Die Weinhandler-grał ktoś w tę grę?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Die Weinhandler-grał ktoś w tę grę?

Post autor: buras »

Wypatrzyłem tę grę na Rebelu i zastanawiam się nad kupnem. Czy ktoś w nią grał? Proszę o pomoc ( :?: kupić-nie kupić :?: ) - wydaje się być podobna do Bohnanzy, a ta gra jest super.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Nie, do Bohnanzy to akurat nie jest specjalnie podobne, może poza byciem karcianką. =)

Taki abstrakcyjny tytulik, w którym IMHO trzeba sporo liczyć, aby aukcje się optymalnie zwróciły. Przy tylu innych grach na świecie nie jest to coś, co bym polecił na pierwszym miejscu.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Podobieństwo do Bohnanzy jest rzeczywiście żadne. Miałem przyjemność grać w tą grę kilka razy. Z gry na grę robiło się coraz ciekawiej. Przy pierwszej grze nie było szału, późniejsze gry wspominam bardzo pozytywnie. Polecam spróbować i dać grze więcej niż 1 szansę.
Mechanizm gry jest ciekawy, ocena 6,2 na BGG to też nie byle co.

Pozdrawiam, m.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2007, 08:27 przez maluman, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

maluman pisze: ocena 6,4 na BGG to też nie byle co.
:shock:

Po pierwsze to 6,2.

Po drugie nawet jak by było 6,4 to jest to marna ocena. Daje to miejsce 1307. Sorry, ale jeżeli to ma być rekomendacja, to w takim razie nie ma właściwie kiepskich gier. Gry poniżej 7 to już raczej kiepsko.

Pomijając to, ocena na BGG nie jest wyrocznią. Zawsze są gry i przecenione i niedocenione.

P.S. Nie grałem w Weinhandlera stąd nie mogę ani polecić, ani odradzić, po prostu zszokował mnie dziwny argument
Awatar użytkownika
Tiju
Posty: 79
Rejestracja: 10 lis 2006, 02:02
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Tiju »

Grałam i posiadam. Bohnanza to bardzo nietrafione porównanie. Negocjacji i jako takiego handlu w tej grze napewno nie ma. Jest za to ciągła licytacja. Prosta gra o ciągłej kalkulacji. Kiedyś często trafiała na nasz stół, teraz praktycznie wcale. Nie odradzam. Gra ma w sobie coś przyjemnego, winnego. Niestety nie jest to hit ;)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Sztefan pisze:
maluman pisze: Po drugie nawet jak by było 6,4 to jest to marna ocena. Daje to miejsce 1307. Sorry, ale jeżeli to ma być rekomendacja, to w takim razie nie ma właściwie kiepskich gier. Gry poniżej 7 to już raczej kiepsko.
Pomijając to, ocena na BGG nie jest wyrocznią. Zawsze są gry i przecenione i niedocenione.
Ja w odróżnieniu od Ciebie Sztefanie grałem w tą grę i jedynie podparłem się BGG, a nie potraktowałem tego jak wyrocznię. Ode mnie gra dostała 6.5 w skali BGG.
Poza tym widać jestem mniej wymagającym graczem. U mnie na stół często trafiały gry z przedziału oceny 6-7 BGG i jak napisała Tiju 'było to przyjemnie, ale nie były to hity'.

Pozdrawiam, m.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2007, 11:25 przez maluman, łącznie zmieniany 2 razy.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Bogoria
Posty: 105
Rejestracja: 23 sty 2005, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Post autor: Bogoria »

Grałem w tę grę tylko raz, ale z tego co pamiętam, była to dość przyjemna rozgrywka. Gra nie jest jakaś kosmicznie droga, więc chyba spokojnie możesz ją sobie zakupić.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Po drugie nawet jak by było 6,4 to jest to marna ocena. Daje to miejsce 1307. Sorry, ale jeżeli to ma być rekomendacja, to w takim razie nie ma właściwie kiepskich gier. Gry poniżej 7 to już raczej kiepsko
Karcianki na BGG mają z reguły oceny nieco zaniżone w stosunku do planszówek. A miejsce 1302 jest podyktowane także małą ilością ocen - efektywna średnia przez to jest ciągnięta w dół, a z niej wynika dopiero miejsce. Zresztą ocena na BGG nie jest najważniejsza. Za 25 PLN naprawdę warto tę grę polecić, bo można w nią całkiem sporo pograć, ja ją uważam za bardzo dobrą.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

maluman pisze: Ja w odróżnieniu od Ciebie Sztefanie grałem w tą grę i jedynie podparłem się BGG, a nie potraktowałem tego jak wyrocznię.
Właśnie dlatego nie komentowałem reszty, a tylko stwierdzenie, że "6,4 to nie byle co".

