Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

do gry solo żadnego, bo zwiekszasz talie i przez to większa losowość mapy kup
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: c08mk »

Jak solo gamer najbardziej mogę polecić mapy i preludium. Dzięki tym dodatkom gra nie jest monotonna. Venus i Kolonie trochę za bardzo rozdmuchują system jak na grę solo.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bruno »

Preludium i nowe mapy - jak najbardziej. Jeśli chcesz nowych kart i rozwiązań, to też Wenus.
Natomiast w przypadku gry solo Kolonie dużo tracą, bo odpada jeden z ważniejszych ich aspektów, czyli rywalizacja o dostęp do zapewnianych przez nie surowców, mniejszy jest też sens stawiania kolonii na danej planecie.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arian »

Mnie się nawet Preludium do solo nie podoba, bo komplikuje bardzo eleganckie zasady związane z 14 pokoleniem i startem na 14. 😉 Ale Hellas i Elysium jest bardzo odświeżające, szczególnie jak ktoś lubi wyciskać dodatkowe punkciki z mapy. Moim zdaniem warto.
Morgon
Posty: 620
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 56 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Morgon »

Wiadomo coś na temat dokładniejszej daty premiery zestawu plansz dla graczy ?
rylik
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2019, 17:38

Terraformacja Marsa Dodatki

Post autor: rylik »

Witam :)
Proszę o wypisanie wszystkich dostępnych dodatków do gry w tytule :)
dziekuje bardzo
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa Dodatki

Post autor: Bludgeon »

rylik pisze: 24 paź 2019, 16:54 Witam :)
Proszę o wypisanie wszystkich dostępnych dodatków do gry w tytule :)
dziekuje bardzo
Hellas & Elizjum
Wenus
Preludium
Kolonie
(i na dniach) Niepokoje
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa Dodatki

Post autor: KozaK69 »

Z istotniejszych jeszcze zestawy kart:
Terraformacja Marsa - zestaw dodatkowy #1
Terraformacja Marsa - zestaw dodatkowy #2
Terraformacja Marsa - zestaw dodatkowy #3
Terraformacja Marsa - zestaw dodatkowy #4

No i parę innych kosmetycznych pierdółek typu ulepszone planszetki gracza czy znacznik pierwszego gracza w kształcie łazika marsjańskiego.
rylik
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2019, 17:38

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: rylik »

Warto zakupić wszystkie dodatki ? Dużo się zmienia w grze ?
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Piskal »

Każdy dodatek coś daje, część daje sporo, część mniej.

Wszystkie razem bardzo zmieniają grę. (choć nadal generalnie założenia te same)

a i dodałbym jeszcze Pathfindera jako duży dodatek fanowski.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

rylik pisze: 25 paź 2019, 11:54 Warto zakupić wszystkie dodatki ? Dużo się zmienia w grze ?
Warto. Nie ma innej możliwości żebyś ocenił co Ci podchodzi a co nie, no chyba, że uda Ci się ograć dodatki w jakiejś knajpie planszówkowej.

Zakładam, że podstawkę masz już ograną w miarę możliwości. Poniżej cytuję sam siebie z moim osobistym rankingiem i krótkim opisem dlaczego tak a nie inaczej ;)
grzeslaw90 pisze: 08 lip 2019, 14:06 A u mnie Preludium > Hellas i Elysium > Kolonie > Pathfinders > Wenus. Dla mnie przedstawia się to w taki sposób:
- Preludium dodaje kolejną asynchroniczną warstwę i przyspiesza grę w pozytywny sposób
- Mapy bardzo mocno podbijają regrywalność
- Kolonie to duży element strategiczny
- Pathfinders to dużo ciekawych, złożonych i mocno sytuacyjnych kart, a z planszetki idą fajne, dobrze zbalansowane bonusy
- Wenus... no kurde nie trawię tego dodatku... mnóstwo rozgrywek i w każdej ani z kart nic nie wynikło ani z planszetki nic ciekawego nie wychodzi... ot taki zapychacz

