Anachrony (R. Amann, V. Peter, D. Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
projekt8
Posty: 90
Rejestracja: 17 wrz 2013, 09:33

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: projekt8 »

Czy Tobie jakieś ciężkie euro nastąpiło na odcisk ostatnio? Najpierw Panamax, teraz Anachrony. Która kolejna? KTÓRA KOLEJNA PYTAM!? Chciałbym napisać, że mój portfel odetchnął z ulgą, ale to nie prawda - po prostu zmieniły się priorytety ;).
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Veridiana »

Uwierz, przy takim pudle i takiej cenie robię wszystko, aby mi się spodobało... Ale dawno tak się nie męczyłam podczas gry :(
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: orzeh »

Veridiana pisze:Uwierz, przy takim pudle i takiej cenie robię wszystko, aby mi się spodobało... Ale dawno tak się nie męczyłam podczas gry :(
Moje emocje były od pierwszego zagrania mieszane -KUPUJE (kupiłem)- gram raz, drugi, potem chronobot - SPRZEDAJE (mówią - poczekaj zagramy z modułami) - czekam, gramy z modułami (jak wyżej pisałem) NIE SPRZEDAJE :D - super :D
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Veridiana »

Chodzi o moduły z instrukcji? Grałam 3 razy, z czego 2x z draftowanymi zasobami początkowymi, w trybie doomsday i z bonusami na płytkach czasu. Nic to nie pomogło. Cały tryb doomsday zresztą jest losowy i moim zdaniem przyszyty na siłę. Tam naprawdę mamy wpływ na to, czy uderzenie nastąpi? Ja tego nie odczułam.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: AkitaInu »

Veridiana pisze:Chodzi o moduły z instrukcji? Grałam 3 razy, z czego 2x z draftowanymi zasobami początkowymi, w trybie doomsday i z bonusami na płytkach czasu. Nic to nie pomogło. Cały tryb doomsday zresztą jest losowy i moim zdaniem przyszyty na siłę. Tam naprawdę mamy wpływ na to, czy uderzenie nastąpi? Ja tego nie odczułam.
Skoro nie czujesz ze masz wpkyw na to czy asteroida uderzy czy nie to srwierdzam ze albo zle gracie albo grasz w inna gre :)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: the_ka »

Veridiana pisze:Tam naprawdę mamy wpływ na to, czy uderzenie nastąpi? Ja tego nie odczułam.
Przez moduł doomsday podczas ostatniej naszej gry nie było wybuchu więc gracze mają wpływ.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: buhaj »

Gra jest świetna. Veridiana grała po prostu w cos innego i jej się pokiełbasiło :wink:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: rattkin »

buhaj pisze:Gra jest świetna. Veridiana grała po prostu w cos innego i jej się pokiełbasiło :wink:
Gra jest przeciętna. Veridiana grała w tę samą grę co ja i doszła do podobnych wniosków :wink:
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: AkitaInu »

rattkin pisze:
buhaj pisze:Gra jest świetna. Veridiana grała po prostu w cos innego i jej się pokiełbasiło :wink:
Gra jest przeciętna. Veridiana grała w tę samą grę co ja i doszła do podobnych wniosków :wink:
Gra jest bardzo dobrym euro, nie odkrywczym ale czym z czego mozna czerpac duza przyjemnosc ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Wincenty Jan »

Też stanę w obronie gry. Grałem dopiero cztery razy, ale już podczas pierwszej rozgrywki kiedy grałem w totalnie podstawowa werjsę gry (wręcz w wersję demonstracyjną :) ) miałem szalenie pozytywne odczucia, o czym zresztą wspominałem w tym wątku. Dla mnie to bardzo dobra gra. Czy odkrywcza? Raczej bardzo dobrze zlepiająca znane mechaniki. Oceniłem na BGG na 9. I jest to zdecydowanie gra, o której za pol roku/rok będę mogl powiedzieć, że mocno ją ograłem.
Brazol
Posty: 296
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 21 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Brazol »

rattkin pisze:
buhaj pisze:Gra jest świetna. Veridiana grała po prostu w cos innego i jej się pokiełbasiło :wink:
Gra jest przeciętna. Veridiana grała w tę samą grę co ja i doszła do podobnych wniosków :wink:
Gra jest genialna! Graliscie z Veridiana w ta sama gre i nie byla to Anachrony ;)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Ryu »

Ja z kolei rozumiem Veridianę i rattkina. Anachrony nie ma nic szczególnego w stosunku do innych gier. Linia czasu to dla mnie "pożyczka" którą mogę ale nie muszę spłacić bo kary są śmiesznie małe. Oprócz tego nie ma nic co może przyciągną uwagę (nie liczę figurek) ale... No właśnie. Anachrony jak i np. Great Western Trial to idealny przykład gier które nie mają w sobie nic nowego a jednak gra się w nie bardzo przyjemnie. To taki zlepek mechanik podany inaczej. W innej oprawie. I tyle. Tym razem ja to kupuję ale bywa że mnie odrzuca. Loteria. Anachrony czy GWT wyszły obronną ręką u mnie :) U innych się nie udało ;)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Veridiana »

