Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kelvar »

No właśnie to jest "problem" nowej edycji - sam wygląd jest super (dla mnie zmiany wizualne robią robotę - gra ma klimat :P), ale brak dodatków... Ani kart dodatkowych, nie wiem jak Torfowisko, ale 5-6 graczy jest opóźniony jak się nie mylę do "niewiadomo kiedy"... Słabo.

Nie oszukujemy się - Agricola to stara gra i ma konkurencję w segmencie gatunku (nawet wewnątrz wydawnictwa i autora - choćby Kawerna...). Sam jednak lubię wracać do Agricoli (to żywienie, szukanie optymalizacji na koniec czy strata "kluczowego" pola w decydującym momencie - świetne!:))

Skopiuje post wydawnictwa na temat dodatków:
Druk dodatków w tym roku został anulowany przez oryginalnego wydawcę i przeniesiony na przyszły rok. Planowaliśmy w tym roku wydać zarówno Torfowisko jak i dodatek dla 5-6 graczy. Niestety nie wiemy kiedy dokładnie zaplanowane są druki w przyszłym roku, czekamy wciąż na informację.
Dyskusja na ten temat itp. w innym dziele (plany wydawnicze!) 8)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: staniach21 »

Czy wiecie gdzie moge kupic Agricole lub Agricole wersje dla graczy? Wszedzie gdzie nie znajde jest "brak produktu" lub niedostepne. Czy zaprzestali juz produkcji Agricoli i jest niedostepna?
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: lacerta »

staniach21 pisze: 18 mar 2020, 12:36 Czy wiecie gdzie moge kupic Agricole lub Agricole wersje dla graczy? Wszedzie gdzie nie znajde jest "brak produktu" lub niedostepne. Czy zaprzestali juz produkcji Agricoli i jest niedostepna?
Planowany jest dodruk Agricoli-wersji dla graczy, jak również wersji rodzinnej, ale niestety nie znamy terminu, czekamy na informacje na ten temat od oryginalnego wydawcy. Gdy data będzie znana - na pewno będziemy o tym informować na naszej stronie internetowej oraz na facebooku. Jeśli chodzi o starą wersję Agricoli - nie będzie już drukowana.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: mko13 »

Czesto gramy w 2 osoby w Agricole. Zastanawiam się nad kartami pomocników 1+ 3+ 4+. Nie do końca rozumiem po co takie rozróżnienie. Co spowoduje jak będziemy korzystać ze wszystkich kart w wariancie 2- osobowym? ( Wiem, że niektóre wypadną bo są np do wędrownych artystów, ale większość wygląda na ok) . Czy karty 3+ i 4+ są mocniejsze?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Peter128 »

Często takie karty (3+,4+) odnoszą się do tego, co wykonują inni gracze. Na przykład "Za każdym razem, gdy ktoś zabija zwierzęta...". W grze dwuosobowej takie sytuacje będą rzadsze więc tacy pomocnicy raczej będą gorsi.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: mko13 »

Peter128 pisze: 23 mar 2020, 20:09 Często takie karty (3+,4+) odnoszą się do tego, co wykonują inni gracze. Na przykład "Za każdym razem, gdy ktoś zabija zwierzęta...". W grze dwuosobowej takie sytuacje będą rzadsze więc tacy pomocnicy raczej będą gorsi.
Nie, to nie to. Przynajmniej nie w wersji dla graczy.
Mam wersję dla graczy. Tam jest dosłownie jedna taka karta i dotyczy wędrownych artystów.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: najata »

A czy nie chodzi o to, żeby było ich po prostu o 1 mniej niż graczy, żeby trzeba było o nie ze sobą rywalizować? Inaczej dla każdego by starczyło i nie trzeba by było się spieszyć.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bdm »

Nie uważacie, że w Agricoli przydałaby się plansza z torem punktacji i znacznikiem w postaci dodatkowego meepla w każdym kolorze? Mogli to zrobić w nowym wydaniu. Takie zapisywanie punktów na karteczkach wygląda co najmniej dziwnie jak na tak dobrze wyposażoną grę. :D
Chociaż z drugiej strony punktowanie w Agricoli odbywa się zawsze na koniec a tor punktacji jest dobry jak się punktuje w trakcie (jak np w Carcassonne).
Sam już nie wiem. :roll:
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Kin@a »

Wolę karteczki bo można porównywać wyniki z poprzednich gier. Ja zamiast agricolowego notesu korzystam z zeszytu.
Tor punktacji się nie sprawdzi w Agri bo podliczanie punktów jest na koniec.
W sumie niczego mi chyba w tej grze nie brakuje (w starej edycji), w nowej brakuje mi dodatków.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Tor punktacji? Przecież punty są dynamiczne w trakcie gry. Ktoś zeżre wszystkie owce, ktoś zagra usprawnienie punktujące jakiś zasób czy warunek .... trudno to wszystko aktualizować na bieżąco. Karty z rywalizacją typu 3 pkt dla gracza o największej ilości zagranych usprawnien/pomocnikow etc. - Już zupełnie by namieszały w tym zakresie...
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Nidav »

