Wyspa Skye / Isle of Skye: From Chieftain to King (Andreas Pelikan, Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye

Post autor: Yavi »

Zrecenzowaliśmy Wyspę Skye!
Spoiler:
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: ChlastBatem »

Yavi pisze:Zrecenzowaliśmy Wyspę Skye!
Spoiler:
To kiedy gramy? :wink:
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye

Post autor: Yavi »

ChlastBatem pisze:
Yavi pisze:Zrecenzowaliśmy Wyspę Skye!
Spoiler:
To kiedy gramy? :wink:
Jeśli po drodze Ci do Gdańska, to zapraszamy :P Można się kiedyś zgadać.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: ChlastBatem »

Yavi pisze:
ChlastBatem pisze:
Yavi pisze:Zrecenzowaliśmy Wyspę Skye!
Spoiler:
To kiedy gramy? :wink:
Jeśli po drodze Ci do Gdańska, to zapraszamy :P Można się kiedyś zgadać.
Niby Gdynia tuż obok ale rzadko bywam w Gdańsku. Natomiast zachęcam Was na spotkania w Cyganerii: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =4&t=40842
Albo i na nasze włości... mamy duży stół :wink:
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: Ginet »

Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Nesmeer

Re: Wyspa Skye

Post autor: Nesmeer »

Jak ta gra funkcjonuje na dwie osoby? Warto?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: ChlastBatem »

Nesmeer pisze:Jak ta gra funkcjonuje na dwie osoby? Warto?
Bardzo dobrze. Gra działa w zasadzie najlepiej na 2 - 3 osoby. Masz dużą kontrolę, większe znaczenie wyceny. Gra staje się fajnym pojedynkiem i obserwacja przeciwników nie męczy i jest kluczowa.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye

Post autor: Yavi »

Nesmeer pisze:Jak ta gra funkcjonuje na dwie osoby? Warto?
Warto! Na górze tej strony tematu jest wrzucony przeze mnie link do recenzji - zachęcam do rzucenia okiem.
We dwoje w Wyspie, jak pisze ChlastBatem ma się więcej kontroli nad poczynaniami przeciwnika - łatwiej ustalać pod niego ceny, łatwiej śledzić na ile realizuje cele.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyspa Skye

Post autor: tokage »

Na 2 osoby jest łatwiej pomóżdżyć. Jesteś w stanie przeanalizować praktycznie wszystkie możliwości w danej kolejce w rozsądnym czasie, kontrolować ile przeciwnik ma kasy i ile punktów zarobi na danym kaflu. Oczywiście nikt nie broni, żeby zagrać sobie poprostu na luzie poprostu budując wyspy. Na 4-5 osób przeliczenie wszystkiego zajęłoby wieki. A gracze i tak zrobiliby swoje.. :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: Trolliszcze »

Kupiłem, otworzyłem, zagrałem osiem razy z rzędu.

Napiszę krótko (jeśli powyższe nie jest wystarczająco dobitną recenzją) - dziwi mnie brak większego szumu wokół tej gry, bo to jest dla mnie jeden z najlepszych tytułów nominowanych do Spiel des Jahres ostatnich lat i jeden z najlepszych znanych mi gatewayów. Tłumaczenie w trzy minuty, setup w dwie, a potem pół godzinki fantastycznie prostej, a przy tym zadziwiająco głębokiej (jak na ten ciężar) zabawy. I ile regrywalności! Za taką cenę zbrodnia nie kupić.

EDIT: Dopiero teraz zauważyłem, że nominacja jest w kategorii Kennerspiel des Jahres. Szkoda, bo moim zdaniem jest wystarczająco prosta, żeby zakwalifikować się do Spiel des Jahres. Zasady nie są wcale trudniejsze niż te do Dominiona czy Kingdom Buildera.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: ChlastBatem »

Trolliszcze pisze: EDIT: Dopiero teraz zauważyłem, że nominacja jest w kategorii Kennerspiel des Jahres. Szkoda, bo moim zdaniem jest wystarczająco prosta, żeby zakwalifikować się do Spiel des Jahres. Zasady nie są wcale trudniejsze niż te do Dominiona czy Kingdom Buildera.
To fakt, gra jest genialna. Po zagraniu w Skye i Mombasę twierdzę iż warto śledzić każdy tytuł tego autora.

