Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

Recenzje to sobie u mnie możesz poczytać (link w stopce). Wprawdzie stara wersja, ale mechanika identyczna ;).
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: KamradziejTomal »

Recenzje to sobie u mnie możesz poczytać (link w stopce). Wprawdzie stara wersja, ale mechanika identyczna ;).
Na razie w biurze siedzę to sobie tylko rzuciłem okiem, ale lubię i Twoje recenzje i sposób rozbicia plusów i minusów więc na pewno przeczytam jak znajdę większą chwilkę ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: ariser »

Brass jest grą absolutnie genialną, mój top topów.
@warlock to Twoje zdjęcie? W sensie dostałeś już kopię z ksa?
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: zakwas »

Zgaduję, że nie jako jesteśmy z warlockiem antyfanami nowego dizajnu.

Nic na tej focie nie widać poza czarną plamą. ;/
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: kdsz »

Myślę, że sporo osób będzie się kierować przy zakupie wyłącznie oprawą wizualną. Dlatego obstawiam mocne obniżenie rankingu na BGG. Ale może się pozytywnie rozczaruję.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

ariser pisze: 24 lip 2018, 09:51 Brass jest grą absolutnie genialną, mój top topów.
@warlock to Twoje zdjęcie? W sensie dostałeś już kopię z ksa?
To fota z czyjegoś twittera ;). Na planszówkowej grupie facebookowej dużo ludzi z polski wrzucało już zdjęcia swoich kopii (jeszcze w zeszłym tygodniu), także jak ktoś zamawiał to lada moment powinien mieć ;).

@zakwas ja nie tyle jestem antyfanem nowego designu, co większym fanem starego :D. Nowy design ma taki "cinematic look", w kanonie "obiektywnego piękna" jest zapewne dużo ładniejszy, ale ja się nie mam zamiaru przesiadać, uwielbiam wygląd swojego klasyka ;).
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: KamradziejTomal »

Trudno powiedzieć, przecież mechanicznie nic się chyba nie zmienia (a już nie pierwszy raz słyszę, że gra jest świetnym euro). Inna oprawa (IMO lepsza) przyciągnie więcej ludzi, co powinno poskutkować nowym workiem ocen dla gry i pozwolić jej wspiąć się wyżej. Może kilka osób będzie zawiedzionych ale jeżeli gra jest tak dobra to wg. mnie powinna wspinać się wyżej.

Co do oprawy to wiadomo są gusta i guściki. Na pewno jest bliższa "współczesnemu" stylowi jaki teraz widać w pluszówkach. Jedyne co mogę na plus o starej oprawie powiedzieć ot, że jest "czysta" - pola są tak jasno widoczne, że gdyby chcieć to jeszcze bardziej "czyścić" wyszła by tabelka w excelu.

Mi osobiście podoba się nowa i jeżeli gdzieś, kiedyś znajdę miejsce w portfelu to na pewno zachęci mnie do zapoznania się z tytułem. Stara oprawa graficzna niezawodnie mnie zniechęcała do tego tytułu.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

Inna oprawa (IMO lepsza) przyciągnie więcej ludzi, co powinno poskutkować nowym workiem ocen dla gry i pozwolić jej wspiąć się wyżej.
Stary Brass wyglądał na ciężkie euro dla wyjadaczy ;). Nowy Brass wygląda jak odpicowana przygodówka od FFG albo piękne, przystępne euro od Days of Wonder (Yamatai, Five Tribes) i grafiki mogą przyciągnąć niedzielnych graczy (nie chcę żeby zabrzmiało to obraźliwie dla kogokolwiek, chodzi mi tu o osoby nie będące totalnymi zapaleńcami), którzy następnie zderzą się z prawdziwą wagą tej gry ;).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: rastula »

instrukcja ma raptem 7 stron , z czego 3 to historyczny fluff :)...co oczywiście wagi grze nie odbiera...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: bogas »

warlock pisze: 24 lip 2018, 10:08 (...)
@zakwas ja nie tyle jestem antyfanem nowego designu, co większym fanem starego :D. Nowy design ma taki "cinematic look", w kanonie "obiektywnego piękna" jest zapewne dużo ładniejszy, ale ja się nie mam zamiaru przesiadać, uwielbiam wygląd swojego klasyka ;).
I właśnie dlatego zamiast brać Lancashire zdecydowałem się na Birmingham, a więc coś lekko nowego w mechanice (to warzenie piwa!) plus nowy wygląd, a klasyka nie zmieniam na nową wersję.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

rastula pisze: 24 lip 2018, 10:24 instrukcja ma raptem 7 stron , z czego 3 to historyczny fluff :)...co oczywiście wagi grze nie odbiera...
Nowa instrukcja jest napisana dużo przystępniej, to znacznie zmniejszy próg wejścia. ;) Bo jak Brass już "zaskoczy", to gra się w niego naprawdę płynnie i bez zgrzytów.
I właśnie dlatego zamiast brać Lancashire zdecydowałem się na Birmingham, a więc coś lekko nowego w mechanice (to warzenie piwa!) plus nowy wygląd, a klasyka nie zmieniam na nową wersję.
Wydaje mi się, że to mega rozsądne podejście. Birmingham prawdopodobnie kupi mój kumpel, może będzie mi dane przetestować. ;)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: kdsz »

warlock pisze: 24 lip 2018, 10:16 grafiki mogą przyciągnąć niedzielnych graczy
Dokładnie. Brass należy do gier, od których bardzo łatwo się odbić. Trzeba zainwestować kilka godzin z życia, żeby wiedzieć co się w ogóle dzieje na planszy, nie mówiąc już o skutecznym graniu. Nie wiem czy współcześni gracze z kickstartera są gotowi na taki wysiłek.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

