Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: orzeh »

A ja naprawdę myślałem że ten dialog to prowokacja do dyskusji :/
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Veridiana »

AkitaInu pisze:
- jak uderzenie nie nastąpi i nie dostaniesz punktów za ewakuację to jak rozumiem tutaj nie ma emocji? Że ktoś Ci zgadnął te np. 15 punktów za ewakuację?
Problem w tym, że gracze grający frakcją anty-uderzeniową też się zazwyczaj na wszelki wypadek przygotowują do ewakuacji (uderzenie wydaje się bardziej prawdopodobne, bo można też po prostu dogonić kafelek z uderzeniem, co nastąpi zarówno przy przewadze jednego ze znaków, jak i przy remisie). Żeby uderzenia uniknąć, anty-uderzeniowcy muszą mocno iść w eksperymenty, ale nie idą, bo i tak się przecież na wszelki wypadek przygotowują do ewakuacji. Taki trochę konflikt interesów. No u nas tak to wychodziło przynajmniej.
- cele są znane od początku, tak jak w innych grach. Czemu akurat tutaj trudno się nastawić na te cele? Bo według mnie to jest akurat dodatkowa decyzja, moge grać tak żeby miec więcej punktów z celów albo pójść w coś innego. Jakoś nie widz trudności w zbieraniu tego na co są cele :)
Tak jak napisałam, trudno mieć wszystkiego najwięcej. To się po prostu zawsze podzieli między graczy, a 3 punkty wte czy we wte?
- dlaczego element pożyczek z przyszłości jest oderwany od reszty? Bo nie napisałaś tego w recce :) Dla akurat pasuje to do klimatu i jest kolejną decyzją, czy ide heavy w ten tor czy nie
Bo mechanicznie z niczym się nie łączy. Jest zamkniętą cyrkulacyjną całością. Owszem, jak ją totalnie oleję, to nie zdobędę punktów za tor. Ale nic więcej, z niczym się to nie zazębia. A skoro nie muszę w to inwestować, to zainwestuję w inne punkty.
- przełomowe odkrycia. Dają masę punktów, mają bardzo mocne akcje. Kurcze naprawde nie wiem czemu tak o tym pomyślałas. Jedyne z czym się mogę zgodzić to te rzuty kostką ale tuteż jest kontrola nad tym aspektem, z resztą jak sama o tym napisałaś. Z inne strony to ciekawe, jak da się kontrolować rzuty to jest ok, tutaj jednak nie jest :) A kontrola zawsze coś kosztuje.
- zawyżone koszty super projektów. Zauważ że to nie tylko akcje, to też punkty i jakieś tam mniejsze benefity. Owszem fajnie jakby były tańsze ale wtedy nie ma funu :)
Wielokrotnie wykulałam dokładnie to, czego potrzebowałam do zakupu superprojektu i zaczęło być to śmieszne. To nie jest kontrola nad rzutami, to FART. Po drugie, superprojekt kosztuje 1 lub 2 odkrycia, czyli 1 lub 2 punkty (a zakładając zbieranie zestawów nawet 3 i 4 odpowiednio). To dużo, bo SP dają zazwyczaj 6 punktów i dodatkowo kosztują wartościowe zasoby. Za dużo zachodu.
- No i ten brak stratgii ... przykro że to napiszę ale najwyraźniej po prostu nie potrafisz w tą grę grać :) To tak jakby w kanbanie napisać że nie ma strategii, w końcu zawsze będziesz brać projekty, zawsze będziesz robić autka, zawsze będziesz robić cele itp itd ;) W coś możesz iść bardziej, w coś mniej (podobnie jak w anachrony), ale będziesz to robić. Chyba że nie zależy Ci na wyniku ale nie biore takiej sytuacji pod uwagę.
Wymieniłeś już 3 rzeczy, które robię w Kanbanie. W Anachrony robię jedną - zbieram kosteczki. No nie umiem tego bardziej zobrazować :) Zero wyboru, zero ukierunkowania. W Kanbanie mogę w każdej rundzie bardziej skoncentrować się na celach, albo na szkoleniach, albo na wartościowych autach w garażu, albo na Sandrze, albo na innowacjach itp. W Anachrony zawsze muszę zbierać surowce i zamieniać je na żetony. Brak jest siatki zależności, to wszystko jest prostoliniowe.
Jakie mieliście wyniki?
Odpowiem jak zajrzę w domu do pudełka.
btw - graliście na stronach A czy B plansz graczy?
B. I nie miałam poczucia żadnej specjalizacji. Bo jeśli ja mam iść w jakiś tor, tylko dlatego że jest bardziej punktowany, a to "pójście w" nie przełoży się na nic innego, to ja nie mam z tego żadnej frajdy. Określone działania - żebym mogła mówić o strategicznym kierunku rozwoju - muszą wymuszać jakieś zmiany w całej strukturze rozgrywki, a nie tylko produkować punkty.
Nie odbieraj tego jako atak przypadkiem :) Ja chciałem zapytać o parę rzeczy i podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat twojej recki ;)
Spoko. A ja nie potrafię znaleźć już innych słów na oddanie tej prostoty, która w moim odczuciu stoi za tą grą.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: mat_eyo »