Co do Kennerspiel des Jahres to IMO nieporozumienie. Zdecydowanie nieodpowiednia kategoria dla gry. Tak jak mówisz pasuje do Spiel des Jahres.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: Wincenty Jan »

Zastanawiam się nad kupnem tej gry ale chyba nie na się już nad czym zastanawiać tylko trza kupować.
To będzie kolejna dobra gra typu Catan, TTR, czy Carcassone? Czy jednak gra to troche wyższy poziom planszówkowego wtajemniczenia?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye

Post autor: mat_eyo »

Słuchałem recenzji chłopaków z Gradania i od razu do głowy przyszły mi Zamki Sz. K. Ludwika. Budowa z kafelków i ich wycenianie, wspólne cele, znikoma interakcja. Warto kupić Skye mając zamki?
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye

Post autor: mauserem »

Wincenty Jan pisze:Zastanawiam się nad kupnem tej gry ale chyba nie na się już nad czym zastanawiać tylko trza kupować.
To będzie kolejna dobra gra typu Catan, TTR, czy Carcassone? Czy jednak gra to troche wyższy poziom planszówkowego wtajemniczenia?
To gra, której jest blisko do Carcassone - ale moim zdaniem jest lepsza i bardziej zróżnicowana - co w Carcassone dają dopiero niektóre dodatki. Biorąc pod uwagę ile regrywalności zawiera ta gra - to zdecydowanie nie ma co się zastanawiać - jak wspominałem - u nas ta gra zabiła swoje poprzedniczki - Carcassone i Kakao.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: Wincenty Jan »

Coś musi być dobrego w tej grze skoro jest taki boom na nią. A skoro Wasze opinie po co raz większej ilości partii są tak dobre tzn, że jest to wyśmienity tytuł. Teraz tylko zarobić na grę. Dzieki za opinie :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye

Post autor: Yavi »

mat_eyo pisze:Słuchałem recenzji chłopaków z Gradania i od razu do głowy przyszły mi Zamki Sz. K. Ludwika. Budowa z kafelków i ich wycenianie, wspólne cele, znikoma interakcja. Warto kupić Skye mając zamki?
Wg mnie to całkiem inne tytuły. Może na papierze brzmią podobnie, ale jednak na stole wypadają inaczej. Mamy i lubimy oba, ale Wyspa Skye sprawia wrażenie bardziej dynamicznej i bardziej rywalizacyjnej (konkuruje się o wspólne cele, z których każdy punktuje 3 razy podczas rozgrywki).
mauserem pisze:
Wincenty Jan pisze:Zastanawiam się nad kupnem tej gry ale chyba nie na się już nad czym zastanawiać tylko trza kupować.
To będzie kolejna dobra gra typu Catan, TTR, czy Carcassone? Czy jednak gra to troche wyższy poziom planszówkowego wtajemniczenia?
To gra, której jest blisko do Carcassone - ale moim zdaniem jest lepsza i bardziej zróżnicowana - co w Carcassone dają dopiero niektóre dodatki. Biorąc pod uwagę ile regrywalności zawiera ta gra - to zdecydowanie nie ma co się zastanawiać - jak wspominałem - u nas ta gra zabiła swoje poprzedniczki - Carcassone i Kakao.
Jak dla mnie blisko jej do Carcassonne'a tylko pod kątem dokładania kafelków. Jest dużo bardziej strategiczna i pozwala więcej zaplanować - kafelki kupujemy ustalając ich ceny, no i przede wszystkim każdy ma własne królestwo, do którego nie mogą mieszać się przeciwnicy. Jest też po prostu ciekawsza od zwykłego Carcassonnne'a - dzieje się więcej, na kafelkach jest więcej rzeczy i ma różnorodne cele.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: Trolliszcze »

