Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: emka »

Gdzieś czytałam, że Niepokoje wprowadzają w końcu jakąś sensowną interakcję do gry. Na czym ona polega?
gogovsky
Posty: 2203
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Niepokoje nie wprowadzają nic dobrego, oprócz losowości nie polecam 2/10 :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: playerator »

gogovsky pisze: 01 gru 2019, 15:20 Niepokoje nie wprowadzają nic dobrego (...)
Bardzo klimatyczny dodatek :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
gogovsky
Posty: 2203
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

playerator pisze: 01 gru 2019, 18:37
gogovsky pisze: 01 gru 2019, 15:20 Niepokoje nie wprowadzają nic dobrego (...)
Bardzo klimatyczny dodatek :wink:
Yhm wrzucamy klimat i losowość do gry, która go nie potrzebuje, dodatki fanowskie 100000000000000000 razy lepsze może 1000000000000000000000, ale to według preferencji :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bludgeon »

emka pisze: 01 gru 2019, 13:47 Gdzieś czytałam, że Niepokoje wprowadzają w końcu jakąś sensowną interakcję do gry. Na czym ona polega?
Na wpływaniu która partia dojdzie do władzy, a co za tym idzie za jakie działania będą benefity. Są też pomniejsze rzeczy.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Łukasz83
Posty: 14
Rejestracja: 15 wrz 2019, 09:47
Has thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Łukasz83 »

Noszę się z zamiarem zakupu Terraformacji Marsa Edycja Roku. Rozważam zakup na jednej z aukcji Allegro, ale zauważyłem, że niektóre aukcje mają opis "+ DODATEK ERA KORPORACYJNA". Czy to znaczy, że jeśli nie ma tego dopisku to kupię wersję bez ery korporacyjnej?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Tomzaq »

Dodatek jest w każdym pudle
Who is John Galt?
Posiadam
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: _leigam_ »

ergo nie jest to dodatek, a pisanie tak w opisie akcji jest czystym oszustwem.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 201 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Darkstorm »

Bez przesady z tą losowością. Wydarzenia wiadomo jakie będą z wyprzedzeniem 2 pokoleń i nie są zaskoczeniem.
Tak samo można wpływać na wybory :D
Niepokoje ewidentnie wydłużają grę ale ja lubię długie rozgrywki i dla mnie to nie wada. Faktycznie poziom skomplikowania wzrasta znacznie. Też się waham czy mi się ten dodatek podoba. Póki co mam mieszane uczucia z lekkim wskazaniem na plusik.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

_leigam_ pisze: 02 gru 2019, 11:10 ergo nie jest to dodatek, a pisanie tak w opisie akcji jest czystym oszustwem.
Jest to dodatek ale kupujesz go z podstawka. Tak nazywaja go autorzy. Na allegro raczej tanio nie kupisz. Lepiej z forum lub poszukav przez i-szop
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: tomb »

Era korporacyjna to nie żaden dodatek, tylko wariat gry z użyciem wszystkich kart projektów zawartych w podstawce. Ale jak zwał tak zwał, sugerowanie, że jest to gratis dołączony do pudełka podstawowego jest mylące. Słaba to praktyka.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Super
Posty: 397
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 215 times
Been thanked: 120 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Super »

Dołączam do grona niezadowolonych z dużej losowości i wydłużenia czasu gry przez dodatek Niepokoje.
Wydarzenia potrafią wejść do gry w takim momencie (szczególnie w początkowej części rozgrywki), że naprawdę nie można nic na nie poradzić, a inni gracze, którzy mieli szczęście - dostają jeszcze darmowego "boosta".

Dodatkowo zmienia się trochę charakter rozgrywki.
Z radosnego "jak by to wszystko zoptymalizować tak, aby jak najlepiej się rozwinąć w tej kolejce" na "hmm... jednak nie zrobię tego super satysfakcjonującego ruchu, który wydaje się bardzo korzystny, bo dostanę karę z wydarzenia, lepiej zrobić to kolejkę później".

Generalnie wszystkie dotychczasowe dodatki wprowadzały pozytywne dylematy decyzyjne na zasadzie - "zrobiłbym A, ale dodatek wprowadził opcję B, która w tej konkretnej sytuacji może być jeszcze korzystniejsza! Ale super, przeliczmy to". Niepokoje natomiast wprowadzają dużo takich decyzji, że "zrobiłbym A i czuł się jak nowy pan tego świata... no ale stracę mniej jeśli zrobię B, no dobra...". Takie dylematy też są fajne, ale akurat mi nie pasują do Terraformacji, która wprowadza klimat radosnego sci-fi, w którym rozbijamy komety, zasiedlamy planety, roztapiamy czapy lodowe - możemy dosłownie wszystko... ale tego nie robimy, bo jest moda na ekologię czy coś w tym stylu. Jeszcze żeby te wydarzenia to faktycznie były jakieś trudne decyzje, a tu raczej prosta piłka zazwyczaj i kary/nagrody z wydarzeń bardzo łatwo przeliczyć na pieniądze i decyzja staje się automatyczna i jakoś mało satysfakcjonująca.

