Lignum (Alexander Huemer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: sajlenthill »

Nie widzę wątku więc zakładam. Czy ktoś grał i może coś powiedzieć? Wiem, że for2players zrobili recenzję, ale chciałbym poznać jeszcze inne opinie.
I druga kwestia - czy ktoś ma bądź planuje przetłumaczyć instrukcję?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Lignum

Post autor: adikom5777 »

Dla mnie jedna z najlepszych gier ostatniego Essen. Polecam od razu grać w pełną wersję z kartami zadań. Gra bardzo dobrze się skaluje: grałem na 2,3 i 4 osoby i każda partia była wymagająca bez zbędnego downtimu. Jak lubisz cięższe optymalizacyjne euro, to polecam w ciemno.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Lignum

Post autor: vinnichi »

Kurczę naprawdę takie dobre? Muszę zerknąć, tematyka fajna
Edit: no i po jabłkach już wyszło ze sklepu
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Lignum

Post autor: adikom5777 »

Cały pierwszy druk został wyprzedany miesiąc po targach. Trzeba czekać na dodruk
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Lignum

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Lignum

Post autor: asiok »

adikom5777 pisze:Dla mnie jedna z najlepszych gier ostatniego Essen. Polecam od razu grać w pełną wersję z kartami zadań. Gra bardzo dobrze się skaluje: grałem na 2,3 i 4 osoby i każda partia była wymagająca bez zbędnego downtimu. Jak lubisz cięższe optymalizacyjne euro, to polecam w ciemno.

Trochę odkopanie na miarę otrzymania nagrody "Złotej Łopaty" ale..

Faktycznie nie ma downtime rosnącego masakrycznie wraz z ilością graczy? Z recenzji Veridiany wynika, że swoje ruchy planować możesz dopiero gdy przyjdzie Twoja kolej.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Lignum

Post autor: Veridiana »

Ruch na torze zasobów faktycznie odbywa się w kolejności. Faza przetwórstwa w tartaku niby też, ale w sumie nie do końca widzę zasadność czekania na to, co przeciwnik zrobi. W tym momencie gracze nie wchodzą już sobie w paradę. Można to więc przyspieszyć.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Lignum

Post autor: adikom5777 »

Już nie pamiętam dokładnie, ale jak graliśmy to nikt nie narzekał na downtime i ruchy szły bardzo sprawnie.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Lignum

Post autor: sajlenthill »

Robił ktoś może tłumaczenie instrukcji?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: dicer »

Ja.
Mam gotowe tłumaczenie podstawowej wersji gry.
W drodze Setup i wersja zaawansowana.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: DarkSide »

Czy ja dobrze widzę? Gra która zebrała wiele pozytywnych opinii, pochlebnych recenzji, polecana jako świetny worker placement z łańcuszkiem produkcyjnym, a mimo to nie przebiła się do masowej świadomości i ma jedną(!) stronę w temacie jej poświęconym?! :? Zastanawiam się czy nabyć, bo już od dawna za mną chodzi, bo po odbiciu się od zbyt wielu Rosenbergów chciałbym mieć jakąś grę tego typu w kolekcji.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: lotheg »

Ja mogę z czystym sumieniem polecić grę. Jej największa zaletą jest to, że oferuje wysoki poziom ciężkości, a jednocześnie jak już wysłuchasz (dość długiego) tłumaczenie zasad to gra się lekko i przyjemnie. Nie ma mowy o dużym downtime. W składzie 4 osobowym jest najwięcej negatywnej interakcji przez rywalizację o polanę w lesie i możliwość podkradania wózków potrzebnych do transportowania towarów, ale w 3 osoby też gra się bardzo przyjemnie.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: lotheg »

Ciągle mało jest informacji o grze w wątku, więc pozwolę sobie skopiować mój wpis na temat gry z FB.

Cóż za wspaniała gra! Po wczorajszej partii na Ursynowski Klub Gier Planszowych "Sucharek" mam ich już na koncie 5.
Jest wyścig o zasoby, jest planowanie krótkoterminowe i długoterminowe, jest podwójna krótka kołderka (żywność i pieniądze). W miarę każda akcja ma sens, jest sporo różnych bonusów, więc trzeba wiele rzeczy brać pod uwagę w tym samym momencie (budynki, planowane prace, chatki). Jest jedno główne źródło punktowania (zadania), ale do niego można skutecznie dodać parę innych, więc strategii jest sporo. Regrywalnosc? Co rundę na torze inny układ żetonów, co grę wybieramy (na 4 osoby) 8 z 10 budynków, 6 z 10 kart zaplanowanych prac, zmieniają się zadania, na polanach za każdym razem inaczej rozłoży się drewno i jedzenie, inne warunki zimy - jest tego sporo.

Info techniczne: średni czas gry w 4 osoby to 2.5-3.0 h plus tłumaczenie 45 minut do 1 godziny. Ciężar 4,2 z bgg wynika z ilości zasad i wielu różnych pól do objaśnienia. Gra potem płynie dość dobrze, ale parę zamuł będzie, szczególnie, gdy inni gracze zajmą jakieś pole, które nas interesowało i musimy zmienić koncepcję.