Wyspa Skye moim zdaniem ma niewiele wspólnego z Carcassonne - wspólny jest tylko element przestrzennego budowania z kafelków. Nie kojarzę żadnego tytułu, który można by porównać 1 do 1, ale widzę tu kilka inspiracji. Losowe cele - tutaj troszkę skojarzeń z Kingdom Builderem, w Skye to także główne źródło regrywalności. Zawsze gra się ciut inaczej, bo strategię determinują wylosowane cele. Na dodatek są one dość zróżnicowane. Są partie, gdzie główny nacisk jest położony na element przestrzenny (punktowanie za wysokie kolumny, kwadraty, zamknięte obszary), są takie, które premiują zbieranie setów czy próby zdominowania jednej dziedziny. Są też takie, w których pojawiają się mniej więcej po równo wszystkie te elementy :)

Wycena kafelków rzeczywiście może przywodzić na myśl Zamki Ludwiczka. Te dwie gry łączy kilka podobieństw, ale Skye podoba mi się bardziej (i jednak odczucia płynące z gry są inne). Paradoksalnie uważam, że jest mniej losowe, bo przypadek rządzi tylko doborem kafelków - pozostałe aspekty są jawne. (W Ludwiczku dochodzą karty celów, które generują jeszcze większą losowość). W Skye jest w wycenianiu fajny twist: mogę wyznaczyć za kafelek zaporową cenę, żeby nikt go nie kupił, ale wtedy ja muszę tę cenę zapłacić. Dlatego zawsze jest nerwówka z rodzaju: ile dać, żeby było dużo, ale nie za dużo.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Wyspa Skye

Post autor: alagor »

A mnie Skye, dla odmiany, najbardziej kojarzy się z... Wikingami Kieslinga. Tam także mamy pływ na ceny zestawów kafel/wiking, dokładamy kafle by rozbudowywać nasze wyspy i co rundę mamy punktowanie + punktację końcową. Klimat rozgrywki bardzo podobny.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye

Post autor: mauserem »

Yavi pisze:
mat_eyo pisze:Słuchałem recenzji chłopaków z Gradania i od razu do głowy przyszły mi Zamki Sz. K. Ludwika. Budowa z kafelków i ich wycenianie, wspólne cele, znikoma interakcja. Warto kupić Skye mając zamki?
Wg mnie to całkiem inne tytuły. Może na papierze brzmią podobnie, ale jednak na stole wypadają inaczej. Mamy i lubimy oba, ale Wyspa Skye sprawia wrażenie bardziej dynamicznej i bardziej rywalizacyjnej (konkuruje się o wspólne cele, z których każdy punktuje 3 razy podczas rozgrywki).
mauserem pisze:
Wincenty Jan pisze:Zastanawiam się nad kupnem tej gry ale chyba nie na się już nad czym zastanawiać tylko trza kupować.
To będzie kolejna dobra gra typu Catan, TTR, czy Carcassone? Czy jednak gra to troche wyższy poziom planszówkowego wtajemniczenia?
To gra, której jest blisko do Carcassone - ale moim zdaniem jest lepsza i bardziej zróżnicowana - co w Carcassone dają dopiero niektóre dodatki. Biorąc pod uwagę ile regrywalności zawiera ta gra - to zdecydowanie nie ma co się zastanawiać - jak wspominałem - u nas ta gra zabiła swoje poprzedniczki - Carcassone i Kakao.
Jak dla mnie blisko jej do Carcassonne'a tylko pod kątem dokładania kafelków. Jest dużo bardziej strategiczna i pozwala więcej zaplanować - kafelki kupujemy ustalając ich ceny, no i przede wszystkim każdy ma własne królestwo, do którego nie mogą mieszać się przeciwnicy. Jest też po prostu ciekawsza od zwykłego Carcassonnne'a - dzieje się więcej, na kafelkach jest więcej rzeczy i ma różnorodne cele.
Nie chciałem się o tym rozpisywać - ale ująłeś naturę różnic idealnie - posługujemy się pewnymi skrótami myślowymi i kategoryzujemy - u mnie te gry są właśnie w tej samej szufladce - I tu zgadzam się Skye prosto z pudełka oferuje mnogość wyzwań i opcji w rozgrywce, które w przypadku Carcassone były możliwe po wprowadzeniu do gry kilku dodatków. Ta gra ma jeszcze jedną zaletę - jest bardzo dobrze skonstruowana wizualnie - łatwo kontroluje się stan posiadania swój i przeciwników - co w przypadku ostrej rywalizacji jest bardzo istotne. W Carcassone zawsze miałem z tym problem, że do samego końca nie było czasami wiadomo kto prowadzi i jaką obrać taktykę.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: bukimi »