Nie podoba mi się to zarówno mechanicznie (wydarzenia wcale nie dodają dużo do rozkminy i są losowe) jak i klimatycznie. Przylecieliśmy na Marsa, zaczynamy terraformować, kompletna pustka - nic tu jeszcze nie ma - i nie - nie zbudujemy miasta, bo wśród naszej załogi nastroje demokratyczne narastają i jak im zbudujemy miasto, to na pewno rozpoczną zamieszki!

Sama idea kart wydarzeń mi się klimatycznie nie podoba, natomiast samo powiązanie konkretnych opisów z karty wydarzenia z efektami, które wprowadza na planszy i w parlamencie jest bardzo fajne.

Plusik też za nowe karty (za sam fakt, że są nowe i odświeżają trochę rozgrywkę) i za parlament - może jakoś wiele nie wnosi, ale jest o co powalczyć, szczególnie w późniejszej fazie gry. Niestety istnieje pułapka wpadnięcia w sytuację, w której każda partia polityczna daje premie korzystniejsze dla innego gracza, więc nie ma o co walczyć na tym polu i dość ciężko z tej sytuacji wyjść. Ale to podobnie jak w koloniach czy w wenusie - nie zawsze przecież korzystamy z ich możliwości nawet jak są w grze, bo opłaca nam się coś innego.

Ogólnie odczucia bardzo mieszane, raczej zawiedliśmy się, ale to takie pierwsze wrażenia - trzeba dodatek solidnie ograć.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kastration »

Każde rozwiązanie, które jeszcze doda losowości do tej gry, wywołuje u mnie opory, więc to co niektórzy z was piszą, jest bardzo cenne. A mówię to jako osoba, która korzystała z druków fanowskich różnych "bzdet", lecz nawet te poszły już tak daleko, że w końcu powiedziałem pas. I nawet marne 55 zł mnie nie przekona, zwłaszcza że wraz z kolejnymi testerami przybywa niezadowolonych z Niepokojów. Podobnie czas rozgrywki jest optymalny (z fazą słoneczną), więc kolejne mechaniczne rozwiązania, które odciągną nas od tego, co robimy, by musieć/chcieć robić coś innego (wpływy w partiach), jeszcze wzmacniają mój sprzeciw. Już Kolonie stały się opcjonalne (u mnie jest więcej niezadowolonych niż zadowolonych, choć to dobry dodatek), a tu kolejny festiwal losowości. Aczkolwiek rozumiem "wydojenie krowy do końca" przez zdolnych twórców.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

Co myslicie jakby grac w niepokoje bez wydarzen? Karty dodawalyby posla ale nie odpalaly wydarzenia?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kastration »

Czy ktoś może mi powiedzieć, ile kart z promo packu 20 kart (https://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProdu ... 0529/44263) nie dotyczy kompatybilności z Niepokojami? Bo nie wiem, czy jest sens kupować, skoro odpuszczam Niepokoje póki co. Jak wiele kart z tego promo nie wymaga ostatniego dodatku?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
dawid
Posty: 515
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: dawid »

Wstyd się przyznać, ale do tej pory Terraformacji na oczy nawet nie widziałem. Dopiero wczoraj kupiłem, właśnie dotarła przesyłka.

Pierwsze wrażenie ?
O mamuniu jaka ta gra jest brzydka i paskudna :-)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: asiok »

Po pierwsze - faktycznie wstyd :D

Po drugie - no coż, to nie są dzieła Moneta

Po trzecie - aż Ci zazdroszczę tego pierwszego odkrywania strategii! Miłego weekendu przy stole!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Tomzaq »

kastration pisze: 06 gru 2019, 12:47 Czy ktoś może mi powiedzieć, ile kart z promo packu 20 kart (https://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProdu ... 0529/44263) nie dotyczy kompatybilności z Niepokojami? Bo nie wiem, czy jest sens kupować, skoro odpuszczam Niepokoje póki co. Jak wiele kart z tego promo nie wymaga ostatniego dodatku?
Nie ma sensu. Ten dodatek powinien być właściwie w pudle z Niepokojami, ale ktoś pomyślał i takie kołki jak ja płacą po 3 dychy za 20 kart. :)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Tomzaq »

dawid pisze: 06 gru 2019, 19:21 Pierwsze wrażenie ?
O mamuniu jaka ta gra jest brzydka i paskudna :-)
Bo ja wiem. Mi się podoba. :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kastration »

