w podstawce. Przyłączam się do twojego pytania o fanowskich scenariuszach ja też bym skorzystał, jak ktoś by miał i się podzielił :)
marcin8509
Posty: 161
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:58
Has thanked: 97 times
Been thanked: 13 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: marcin8509 »

Zajawka z Unreakable Bonds - przechodzenie gry, krok po kroku

https://www.youtube.com/watch?v=tEdTACdDvEI

W drugim Runeboundzie były większe ale tylko w polskiej lokalizacji bo w jednym pudełku były 3 małe dodatki, amerykańskie wychodziły pojedyńczo z tego co się orientuje.
:), ach ta cenzura.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: kozz84 »

Nie sugerujcie się ilością scenariuszy, gra jest bardzo regrywalna. To nie jest Posiadłość szaleństwa, gdzie przejdziesz scenariusz i nie ma powodu zagrać w niego jeszcze raz. "Scenariusze" w Runebound sprowadzają się z grubsza po podmiaty 10 kart z 30, ale gra jest taka sama.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: c08mk »

Miałem okazję zagrać Upadek Mrocznej Gwiazdy dwuosobowo. Przeczucie iż jest to scenariusz przeznaczony dla dwóch graczy jednak było dobre i nawet znajomy stwierdził, że w 3 nie grałoby się w to dobrze, a w 4 można na home-rules typu turniej.
Sama rozgrywka jest podobna do innych scenariuszy czyli zbieranie ekwipunku, ulepszanie postaci, poszukiwanie przygód, itp. Główna różnica jest w większej możliwości negatywnej interakcji czyli jest więcej kart, które pozwalają atakować innych innych graczy. Żetony fabuły i powiązane z nimi karty też są dość fajnym urozmaiceniem w grze.
Jeżeli ktoś poszukuje większej interakcji w Runeboundzie i nie gra 3-osobowo to scenariusz będzie się dobrze sprawdzał.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: shod »

na BGG są ze 3 fanowskie scenariusze i przygotowywane jest też nieoficjalne rozszerzenie. niebawem chyba zostanie udostępnione. z tych nowych dodatków grałem tylko "W sieci", ale mam wrażenie, że mechanicznie te scenariusze są bardzo podobne. nie widziałem jeszcze tych fanowskich i mam nadzieję, że właśnie one wniosą coś nowego. Jasne, że gra jest regrywalna sama w sobie, ale milo jednak mieć jakiś nadrzędny cel oferowany przez ciekawy i różnorodny scenariusz :).
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: Olgierdd »

c08mk pisze:Miałem okazję zagrać Upadek Mrocznej Gwiazdy dwuosobowo. Przeczucie iż jest to scenariusz przeznaczony dla dwóch graczy jednak było dobre i nawet znajomy stwierdził, że w 3 nie grałoby się w to dobrze, a w 4 można na home-rules typu turniej.
Sama rozgrywka jest podobna do innych scenariuszy czyli zbieranie ekwipunku, ulepszanie postaci, poszukiwanie przygód, itp. Główna różnica jest w większej możliwości negatywnej interakcji czyli jest więcej kart, które pozwalają atakować innych innych graczy. Żetony fabuły i powiązane z nimi karty też są dość fajnym urozmaiceniem w grze.
Jeżeli ktoś poszukuje większej interakcji w Runeboundzie i nie gra 3-osobowo to scenariusz będzie się dobrze sprawdzał.
Również miałem okazję ograć parę razy ten scenariusz. Z założenia bardzo fajnie skonstruowany, niemniej pozostawia niedosyt.
Przede wszystkim dołączam się do opinii, że to scenariusz dla 2 graczy. Nie grałem w innej konfiguracji i nie potrafię sobie wyobrazić sensownej walki wieloosobowej bez kingmakingu.
Mroczne okruchy (+2 do życia) i kary związane z ich posiadaniem są świetne, bardzo ciekawie balansują rozgrywkę i nie powodują, że dopakowywanie punktów życia to jedyny sensowny cel gry.
Rozgrywka pozostaje płynna i robi się właściwie to samo co zawsze (nie jest to minus), ale zupełnie inaczej patrzy się na zdolności i przedmioty: ponieważ ostatni boss za każdym razem jest inny, trzeba uważniej dobierać zasoby np. miałem rozgrywkę, w której pomimo posiadania subiektywnie silniejszej postaci (więcej zdolności, przedmiotów i dysków), mój przeciwnik świetnie skontrował mnie jedynie 2 zdolnościami i wygrał.
Niedosyt o którym wspomniałem wynika z tego, że nowych kart aktywujących walkę między graczami jest bardzo mało (w talii scenariusza tylko 2, nie wiem jak w taliach przygód), również zbieranie mrocznych okruchów jest dość trudne (ale nie aż tak trudne jak zbieranie towarzyszy w scenariuszu z nekromantą).

