Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
nilfheim
Posty: 72
Rejestracja: 27 wrz 2006, 16:05

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: nilfheim »

hipcio_stg pisze: 28 maja 2018, 10:45
nilfheim pisze: 25 maja 2018, 17:11
dzięki, a no tak kojarzę tą podkładkę, choć tego sklepu nie znałem.
czytałem opinie że tutaj nie pasuje ta oryginalna planszetka i będę musiał sobie doskalować i wydrukować nową. czy ktoś miał ten produkt i może podzielić się komentarzem?
Pasują do oryginalnych -> https://3trolle.pl/9087-blackfire-organ ... arsa-5-szt

W tej cenie to jednak wolałbym rozejrzeć się za -> https://am76.pl/produkt,terraformacja-m ... racza:4075

A najlepiej za -> https://am76.pl/produkt,terraformacja-m ... nsert:4077 za 99zł masz drewniany insert i 5 planszetek!. Wychodzi 30zł za sam insert.
no bardzo fajne sa, mialem je nawet juz w koszyku :)
ale usunalem bo troche mi sie drewno nie podoba do terraformacji.
chcialem wlasnie pleksi bo uwazam ze jest "klimat"
zastanawiam sie jak oni to tak tanio produkuja?
mam plik dwg z kompletnym wzorem - ciecia wychodzi mi ok 4m, 4,7m w wersji z pleckami - to na jedną planszetkę
może kwestia warszawy ale ceny tutaj za 3mm pleksi to 4-5zł za metr, to wychodzi 20 zł za sztuką bez materiału.

chyba wezmę te pierwsze i po prostu jak nie będą pasować to dodrukuje planszetki
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Próbowaliście kiedyś wyciągać kostki surowców z pojemnika, który ma same kąty proste? Przecież to jest koszmar, i tak trzeba by było wysypać te kosteczki na stolik dla wygody użytkowania, więc już lepiej mieć woreczki strunowe :D
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

warlock pisze: 30 maja 2018, 09:18 Próbowaliście kiedyś wyciągać kostki surowców z pojemnika, który ma same kąty proste? Przecież to jest koszmar, i tak trzeba by było wysypać te kosteczki na stolik dla wygody użytkowania, więc już lepiej mieć woreczki strunowe :D
Można też używać pojemników po jogurtach :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

Kubeczki na mocz - polecam: 50 gr, zamykane.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

buhaj pisze: 30 maja 2018, 11:41 Kubeczki na mocz - polecam: 50 gr, zamykane.
Ale to mają być jałowe czy zwykłe?

A tak serio ja mam w pojemnikach z tandemu (zdaję się, że tak się nazywa ten organizer), który ma proste ścianki i gdy trzeba wyrzuce kilka sztuk na stół. Nie stanowi to większego problemu. Czasu składania gry też nadmiernie nie wydłuża. Trochę z igły widły wg mnie.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Nowy dodatek Preludium ma się ukazać za pośrednictwem Rebel na przełomie czerwca i lipca! Nieznana jeszcze SCD.
Arius
Posty: 1412
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Arius »

Która edycja Terraformacji Marsa jest nowsza? Druga czy jakaś edycja gry roku?
Czymś one się różnią?
Awatar użytkownika
pjentaszeq
Posty: 367
Rejestracja: 07 gru 2016, 15:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: pjentaszeq »

Edycja gry roku jest najnowsza.
Różnią się kilkoma kartami, w najnowszej edycji są już poprawione.
Poza tym chyba niczym innym.
pnq 3d print studio - elementy 3d do gier planszowych

ETSY: https://www.pnq3d.etsy.com
FB https://www.facebook.com/pnq3dprint
IG https://www.instagram.com/pnq3dprint/
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zakwas »

pjentaszeq pisze: 06 lip 2018, 12:41 Edycja gry roku jest najnowsza.
Różnią się kilkoma kartami, w najnowszej edycji są już poprawione.
Poza tym chyba niczym innym.
Jeszcze jakieś detale typu inna wypraska. Ale sama gra ma tylko poprawione karty.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: TOMI »

