Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jareks1985 pisze: 23 sty 2019, 14:25 a te żetony, faktycznie takie niezbędne?, czytałem, ze nic ciekawego nie wnoszą prócz tego, ze ładnie wyglądają :)
Gdyby gra kosztowała ~120zł to nie...
...a że kosztuje ~190zł to tak, w tej cenie życzyłbym sobie te żetony, choćby po to tylko żeby ładnie wyglądały :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Koperty
Posty: 87
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:25
Been thanked: 2 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Koperty »

Ja pamietam, ze za swojego starego Brassa dalem 160 zl jakos. Ta wersja wyglada oblednie :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: DarkSide »

W zasadzie jeśli chodzi o Phalanxy, to o jakość komponentów można być spokojnym. Jestem ciekaw jak im pójdzie z tłumaczeniem instrukcji. :roll:
W AuZtralii było kilka niedoróbek, Zimna Wojna...ekhm... wszyscy zainteresowani wiedzą. Także ten tego...
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: RaYell »

Tak gwoli scislosci to wersja Brassa z KS (zwana Deluxe) nie rozni sie tylko zetonami kasy choc to najbardziej widac. Oprocz tego komponenty sa lepszej jakosci (np maty graczy maja 2mm zamiast 1mm). Dokladne roznice sa opisane na KS. Ja sam mam oba nowe Brassy z KS (choc kupione w late pledge) i musze przyznac ze jakosc tych komponentow naprawde robi wrazenie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

(np maty graczy maja 2mm zamiast 1mm)
Ostatecznie maty są takie same (mimo, że pierwotnie nie miały być).
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Jareks1985 »

phalanx zarzeka się, że różnicą są tylko żetony, nie było mowy o gorszych komponentach i zmienione pudełko przez ich brak
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: rastula »

Jareks1985 pisze: 24 sty 2019, 13:14 phalanx zarzeka się, że różnicą są tylko żetony, nie było mowy o gorszych komponentach i zmienione pudełko przez ich brak
ale wypraski chyba brak? No i czy tektura barwiona na czarno ?
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: konrad.rymczak »

rastula pisze: 24 sty 2019, 13:32 ale wypraski chyba brak? No i czy tektura barwiona na czarno ?
Wydają wersję retail, nie KS - w retail nie było tych ulepszeń.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: rastula »

konrad.rymczak pisze: 24 sty 2019, 13:35
rastula pisze: 24 sty 2019, 13:32 ale wypraski chyba brak? No i czy tektura barwiona na czarno ?
Wydają wersję retail, nie KS - w retail nie było tych ulepszeń.

tak, ale w wersji KS (i wg strony KS) ekskluzywny był również upgrade planszetek do 2mm, a tu się mówi że on jest również w wersji retail... więc jak to w końcu jest :)

z literką D - tylko KS

https://ksr-ugc.imgix.net/assets/016/58 ... 4e90cad15e
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: konrad.rymczak »

Z tego co pamiętam to tylko planszetki ulepszyli wszędzie.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Nie pamiętam czy czytałem wypowiedź Roxley na BGG czy w którymś z update'ów na kickstarterze, ale pisali, że ujednolicili planszetki w obu wersjach do 2 mm (pierwotnie retail miał mieć 1 mm).
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: ozy »

Rozpiskę zawartości pudełka można sprawdzić tutaj:
http://sklep.phalanxgames.pl/brass-lancashire,3,30,233
http://sklep.phalanxgames.pl/brass-birmingham,3,30,234

Jakość wykonania żetonów i plansz będzie wysoka (ani Roxley ani my nie odwalamy chały w tym zakresie), a finalne parametry podamy jak otrzymamy egzemplarz z produkcji masowej do finalnego akceptu.

