Paperback (Tim Fowers)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Paperback

Post autor: baldar »

Gry zostały wysłane recenzentom przed oficjalną premierą.
Pewnie są zapracowani;)
Tak czy inaczej gra świetnie sobie radzi ;) ale recenzje powinny pojawić się na dniach
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: raj »

Przypominam że od pytań o zasady jest osobne podforum.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: Legun »

Czy ktoś próbował wariantu kooperacyjnego i ma jakieś opinie?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: Legun »

Miałem dylemat, jak rozdzielić urodzinowe prezenty:
Neoptolemos pisze: 10 mar 2019, 16:32Ex Libris dla 9-latki, Paperback dla 20-latki. Tak bym polecił nawet, jakby to się nie wiązało ze sobą :)
Na razie wręczony i wypróbowany został Paperback - przyjęcie gry było tak entuzjastyczne, że muszę dokupić jeszcze domowy egzemplarz. Bardzo mi się podoba idea bonusów dla tych, którzy podpowiedzą innemu graczowi dobre słowo. Generalnie gra jest bardzo sprytna. Akurat Skrable i Dominion są grami, względem których mam wyjątkowo mało entuzjazmu, lecz - jak się okazuje - czasem połączenie dwóch wątpliwych mechanik daje bardzo pozytywny efekt.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: Ravn »

U mnie ta gra to zupelny fail, gralem z dwiema roznymi ekipami i ani jednej osobie sie nie spodobalo. Najczestszy zarzut to emocje jak na grzybach i przymulanie, z czym i ja sie zgodze. Bez zalu leci pod mlotek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: Legun »

Gra ma swoich zwolenników, choć rozumiem, że nie każdemu będzie podchodzić. Uruchamia takie funkcje w mózgu, które są rzadko używane przy innych grach. Z mniej oczywistych problemów, to dziś już drugi raz w ostatnich 3 grach najlepszym słowem z podstawowych liter był "wszarz". Nie jest to jedno z bardziej urokliwych słów języka polskiego...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: Grellenort »

Co tak cicho w temacie?
Gra od pewnego czasu na sklepowych półkach, a tymczasem ukazała się tylko mała garść blogowych recenzji... Przed każdym zakupem staram się dowiedzieć jak najwięcej o interesującym mnie tytule, a tymczasem trzeba solidnie przeczesać polskie internety, żeby wyszukać jakieś opinie. Recenzji angielskich trochę jest, ale w tej grze ważniejsze są rodzime opinie (choćby z uwagi na balans gry pod kątem języka polskiego).
I drugie, ważne pytanie - Baldarze, czy dodatek do gry jest może planowany? :)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: ko2a »

Może powodem jest zabawka roku? Sam byłem zdziwiony brakiem recenzji natomiast sama gra swietna
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Paperback

Post autor: citmod »

baldar pisze: 16 lis 2018, 10:35 Potwierdzamy i dziękujemy. Kiedy tylko będziemy znać terminy druku damy znać. Także o sposobie przekazania karty. Dodatkowo w tym miesiącu na naszej stronie umieścimy spis wszystkich kart edycji pl i ang.
Czy coś się zadziało w temacie? Po ok roku czekania na półce, wreszcie planujemy zagrac i nie wiem czy są jakieś naklejki do wydruku, czy karty do zamówienia, czy muszę markerem wprowadzić zmiany.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: baldar »

Karta miała zostać wydrukowana wraz z dodatkiem do gry. Na chwilę obecną nie wiemy kiedy będzie druk - m,in. ma na to wpływ brak decyzji naszych partnerów z którymi drukowalaliśmy grę. Druk jednej karty w tej samej drukarni jest problematyczny, a nie chcemy drukować gdzie indziej
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: citmod »

baldar pisze: 09 cze 2020, 00:40 Karta miała zostać wydrukowana wraz z dodatkiem do gry. Na chwilę obecną nie wiemy kiedy będzie druk - m,in. ma na to wpływ brak decyzji naszych partnerów z którymi drukowalaliśmy grę. Druk jednej karty w tej samej drukarni jest problematyczny, a nie chcemy drukować gdzie indziej
To może udałoby się coś przygotować co każdy chętny mógłby sobie sam wydrukować (np jako naklejkę)? Markerem czy długopisem to jednak trochę słabo będzie wyglądać. :P Oczywiście jeśli nie jest to dużo roboty przygotować coś takiego, ale do druku i tak musicie przecież przygotować poprawioną kartę.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: baldar »