Ogólnie istnienie waluty i licytacji stawia Wyspę Skye dwa kroki przed Carcassonne, gdzie dołożenie kafelka stanowiło 90% rozgrywki.
Oprócz wymienionych już zmiennych celów bardzo dobrze sprawdza się premia pieniężna dla ostatnich graczy. Dodaje dodatkowy smaczek typu "czy już opłaca mi się być na prowadzeniu", który ostatnio widziałem chyba dopiero w "Wysokim napięciu". Poza tym premia jest nie za wysoka i nie za niska - zwykle do końca każdy może powalczyć o wygraną.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: warlock »

Panowie, a jak to jest z tym mechanizmem nadrabiania strat do lidera (dodatkowe złoto)? Jak czytam o tej grze to wydaje mi się to strasznie dziwnym zabiegiem - nie lubię sztucznego wyrównywania szans w planszówkach. Bardzo to przeszkadza?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: bukimi »

Mi się bardzo podobało, mimo że rzadko byłem beneficjentem :roll:
Tak jak wspomniałem: na myśl przywodzi trochę "Wysokie napięcie", gdzie lider kupuje zasoby jako ostatni, przez co ma wyższe ceny i mniejszy wybór. Wyspa Skye leci szybko ku końcowi - wydaje mi się, że bez tego mechanizmu można by było zapewnić sobie dobre prowadzenie już w pierwszych rundach w razie naprawdę dobrego rozegrania (lub dużego błędu przeciwnika).
Ostatnio zmieniony 04 lip 2016, 10:58 przez bukimi, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: romeck »

warlock pisze:Panowie, a jak to jest z tym mechanizmem nadrabiania strat do lidera (dodatkowe złoto)? Jak czytam o tej grze to wydaje mi się to strasznie dziwnym zabiegiem - nie lubię sztucznego wyrównywania szans w planszówkach. Bardzo to przeszkadza?
Nie przeszkadza, choć łatwo o tym zapomnieć i może być kłopot. Natomiast także uważam ten mechanizm za dziwaczny. I w ogóle jestem daleki od piania na temat tej gry, choć pograłem już sporo.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye

Post autor: Wincenty Jan »

romeck pisze:
warlock pisze:Panowie, a jak to jest z tym mechanizmem nadrabiania strat do lidera (dodatkowe złoto)? Jak czytam o tej grze to wydaje mi się to strasznie dziwnym zabiegiem - nie lubię sztucznego wyrównywania szans w planszówkach. Bardzo to przeszkadza?
Nie przeszkadza, choć łatwo o tym zapomnieć i może być kłopot. Natomiast także uważam ten mechanizm za dziwaczny. I w ogóle jestem daleki od piania na temat tej gry, choć pograłem już sporo.
A coś wiecej z twoich spostrzeżeń?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye

Post autor: Yavi »

warlock pisze:Panowie, a jak to jest z tym mechanizmem nadrabiania strat do lidera (dodatkowe złoto)? Jak czytam o tej grze to wydaje mi się to strasznie dziwnym zabiegiem - nie lubię sztucznego wyrównywania szans w planszówkach. Bardzo to przeszkadza?
Jest on całkiem fajny (szczególnie, gdy specjalnie trzyma się o punkt-dwa za liderem, żeby zgarniać dodatkowe złoto) i przydatny. Zostając w tyle - np. przez to, że Twoje kafelki nie są atrakcyjne dla innych i na nich nie zarabiasz - bez tego mechanizmu miałbyś problemy z powrotem do gry. Brak kasy za kafelki, więc i brak funduszy na zakup czegoś ciekawszego od przeciwników powodowałby tylko coraz większe odstawanie od innych. Tak jest szansa na kupno czegoś fajnego za dodatkową kasę. Nie jest to raczej mechanizm wspierania słabszych, a wyrównywania szans. W czasie gry nie czuć przez to jakiejś niesprawiedliwości ;)
ODPOWIEDZ