Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bdm »

A Torfowisko jest/będzie wydane w PL?
Noidea
Posty: 78
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 107 times
Been thanked: 18 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Noidea »

bdm pisze: 05 kwie 2020, 11:53 A Torfowisko jest/będzie wydane w PL?
Tak, Lacerta będzie wydawać odświeżone Torfowisko natomiast termin nie jest jeszcze znany.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: jrz8888 »

Czołem.
1) Mam pytanie dotyczące wariantów rozdania kart Małych Usprawnień i Pomocników w Agricoli dla graczy.
Na jakim wariancie gracie najchętniej? Ja od siebie dodam, że przy posiadaniu 2 x 7 kart (a więc standardowy wariant ze strony autora) można się pogubić i nie podoba mi się takie zestawienie. Mam wrażenie, że tych kart na ręce jest za dużo. Chciałbym mieć lepszą kontrolę nad nimi i nie zmagać się z dylematami ich użycia, tym bardziej, że na planszy jest wystarczająco dużo akcji do ogarnięcia.
2) Mam też pytanie dot. planszetki dodatkowej pracy (tej, na której widnieje m.in. gaj). Używacie jej? Można ją pominąć przy rozkładaniu gry?
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bdm »

1. Dla mnie to też za dużo, choć staram się grać wg instrukcji.
Jak gram z moją 8-letnia córką to albo bez albo po 3 karty max.
2. Te dodatkowe warianty akcji rozkładam zawsze w zależności od liczby osób która gra. Ta z gajem jest bodajże od 3 osób. I wówczas ma to sens, bo drewna bez tego byłoby zbyt mało.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Wielokrotnie poruszany temat.
Najpopularnieszy wariant to jednak nieoficjalne rozwiązanie -draft kart. Ale tutaj można się pogubić doszczętnie b9 do ogarnięcia jest 2 x 9 x liczba graczy kart. Komba jednak które się tworzą w ten sposób są przeciekawe.
Uważam że powinni umieszczać tę opcję w instrukcji bo czyni to grę übergłęboką.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

jrz8888 pisze: 24 maja 2020, 20:46 2) Mam też pytanie dot. planszetki dodatkowej pracy (tej, na której widnieje m.in. gaj). Używacie jej? Można ją pominąć przy rozkładaniu gry?
Te dodatkowe planszetki stosowane są do wariantu gry bez kart. W normalnej rozgrywce ich się nie używa.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: GrzeL »

jrz8888 pisze: 24 maja 2020, 20:46 1) Mam pytanie dotyczące wariantów rozdania kart Małych Usprawnień i Pomocników w Agricoli dla graczy.
Na jakim wariancie gracie najchętniej? Ja od siebie dodam, że przy posiadaniu 2 x 7 kart (a więc standardowy wariant ze strony autora) można się pogubić i nie podoba mi się takie zestawienie. Mam wrażenie, że tych kart na ręce jest za dużo. Chciałbym mieć lepszą kontrolę nad nimi i nie zmagać się z dylematami ich użycia, tym bardziej, że na planszy jest wystarczająco dużo akcji do ogarnięcia.
Najczęściej gram w podstawy wariant gry zwykły (7+7), ale grywam również ze zwykłym draftem albo „7 z 10”. Gry z draftem poza wydłużeniem rozgrywki wymagają raczej doświadczonych graczy. Draft zwiększa szanse na zdobycie kart, które dobrze z sobą współdziałają i jednocześnie dowiadujemy się, co przeciwnicy mają na ręce i czego się spodziewać.

Jeśli masz problem z ogarnięciem 14 kart, to możesz wypróbować warianty ze zmienną ręką gracza.
jrz8888 pisze: 24 maja 2020, 20:46 2) Mam też pytanie dot. planszetki dodatkowej pracy (tej, na której widnieje m.in. gaj). Używacie jej?
Zakładam, że chodzi o „Dodatkowe pola akcji”. W wariancie 2-osobowym tak, natomiast w 3-, 4-osobowym zależnie od tego z kim gram.
jrz8888 pisze: 24 maja 2020, 20:46 Można ją pominąć przy rozkładaniu gry?
W instrukcji jest wprost napisane:
Instrukcja s. 3 pisze:Praca dodatkowa i dodatkowe pola akcji
Aby dowiedzieć się jak używać tych żetonów, należy przeczytać informacje zawarte w dodatku do instrukcji na stronach 1 i 8. W podstawowej grze nie będą one potrzebne.
Natomiast w dodatku do instrukcji jest wprost napisane, że można, więc nie trzeba z niej korzystać, choć ten fragment został pominięty w polskim tłumaczeniu.
bdm pisze: 24 maja 2020, 20:55 1. Dla mnie to też za dużo, choć staram się grać wg instrukcji.
Jak gram z moją 8-letnia córką to albo bez albo po 3 karty max.
Przecież w dodatku do instrukcji są warianty zmniejszające liczbę kart w ręku.
bdm pisze: 24 maja 2020, 20:55 2. Te dodatkowe warianty akcji rozkładam zawsze w zależności od liczby osób która gra. Ta z gajem jest bodajże od 3 osób. I wówczas ma to sens, bo drewna bez tego byłoby zbyt mało.
Pytanie raczej dotyczyło pyłki dodatkowych pól akcji (których dodanie jest opcjonalne), a nie części planszy głównej. Natomiast pole Gaj pojawia się tylko w wersji dla gry 2-osobowej (właśnie z uwagi na mniejszą podaż drewna).
bardopondo pisze: 24 maja 2020, 20:58 Wielokrotnie poruszany temat.
Najpopularnieszy wariant to jednak nieoficjalne rozwiązanie -draft kart. [...]
Uważam że powinni umieszczać tę opcję w instrukcji bo czyni to grę übergłęboką.
Draft jest oficjalnym wariantem opisanym w dodatku do instrukcji.
Dr. Nikczemniuk pisze: 25 maja 2020, 07:28
jrz8888 pisze: 24 maja 2020, 20:46 2) Mam też pytanie dot. planszetki dodatkowej pracy (tej, na której widnieje m.in. gaj). Używacie jej? Można ją pominąć przy rozkładaniu gry?
Te dodatkowe planszetki stosowane są do wariantu gry bez kart. W normalnej rozgrywce ich się nie używa.
Mylisz się, do wariantu „bez kart na ręce” dedykowana jest tylko płytka „Praca dodatkowa”, ale na niej nie ma pola „Gaj”, o którym jest napisane w zacytowanym pytaniu, więc pytanie jej nie dotyczy.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Kin@a »