E tam, Great Western Trail to przepych strategiczny w porównaniu z Anachrony, którego mechanikę można by narysować w postaci jednego kółka z napisem "zbieramy surowce", od którego odchodzą trzy kreski do "małe żetony", "duże żetony" i "karty".
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Ryu »

Taaaa.... A GWT to odkrycie roku ;) Same nowości... Dołożyli więcej różnych rzeczy żeby gawiedź się cieszyła i się cieszy ;)
Nie każda gra Veridiana musi być bardzo skomplikowana żeby się podobać :)
Brazol
Posty: 296
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 21 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Brazol »

Ryu pisze:Ja z kolei rozumiem Veridianę i rattkina. Anachrony nie ma nic szczególnego w stosunku do innych gier. Linia czasu to dla mnie "pożyczka" którą mogę ale nie muszę spłacić bo kary są śmiesznie małe. Oprócz tego nie ma nic co może przyciągną uwagę (nie liczę figurek) ale... No właśnie. Anachrony jak i np. Great Western Trial to idealny przykład gier które nie mają w sobie nic nowego a jednak gra się w nie bardzo przyjemnie. To taki zlepek mechanik podany inaczej. W innej oprawie. I tyle. Tym razem ja to kupuję ale bywa że mnie odrzuca. Loteria. Anachrony czy GWT wyszły obronną ręką u mnie :) U innych się nie udało ;)
Zgadzam sie. Jak dla mnie gra nie musi miec innowacyjnej mechaniki zeby byc dobra gra w ktora sie przyjemnie gra. Dla mnie jest to jedna z lepwszych gier worker placement (zreszta w czolowce razem z Trickerionem). Nie chodzi o to zeby mechanika byla niespotykana tylko zeby byla tak spojna i dopracowana zeby sie fajnie gralo.
Btw moim zdaniem kary za pozyczki nie sa takie male. Wieksza szansa na anomalie (potencjalne -3pkt) i -2pkt za kazda nie splacona. U nas koncowe wyniki roznily sie 1 lub 2 punktami wiec to moze robic roznice :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Veridiana »

Ryu pisze:Taaaa.... A GWT to odkrycie roku ;) Same nowości... Dołożyli więcej różnych rzeczy żeby gawiedź się cieszyła i się cieszy ;)
Nie każda gra Veridiana musi być bardzo skomplikowana żeby się podobać :)
Ja naprawdę nie mam nic przeciwko prostocie. Np. gry Rosenberga są w swej naturze bardzo proste, za to przebogate strategicznie. W przypadku Anachrony stworzono po prostu iluzję, że ta gra polega na czymś więcej niż w rzeczywistości jest: mamy milion żetonów i kart do zdobycia, ale wszystko za te same surowce. Nie mam poczucia obierania żadnej strategii, bo jedynym celem jest zbieranie kosteczek. Pudło do gry opartej na mechanice kółka i trzech kresek powinno być 5x mniejsze i lżejsze :D
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: buhaj »

Verdiana może spróbuj najpierw poprawnie zagrać w tę grę. Rozumiem, że gra (jakakolwiek) może się nie podobać (z tym nie da się polemizować) ale kategoryzując ją jako złą nie powinno się podawać argumentów wziętych z ... kosmosu
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: krecilapka »

No mi się w to źle nie grało. Takie dłubanie swojego silniczka z tego co los położy na planszy. Jak dla mnie gra taka typu "może być". Ciekawe że tak się napałowali żeby do suchego jak pieprz zbierania kostek i żetonów dołożyć klimat i historię :). To jest piękne. Mnie się lepiej gra gdy ktoś usiłuje opisać grą jakieś realia. Anachrony mechanicznie to nic nowego. Wszystko to już było. Ale bez figurek egzoszkieletów ;).
Dla entuzjastów po kilku rozgrywkach: obyście nie mieli jak ja, że każda kolejna partia przynosi coraz mniejsza ekscytację. Pozwólmy każdemu mieć i wygłosić swoją opinię, bez prób wmawiania że coś z nim nie tak skoro nie modli się do kapliczki z napisem anachrony ;). Takie głosy są też ważne bo mogą kogoś ocalić przed rozczarowaniem. A przecież wszyscy chcielibyśmy wstawać pud stołu po partii zadowoleni a nie rozczarowani :)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Leviathan »

Jakiś czas temu prezentowałem unboxing tego tytułu na naszym kanale, a teraz czas na recenzję.