Ja w nietypowej sprawie ;) szukam autora polskiej instrukcji wiszącej na bgg. Podpisany tam jako Paweł Smoczyk. Wydaje mi się, że znalazłem w niej błąd i chciałem go prosić o poprawienie tegoż.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Helga »

Dasz znać co konkretnie (str.)? Ostatnio sobie drukowałam z zamiarem uczenia się gry właśnie z niej.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: mat_eyo »

Strona 15, akcja Handel z nomadami. Według instrukcji podczas wymiany na dwa surowce oba muszą być tego samego typu. Jest to o tyle ważne, że ten symbol powtarza się w wielu różnych miejscach (koszt/zysk z budynków, liderów czy superprojektów) i można z akcji handlu ekstrapolować błędnie tę zasadę. Tutaj autor potwierdza, że można wybrać dwie różne kosteczki:
https://boardgamegeek.com/thread/173994 ... -and-match

Sama instrukcja jest przetłumaczona świetnie i ktoś odwalił przy niej kawał świetnej roboty.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Yavi »

Podbiję temat, bo jestem po drugiej partyjce i muszę się z kimś podzielić tym, że gra jest jak na razie mega. Czytałem recenzję na Games Fanaticu, dawno już nie spotkałem tekstu tak rozjeżdżającego się z moją opinią (ale widzę, że o tym już dyskutowano ;) ). Jestem zauroczony mechaniką podróży w czasie, to bardzo proste, ale jednocześnie ciekawe rozwiązanie (no i klimatycznie pasuje idealnie). W pewnym momencie rozważałem nawet, czy jutro nie zagrać w Anachrony zamiast Gloomhaven, a to bardzo dobrze świadczy o grze. Przed nami jeszcze moduł z podstawki i dodatek, mam nadzieję, że utrzymają poziom.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Leviathan »

Jakiś czas temu prezentowałem zarówno unboxing jak i recenzję Anachrony, ale nie omawiałem w ich trakcie trybu solo. Nadrabiam to w naszym najnowszym odcinku!

Wojennik TV # 80: Anachrony solo - recenzja

Zapraszam!
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: evrard »

Widzę, że w przedsprzedaży dostępna jest polska wersja anachrony. Czy ktoś wie jak wygląda zawartość naszej rodzimej edycji w porównaniu z wersją z kickstartera?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: orzeh »

Patrząc na zdjęcia, wydaje się że pudełko jest normalne a nie takie długaśne ale może to być złudzenie
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Gambit »

orzeh pisze: 12 sie 2018, 20:36 Patrząc na zdjęcia, wydaje się że pudełko jest normalne a nie takie długaśne ale może to być złudzenie
Chyba złudzenie wywołane tym, że logo Anachrony jest w poziomie, a nie w pionie tak jak na oryginale.
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: rafaelus »

