Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Brass

Post autor: jnowaczy »

Mi sie nasuwa takie pytanie; Czy po okresie kanalow usuwa sie odwrocone zetony o poziomie technicznym 2 ?(np.port i predzalnia po sprzedazy tudziez kopalnia itp)
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Brass

Post autor: Valmont »

jnowaczy pisze:Mi sie nasuwa takie pytanie; Czy po okresie kanalow usuwa sie odwrocone zetony o poziomie technicznym 2 ?(np.port i predzalnia po sprzedazy tudziez kopalnia itp)
Usuwa sie tylko wszystkie zetony z poziomu 1.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brass

Post autor: eazydoor »

Hiszp_Inkwizycja pisze:Ja Ogólnie polecam, ja już ten wariant podpiąłem sobie do instrukcji, i traktuje brassa jako grę 2-4 osób;)
No właśnie, skąd można sciągnąć zasady wariantu 2-osobowego? Na BGG są, ale chyba po portugalsku.
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brass

Post autor: eazydoor »

Wielkie dzieki.
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

w sobote gralem po raz pierwszy, i zasadniczo moge powiedziec tylko jedno:
kocham martina wallace'a
kocham martina wallace'a
kocham martina wallace'a
kocham martina wallace'a

gra jest zupelnie niesamowita. gralismy we trojke i skonczyla sie wynikiem 141:131:12costam

po pierwszej grze, nie zgadzam sei absolutnie ze stwierdzeniem, ze stocznie sa kiepskim interesem. IMHO sa bardzo przyzwoite, chociaz generuja maly cash flow (i to jest ich glowna wada). gdyby sie kolezance udalo zbudowac jeszcze jedna (miala juz dwie, a na trzecia nie starczylo jej czasu - konkretnie jednej tury), to bylaby pierwsza a nie trzecia. no, ale to byla tylko jedna gra :)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: ragozd »

Widzisz - nie grajac na stocznie w 3 osoby osiagnalem 200 pkt. Mozesz sie wiec ze mna niezgadzac dalej :P
I o ile na 3 osoby mozna sie nastawic na stocznie (tylko komlet 3 jest cos wart) to w 4 osoby trzeba juz bardzo elastycznie reagowac (co nie znaczy ze 3 sie wtedy nie uda postawic) i lepsza wtedy stocznia niz nic
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Veridiana »

Niezłe wyniki!

My podczas pierwszej gry (cztery przypadkowe osoby) osiągnęliśmy około 70pkt. Ale to chyba po prostu rezultat zażartej walki 8)

Co do samej gry to przyznaję, że mnie ZAUROCZYŁA. Wydawało mi się, że nie przepadam za planszówkowymi ekonomiami (lepiej sprawdzają się na komputerze, który wsjo przelicza i pilnuje), a tu taka niespodziewanka! Godzina tłumaczenia zasad i wio :mrgreen:

Żałuję, że nieprędko pewnie przyjdzie mi w nią zagrać ponownie, a buuuu.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

Zeby nie bylo watpliwosci, ze nam poszlo jakos rewelacyjnie - z czasem olalismy calkowicie karty i w sumie to zagralismy 2 raz po 10 tur. Stad gra byla pozbawiona elementu losowego, bo kazdy budowal co chcial i gdzie chcial. Nastepnym razem juz pogramy z kartami, bo teraz jest juz jasne jak ich uzywac.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: Don Simon »

mistrz_yon pisze:Stad gra byla pozbawiona elementu losowego, bo kazdy budowal co chcial i gdzie chcial.
Wydaje mi sie, ze na tyle drastycznie zmienia to gre, iz ciezko mowic, ze graliscie w Brass ;-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Veridiana »

grali w kładzenie żetonów na mapie, która zwyczajowo służy do gry w Brass'a 8)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

Na pewno zmienia. Ile? Przekonam się w sobotę. Z drugiej strony o grze bez kart wspomina także Wallace i to chyba nawet w instrukcji.

Inaczej. Na początku graliśmy z kartami, ale (prawdopodobnie na skutek odpowiedniego ich ukladu) kazdy robil to, co chcial. I po kilku turach przestaliśmy tego pilnować po prostu. Skutek był taki, że "dwie dowolne karty za akcję" każdy z nas grał dwa razy. Czyli przerób kart był duży, ale nic z niego nei wynikało. Zaczęło nas to zastanawiać tak na początku fazy kolei, ale doszliśmy do wniosku, że nie będziemy w środku gry zmieniać zasad i pojechaliśmy dalej.