Witam
Skusiłem się pozytywnymi recenzjami i kupiłem.
To naprawdę kawał dobrej klimatycznej gry ale czy gra roku ? - Nie sądzę
+ klimat
+ mechanika
+ regrywalność
+ dodatki
+ cena
+ szybki setup
+ płynna rozgrywka
Minusy:
- średnie wykonanie niektórych elementów (chociaż za tą cenę ok)
- średnia głębia i decyzyjność. Dużo jednak zależy tutaj od kart i posiadanej gotówki.
- brak interakcji między graczami
Naprawdę dobry tytuł ale trzeba się liczyć, że to dość specyficzna gra.
Decyzyjność jest mimo wszystko ograniczona (brak odpowiedniej karty lub kasy).
Mi się podoba na mocne 4 i chętnie zagram. Dobra gra.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Shodan »

Terraformacja Marsa Preludium już w sprzedaży. Jutro odbieram zamówienie i w weekend przeprowadzę pierwszą rozgrywkę, to może opiszę wrażenia :D
https://www.rebel.pl/product.php/1,1295 ... udium.html
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Również czekam na swój egzemplarz przedsprzedażowy, ale nie sądzę, abym w weekend pokręcił kartonami :(
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Shodan »

No więc jestem po dwóch rozgrywkach w TM: Preludium. Garść pierwszych wrażeń (graliśmy ze wszystkimi dodatkami na Tharsis i Elysium)
Po pierwsze: gra może w pewnym stopniu rozstrzygnąć się jeszcze przed pierwszym pokoleniem, gdyż odpowiednio dobrane na samym starcie kombosy kart preludium, korporacji i kart projektów mogą dać znaczną przewagę np. w produkcji jakiegoś zasobu (szczególnie ME), praktycznie gwarantować zdobycie jednego z tytułów albo pozwolić odsadzić się od innych graczy w punktach terraformacji. Trochę zależy tutaj od szczęścia (układ kart), ale trzeba też sporo pogłówkować i dobrze przemyśleć strategię jeszcze przed pierwszym ruchem. Nie gwarantuje to 100% sukcesu, ale można zyskać niezły handicap.
Po drugie: rozgrywka skraca się o około 2-3 pokolenia (np. w jednej rozgrywce w pierwszym pokoleniu osiągnęliśmy 5% tlenu i dwa oceany). Gra kończyła się w 9 pokoleniu (raz grało 3 graczy, raz 4).
Po trzecie: IMO gra staje się łatwiejsza - bez Preludium w pierwszych pokoleniach było ostre kombinowanie z powodu braku kasy / kluczowych surowców, teraz ten problem zniknął albo został znacznie zredukowany. Praktycznie w obu rozgrywkach płynnie zagrywałem wszystkie zaplanowane projekty i nie odczuwałem większego braku funduszy (w obu grach dysponowałem po pierwszym pokoleniu dochodem przekraczającym 30ME), co wymuszałoby kolejkowanie projektów i dramatyczne wybory co lepiej zagrać od razu, a co odłożyć na przyszłość.
To tyle uwag na gorąco.
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Piskal »

Moje wrażenie, dodatek zdecydowanie na plus. Przyspiesza rozgrywkę. W mojej grupie wyniki się spłaszczyły - nie ma (a przynajmniej nie było w 2 rozgrywkach ze wszystkimi dodatkami) tak dużych różnic punktowych na koniec (a bywało wcześniej nawet 20-30 pkt różnicy między 1 a ostatnim) - właśnie dlatego, że nie liczy się każdy surowiec czy karta i można nadrobić gdzieś indziej ewentualne braki.

