Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kozz84 »

Ostatnio zagraliśmy parę razy w TM z Erą korporacji i gra ciągnie się niemiłosiernie w dwie osoby. A graliśmy z kartami z preludium i bez draftu. Gra jest bardzo fajna tylko zdecydowanie zbyt długa... Czy autor napisał gdzieś dlaczego nie można grać jednocześnie w Era korporacji i startowymi produkcjami na 1?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brazylianwisnia »

kozz84 pisze: 23 wrz 2018, 12:03 Ostatnio zagraliśmy parę razy w TM z Erą korporacji i gra ciągnie się niemiłosiernie w dwie osoby. A graliśmy z kartami z preludium i bez draftu. Gra jest bardzo fajna tylko zdecydowanie zbyt długa... Czy autor napisał gdzieś dlaczego nie można grać jednocześnie w Era korporacji i startowymi produkcjami na 1?
Powodem jak zwykle jest balans. Lepiej dorzuccie erę słoneczna.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

kozz84 pisze: 23 wrz 2018, 12:03 Ostatnio zagraliśmy parę razy w TM z Erą korporacji i gra ciągnie się niemiłosiernie w dwie osoby. A graliśmy z kartami z preludium i bez draftu. Gra jest bardzo fajna tylko zdecydowanie zbyt długa... Czy autor napisał gdzieś dlaczego nie można grać jednocześnie w Era korporacji i startowymi produkcjami na 1?
Zacznijcie kłaść nacisk na terraformowanie, a nie bawienie się w kręcenie kart.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Tyle że jak z kart da się wyciągnąć więcej punktów, to będzie się iść w karty. Nikt nie będzie grał nieoptymalnie tylko dlatego, że "powinno się terraformować, żeby gra była szybsza".
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kozz84 »

Mamy dodatek Wenus, tylko jeszcze nie graliśmy z nim. Faza słoneczna rzeczywiście powinna przyśpieszyć grę.
Super
Posty: 397
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 215 times
Been thanked: 120 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

Generalnie u nas gry 2 osobowe mają tendencję do bycia najdłuższymi. Bo w większym gronie zawsze się znajdzie ktoś, komu opłaca się terraformować i współczynniki idą szybciej. A w 2 osoby, jest taki wyścig zbrojeń, żeby nie stracić punkcika w stosunku do rywala, że terraformowanie, kiedy można w tym czasie rozkręcać jakąś machinę punktową, to często automatyczna przegrana.

Co ciekawe po dodaniu Preludium - gry w większej ekipie przyśpieszyły, dzięki początkowemu boostowi. Ale w 2 osoby (i czasem w 3 - zależy od danego układu kart) zrobiło się jeszcze wolniej, bo otworzyły się nowe możliwości na kręcenie punktów w skomplikowany, a co za tym idzie czasochłonny w zaplanowaniu i realizacji sposób. Za to wyniki punktowe w takim składzie stały się dużo wyższe.
kozz84 pisze: 24 wrz 2018, 08:37 Mamy dodatek Wenus, tylko jeszcze nie graliśmy z nim. Faza słoneczna rzeczywiście powinna przyśpieszyć grę.
Fazę słoneczną możecie spokojnie stosować przy samej podstawce. A z Wenus gra będzie jeszcze dłuższa :wink:
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: MrAtrion »

A co powiecie o tych planszetkach plastikowych do gry - warte zakupu? Czy to "szturchanie" jest mocno przesadzone? :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

Szturchanie nie jest mocno przesadzone, potrafi nieźle napsuć. Planszetki są średniawe (te dostępne w sklepach), ale dają radę. Mi się gra w nich dużo przyjemniej, chociaż jak ktoś lubi szturchać, to i planszetkę szturchnie tak, że wszystko się wymiesza.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: MrAtrion »

Bo te organizery są też z podstawką. W sklepach takie widziałem i mogą być dobrym pomysłem :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brazylianwisnia »

MrAtrion pisze: 24 wrz 2018, 16:45 A co powiecie o tych planszetkach plastikowych do gry - warte zakupu? Czy to "szturchanie" jest mocno przesadzone? :)
Najlepsza jest ta z drewna:
Obrazek
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jnowaczy »

Pamiętam jak po researchu na temat tej gry, kupiłem ja zafascynowany pozytywnymi opiniami i recenzjami. Wykonuje unboxing i zobaczyłem te brzydkie, niepraktyczne planszetki to pierwsza myśl to what The.....Pierwsza gra i się po chwili nieuwagi wszystko wymieszalo. Juz wtedy wiedzialem ze trzeba je wymienic
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: MrAtrion »

brazylianwisnia pisze: 24 wrz 2018, 17:10
MrAtrion pisze: 24 wrz 2018, 16:45 A co powiecie o tych planszetkach plastikowych do gry - warte zakupu? Czy to "szturchanie" jest mocno przesadzone? :)
Najlepsza jest ta z drewna:
Obrazek
Ta plansza gracza to też jest inna niż oryginalna?
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lolas »

Akrylowe nakładki są w porządku - na pewno gra się "bezpieczniej" niż bez nich. Po przyklejeniu taśmą dwustronną do planszetek naprawdę dają radę. Przy mocniejszym potrąceniu niestety znaczniki potrafią pojechać wzdłuż toru produkcji.
Moim zdaniem te drewniane nie pasują klimatem do gry, ale na pewno mają tę przewagę nad akrylowymi, że każda pozycja na torach produkcji jest odseparowana od sąsiedniej i znaczniki nie przemieszczają się wzdłuż torów w przypadku potrącenia.
Dla mnie idealnym rozwiązaniem byłaby nakładka akrylowa w takim kształcie:
http://blotz.co.uk/index.php?main_page= ... ts_id=1296
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brazylianwisnia »