Poza tym wciąż są gry, w których nie liczy się punktacji w trakcie, co zapewnia napięcie do samego końca. Jak mi idzie? Czy wygrywam? Chyba wygrywam, ale temu tam też idzie dobrze. Może on wygrywa? itd. Osobiście lubię to rozwiązanie, bo rzadko kiedy ktoś stwierdzi "nie mam już szans na wygraną, nie chcę dalej grać". Nie sięgając zbyt daleko myślami takie rozwiązanie jest w Everdellu, Great Western Trail czy Pięciu Klanach. Wszystkie gry wydane ładnie, wszystkie mogłyby sobie na taki tor pozwolić, ale liczenie tego na bieżąco byłoby koszmarem i zabijałoby przyjemność z rozgrywki.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: jrz8888 »

Dokładnie.
Taki wyścig jest bardzo emocjonujący. Zawsze się ekscytuję liczeniem punktów, ponieważ z żoną jesteśmy na tym samym poziomie, o jakąkolwiek grę by nie chodziło. I przy gorszym dniu któregoś z nas nie odbiera to chęci do gry, bo mamy świadomość, że do czasu liczenia punktów nic nie wydaje się tak oczywiste. Taki urok euro-sucharów.
Jedynie w Zamkach Burgundii punkty podliczamy na bieżąco i przesuwamy się na torze. Wtedy na kilka rund przed końcem zazwyczaj można wyłonić faworyta, ale często jest też tak, że po zakończeniu ostatniej rundy, a przed podliczeniem punktów dodatkowych jeszcze nic nie wiadomo.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: mko13 »

najata pisze: 23 mar 2020, 23:17 A czy nie chodzi o to, żeby było ich po prostu o 1 mniej niż graczy, żeby trzeba było o nie ze sobą rywalizować? Inaczej dla każdego by starczyło i nie trzeba by było się spieszyć.
Możesz rozwinąć myśl? Nie zrozumiałem sensu wypowiedzi.

Podbijamy moje pytanie.
Zastanawiam się nad kartami pomocników 1+ 3+ 4+. Nie do końca rozumiem po co takie rozróżnienie. Co spowoduje jak będziemy korzystać ze wszystkich kart w wariancie 2- osobowym?
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: najata »

Będzie ich za dużo w grze i gra stanie się łatwiejsza/będzie mniejsza rywalizacja o pozyskanie pomocników. Plus całość może się rozbalansować.
Te 3+, 4+ pozwalają przeskalować ilości na odpowiednią liczbę graczy. Bez nich w grze na 3-4 osoby byłoby za mało, a jeśli zagrasz z nimi na 2 graczy, będzie za dużo dostępnych pomocników per gracz. Ergo, będzie łatwiej ich pozyskać (przeciwnik nie podkradnie ci jedynego dostępnego). Ergo, nie będzie aż takiego "parcia" na ich pozyskiwanie (nie trzeba się spieszyć, dla każdego starczy). Ergo, całość gry się rozbalansuje.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomb »

Potencjalny dostęp gracza do dóbr lub akcji jest różny w zależności od liczby graczy. Karty były zapewne tworzone i balansowane pod konkretną liczbę rywali i stąd wzięły się wytyczne względem przygotowania talii.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by samemu sprawdzić, czy taki podział ma sens - poświęćcie jedną partię na test i sami oceńcie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Karol Madaj »

Ja przez ponad dekadę grania w Agricolę mam za sobą jakieś 300 partii 2-osobowych (dzięki Rebelu za dodatkowe oryginalne notesiki do liczenia punktów i partii :D) i bardzo szybko wmieszałem do talii dużą część pomocników 3+ i 4+. Jak dla mnie działa to spoko i mogę polecić.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kastration »

Karol Madaj pisze: 26 mar 2020, 23:33 Ja przez ponad dekadę grania w Agricolę mam za sobą jakieś 300 partii 2-osobowych (dzięki Rebelu za dodatkowe oryginalne notesiki do liczenia punktów i partii :D) i bardzo szybko wmieszałem do talii dużą część pomocników 3+ i 4+. Jak dla mnie działa to spoko i mogę polecić.
Nie mam co prawda tak dużo partii, jak Ty, ale oczywiście również gramy mega potężną talią wymieszaną wszystkich ludzi i nigdy nie było z tym problemu, ani narzekań. Różnorodność tych kart niszczy system.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Ja tam ufam Uwemu.Niektóre odwołują się do akcji, których po prostu nie ma w grze na 2 lub 3 osoby.
Przede wszystkim jednak zwiększają ogólną sumę surowców wchodzących do gry na większą ilość graczy (lub pośrednio np. redukujac koszty ) lub dodają kolejne mechanizmy żywienia. Uważam, że grając na 2 graczy może być zbyt luźno w pewnych obszarach.
Ale może właśnie o to niektórym chodzi.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Seykan »