Na BGG pojawił się wątek dotyczący bardzo ciemnej planszy nowego wydania - https://boardgamegeek.com/thread/202938 ... ark/page/1

Podrzuciłem tam dwa zdjęcia zamieszczone pod postami jednej z użytkowniczek naszej rodzimej facebookowej grupy (mam nadzieję, ze się nie obrazi). Zdjęcia przedstawiają awers i rewers planszy (do partii na 2 i 3/4 osoby). Nie mam pojęcia, czy to kwestia innego kąta zrobienia zdjęcia, ale plansza do gry czteroosobowej wydaje mi się dużo ciemniejsza. Widać tu różnicę w odcieniach, ale nie wiem, na ile to przez "ułomność" zdjęcia, a na ile faktycznie jest jakiś problem z kolorami...
Obrazek
Obrazek

/edit: Autor wątku na BGG mówi, że na żywo wygląda to tak samo.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: costi »

A to jest problem?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

https://boardgamegeek.com/image/4231296/cely81
Ktoś wrzucił fotę porównawczą kolorów z dziennej wersji planszy Birmingham (z lewej) i czteroosobowej strony do Lancashire (z prawej). Na tej jego kopii naprawdę nieciekawie to wygląda, czerń zaburza czytelność.
costi pisze: 24 lip 2018, 11:39 A to jest problem?
Jeśli dla Ciebie nie jest, to luz. Dla kogoś może być, dlatego informuję o takich głosach ze strony posiadaczy gry.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2018, 11:47 przez warlock, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: detrytusek »

warlock pisze: 24 lip 2018, 11:42 Obrazek
Ktoś wrzucił fotę porównawczą kolorów z dziennej wersji planszy Birmingham (z prawej) i czteroosobowej strony do Lancashire (z lewej).
To tylko u mnie? Bo nie widzę zdjęcia tylko słówko "obrazek".
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

Edytowałem - linki do tej nowej galerii obrazków z BGG nie chcą współdziałać z forum ;)

@detrytusek wyrzuć cytat jakbyś mógł bo pomyliłem strony planszy (Birmingham jest z lewej) :).
Ostatnio zmieniony 24 lip 2018, 11:48 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: detrytusek »

warlock pisze: 24 lip 2018, 11:45 Edytowałem - linki do tej nowejj galerii obrazków z BGG nie chcą współdziałać z forum ;)
Ładuje Wam się ?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire

Post autor: piton »

ładuje się/obrazki widoczne.

Co do plansz - to na etapie kampanii była mowa o tym, że jedna storna będzie "dzienna, a druga "nocna".
...ale to miało dotyczyć tylko Birmignham (chyba).
Ostatnio zmieniony 24 lip 2018, 11:54 przez piton, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: playerator »

detrytusek pisze: 24 lip 2018, 11:48
warlock pisze: 24 lip 2018, 11:45 Edytowałem - linki do tej nowejj galerii obrazków z BGG nie chcą współdziałać z forum ;)
Ładuje Wam się ?
Tak, faktycznie duża różnica.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

piton pisze: 24 lip 2018, 11:52 ładuje się/obrazki widoczne.

Co do plansz - to na etapie kampanii była mowa o tym, że jedna storna będzie "dzienna, a druga "nocna".
Nie - mylisz piton gry ;). Strona nocna/dzienna jest w Birmingham, w tym wątku mówimy o dwóch stronach planszy do Lancashire - obie są dzienne.

W przytoczonym linku jedna plansza to dzienna plansza z Birmingham, a druga to normalna czteroosobowa plansza do Lancashire. Zwróćcie uwagę na ikony - są dużo mniej czytelne i jakby przysłonione "czarnym dymem".
Ostatnio zmieniony 24 lip 2018, 11:56 przez warlock, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: zakwas »

Ja widzę obrazki choć wolałbym nie. ;)

Jeżeli na żywo to wyglada faktycznie tak jak na focie, to bardzo się cieszę, że zostałem przy starym designie.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire

Post autor: piton »

warlock pisze: 24 lip 2018, 11:54
piton pisze: 24 lip 2018, 11:52 ładuje się/obrazki widoczne.

Co do plansz - to na etapie kampanii była mowa o tym, że jedna storna będzie "dzienna, a druga "nocna".
Nie - mylisz piton gry ;). Strona nocna/dzienna jest w Birmingham, w tym wątku mówimy o dwóch stronach planszy do Lancashire - obie są dzienne.
dokładnie ;) edytowałem jak napisałeś. Moja pomyłka.
Dostaniemy grę w łapy i będziemy oceniać czytelność. Zresztą ja tam mogę grać na pamięć :P
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: detrytusek »

Teraz zaczęło działać. Faktycznie ta ciemna strona jest stanowczo za ciemna i wszystkie detale z tła giną w mrokach.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

Nie chcę się nad tym pastwić, po prostu w grze "deluxe", która miała być odpicowana do granic możliwości takie rzeczy bolą bardziej ;).

Jestem strasznie ciekaw dwuosobowego wariantu stworzonego przez Roxley. Reklamowali go jako lepszy do tego fanowskiego - byłoby super, jakby ktoś to zweryfikował w praktyce :D.
ODPOWIEDZ