W sumie o takim rozwiązaniu nie myśleliśmy. Naklejka spełni swoją rolę chyba tylko w przypadku kiedy karty będą w koszulkach.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: Gizmoo »

baldar pisze: 09 cze 2020, 00:40 Karta miała zostać wydrukowana wraz z dodatkiem do gry. Na chwilę obecną nie wiemy kiedy będzie druk - m,in. ma na to wpływ brak decyzji naszych partnerów z którymi drukowalaliśmy grę.
Ważne, że jest wola wydania tego dodatku! Gra jest świetna i czekam z niecierpliwością na dodatkową zawartość! (wraz z całą rodzinką! :wink: )
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: citmod »

baldar pisze: 09 cze 2020, 08:37 W sumie o takim rozwiązaniu nie myśleliśmy. Naklejka spełni swoją rolę chyba tylko w przypadku kiedy karty będą w koszulkach.
Nawet o tym nie pomyślałem, bo dla mnie granie w deckbuildera gdzie jest dużo tasowania, jest niewyobrażalne bez koszulek. Pewnie bez koszulek naklejka rzeczywiście podczas tasowania mogła by się zedrzeć. Jeśli już się ma koszulki to wystarczy nawet wsunąć wydrukowaną i wyciętą kartę.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: ko2a »

U mnie od samego początku poszedł marker w ruch. Co nie zmienia faktu że czekam na poprawiana kartę.

@baldar. O którym dodatku roznawiamy?
Czy wersję hardback będziecie wydawać?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: baldar »

Jest mały dodatek do paperback
Hard to zupełnie inna gra.
Ogólnie myślimy o dwóch ale teraz trudno cokolwiek powiedzieć
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: Relo »

baldar pisze: 09 cze 2020, 08:37 W sumie o takim rozwiązaniu nie myśleliśmy. Naklejka spełni swoją rolę chyba tylko w przypadku kiedy karty będą w koszulkach.
Szanowny Wydawco, czy i gdzie można znaleźć tę naklejkę bądź kartę do własnego wydruku?
Nie będę ukrywał, że nie jestem zwolennikiem mazania po kartach.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: Zefireq »

Znalazłem Paperback pod choinką i usiedliśmy do rozgrywki kooperacyjnej w 2 osoby. Sam koncept gry jest interesujący, i nie mogę doczekać się grania w normalny wariant z większą liczbą osób, natomiast z początku bardzo nam coś nie pasowało i nie mogliśmy zrozumieć co - oczywiście graliśmy niepoprawnie :D (zamiast kłaść znaczniki na dowolną kartę, kładliśmy ją na jedną, przez co przegrywaliśmy w 5 pierwszych rund)

Mam kilka zastrzeżeń co do zasad czy instrukcji. Przede wszystkim bardzo niejasne wydaje się stwierdzenie "Podwójna premia słowna dla sąsiadującej karty" (bodajże karta S za 3$) - no to słowna (w domyśle: za całe słowo), czy za sąsiadującą kartę? Gramy podwajając punkty za kartę, ale to bardzo dziwne stwierdzenie. Dodatkowo od razu po rozłożeniu wariantu kooperacyjnego pojawiła się wątpliwość co z kartami Wspólnej Litery w tym przypadku. W normalnym wariancie po ich wyczerpaniu następuje koniec gry, tu po prostu założyliśmy, że jedynym warunkiem końca gry jest piramida kart sławy, ale to bardziej domysł niż jasne stwierdzenie na podstawie instrukcji.

Kolejna niejednoznaczność dotyczy długości słów:
Jeżeli stworzone słowo zawiera tyle samo lub więcej liter, niż napis odkryty na karcie długości Słowa, weź kartę Wspólnej Litery [...] W ten sposób odkryjesz nową kartę Wspólnej Litery oraz ustalisz nowy limit dla długości kolejnego Słowa."
Druga część tego cytatu zdaje się sugerować, że można układać słowa o długości maksymalnie tyle, ile wynosi odkryta liczba na karcie długości słowa (na początku 7), natomiast pierwszy jego fragment wyraźnie wskazuje na możliwość ułożenia dłuższego wyrazu.

Jak mówiłem, nie wykluczam że to jednak ponownie mój błąd czy niedopatrzenie. Niemniej, sama gra jest ciekawa i szkoda, że trochę przeszła bez większego zainteresowania.
adrianopel
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2018, 18:11
Has thanked: 22 times
Been thanked: 11 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: adrianopel »

Czy ta błędna karta była już rozsyłana? Jeśli tak to z kim się kontaktować aby ją otrzymać? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Paperback (Tim Fowers)

Post autor: citmod »

adrianopel pisze: 12 sie 2021, 22:53 Czy ta błędna karta była już rozsyłana? Jeśli tak to z kim się kontaktować aby ją otrzymać? Pozdrawiam
Nie i raczej bym na to nie liczył. Najwyraźniej nawet przygotowanie naklejki do własnego wydruku stanowi problem...
ODPOWIEDZ