Cześć!
Mam do Was pytanie, przeszukałem forum i tak jednoznacznie odpowiedzi nie znalazłem.
Zakupiłem ostatnio Agricole wersje dla graczy i zastanawiam się nad dokupieniem Talii Graczy. Wiem, że są różnice w nazewnictwie i, że dodatki mimo wszystko są kompatybilne.
Czy ciężko jest korzystać z Talii Graczy z nową wersją? Ciężko różnice sobie "powytłumaczać"? Różnice w rewersach mi nie przeszkadzają.
Dzięki!
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kmd2000 »

Seykan pisze: 03 kwie 2020, 22:29 Cześć!
Mam do Was pytanie, przeszukałem forum i tak jednoznacznie odpowiedzi nie znalazłem.
Zakupiłem ostatnio Agricole wersje dla graczy i zastanawiam się nad dokupieniem Talii Graczy. Wiem, że są różnice w nazewnictwie i, że dodatki mimo wszystko są kompatybilne.
Czy ciężko jest korzystać z Talii Graczy z nową wersją? Ciężko różnice sobie "powytłumaczać"? Różnice w rewersach mi nie przeszkadzają.
Dzięki!
Nie ma większych problemów, nazwy niektórych pól się różnią, ale są bardzo oczywiste. Polecam :)
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Seykan »

kmd2000 pisze: 03 kwie 2020, 22:59
Seykan pisze: 03 kwie 2020, 22:29 Cześć!
Mam do Was pytanie, przeszukałem forum i tak jednoznacznie odpowiedzi nie znalazłem.
Zakupiłem ostatnio Agricole wersje dla graczy i zastanawiam się nad dokupieniem Talii Graczy. Wiem, że są różnice w nazewnictwie i, że dodatki mimo wszystko są kompatybilne.
Czy ciężko jest korzystać z Talii Graczy z nową wersją? Ciężko różnice sobie "powytłumaczać"? Różnice w rewersach mi nie przeszkadzają.
Dzięki!
Nie ma większych problemów, nazwy niektórych pól się różnią, ale są bardzo oczywiste. Polecam :)
Super, dzięki za odpowiedź! Z Torfowiskami jest tak samo?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

Seykan pisze: 03 kwie 2020, 22:29 Różnice w rewersach mi nie przeszkadzają.
Rewersy w Talii Graczy bazowo się różnią, więc w tym elemencie na pewno nie ma strachu.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kmd2000 »

Seykan pisze: 03 kwie 2020, 23:03
kmd2000 pisze: 03 kwie 2020, 22:59
Seykan pisze: 03 kwie 2020, 22:29 ...
Nie ma większych problemów, nazwy niektórych pól się różnią, ale są bardzo oczywiste. Polecam :)
Super, dzięki za odpowiedź! Z Torfowiskami jest tak samo?
Tak.
Torfowisko + dodatki natomiast trzeba mieszać ostrożnie, bo tu już pojawiają się problemy z interpretacją (m.in. przez wprowadzenie koni) - najlepiej poczytać o tym na bgg, lub grać wyłącznie kartami z Torfowiska przez pewien czas.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Seykan »

kmd2000 pisze: 04 kwie 2020, 20:50
Seykan pisze: 03 kwie 2020, 23:03
kmd2000 pisze: 03 kwie 2020, 22:59

Nie ma większych problemów, nazwy niektórych pól się różnią, ale są bardzo oczywiste. Polecam :)
Super, dzięki za odpowiedź! Z Torfowiskami jest tak samo?
Tak.
Torfowisko + dodatki natomiast trzeba mieszać ostrożnie, bo tu już pojawiają się problemy z interpretacją (m.in. przez wprowadzenie koni) - najlepiej poczytać o tym na bgg, lub grać wyłącznie kartami z Torfowiska przez pewien czas.
Okay, rozumiem. Teraz zostaje mi tylko znaleźć Torfowisko w rozsądnej cenie ;) Dzięki!
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Kin@a »

Seykan pisze: 05 kwie 2020, 01:06

Okay, rozumiem. Teraz zostaje mi tylko znaleźć Torfowisko w rozsądnej cenie ;) Dzięki!
Polecam nabyć także talię graczy, póki jest. Wątpię by do nowej edycji były nowe talie drukowane.
ODPOWIEDZ