Raczej bez preludium już grać nie będę.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Wczoraj pierwsza partia z preludium. Bardzo przyjemny dodatek! Zamknęliśmy planszę w 9. pokoleniu. Same karty preludium nie przedłużają rozgrywki o więcej niż 2-3 min, a skracają grę nawet o godzinę! Co ciekawe robią to niesymetrycznie. Na ten moment bardzo polecam tym, którzy lubią terraformację, ale rzadko sięgają przez długi czas rozgrywki.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: c08mk »

Chyba w końcu dojrzałem do gry marsjańskiej. Mars od Red Impa jest niedorobiony z tego co można przeczytać i w pudełku brakuje zawartości exclusive. Mars od Trzewika jest symulatorem rozpadającej się bazy, którą obsługuje appka, a bez problemu mogłaby ją zastąpić talia kart. Terraformacja Marasa wygląda najbardziej obiecująco ale powstaje pytanie czy lepiej kupować wersję polską czy angielską. Pod tym względem na Rebelu zawiodłem się tak samo jak na innych wydawcach.
Jakie są szanse, że Rebel wyda wszytko bez wyjątków? Gracze obecni w temacie powinni mieć jakieś pojęcie. Na chwilę obecną z tego co widzę i w oparciu o własne doświadczenie powiedziałbym, że jest duża szansa na kompletną grę ale już nie raz się zdarzało, że Rebel się wypiął na jakiś dodatek, bo np. testowaliśmy i był słaby albo był ekonomicznie nieopłacalny (mi też się nie opłaca sprzedawać tytułów za pół ceny i je kupować z powrotem w wersji angielskiej).
Warto brać ENG czy PL?
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Banan2 »

c08mk pisze: 09 sie 2018, 09:30Warto brać ENG czy PL?
Podstawka się chyba dobrze sprzedaje, bo były potrzebne dodruki. Błędy na kartach Rebel poprawił i załatwił sprawę tak jak trzeba. Dotychczasowe dodatki wydawał bez opóźnień. Tak więc według mnie: brać PL.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

c08mk pisze: 09 sie 2018, 09:30 Chyba w końcu dojrzałem do gry marsjańskiej. Mars od Red Impa jest niedorobiony z tego co można przeczytać i w pudełku brakuje zawartości exclusive. Mars od Trzewika jest symulatorem rozpadającej się bazy, którą obsługuje appka, a bez problemu mogłaby ją zastąpić talia kart. Terraformacja Marasa wygląda najbardziej obiecująco ale powstaje pytanie czy lepiej kupować wersję polską czy angielską. Pod tym względem na Rebelu zawiodłem się tak samo jak na innych wydawcach.
Jakie są szanse, że Rebel wyda wszytko bez wyjątków? Gracze obecni w temacie powinni mieć jakieś pojęcie. Na chwilę obecną z tego co widzę i w oparciu o własne doświadczenie powiedziałbym, że jest duża szansa na kompletną grę ale już nie raz się zdarzało, że Rebel się wypiął na jakiś dodatek, bo np. testowaliśmy i był słaby albo był ekonomicznie nieopłacalny (mi też się nie opłaca sprzedawać tytułów za pół ceny i je kupować z powrotem w wersji angielskiej).
Warto brać ENG czy PL?
Rebel kilkukrotnie pisał, że wydadzą wszystko do terraformacji. Dopiero co wydali preludium, a już zapowiedzieli Kolonie.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Nidav »

Przy okazji warto dodać, że Rebel z rodzeństwem Fryxeliusów, którzy to są autorami gry, całkiem blisko współpracuje i mieli oni dosyć znaczący wpływ na sam kształt ostateczny gry, w tym między innymi na okładkę. Z racji tego, jakim hitem TM się okazała i ze względu na tę współpracę, to można swobodnie zakładać, że każde pojedyncze promo, mini dodatek, duży dodatek - w zasadzie wszystko wyjdzie po polsku.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: c08mk »

Dzięki za info. Subiektywne odczucie graczy liczy się dla mnie w tym przypadku bardziej niż oficjalna informacja wydawnictwa. : )
Jeszcze pytanie odnośnie organizera na plansze graczy. Czy dobrze się sprawdza, kostki nie blokują się w wycięciach, nie wypadają, itp. Nie lubię w grach elementów ruchomych, które przy potrąceniu stołu/planszy przesuwają się gdzie chcą.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zakwas »

Organizer jest ok, ale ten z „pleckami” - sama akrylowa nakładka przesunie Ci wszystko zamiast jednego znacznika i dramat się potęguje zamiast zmniejszać.