Dla mnie 9/10
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: lotheg »

Po ostatnich postach mam wrażenie, że tylko ja w to gram, ale cóż...może kogoś jednak zachęcę do dyskusji ;)

Ostatnio gram wariant zaawansowany z instrukcji, tj. pierwszeństwo w wyborze polany do wyrębu ma gracz, który pierwszy dotrze na koniec toru. Znamy też wtedy karty z ilością drewna na kolejną rundę. Prowadzi to do możliwości układania ciekawych strategii polegających na tym, że zatrudniam mniejszą liczbę rębaczy i biegnę, żeby być przed innymi, zajmuję polankę z dużą ilością drewna, tam zostawiam trochę, bo wiem, że do tej polanki dojdzie sporo drewna i w następnej rundzie znowu tam biegnę :D
Wariant z jednoczesnym wybieraniem polany i ściganiem się o dostęp też jest ciekawy, ale jednak często dochodziło na 3 graczy do sytuacji: 2 ciągle jest na tej samej polance i się ścigają, a trzeci spokojnie idzie, bo zaklepał tylko dla siebie :)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: vinnichi »

Czy przy takim czasie stosunkowo długim jak na euro wciąż jest warto pograć? Bo zakładam że gra raczej przewidziana jest na pełny skład. Czy jednak trochę się dłuży?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: lotheg »

vinnichi pisze: 27 paź 2020, 12:16 Czy przy takim czasie stosunkowo długim jak na euro wciąż jest warto pograć? Bo zakładam że gra raczej przewidziana jest na pełny skład. Czy jednak trochę się dłuży?
Czy czas gry jest długi...hmm...średnio w okolicach 3h - to dla mnie standard jak na ciężkie euro, a i gra się takie po 4h ;) Mi się nie dłuży.
Gra chodzi świetnie na 3 i 4 osoby, bo sporo elementów jest skalowalnych. Nie próbowałem na 2 osoby, ale skoro skaluje się dobrze na 3 osoby to i na 2 powinno być ok.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: vinnichi »

Ja też lubie długie gry ale musi się sporo dziać na planszy bo 4 godzinny pasjans jesli to nie Colonists może zmęczyć :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: lotheg »

Interakcja w Lignum jest bardzo duża, nie można się nudzić
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: errorr »

Gram od kilku dni w dwie osoby. Niby luźniej, niby łatwiej coś zaplanować, ale i tak potrafi być ciasno momentami i strasznie satysfakcjonująco jak się uda wszystko ładnie policzyć i zrealizować :) Świetna, trochę niedoceniona pozycja.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: lotheg »

errorr pisze: 27 paź 2020, 23:18 Gram od kilku dni w dwie osoby. Niby luźniej, niby łatwiej coś zaplanować, ale i tak potrafi być ciasno momentami i strasznie satysfakcjonująco jak się uda wszystko ładnie policzyć i zrealizować :) Świetna, trochę niedoceniona pozycja.
W dwie osoby tym bardziej chyba jest sens grać wariant taktyczny, czyli bez wybierania tajemnego polanki w lesie ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: Arachion »

już dawno należało się tej pozycji Polskie wydanie albo chociaż instrukcja - gra bardzo niedoceniona na bgg albo przynajmniej tak niedostępna, że jest dość mało ocen.

Jak zawsze - moja praca:

Zasady expert:
https://drive.google.com/file/d/1eLHv_7 ... sp=sharing

Lignum przygotowanie:
https://drive.google.com/file/d/1FvuzF2 ... sp=sharing

Lignum zasady podstawowe:
https://drive.google.com/file/d/1dZl9SR ... sp=sharing

Pomoc gracza:
https://drive.google.com/file/d/1EiEQ0A ... sp=sharing
Sucharzysta
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: 7koliberek9 »

Dzięki Ci dobry człowieku.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: lotheg »

Wczoraj po dłuższej przerwie zagrałem w Lignum. Skład 3 osobowy. Zagraliśmy w wariancie taktycznym, czyli kto pierwszy dobiegnie na polanę ten pierwszy wybiera pole wyrębu na kolejną rundę. Dodatkowo znane są karty, na których jest informacja jakie drzewa gdzie dochodzą. Ten wariant podoba mi się jednak bardziej (to już nie pierwsza partia wg tych zasad), ponieważ nie ma sytuacji jaka mi się zdarzała w przeszłości, że dwie osoby trafiają na jedną pole wyrębu, a trzecia jest sama i może być spokojna w tej rundzie. Wyścig o dojście na koniec trwa cały czas. Ciekawa jest też karta pracy zaplanowanej polegająca na sprzedaży środków transportu. Dzięki niej jeden z graczy zyskał 14 pkt, a drugi 22 pkt. Wyniki na koniec 91, 84, 82 pkt świadczyły o wysokim i wyrównanym poziomie :) Świetna gra, to była moja 14 rozgrywka i w ogóle się nie nudzi.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
filip_p
Posty: 15
Rejestracja: 16 sty 2019, 13:55
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: filip_p »

Szanowni drwale, w które wydanie gry gracie? Druga edycja wiele zmienia/wygładza względem pierwszej?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Lignum (Alexander Huemer)

Post autor: lotheg »

filip_p pisze: 17 paź 2021, 21:05 Szanowni drwale, w które wydanie gry gracie? Druga edycja wiele zmienia/wygładza względem pierwszej?
Druga edycja zawiera pierwszą edycję w sobie. Plansza jest dwustronna i po prostu z jednej strony dodano pole z cieślą oraz budynkami. Tego w pierwszej edycji nie było.
Ja gram najczęściej ze wszystkim, bo budynki są proste i nie są game-changerem, a cieślę można po prostu omijać i bez niego też grać efektywnie.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
ODPOWIEDZ