MrAtrion pisze: 24 wrz 2018, 17:15
brazylianwisnia pisze: 24 wrz 2018, 17:10
MrAtrion pisze: 24 wrz 2018, 16:45 A co powiecie o tych planszetkach plastikowych do gry - warte zakupu? Czy to "szturchanie" jest mocno przesadzone? :)
Najlepsza jest ta z drewna:
Obrazek
Ta plansza gracza to też jest inna niż oryginalna?
Tak, wydrukowałem coś takiego chyba z BGG.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brazylianwisnia »

Lolas pisze: 24 wrz 2018, 17:30 Akrylowe nakładki są w porządku - na pewno gra się "bezpieczniej" niż bez nich. Po przyklejeniu taśmą dwustronną do planszetek naprawdę dają radę. Przy mocniejszym potrąceniu niestety znaczniki potrafią pojechać wzdłuż toru produkcji.
Moim zdaniem te drewniane nie pasują klimatem do gry, ale na pewno mają tę przewagę nad akrylowymi, że każda pozycja na torach produkcji jest odseparowana od sąsiedniej i znaczniki nie przemieszczają się wzdłuż torów w przypadku potrącenia.
Dla mnie idealnym rozwiązaniem byłaby nakładka akrylowa w takim kształcie:
http://blotz.co.uk/index.php?main_page= ... ts_id=1296
MI właśnie pasuje do TM tylko trzeba włożyć inna grafikę bo domyślnie badziewnie to wygląda. Akrylowe nakładki trochę szpeca gry.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

brazylianwisnia pisze: 24 wrz 2018, 18:06
Lolas pisze: 24 wrz 2018, 17:30 Akrylowe nakładki są w porządku - na pewno gra się "bezpieczniej" niż bez nich. Po przyklejeniu taśmą dwustronną do planszetek naprawdę dają radę. Przy mocniejszym potrąceniu niestety znaczniki potrafią pojechać wzdłuż toru produkcji.
Moim zdaniem te drewniane nie pasują klimatem do gry, ale na pewno mają tę przewagę nad akrylowymi, że każda pozycja na torach produkcji jest odseparowana od sąsiedniej i znaczniki nie przemieszczają się wzdłuż torów w przypadku potrącenia.
Dla mnie idealnym rozwiązaniem byłaby nakładka akrylowa w takim kształcie:
http://blotz.co.uk/index.php?main_page= ... ts_id=1296
MI właśnie pasuje do TM tylko trzeba włożyć inna grafikę bo domyślnie badziewnie to wygląda. Akrylowe nakładki trochę szpeca gry.
brazylianwisnia przez Ciebie i te twoje drewniane fotki mój portfel się deko uszczuplił :evil:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: MrAtrion »

Akrylowe nie są złe, zwłaszcza ta z linku. A te drewniane drogo wyszły?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

MrAtrion pisze: 24 wrz 2018, 18:39 Akrylowe nie są złe, zwłaszcza ta z linku. A te drewniane drogo wyszły?
13 zeta sztuka.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

warlock pisze: 24 wrz 2018, 07:46 Tyle że jak z kart da się wyciągnąć więcej punktów, to będzie się iść w karty. Nikt nie będzie grał nieoptymalnie tylko dlatego, że "powinno się terraformować, żeby gra była szybsza".
Ale terraformowanie przecież przyspiesza rozwój silnika zwiększając znacząco przychód. Ja osobiście lubię cisnąć wskaźniki i kupując na rękę drogie karty, lub karty mocno punktujące. Przy okazji zawsze starcza na dostawienie jakiś kart. Mając sporo dochodu i tytanu można w ostatnich dwóch pokoleniach pozamiatać. Generalnie to odpuszczam zwierzęta i mikroby. Używam sporadycznie/sytuacyjnie.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kozz84 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 24 wrz 2018, 19:03
MrAtrion pisze: 24 wrz 2018, 18:39 Akrylowe nie są złe, zwłaszcza ta z linku. A te drewniane drogo wyszły?
13 zeta sztuka.
A jak są dopasowane? Kupiłem akrylowe i są przesunięte w stosunku do plansz z gry. I kto je zrobiłem?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brazylianwisnia »

Drewniane nie korzystają z oryginalnej planszy ale można sobie wydrukować podobna i włożyć w środek.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

brazylianwisnia pisze: 24 wrz 2018, 21:33 Drewniane nie korzystają z oryginalnej planszy ale można sobie wydrukować podobna i włożyć w środek.
Jesteś w stanie zapodać linka do tej grafiki bo ja szukałem ale zonk :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brazylianwisnia »

Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grabol »

Czy ktoś z Was używa planszetek od Game Trayz i może podzielić się spostrzeżeniami? W geek storze BGG jest preorder, wysyłka chyba w listopadzie. Tanie nie są - 7,5 USD ale ponieważ zazwyczaj gramy w TM we dwoje, zastanawiam się czy sobie nie sprawić.

https://boardgamegeekstore.com/collecti ... s-preorder
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

grabol pisze: 25 wrz 2018, 11:59 Czy ktoś z Was używa planszetek od Game Trayz i może podzielić się spostrzeżeniami? W geek storze BGG jest preorder, wysyłka chyba w listopadzie. Tanie nie są - 7,5 USD ale ponieważ zazwyczaj gramy w TM we dwoje, zastanawiam się czy sobie nie sprawić.

https://boardgamegeekstore.com/collecti ... s-preorder
Hm... jakieś takie obłe. Te drewniane chyba lepsiejsze.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