Za redakcję zasad odpowiadają Piotrek Urbaniak, Leszek W. Kowalski i Wojtek Sieroń. Korekta Krzysztof Szymczyk. Trudno o lepszy skład do tej gry. Możecie być spokojni. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Lost Death
Posty: 125
Rejestracja: 14 sty 2019, 22:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Lost Death »

Która z częsci jest lepsza Brass Lancashire czy Brass Birmingham? warto mieć obie? czym to dokładnie się różni?
„Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu, abyśmy słuchali dwa razy tyle, co mówili”
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: kamilpr »

Birmingham lepszy. Więcej przemysłów do budowy oraz losowo rozmieszczone rynki zbytu na mapie.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Atamán »

1. Która część lepsza?
Ile ludzi, tyle opinii. Możesz ankietę zrobić. Ja preferuję Birmingham, ale to jest subiektywna opinia.

2. Czy warto mieć obie?
Zależy jak często planujesz w to grać. To trochę jak z różnymi grami z serii Ticket to Ride, jak ktoś bardzo lubi i ma ekipę, która bardzo lubi, to chce mieć różne wersje, różne edycje, by sobie gry różnicować. Jak ktoś gra w różne gry, a TtR wyciągnie raz na jakiś czas, to jedna edycja powinna wystarczyć. Podobnie jest z Brassem, przy czym jest to gra o większej złożoności, większej głębi, więc i regrywalność gry jest wg mnie większa. Każda z wersji pozwala na wiele, wiele partii, a decyzje graczy potrafią popchnąć grę w różnych kierunkach. Jak to będzie jedna z wielu gier, które masz i będziesz w nią grać od czasu do czasu, to lepiej jest mieć jedną wersję.

3. Czym się różni?
Różnice nie są duże, ale tak w skrócie opisałbym je tak:
- Lancashire ma odrobinę mniej zasad, a przez to niższy próg wejścia i szybsze tłumaczenie gry nowym graczom.
- W Birmingham masz trochę więcej możliwych opcji i strategii (więcej różnych biznesów, bardziej równomierne rozłożenie lokacji).
- W Lancashire możesz mieć większe poczucie negatywnej interakcji (mapa ma wąskie gardła, wszyscy gracze realizują podobną strategię, tor rynku węgla i żelaza jest krótszy, więc częściej można nadbudować cudzy przemysł).
- Birmingham jest mniej podatne na schematyczne otwarcia z powodu zróżnicowanego rozstawienia startowego (płytki kupców przed grą są losowo rozmieszczane, co wyznacza mocno opłacalność niektórych strategii zwłaszcza na starcie gry).
- Lancashire jest bardziej losowy (w Birmingham losowe są tylko karty, a w Lancashire losowa jest jeszcze akcja sprzedaży na rynki zagraniczne).
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 156 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Muleq »

Nie jestem fanem gier euro takich jak np Terraformacja Marsa gdzie każdy układa swojego pasjansa, a przeciwnik w zasadzie jest niepotrzebny, natomiast bardzo podoba mi sie klimat Brassa, XIX wiek, rewolucja przemysłowa itp. Dlatego zanim zdecyduję sie na zakup mam pytanie czy Brass mechanicznie przypomina TM czy jednak mimo, że jest to gra euro wymusza ona większą interakcję między graczami??
Awatar użytkownika
Vito
Posty: 110
Rejestracja: 11 sty 2012, 09:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Vito »

W Brassie masz brutalną walkę na planszy. Ekonomiczną, ale walkę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

https://kawanaplansze.znadplanszy.pl/20 ... -wallacea/

Tekst dotyczy starej edycji Brassa, ale poza grafiką to w 97% ta sama gra co Lancashire. Myślę, że znajdziesz tu odpowiedź na swoje pytanie ;).
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: capre »

A czy któraś wersja lepiej wypada w grze 2os?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

capre pisze: 25 sty 2019, 11:52 A czy któraś wersja lepiej wypada w grze 2os?
Dla mnie ciaśniejsza walka na noże jest w dwuosobowym wariancie fanowskim Brass: Lancashire. A że lubię masochistycznie wymagające gry, to dwuosobowo wolę Lancashire :D.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Atamán »

