Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ja nie znam niemieckiego. w wersji bez kart nie utrudnia. z kartami trzeba miec tlumaczenia, najlepiej wlozone w koszulki
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Matador napisał:
Cena ma wynosić 70$. Więc niestety mamy masę czasu..
Można na to spojrzeć optymistycznie: jest dużo czasu, żeby zebrać 70$. Tym bardziej, że złotówka umacnia się w stosunku do dolatra, więc za pół roku gra będzie relatywnie tańsza. :D
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Czy zauważyliście ciekawą zmianę w ocenach Agricoli na BGG - aktualna ocena to 8.16. W ostatnich dniach pojawiło się 17 ocen "1" i 8 ocen "2" - do niedawna najniższą oceną było "6" przy przytłaczającej większości ocen "9" i "10".
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Być może to akcja profilaktyczna miłośników Puerto Rico?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

ZObaczcie na komentarze przy niektorych ocenach "1".
Dla mnie to przyklad na to, ze BGG musi przejsc jakas reforme albo oceny beda zupelnie bez sensu. Im wiekszy serwis tym wiecej debili, ktorzy wystawiaja "1" calkowicie niesprawiedliwie. Przykre to.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

No tak, wielu autorów tych "1" to kompletni idioci. Ale są także tacy, którzy wystawili "profilaktycznie" taką ocenę w celu ochronienia wysokiego miejsca ich ulubionych gier lub dlatego, że cena wydaje im się wysoka. Niestety, przy tak demokratycznym systemie ocen ich wpływ na ocenę końcową może być niwelowany tylko przez przytłaczającą większość ocen wystawionych zgodnie z zasadami BGG.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

mst pisze:No tak, wielu autorów tych "1" to kompletni idioci. Ale są także tacy, którzy wystawili "profilaktycznie" taką ocenę w celu ochronienia wysokiego miejsca ich ulubionych gier lub dlatego, że cena wydaje im się wysoka.
Dla mnie i jedni i drudzy to kompletni idioci. Nie rozumiem jak mozna "chronic" swoja ulubiona gre albo "dbac o odpowiednio wysoka ocene". Uwazam, ze konieczna jest jakas reforma systemu ocen - moze zrobienie dodatkowej kategorii "oceny eksperotw", gdzie mogliby brac udzial tylko ludzie o dobrej opinii i bogatej historii na BGG?

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

Tak naprawdę te rankingi nie mają znaczenia, dopóki na daną grę nie zostanie oddane kilka tysięcy głosów. Wg mnie każdy ma prawo ocenić grę, jak tylko mu się podoba. To serwis społecznościowy, trudno zabronić komuś głosować w dany sposób. Oczywiście mogą być mechanizmy nie uwzględniające niektórych ocen, ale w tym wypadku na pewno by tak nie było - wystawili je "normalni" użytkownicy o długim stażu. Np. Puerto Rico ma ponad 200 ocen <= 4, nie przeszkodziło to zajęciu pierwszego miejsca.

Co innego np. user "ameritrash rulez", dla którego gry "euro" mają 1, a "ameri" mają 10. No, ale takie osoby można zapewne odfiltrować.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Popatrzyłem na listę ocen, wystawionych przez użytkownika o wiele mówiącym nicku "Ameritrash rulez". Rozkład jego ocen ma kształt "szpulki" - większość to "1" i "10". Na "10" ocenił takie gry, jak np. Ryzyko, natomiast po "1" dostały wszystkie czołowe eurogry (Puerto Rico, Caylus, Książęta Florencji, Eufrat i Tygrys, Wysokie Napięcie). A komentarze do ocen ograniczają się do dwóch słów "Ameritrash rulez"
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

moze zrobienie dodatkowej kategorii "oceny eksperotw", gdzie mogliby brac udzial tylko ludzie o dobrej opinii i bogatej historii na BGG?
Pomysł chwalebny, ale to spowoduje eskalację konfliktu na linii Euro vs ameritrash, bo wielu Eurograczy ma nieposzlakowaną opinię, a fani AT to generalnie enfants terribles BGG. Taki Mr.Skeletor, Ken B, Michael Barnes i reszta na pewno nie spełniają wymogu "dobrej opinii", historię mają obfitującą w skandale i wybryki, ale jednak coś o grach wiedzą.

Spowoduje to też wypaczenie wyników na korzyść Euro z powyższych powodów.

Celem wsadzenia kija w mrowisko (mam nadzieję, że nie flejma :D): czy tak szczerze, w ciemnym zakamarku duszy nie uważacie, że przydałoby się, żeby ktoś dał Battlelore parę jedynek? Ja oceniłem ją szczerze na słabe 7, ale jednak chciałbym, żeby "ktoś" tej grze dokopał, bo nie zasługuje na top 10.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

A to np. właśnie Mr. Skeletor dał Agricoli 1, przyznając od razu, że nie grał. Ale wg mnie to jego prawo.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Wiem, właśnie o to mi chodzi z kiepską opinią. Akurat MrSkeletor jest klasą samą w sobie, chyba jako jedyny dostał bana bez ostrzeżenia za avatara.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Umówmy się - wszystkie rankingi opierające się na jakimś demokratycznym sondażu internetowym nie mają specjalnej wartości... Dlatego zawsze szukam gier, które nie są zbyt wysoko w rankingu, ale mogą być dobre - w okolicach 6,5 na BGG można czasami znaleźć naprawdę dobre, choć mało znane tytuły, chociaż przynajmniej można polegać na tym, że ocena poniżej 6 oznacza zazwyczaj niezłą kichę.

