Via Nebula (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Via Nebula (Martin Wallace)

Post autor: evenstar »

Zapowiada sie przyjemna gra ekonomiczna o prostych zasadach http://www.rebel.pl/product.php/1,1523/ ... ebula.html Ktoś już testował?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Via Nebula

Post autor: BartP »

REBEL pisze: Gra ekonomiczna typu "worker placement" Martina Wallace'a

A nie mówiłem, że każda gra, w której kładzie się ludziki na mapie będzie nazywana worker placementem?
Swoją drogą gra nie ma nic wspólnego z tym mechanizmem, poza tym że wskutek jednej z 6 możliwych akcji na planszy ląduje ludzik. Kolejny raz doszło do wypaczenia tego terminu, który zaczyna paradoksalnie znaczyć coraz mniej, bo oznacza wszystko i nic. Gdyby Carcassonne dziś wyszło, byłoby worker placementem jak nic.
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Via Nebula

Post autor: gaciak »

Ktoś już grał i podzieliłby się wrażeniami? ;)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Via Nebula

Post autor: janekbossko »

ja grałem ;)
Ani to przyjemne ani ekonomiczne. Zwykły abstrakt. Wallace jakiego nie znałem imo rozmienił się na drobne :(
Możliwość paraliżu decyzyjnego, w późniejszych etapach gry trochę nieczytelna co wiążę się z owym paraliżem i downtimem. Mało tutaj planowania z uwagi na to że gra ma charakter wyścigu. Mnie się nie podobało.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Via Nebula

Post autor: Piehoo »

Wam też plansza średnio wchodzi do wypraski? W moim egzemplarzu nieco siłowo musiałem odginać plastik żeby wsadzić ją na miejsce.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Via Nebula

Post autor: pan_satyros »

Piehoo pisze:Wam też plansza średnio wchodzi do wypraski? W moim egzemplarzu nieco siłowo musiałem odginać plastik żeby wsadzić ją na miejsce.
Owszem wypraska jest źle wymierzona. Albo ona kiedyś strzeli, albo plansza się uszkodzi..
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 2533 times

Re: Via Nebula

Post autor: Gizmoo »

Od dawna mam VN na radarze. Trafiłem zupełnym przypadkiem dzięki fantastycznej oprawie.

Teraz czekam na jakiś gameplay. Piehoo kiedy recenzja? ;)
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Via Nebula

Post autor: gaciak »

pan_satyros pisze:
Piehoo pisze:Wam też plansza średnio wchodzi do wypraski? W moim egzemplarzu nieco siłowo musiałem odginać plastik żeby wsadzić ją na miejsce.
Owszem wypraska jest źle wymierzona. Albo ona kiedyś strzeli, albo plansza się uszkodzi..
U mnie problem ten sam...Plansza nie mieści się dobrze w pudełku, w zasadzie wchodzi w miarę ok tylko jednym z boków, jeśli odegnę nieco wypraskę. Po dwóch takich wyciąganiach/wkładaniach róg planszy jest już lekko nadszarpnięty, a naprawdę staram się delikatnie ją wkładać.
Muszę zagrać jeszcze kilka razy, ale pierwsze wrażenie jest mocno mieszane.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Via Nebula

Post autor: michalldz90 »

mam za soba partie 4 i 2 osobowa i wrazenia pozytywne. Na 4 osoby troche wiecej chaosu na planszy, mniej da sie zaplanować i kontrolowac w co tak naprawde ida twoi przeciwnicy. Na 2 za to mniej interakcji, ale nie na tyle zeby bylo nudno. W sumie to moja pierwsza gra Wallace'a wiec nie mam odniesienia do jego poprzednich tytułów i jest to pierwsza tego typu gra w mojej kolekcji, którą zaliczyłbym do takich około logistycznych :D Póki co mogę powiedzieć tyle, że mnie jak i moim współgraczom gra podeszła. Przypadl nam do gustu poziom skomplikowania. jest pare ciekaych decyzji do podjecia przede wszystkim co zrobic najpierw i gdzie rozmiescic sie ze swoimi placami budowy zeby miec dostep do surowcow. No i zauwazylem juz ze mozna sporo naprzykrzyc swoim przciwnikom chocby przenoszenie kafelka z polem na inne miejsce. Mimo ze preferuje gry bardziej skomplikowane to czerpalem przyjemnosc z gry w Nebule, ktora raczej zakwalifikowalbym do gier familijnych :) mila oprawa (fajne świnki :P ), latwe zasady i duzo ciekawej interakcji. Myślę też, że gra będzie dobrym wyborem do grania z żoną/narzeczoną :P
Awatar użytkownika
lynwith
Posty: 242
Rejestracja: 27 sty 2015, 22:27
Lokalizacja: Katowice

Re: Via Nebula

Post autor: lynwith »

Mi udało się wczoraj zagrać na dwie osoby :D Gra bardzo przyjemna, zdarza się, że ktoś dłużej zastanawia się na ruchem, ale nie mówiłbym tutaj o jakimś specjalnym downtime... Może nie był odczuwalny, gdyż gra jest po prostu piękna i w chwilach oczekiwania na swój ruch zachwycałem się nad grafikami, kształtami drewienek itp. Mi osobiście Via Nebula przypadła do gustu ot taki fajny lekki tytuł chociaż jestem ciekaw, jak będzie wyglądać gra w większym gronie i mam nadzieje, że niedługo uda się to sprawdzić :D
Asfur
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2016, 18:21

Re: Via Nebula

Post autor: Asfur »

Podrzucam link do naszej recenzji ;)

https://gexe.pl/gry-planszowe/art/5312,via-nebula
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Via Nebula

Post autor: Piehoo »