Tomzaq pisze: 06 gru 2019, 23:17
kastration pisze: 06 gru 2019, 12:47 Czy ktoś może mi powiedzieć, ile kart z promo packu 20 kart (https://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProdu ... 0529/44263) nie dotyczy kompatybilności z Niepokojami? Bo nie wiem, czy jest sens kupować, skoro odpuszczam Niepokoje póki co. Jak wiele kart z tego promo nie wymaga ostatniego dodatku?
Nie ma sensu. Ten dodatek powinien być właściwie w pudle z Niepokojami, ale ktoś pomyślał i takie kołki jak ja płacą po 3 dychy za 20 kart. :)
Dzięki, konkretnie na temat. Skoro z tych kart jeszcze trzeba odliczyć Niepokoje, to faktycznie wydaje się drogo, a na Rebelu to już w ogóle. Właśnie gra przekroczyła masę krytyczną złożoności, losowości i funu. Pora zająć się tym co jest. To nadal ścisły top, ale pewien rozdział w historii Marsa został właśnie zamknięty. Ci, którzy jeszcze nie wylądowali, będą mieć niezłą radochę poznając tytuł od samego początku.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 510 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: buhaj »

Jestem tylko po pierwszej solowej partii ale mnie się już nowe rozszerzenie podoba. Dodaje ono karty wydarzeń globalnych które są wiadome z dwupokoleniowym wyprzedzeniem. Oprócz tego walczymy o wpływy w partiach politycznych i reagujemy na aktualny program polityczny. Kompletnie nie rozumiem zarzutów o losowość tego dodatku (to tak jakby rozpaczać, ze kości "nie idą" w Zamkach Burgundii). Pewnie, że karty wydarzeń "wychodzą" losowo ale wszystkie karty w TM dostajemy po losowym dobrze ograniczonym przez draft. W tym wypadku nie ma draftu ale można się przygotować na wydarzenie. Dodatek daje kolejne możliwości pozyskania zasobów co wręcz ułatwia grę. O te zasoby, o możliwości zwiększenia swojej produkcji jest walka w kolejnym - po koloniach - miejscu. Gra się wydłuża i wydaje się, że na 5 osób czas może być srogi. "Niepokoje" pasują klimatycznie do reszty gry. Nie są jazdą obowiązkową ale mocno odświeżają rozgrywkę, nie zmieniając podstawowej mechaniki. Wciąż musimy terraformować czerwoną planetę jeśli chcemy się liczyć w grze.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Shodan »

"Niepokoje" - rozegraliśmy jak dotąd dwie partie z nimi. Bardzo przyjemny dodatek, wytrąca trochę z dotychczasowej "strefy komfortu", odświeża nieco przyjęte strategie (w kilku momentach naprawdę opłacało się zawalczyć o bonusy od poszczególnych partii). Jedyny realny minus - wydłuża rozgrywkę. Częściowo skompensowaliśmy to wykorzystując terraformację przez rząd światowy w fazie solarnej (do tej pory nie chcieliśmy korzystać z tej zasady). Podsumowując - polecam, fajne dopełnienie rozgrywki.
Daro_ufo
Posty: 54
Rejestracja: 18 cze 2019, 17:35
Has thanked: 45 times
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Daro_ufo »

Najpierw się pochwalę tym, że pod choinką znalazłem w tym roku Terraformację Marsa z dodatkiem Preludium. :D W związku z całkiem sporą ilością kart to mam do Was pytanie czy ktoś używa jakiegoś podajnika do kart? Np. coś w ten deseń jak na obrazku poniżej? :roll: Chyba wszystkie swoje gry "koszulkuję" więc kupka zrobi się całkiem solidna i wydaje mi się, że w podajniku byłoby wygodniej.

Obrazek
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: rav126 »

Ja sobie zrobiłem insert i pojemnik na karty kładę na boku i robi wtedy za podajnik z trzema komórkami :)
https://m.facebook.com/groups/125064010 ... 1364878084
Daro_ufo
Posty: 54
Rejestracja: 18 cze 2019, 17:35
Has thanked: 45 times
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Daro_ufo »

Bardzo fajny insert. A jakiej panki użyłeś? Podkładowej pod panele?
ODPOWIEDZ