Z tego samego powodu popierałem "niedemokratyczną" koncepcję wyboru gry roku, chociaż na razie sondaż był na tyle mało popularny, że głosowanie przypominało bardziej oligarchię, a nie demokrację, co w tym przypadku ni musiało być złe. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

Tylko, że w górce rankingu są naprawdę dobre gry.
Skala głosów powoduje, że mimo wszystko ten ranking jest dość wiarygodny.
Wiadomo, że gry poniżej 6 są zwykle cienkie. Wiadomo, że gry powyżej 6 mają potencjał.

a jaki?

to już trzeba przeczytać w opiniach na forum, porównać wypowiedzi uczestników i ich oceny innych gier, które sami znamy i lubimy, dla odniesienia.

Stosując tą metodę korzystania z BGG jeszcze się ani razu nie przejechałem. w szaleństwie jest metoda :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

No tak - na górze rankingu są dobre gry (poza Battlelore, które nie powinno być aż tak wysoko), jednak ich kolejność nie jest już sprawą bezdyskusyjną, dlatego trzeba właśnie postępować tak, jak napisałeś. Zresztą napisałem w sumie coś podobnego do Ciebie. :-D

Powód, dla którego nie szukam gier z góry rankingu jest taki, że wszystkie interesujące mnie tytuły już mam. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

A jestescie pewni ze juz teraz BGG nie radzi sobie z tym zjawiskiem?
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Którym zjawiskiem? Opisywaliśmy kilka... =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Zniknęła ponad połowa wystawionych wcześniej "1" i "2" - czy to oznacza, że BGG filtruje w jakiś sposób oceny?
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Wczorajszego wieczora po raz pierwszy udało mi się zagrać w Agricolę. Niestety nalegaliśmy z Foreverem na użycie kart i był to błąd zdecydowanie. Nie należy pierwszej rozgryki przeprowadzać z użyciem kart. Zupełnie się nie orientowaliśmy jak działa mechanizm gry, tłumaczenie kart na język polski spowodowało kilka przeinaczeń w rozumieniu tychże kart (np. miałem kartę wykorzystującą Jednodniowego pracownika, czekałem aż taka karta wyjdzie w któejś rundzie, bo nie zorientowałem się że jest to startowa opcja). Cóż, ogólnie jako gracze pierwszorazowi byliśmy tylko tłem dla bazika i oli, którzy użyli swoich kart właściwie.

Jednakże pomimo tej wpadki, gra ma potencjał i chętnie zagram w nią kolejny raz, tym bardziej że wiem gdzie popełniłem błędy, a znając karty i mechanizmy zagrałbym już zupełnie inaczej..
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

mst pisze:Zniknęła ponad połowa wystawionych wcześniej "1" i "2" - czy to oznacza, że BGG filtruje w jakiś sposób oceny?
Nie wiem czy (i dlaczego) zniknela, w kazdym razie rating Agrikoli sie wyprostowal (8.61).
Ciekawe, ze nie ma takiego hate'u w stosunku do 1960. Po raz kolejny widac, ze to wlasnie eurogry czy eurogamerzy padaja ofiara nagonki i leczenia kompleksow co poniektorych indywiduuow (takich jak ten Kubanczyk (ta..jasne) z bgg, ktory ocenil tylko jedna gre -> Agrikole na 1).
basxx
Posty: 55
Rejestracja: 17 wrz 2004, 20:59

Post autor: basxx »

Hej!
Z ciekaowsci , gral ktos moze w trybie solo??
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

basxx pisze:Hej!
Z ciekaowsci , gral ktos moze w trybie solo??
Wiem że Bazik grał. Możesz się go zapytać jak wrażenia.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Opowiadał w zeszły piątek, że nawet całkiem znośnie się grało. Poziom trudności nawet solidny (przegrał, miał tylko 37 punktów z 50 wymaganych).
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

tryb rodzinny solo jest fajny do poznania regul zanim wytlumaczysz innym o co chodzi. tryb solo z kartami jest fantastyczny - grasz tak jakby kampanie, w kolejnych grach wynik jaki masz osiagnac jest coraz wyzszy, ale tez zaczynasz gre z coraz lepsza pozycja startowa (tym lepsza im lepiej skonczysz poprzednia gre). cos jak pakowanie bohaterow w kampaniach heroes of might and magic :-D :-D w kazdym razie choc gry solo ogolnie mnie nie podniecaja, to w agricoli skonczylem wlasnie 3cia, i na pewno pociagne szybko aktualna kampanie az do ostatecznej porazki :-D
basxx
Posty: 55
Rejestracja: 17 wrz 2004, 20:59

Post autor: basxx »

Widze ze Agricola to dla mnie must have:0
Dzieki za info:)
ODPOWIEDZ