maluman pisze: Poza tym widać jestem mniej wymagającym graczem. U mnie na stół często trafiały gry z przedziału oceny 6-7 BGG i jak napisała Tiju 'było to przyjemnie, ale nie były to hity'.
Nie wiem, czy mniej wymagającym. Ja w sumie nie kontroluję jaki ranking ma dana gra na BGG. Patrzę bardziej z ciekawości, niż podstawy do decyzji "grać, czy nie grać".

Ja to widzę tak, że karcianka, czy nie 6 to już jest gra średnia. Skoro nawet w gry dobre często się nie gra, bo jest za dużo bardzo dobrych, to średnie tym bardziej nie mają racji bytu. Tylko to, czy dany tytuł jest dobry jest w sumie niezależne od geeka. Co w sumie pokazuja komentarze innych osób, które chwala Weinhandlera.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Zresztą ocena na BGG nie jest najważniejsza.
Dito - chociaż mnie ta gra jakoś nie zachwyciła (zagrana chyba raz czy dwa razy kurzy się teraz na półce), to warto przeczytać jakieś poważniejsze recenzje osób godnych zaufania, w stylu ja_na.

Na BGG jest mnóstwo przecenionych tytułów (np.pewien sklep sprzedaje świetne koszulki Puerto Rico Bandwagon - to bardzo dobra gra, ale czy najlepsza na świecie?) i mnóstwo niedocenionych, przede wszystkim z powodu małej popularności. Jak popularność czegoś wzrasta, to wzrasta też ocena, bo ludzie ogólnie lubią chwalić zakupione tytuły (inaczej wyszłoby na to, że wywalili pieniądze w błoto, a po co się dołować? ^^), a niszowe produkty oceniają zazwyczaj krytycy, których trudno zadowolić.

Mógłbym bez końca podawać niedocenione tytuły, z Alchemikiem, którego przywiozłem z targów w Essen, na czele (przynajmniej w mojej ocenie).
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
5zyderca
Posty: 94
Rejestracja: 07 mar 2006, 09:04
Lokalizacja: Trójmiasto & Olsztyn

Post autor: 5zyderca »

Grałem kilka razy. Za 25 złotych warta uwagi. Zasady są proste do wytłumaczenia (5 minut). Rozgrywka jest płynna, stosunkowo krótka (ok. 30-40 minut) i w zasadzie polega na przewidywaniu ruchów przeciwników i umiejętnym ukrywaniu swoich intencji (niby tak jest w większości gier...). Oczywiście w ograniczonym zakresie, ale zdarzało mi się jednym posunięciem w ostatniej kolejce wygrać rozgrywkę (posunięciem planowanym przez kilka tur dodam).

Gra jest lekka, przyjemna i z pewną dozą kombinowania (w trakcie moich gier nie zdarzyło się, żeby wygrał w nią ktoś, kto gra pierwszy raz z osobami już "doświadczonymi").

Ponadto losowość w doborze kart nigdy nie zdominowała zabawy, a to chyba ważne w karciance.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

A ja dla odmiany nie polecam tej gry :-) Nawet za 25zł.

Grałem w nią kilka razy i nie zagram już nigdy więcej. Zupełnie mi ta gra nie podeszła.
Najlepiej spróbuj gdzieś w nią zagrać zanim kupisz. Piszę ku przestrodze, żeby się potem nie kurzyła na półce.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

no ja tez zagralem raz i wiecej nie zagram. dla mnie totalne zero emocji, nie jest tak mecze sie grajac, ale rownie dobrze moge obserwowac ruch samochodow za oknem.
manczi
Posty: 9
Rejestracja: 25 sie 2006, 20:52
Lokalizacja: Cromwell, CT

Post autor: manczi »

A czy zna ktos wersje dla dwojga do tej gry?
ODPOWIEDZ