Pudełko musi byc długie, bo plansze gracza nie są małe :) Gdzieś na fb obiło mi się, że na razie ma to byc wersja podstawowa.
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Marx »

Rozumiem, że figurki nie będą obecne w tej wersji i mogę jedynie gdzies poszukać sobie 'Anachrony: Exosuit Commander Pack'?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 190 times
Been thanked: 521 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: qreqorek »

Przy tak krótkim terminie wejścia wersji PL na nasz rynek, w mojej opinii oznacza to stworzenie instrukcji i podłączenie się pod międzynarodowy dodruk. Jeśli tak jest, to o tyle dobra wiadomość, że wówczas to gwarantuje zgodność kolorystyczną kart z dodatku. Ja w takich przypadkach preferuję wersję EN. To zawsze 100% pewności bezproblemowego dołączenia dodatku. Ponadto ja swój egzemplarz kupiłem o paręnaście PLN taniej, co przy grze opartej na ikonkach, a nie tekście, daje jednoznaczny wybór pomiędzy PL a EN. Może to przewrażliwienie, ale dla tych, co kupili np. Zamki szalonego króla Ludwika w wersji PL i potem chcieli do tego dołączyć dodatek, a ten wyszedł już tylko w wersji EN, czekało spore zaskoczenie, bo kolory kafelków w zasadzie dyskwalifikowały tę opcję.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: mat_eyo »

Wersja polska ma prostokątne pudełko.
kinoji
Posty: 39
Rejestracja: 23 lut 2016, 18:17
Has thanked: 2 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: kinoji »

Gdzie jest ta przedsprzedaż na polską wersję?
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: malekith_86 »

kinoji pisze: 13 sie 2018, 15:42 Gdzie jest ta przedsprzedaż na polską wersję?
na razie chyba tylko tu,
https://3trolle.pl/9773-anachrony-edycj ... cja-polska
kinoji
Posty: 39
Rejestracja: 23 lut 2016, 18:17
Has thanked: 2 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: kinoji »

malekith_86 pisze: 13 sie 2018, 15:57
kinoji pisze: 13 sie 2018, 15:42 Gdzie jest ta przedsprzedaż na polską wersję?
na razie chyba tylko tu,
https://3trolle.pl/9773-anachrony-edycj ... cja-polska
Dzięki!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: ChlastBatem »

mat_eyo pisze: 13 sie 2018, 10:23 Wersja polska ma prostokątne pudełko.
Zagraniczna również ma prostokątne pudło. Pudełko ma te same wymiary. Różnią się tylko układem loga/grafik.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: mat_eyo »

Wiem, grałem dziś w wersję polską ;) Ktoś wcześniej pytal, czy nasza wersja będzie w kwadracie, odpowiedziałem.
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: mement0 »

hej

czy ktoś wie gdzie mozna dostac dodatek do Anachrony: Exosuit Commander Pack ?
albo kiedy ponownie pojawi się w sprzedazy ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: _Berenice_ »

I kolejne wrażenia i spostrzeżenia od GF: https://www.gamesfanatic.pl/2018/09/24/ ... do-upadku/
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Coin22
Posty: 406
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Coin22 »

mement0 pisze: 23 wrz 2018, 16:45 hej

czy ktoś wie gdzie mozna dostac dodatek do Anachrony: Exosuit Commander Pack ?
albo kiedy ponownie pojawi się w sprzedazy ?

pozdrawiam
Swego czasu mi to 3trolle sprowadzały.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Post autor: seki »

Czy Anachrony ma sens gdy zwykle gram dwuosobowo? Plansza nie ma ograniczenia pól w grze dwuosobowej w porównaniu z grą trzyosobową i obawiam się zbyt dużego luzu.
ODPOWIEDZ