Nie jest on IMO niezbędny, ale mi się łatwiej gra i troszkę mniej trzeba uważać. Minusem jest za to brak możliwości zepchnięcia zasobów z planszy do banku, co bez organizera tez trochę ułatwia sprawę osobom mającym serdele zamiast palców (ja).
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gromb »

Możesz poszukać organizera palonego ze sklejki w polskich sklepach z grami lub na BGG store są w przedsprzedaży plastikowe, ale to drogi szpas niestety.
Ja kupiłem swoje planszetki (sklejka)na tym forum. Była oddolna akcja jednego z forumowiczow. Chwale sobie i polecam.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: MrAtrion »

Witajcie :) Jestem dość nowy w tych tematach i mam kilka pytań odnośnie Terraformacji Marsa:

1. Czy gra jest dobra w wariancie solo? Wiem, że go ma i na czym polega, ale bardziej mi chodzi o to, jak się sprawuje sama rozgrywka :)
2. Czy "Gra Roku" ma poprawioną instrukcję? Sporo osób pisze w internetach, że starsza wersja miała kilka niejasności.
3. Co z dodatkami? Które polecacie? Preludium widzę jest bardzo dobrze oceniane, a co z pingwinami - warto? :D I co z Wenus? Grał ktoś? Jeszcze chyba jest jakiś dodatek "Hellas I Elysium" czy karty dodatkowe...

Dzięki za informacje i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kenigis »

MrAtrion pisze: 14 sie 2018, 12:46 Witajcie :) Jestem dość nowy w tych tematach i mam kilka pytań odnośnie Terraformacji Marsa:

1. Czy gra jest dobra w wariancie solo? Wiem, że go ma i na czym polega, ale bardziej mi chodzi o to, jak się sprawuje sama rozgrywka :)
2. Czy "Gra Roku" ma poprawioną instrukcję? Sporo osób pisze w internetach, że starsza wersja miała kilka niejasności.
3. Co z dodatkami? Które polecacie? Preludium widzę jest bardzo dobrze oceniane, a co z pingwinami - warto? :D I co z Wenus? Grał ktoś? Jeszcze chyba jest jakiś dodatek "Hellas I Elysium" czy karty dodatkowe...

Dzięki za informacje i pozdrawiam :)
2. Miałem do czynienia tylko z wydaniem gry roku, za sobą około 25 partii i od samego początku gramy prawidłowo. Instrukcje się czytało dobrze.
3. Szczerze to najlepszy dodatek to Hellas i Elysium. Preludium przyspiesza i ułatwia grę - mi to nie pasuje
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

MrAtrion pisze: 14 sie 2018, 12:46 Witajcie :) Jestem dość nowy w tych tematach i mam kilka pytań odnośnie Terraformacji Marsa:

1. Czy gra jest dobra w wariancie solo? Wiem, że go ma i na czym polega, ale bardziej mi chodzi o to, jak się sprawuje sama rozgrywka :)
2. Czy "Gra Roku" ma poprawioną instrukcję? Sporo osób pisze w internetach, że starsza wersja miała kilka niejasności.
3. Co z dodatkami? Które polecacie? Preludium widzę jest bardzo dobrze oceniane, a co z pingwinami - warto? :D I co z Wenus? Grał ktoś? Jeszcze chyba jest jakiś dodatek "Hellas I Elysium" czy karty dodatkowe...

Dzięki za informacje i pozdrawiam :)
1. Wariant solo jest naprawdę przyzwoity. Ścigamy się z czasem, więc nic odkrywczego, ale duży zestaw korporacji daje sporą regrywalność przy zasadniczo niewielkiej zmianie. Pozwala również dobrze poznać mechanizmy rządzące grą, co przekłada się na grę nie-solo.
2. ...
3. Pingwiny obowiązkowe, w końcu to pingwiny. Preludium dziwne, ale się sprawdza nawet, choć czasem wprowadza znaczne różnice między wynikami poszczególnych graczy. Przy ogarniętych graczach (takich co terraformują, a nie rozwijają godzinami silniczki) skraca czas gry, co dobrze robi grze. Hellas i Elysium również sporo wnoszą jak na tylko dwie plansze.
Choć jak z większością gier z dodatkami - warto najpierw ograć surową podstawkę ;)
ODPOWIEDZ