Muleq pisze: 25 sty 2019, 11:43 Nie jestem fanem gier euro takich jak np Terraformacja Marsa gdzie każdy układa swojego pasjansa, a przeciwnik w zasadzie jest niepotrzebny, natomiast bardzo podoba mi sie klimat Brassa, XIX wiek, rewolucja przemysłowa itp. Dlatego zanim zdecyduję sie na zakup mam pytanie czy Brass mechanicznie przypomina TM czy jednak mimo, że jest to gra euro wymusza ona większą interakcję między graczami??
Też nie jestem fanem Terraformacji z tego powodu i bardzo się zawiodłem na tej grze. Brass jest zupełnie inny, tu silniczek buduje się na wspólnej planszy, rywalizując z innymi graczami o lokacje, połączenia, zasoby, ale też czasem korzystając z połączeń i biznesów, które inni budują. Nasilenie interakcji między graczami zdecydowanie wyróżnia Brassa na tle innych strategii ekonomicznych. Gra nagradza nie tylko strategię i optymalizację w dążeniu do celu, ale też elastyczność i reagowanie na działania konkurencji. Ta gra to kwintesencja przedsiębiorczości. :)
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Lukić »

ozy pisze: 24 sty 2019, 14:13 Rozpiskę zawartości pudełka można sprawdzić tutaj:
http://sklep.phalanxgames.pl/brass-lancashire,3,30,233
http://sklep.phalanxgames.pl/brass-birmingham,3,30,234

Jakość wykonania żetonów i plansz będzie wysoka (ani Roxley ani my nie odwalamy chały w tym zakresie), a finalne parametry podamy jak otrzymamy egzemplarz z produkcji masowej do finalnego akceptu.

Za redakcję zasad odpowiadają Piotrek Urbaniak, Leszek W. Kowalski i Wojtek Sieroń. Korekta Krzysztof Szymczyk. Trudno o lepszy skład do tej gry. Możecie być spokojni. :)
A jak z jakością kart? Będzie ta sama co KS?
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: jrz8888 »

Napiszecie mi, proszę, czy Brass jest bardzo podobny pod kątem mechaniki itd. do Projektu Gaja? Ma ktoś przyjemność posiadać obie gry? Obie są dość mózgożerne (wg recenzji) i zastanawiam się czy nie wystarczy jedna z nich 8)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: detrytusek »

jrz8888 pisze: 30 maja 2019, 21:15 Napiszecie mi, proszę, czy Brass jest bardzo podobny pod kątem mechaniki itd. do Projektu Gaja? Ma ktoś przyjemność posiadać obie gry? Obie są dość mózgożerne (wg recenzji) i zastanawiam się czy nie wystarczy jedna z nich 8)
Jak dla mnie zupełnie inne gry. Stopień uzależnienia musi być u Ciebie w początkowej fazie jeśli uważasz, że wystarczy mieć jedną cięższą grę :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: jrz8888 »

detrytusek pisze: 30 maja 2019, 22:16
jrz8888 pisze: 30 maja 2019, 21:15 Napiszecie mi, proszę, czy Brass jest bardzo podobny pod kątem mechaniki itd. do Projektu Gaja? Ma ktoś przyjemność posiadać obie gry? Obie są dość mózgożerne (wg recenzji) i zastanawiam się czy nie wystarczy jedna z nich 8)
Jak dla mnie zupełnie inne gry. Stopień uzależnienia musi być u Ciebie w początkowej fazie jeśli uważasz, że wystarczy mieć jedną cięższą grę :)
Nie, nie, nie. Początek to na pewno nie jest.
Po prostu próbuję na siłę znaleźć powód, dla którego nie musiałbym zapchać kolejnego miejsca na regałach 8)
Brass dobrze się skaluje na dwóch graczy? W zasadzie to tylko we dwójkę będę miał możliwość gry, dlatego zastanawiam się czy wtedy również warto dokonać zakupu.
ODPOWIEDZ