Nie mogę doczekać się premiery Niepokojów :> warstwa polityczna i losowe wydarzenia to coś co moim zdaniem się dobrze trzyma tematyki całej gry :)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Shodan »

Tymczasem na stronce Rebela premiera TM:Niepokoje spadła z przełom października / listopada na listopad, a liczyłem, że dodatek trafi na półki zaraz po Essen :-(
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bludgeon »

Po średnio pochlebnych opiniach na BGG poczekam z kupnem na rzetelne recenzje.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: cezarr »

Zagrałem sobie solo ze wszystkimi dodatkami.

Było przyjemnie. Niepokoje dodają dużo: trzeba śledzić sytuację w parlamencie i starać się tam zarządzać przewagą i tym, jaka partia ma za chwilę wnieść do gry swoje bonusy. Karty wydarzeń co rundę mogą dostarczyć albo zabrać od kilku do kilkunastu ME (a potencjalnie nawet i więcej, ale nie zobserwowałem). Trochę słabe w grze solo jest to, że efekty są i dobre, i złe, więc poziom trudności staje się bardziej losowy.

Było przyjemnie, ale nie wiem czy jeszcze kiedykolwiek tak zagram, bo partia trwała strasznie długo, ponad 3h. W wersję podstawka+Wenus+Preludium zagrałbym w tym czasie 3-4 razy. Wiadomo, jak się otrzaskam z zasadami to będzie krócej, ale nie wiem czy zejdę poniżej 2h, więc to chyba nie dla mnie.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1489
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Tringa »

Jak tak szybko grasz w podstawkę+Wenus+Preludium? Ostatnio grałam w ten zestaw i w 2 osobyu wyszło nam ponad 3h. A mieliśmy obcykane zasady :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

Tringa pisze: 27 lis 2019, 13:06 Jak tak szybko grasz w podstawkę+Wenus+Preludium? Ostatnio grałam w ten zestaw i w 2 osobyu wyszło nam ponad 3h. A mieliśmy obcykane zasady :)
Mowa byla chyba o rozgrywce solo? Ta trwa znacznie krocej.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1489
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Tringa »

To solo nie grałam w TM. :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Lolas »

Niepokoje wydłużają rozgrywkę i w moim przypadku przekroczona została masa krytyczna ;-) Gramy z wszystkimi dodatkami bez Wenus i po pierwszej partii z Niepokojami już wiem że następnym razem nie siadam do TM bez zastosowania jakiegoś dopalania przyśpieszającego grę. Na pewno włączymy fazę rządu światowego, myślę też o rozpoczynaniu z poziomami produkcji na 1.

Sam dodatek oceniam bardzo pozytywnie. Zarówno wydarzenia jak i przepychanki polityczne działąją bardzo dobrze i fajnie odświeżają/urozmaicają grę.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bruno »

Lolas pisze: 27 lis 2019, 15:44 Niepokoje wydłużają rozgrywkę i w moim przypadku przekroczona została masa krytyczna ;-) Gramy z wszystkimi dodatkami bez Wenus i po pierwszej partii z Niepokojami już wiem że następnym razem nie siadam do TM bez zastosowania jakiegoś dopalania przyśpieszającego grę. Na pewno włączymy fazę rządu światowego, myślę też o rozpoczynaniu z poziomami produkcji na 1.

Sam dodatek oceniam bardzo pozytywnie. Zarówno wydarzenia jak i przepychanki polityczne działąją bardzo dobrze i fajnie odświeżają/urozmaicają grę.
Z Niepokojami jeszcze nie grałem, ale wygląda jakby z quasi-familijnej gry, TM wraz z kolejnymi dodatkami transformowała w kierunku quasi-Twilight Imperium (z zachowaniem należytych proporcji, oczywiście!). I żeby nie było - dla mnie to nie wada!
@Lolas: jeśli połączycie Preludium z podniesieniem każdej produkcji na starcie o 1, to może opaść poziom emocji podczas gry (poczucia, że kołderka jest jednak krótka), a co za tym idzie - radości z rozbudowy własnego silniczka. Może spróbujcie podczas fazy RzŚ podbijać dwa współczynniki, nie jeden? To doda rozgrywce rumieńców i powinno zdeterminować graczy do ostrego wyścigu, zamiast grania na rozbudowę...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: tomb »