I zapewniam was, że bawiliśmy się bardzo dobrze, a i narzekań "że karty nie podeszły" nie było. Każdy miał pretensję tylko do siebie :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Veridiana »

Wallace w instrukcji wspomina o braku kart jako pewnej rozważanej alternatywie, ale uznaje, że z kartami jednak lepiej.
I ja też tak myślę. Bywa, że mocno ograniczają swobodę ruchów (szczególnie, gdy talia do dobierania się skończy), co można zinterpretować jako trudności biurokratyczne itp., które w rzeczywistości się zdarzają i mają przecież duże znaczenie 8)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: ragozd »

W takiej sytuacji to faktycznie w stocznie na 3 osoby mozna sie bawic :P
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Brass

Post autor: westwood »

mistrz_yon pisze:Skutek był taki, że "dwie dowolne karty za akcję" każdy z nas grał dwa razy. Czyli przerób kart był duży, ale nic z niego nei wynikało.
Albo ja opacznie zrozumiałem twoje słowa, albo od początku namieszaliście z zasadami :) Jeżeli zagrywasz dwie karty, żeby zbudować dowolny budynek w dowolnym miejscu (ta dowolność też taka absolutna nie jest, ze względu na pozostałe zasady, np. dostarczanie węgla) to to się liczy jako 2 akcje. Czyli nie można zagrać 2 razy po 2 karty.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

Zgadza się - i to właśnie granie 2 razy po 2 karty było naszym głównym błędem.

Węgiel był dostarczany zgodnie z wymaganiami (i zakłady były lokalizowane odpowiednio), podobnie żelazo (zresztą mieliśmy i na jedno i na drugie bardzo duże ssanie).
Awatar użytkownika
Rockford
Posty: 43
Rejestracja: 10 sty 2009, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brass

Post autor: Rockford »

Jakie koszulki pasują do kart, co możecie polecić? Nie mam rozeznanie w temacie protektorów. Potwierdzam karty są bardzo słabej jakości i wymagają zabezpieczenia. Jest to jedyny słaby element gry.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Magma »

Standardowe koszulki na karty 9,4x6,9cm powinny być dobre, pewnie będą lekko za duże, ale chyba idealnych nie znajdziesz :roll:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

Kupuj koszulki mini. Kupiłem sztywne koszulki mini (rozmiar Yu-Gi-Oh) na allegro. Pasują idealnie.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brass

Post autor: eazydoor »

Magma pisze:Standardowe koszulki na karty 9,4x6,9cm powinny być dobre, pewnie będą lekko za duże, ale chyba idealnych nie znajdziesz :roll:
Ultra Pro Silver są trochę za duże, ale spokojnie da radę grać. W końcu to nie karcianka :D
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Magma »

Tak też właśnie mi się wydawało :mrgreen: W prawdzie nie zakupiłem jeszcze koszulek do Brassa, ale patrząc na to co dzieje się z kartami po kilku/kilkunastu grach, jest to zdecydowanie niezbędna rzecz :wink:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
Awatar użytkownika
Rockford
Posty: 43
Rejestracja: 10 sty 2009, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brass

Post autor: Rockford »

rozglądnąłem się po necie za koszulkami w formacie Yu-Gi-Oh, jest ich sporo ale nie wypatrzyłem podstawowej wersji: przeźroczystej utwardzonej (twardej), możecie nakierować zbłąkanego :) na taki towar.

Ciekawi mnie czy taki sam problem z kartami jest w niemieckiej wersji Brassa pod nazwą Kohle.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

U kolesia od którego kupowałem te koszulki niestety w tej chwili nie ma :(
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
vder
Posty: 725
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Brass

Post autor: vder »

Czy ktoś widział i moze coś powiedzieć na temat niemieckiej edycji brassa w sensie tej http://www.gryplanszowe.pl/index.php?d= ... ly&tw=1520?. Czy rzeczywiscie lepiej wygląda?? i czy są jakieś szanse na dostanie wersji angielskiej gdzieś??
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brass

Post autor: eazydoor »

Jest np. w Rebel'u, tylko trochę droga ta wersja angielska.
Dziedzic cukrowej pamięci :)
ODPOWIEDZ