Ogólne odczucia mam mieszane: z jednej strony mamy fajne urozmaicenie, za każdym razem inny boss, karty spaczenia i nieco więcej walki pvp, z drugiej strony robi wrażenie sensownej rozgrywki tylko na 2 osoby i oczekiwałem więcej okazji do walki w trakcie rozgrywki i więcej okazji do zbierania mrocznych okruchów. Na pewno nie jest to dodatek obowiązkowy czy mocno urozmaicający podstawkę.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: kozz84 »

I mamy zapowiedź wersji PL dodatku Nierozerwalne więzi:

http://galakta.pl/runebound-nierozerwalne-wiezi/

Grałem i rzeczywiście poprawia wersje podstawową. Żona nienawidziła, że musimy walczyć przeciwko sobie (sterować potworami) i wprowadzenie plansz walki uratowało grę przed sprzedażą :D Nie jest idealnie, ale zdecydowanie lepiej.

Jeśli w następnym dodatku wprowadzą karty umiejętności, które będą dawać żetony to będzie to gra doskonała :)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: playerator »

Galakta pisze:... a ponadto trzy scenariusze, które można dołączyć do gry podstawowej lub rozszerzenia W sieci jako scenariusze jedno- lub wieloosobowe.
Czy to daje powód do zainteresowania się dodatkiem W Sieci? Nie miałem go na liście zakupów, ale może teraz warto to zmienić?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: rattkin »

playerator pisze: Czy to daje powód do zainteresowania się dodatkiem W Sieci? Nie miałem go na liście zakupów, ale może teraz warto to zmienić?
Tylko wtedy, gdy ograsz wszystkie 4 z unbreakable bonds i stwierdzisz, że Ci mało.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: Rafal75 »

Witam. Da sie grac w pojedynkę?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: rattkin »

Z Unbreakable Bounds, jak najbardziej.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: c08mk »

Rafal75 pisze:Witam. Da sie grac w pojedynkę?
W oficjalnym anglojęzycznym FAQ jest wpis:
P: Czy można grać solo?
O: Nie ma oficjalnego suportu do gry solo ale przestrzegając reguły fair play z instrukcji można grać jednoosobowo.

Dodatkowo z dodatkiem, który niedługo się pojawi w polskiej wersji językowej gra solo jest już oficjalna i jest wspierana dodatkowymi mechanizmami.

Czyli krótka odpowiedź: tak, da się grać w pojedynkę : )
slawoj
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2017, 13:34

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: slawoj »

Mam pytanie do czerwonej skorpionicy i jej skilla za piorunka: Zadaj X obrażeń. X jest równy liczbie użyć tej zdolności w tej rundzie walki. Możesz użyć tej zdolności maksymalnie 3 razy na rundę walki. Może ktoś na przykładzie opisać jak ten skill działa, nie jestem pewien czy dobrze to interpretuje

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 605
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: Bardok »

Za pierwszy piorunek zadaje 1 obrażenie. Drugi piorun zadaje już 2 obrażenia, a 3 piorun zadaje 3 obrażenia... tak to rozumiem.
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
slawoj
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2017, 13:34

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: slawoj »

Hmm też tak to rozumiem. Nie grałem jeszcze ale myślę, że wyrzucenie na zetonach 3 piorunkow, żeby wykorzystać skill na maxa będzie tylko osiągalne w ostatnim stadium gry.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: c08mk »

Tylko nie zapominajcie, że żeton z dwoma piorunkami liczy się jako jeden (jeden piorunek aktywuje umiejętność, a drugi przepada).
slawoj
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2017, 13:34

Re: Runebound (Trzecia Edycja)

Post autor: slawoj »

Jasne, mam to w pamięci. Oglądałem gdzieś na Youtube recenzje tego dodatku i gościu mówił, że ta umiejętność jest mega, a jakoś mi się nie wydaje dlatego pytałem czy dobrze rozumiem. W każdym razie dzięki za odpowiedzi.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