Podniesienie na starcie produkcji o 1 wydaje mi się pomysłem niedobrym. Ułatwiłoby to zagrywanie kart z kosztem w postaci obniżenia produkcji, wykluczyłoby też jeden z tytułów mapy z dodatku.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Shimrod »

Pierwsza gra z Niepokojami za mną. Gra nabrała zupełnie nowego wymiaru. Wydarzenia, aktualna partia u władzy i ogólnie polityka, mogą sporo namieszać. Teraz trzeba zastanowić się, czy daną kartę zagrywać od razu, czy lepiej poczekać na sprzyjające okoliczności. Obniżanie współczynnika terraformacji sprawia, że to co wcześniej traktowaliśmy jako pewnik, już takie nie jest.
Na plus nowe mechanizmy i wiele ciekawych kart.
Na minus spore wydłużenie czasu rozgrywki.
Ogólne wrażenie zdecydowanie pozytywne.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: zakwas »

Shimrod pisze: 30 lis 2019, 10:33 Pierwsza gra z Niepokojami za mną. Gra nabrała zupełnie nowego wymiaru. Wydarzenia, aktualna partia u władzy i ogólnie polityka, mogą sporo namieszać. Teraz trzeba zastanowić się, czy daną kartę zagrywać od razu, czy lepiej poczekać na sprzyjające okoliczności. Obniżanie współczynnika terraformacji sprawia, że to co wcześniej traktowaliśmy jako pewnik, już takie nie jest.
Na plus nowe mechanizmy i wiele ciekawych kart.
Na minus spore wydłużenie czasu rozgrywki.
Ogólne wrażenie zdecydowanie pozytywne.
U mnie raczej negatywne, ale jeszcze nie skreślam tej pozycji. Najbardziej irytowało mnie obniżanie WT co rundę - nie dość, że mało to eleganckie, to jeszcze wydłuża sztucznie rozgrywkę i psuje w zasadzie to, co naprawiało Preludium.
Bardzo mieszane uczucia, z przewagą negatywnych.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: jax »

Też zagrałem. Wrażenia pozytywne. Choć może po razy pierwszy czuję potrzebę przyspieszania gry w Fazie Słonecznej przez przesunięcie jednego ze wskaźników przez pierwszego gracza. Po prostu sama polityka i jej uwzględnianie w swoich planach zajmuje czas.

Co do obniżania WT co turę - to nie spowalnia gry, ponieważ ten mechanizm jest rekompensowany (z dużym naddatkiem) przez bonusy wypłacane przez rząd. Powiedziałbym że dzięki nim gra jest nawet szybsza (pod względem rozwijania się) - ale polityka z kolei (z naddatkiem) to 'rekompensuje' i rozgrywkę netto wydłuża.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

Granie w TM bez fazy slonecznej to jakas masakra. Na dwóch graczy potrafi sie ciagnac niemilosiernie. Takze podziwiam. Widze ze opinie mieszane o niepokojach ale raczej negatywne :-/
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: seki »

Nie grałem w Niepokoje ale na bgg też mocno mieszane uczucia i wiele komentarzy o mocnym wydłużeniu rozgrywki. Wydaję mi się, że ten dodatek został najmniej przychylnie przyjęty przez społeczność. Osobiście wykreśliłem z listy zakupu bo wiele argumentów tych negatywnych ma u mnie znaczącą wagę. I dobrze, uznaje TM za zamknięty tytuł. Z Wenus, Preludium i mapami nic mi więcej nie potrzeba. Zwłaszcza, że gra przeszła już u mnie do fazy schyłkowej w cyklu życia.
ODPOWIEDZ