Wojennik TV # 43: Anachrony - recenzja

Zapraszam!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Veridiana »

buhaj pisze:Verdiana może spróbuj najpierw poprawnie zagrać w tę grę. Rozumiem, że gra (jakakolwiek) może się nie podobać (z tym nie da się polemizować) ale kategoryzując ją jako złą nie powinno się podawać argumentów wziętych z ... kosmosu
Poprawnie, czyli jak?
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: buhaj »

Napisałaś, że nie masz wpływu na to czy asteroida uderzy w planetę. No to chyba cos źle grałaś :wink: Oczywiście moje stwierdzenie było podszyte lekką ironią ale uważam, że Twoja ironia w zaprezentowanym dialogu (w opisie gry, bo recenzją raczej trudno jest to nazwać) była słaba i krzywdząca twórców gry. Rozumiem, że jakakolwiek gra może się nie podobać, rozumiem konstruktywną krytykę gry ale tego typu insynuacje (jakie zaprezentowałaś) są zupełnie niepotrzebne.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Veridiana »

Dodawanie plusow i minusów z toru do plusów i minusów z kostki nie oznacza dla mnie kontroli nad uderzeniem. Jeśli ono zależałoby tylko od położenia znaczników na torach, to co innego.
Dialog należy brać z przymrużeniem oka, to chyba jasne. Czyli tak, jak autorzy swoją grę. Osobiście czuję się zrobiona w bambuko, że w tak dużym pudle jest tak mało strategii. I swoją irytację przedstawiłam naprawdę lajtowo. Na wesoło.
A Cotygodnik nie jest miejscem na recenzję, tylko blogowe opisy wrażeń i myśli luźnych.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: AkitaInu »

Veridiana pisze:Dodawanie plusow i minusów z toru do plusów i minusów z kostki nie oznacza dla mnie kontroli nad uderzeniem. Jeśli ono zależałoby tylko od położenia znaczników na torach, to co innego.
Dialog należy brać z przymrużeniem oka, to chyba jasne. Czyli tak, jak autorzy swoją grę. Osobiście czuję się zrobiona w bambuko, że w tak dużym pudle jest tak mało strategii. I swoją irytację przedstawiłam naprawdę lajtowo. Na wesoło.
A Cotygodnik nie jest miejscem na recenzję, tylko blogowe opisy wrażeń i myśli luźnych.
Dokładnie właśnie to znaczy :) Jeżeli nie będziesz na tym torze się udzielać to stracisz kontrolę (nie całkowitą co prawda) nad tym askeptem gry, nie dostaniesz punktów na które się nastawiałaś itp itd.

A co do recenzji, skoro znów poruszasz temat że anachrony jest średnie (bo wrzucając linka do recenzji w której tak napisałaś jest własnie tym)
hmmm ... sama napisałaś że współgraczom się podoba ;)

ale ale ...


- jak uderzenie nie nastąpi i nie dostaniesz punktów za ewakuację to jak rozumiem tutaj nie ma emocji? Że ktoś Ci zgadnął te np. 15 punktów za ewakuację?

- cele są znane od początku, tak jak w innych grach. Czemu akurat tutaj trudno się nastawić na te cele? Bo według mnie to jest akurat dodatkowa decyzja, moge grać tak żeby miec więcej punktów z celów albo pójść w coś innego. Jakoś nie widz trudności w zbieraniu tego na co są cele :)

- dlaczego element pożyczek z przyszłości jest oderwany od reszty? Bo nie napisałaś tego w recce :) Dla akurat pasuje to do klimatu i jest kolejną decyzją, czy ide heavy w ten tor czy nie

- przełomowe odkrycia. Dają masę punktów, mają bardzo mocne akcje. Kurcze naprawde nie wiem czemu tak o tym pomyślałas. Jedyne z czym się mogę zgodzić to te rzuty kostką ale tuteż jest kontrola nad tym aspektem, z resztą jak sama o tym napisałaś. Z inne strony to ciekawe, jak da się kontrolować rzuty to jest ok, tutaj jednak nie jest :) A kontrola zawsze coś kosztuje.

- zawyżone koszty super projektów. Zauważ że to nie tylko akcje, to też punkty i jakieś tam mniejsze benefity. Owszem fajnie jakby były tańsze ale wtedy nie ma funu :)

- No i ten brak stratgii ... przykro że to napiszę ale najwyraźniej po prostu nie potrafisz w tą grę grać :) To tak jakby w kanbanie napisać że nie ma strategii, w końcu zawsze będziesz brać projekty, zawsze będziesz robić autka, zawsze będziesz robić cele itp itd ;) W coś możesz iść bardziej, w coś mniej (podobnie jak w anachrony), ale będziesz to robić. Chyba że nie zależy Ci na wyniku ale nie biore takiej sytuacji pod uwagę.

Jakie mieliście wyniki?

btw - graliście na stronach A czy B plansz graczy?

Nie odbieraj tego jako atak przypadkiem :) Ja chciałem zapytać o pare rzeczy i podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat twojej recki ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Anachrony - time travel WP od autorów Trickeriona

Post autor: Wincenty Jan »

Przeczytałem od deski do deski i.... i mam wrażenie , że graliśmy w dwie różne gry...
Pewnie jestem mniej ogranym graczem ale mam wrażenie, że gra wybija się zdecydowanie ponad przeciętny poziom gier.
Ciekaw jestem opinii innych czytelników!
ODPOWIEDZ