Lekka gra z fajną interakcją. Bardzo ładnie wydana z ciekawym tematem, który nie do końca jest wyczuwalny. Wydaje mi się że opinie mogą być bardzo różne. Dużo osób po tym autorze spodziewa się jakiegoś ciężkiego sucharka, a dostanie Ticket to Ride + +. :)
Przykładowa rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 2533 times

Re: Via Nebula

Post autor: Gizmoo »

Dzięki Piehoo! Już wiem, że muszę mieć Via Nebulę w swej kolekcji. Jak półki i portfel to przyjmą - nie wiem. Jeszcze ich nie pytałem. :|
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Via Nebula

Post autor: Zet »

Piehoo pisze:Dużo osób po tym autorze spodziewa się jakiegoś ciężkiego sucharka,
Ooo przepraszam, Wallace zawsze dbał o to, żeby mechanika dobrze oddawała temat i bardzo często mu się to udawało.
Wiele jego gier ma doskonale wyczuwalny klimat i to nie dzięki grafikom.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Via Nebula

Post autor: Marx »

Gizmoo pisze:Dzięki Piehoo! Już wiem, że muszę mieć Via Nebulę w swej kolekcji. Jak półki i portfel to przyjmą - nie wiem. Jeszcze ich nie pytałem. :|
O fajnie, czekam więc. Bo chciałbym w to zagrać :mrgreen:
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Via Nebula

Post autor: Piehoo »

Zet pisze:
Piehoo pisze:Dużo osób po tym autorze spodziewa się jakiegoś ciężkiego sucharka,
Ooo przepraszam, Wallace zawsze dbał o to, żeby mechanika dobrze oddawała temat i bardzo często mu się to udawało.
Wiele jego gier ma doskonale wyczuwalny klimat i to nie dzięki grafikom.
Poza teleportującą się stalą w Brassie. :)
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Via Nebula

Post autor: Zet »

Piehoo pisze:
Zet pisze:
Piehoo pisze:Dużo osób po tym autorze spodziewa się jakiegoś ciężkiego sucharka,
Ooo przepraszam, Wallace zawsze dbał o to, żeby mechanika dobrze oddawała temat i bardzo często mu się to udawało.
Wiele jego gier ma doskonale wyczuwalny klimat i to nie dzięki grafikom.
Poza teleportującą się stalą w Brassie. :)
Z tego co kojarzę, to było wyjaśnione, że narzędzia są przewożone transportem drogowym i dlatego nie ma konieczności używania do tego kanałów i torów. Więc żadna teleportacja, tylko transport nie uwzględniany w mechanice, ale fabularnie pięknie wyjaśniony :P
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Via Nebula

Post autor: Furia »

Bardzo mi się podoba poziom interakcji w Nebuli. Pomagamy sobie przeszkadzając jednocześnie. A może raczej przeszkadzamy sobie nawzajem pomagając zarazem. ;)
Generalnie, pomimo bycia sucharkiem, jest przyjemnie ale też wymaga trochę pomyslunku. No i to wykonanie... :)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Via Nebula

Post autor: Ink »

Na łamach Games Fanatic sprawdzam, jaka jest zawartość Wallace'a w jego najnowszej produkcji:

http://www.gamesfanatic.pl/2016/07/07/v ... y-wallace/
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Via Nebula

Post autor: pan_satyros »

Jest i nasza recenzja na ZnadPlanszy Pełną parą
http://pelnapara.znadplanszy.pl/2016/07 ... -oblokach/
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Via Nebula

Post autor: rastula »

Czy to przypadkiem nie jest niewydana gra, która miała być osadzona w Świecie Dysku?

no bo licencja "umarła" wraz z TP, ale przecież pomysł na grę pozostał... a może to inny tytuł? Ktoś się orientuje?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6354
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 473 times
Kontakt:

Re: Via Nebula

Post autor: yosz »

Raczej nie ta sama. Z tego co wiem to trzecia gra ze Świata Dysku miała być bardziej Area Control gdzie gracze jako bogowie z Cori Celesti próbują rozszerzać wpływy na nowych wiernych.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Via Nebula

Post autor: Tycjan »

Kilka słów ode mnie :)
Powiedzmy sobie szczerze, nie jest to gra dla tych, którzy mają maślane oczy na samą myśl o „Brassie” lub innym „Steamie” i tutaj fani ciężkich gier Wallace spokojnie mogą obejść ten tytuł szerokim łukiem. Sobie zaoszczędzą rozczarowania, a innym nie obrzydzą ciekawej gry, która jest przeznaczona dla zupełnie innej grupy odbiorców...
Link: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... ym-dziala/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Via Nebula

Post autor: Szpanerski »

A z osób które grały w te grę oraz inne podobne to w swoim gatunku jak można ją umiejscowić? Od czego jest lepsza a od czego dużo grosza? Pytam w sensie gdybym miał wybór to zagralbym Via Nebule a nie w....? lub odwortnie ;)

Planuje kupić i nie wiem czy nie lepiej wydać te pieniądze na inną grę podobną (tzn. Ładnie wydana, gospodarowanie surowcami, budowanie itd)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Via Nebula

Post autor: mauserem »

Szpanerski pisze:A z osób które grały w te grę oraz inne podobne to w swoim gatunku jak można ją umiejscowić? Od czego jest lepsza a od czego dużo grosza? Pytam w sensie gdybym miał wybór to zagralbym Via Nebule a nie w....? lub odwortnie ;)

Planuje kupić i nie wiem czy nie lepiej wydać te pieniądze na inną grę podobną (tzn. Ładnie wydana, gospodarowanie surowcami, budowanie itd)
Jest dużo lepsza od Yamatai - zwłaszcza w rozgrywkach na więcej niż 2 graczy. I nie ma tego koszmarnego downtime'u.
ODPOWIEDZ