Czy gdzieś w polskich sklepach można dostać ten minidodatek:
Agricola: Agricola Meets Newdale
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ts-newdale
Obrazek
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mendaks »

Witam

Zapraszam was na moją recenzję gry Agricola https://www.youtube.com/watch?v=4cZL1x_8OzE
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wydrukowałem sobie te naklejki na workerów i jest spoko :D
https://boardgamegeek.com/filepage/1645 ... sign-versi
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: rdbeni0 »

Mamy za sobą około 10 pierwszych gier w "Agricola wersja dla graczy" i generalnie gra jest spoko, ale zaczyna mnie męczyć końcowe podliczanie punktów. Gramy w 2 osoby. Ponadto mam wrażenie, że wszyscy dążą do tego samego: tzn. te gospodarstwa stają się podobne do siebie, a różnice są kosmetyczne (głównie w zagranych kartach). Trochę też męczące jest dokładanie tych zasobów na planszę. Mimo to uważam, że gra jest fajna i w przyszłości chyba zapoluję na jakiegoś kolejnego "Uwe" - np. Uczta Odyna lub Kawernę lub Pola Arle.

Inaczej mówiąc to taki dziwny typ gry, który uważam za bardzo przyjemny i chętnie będę do tego wracał. Ale równocześnie trochę mechanik wydaje mi się nużących i widzę pewne wady ("zmęczenie materiałem") i będę też odkładał na półkę na dłuższy czas, żeby pograć w coś innego. Miłość i nienawiść w jednym - ale z przewagą miłości.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

rdbeni0 pisze: 24 paź 2020, 22:55 Mamy za sobą około 10 pierwszych gier w "Agricola wersja dla graczy" i generalnie gra jest spoko, ale zaczyna mnie męczyć końcowe podliczanie punktów. Gramy w 2 osoby. Ponadto mam wrażenie, że wszyscy dążą do tego samego: tzn. te gospodarstwa stają się podobne do siebie, a różnice są kosmetyczne (głównie w zagranych kartach). Trochę też męczące jest dokładanie tych zasobów na planszę. Mimo to uważam, że gra jest fajna i w przyszłości chyba zapoluję na jakiegoś kolejnego "Uwe" - np. Uczta Odyna lub Kawernę lub Pola Arle.

Inaczej mówiąc to taki dziwny typ gry, który uważam za bardzo przyjemny i chętnie będę do tego wracał. Ale równocześnie trochę mechanik wydaje mi się nużących i widzę pewne wady ("zmęczenie materiałem") i będę też odkładał na półkę na dłuższy czas, żeby pograć w coś innego. Miłość i nienawiść w jednym - ale z przewagą miłości.
Musisz się śpieszyć z kolejnym Uwe
Pola Arle nakład wyczerpany
Uczta dla Odyna ostatnie sztuki
Kawerna jedynie jeszcze w miarę dostępna
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

rdbeni0 pisze: 24 paź 2020, 22:55 Mamy za sobą około 10 pierwszych gier w "Agricola wersja dla graczy" i generalnie gra jest spoko, ale zaczyna mnie męczyć końcowe podliczanie punktów. Gramy w 2 osoby. Ponadto mam wrażenie, że wszyscy dążą do tego samego: tzn. te gospodarstwa stają się podobne do siebie, a różnice są kosmetyczne (głównie w zagranych kartach). Trochę też męczące jest dokładanie tych zasobów na planszę. Mimo to uważam, że gra jest fajna i w przyszłości chyba zapoluję na jakiegoś kolejnego "Uwe" - np. Uczta Odyna lub Kawernę lub Pola Arle.

Inaczej mówiąc to taki dziwny typ gry, który uważam za bardzo przyjemny i chętnie będę do tego wracał. Ale równocześnie trochę mechanik wydaje mi się nużących i widzę pewne wady ("zmęczenie materiałem") i będę też odkładał na półkę na dłuższy czas, żeby pograć w coś innego. Miłość i nienawiść w jednym - ale z przewagą miłości.
Witamy w eurograch. Aczkolwiek w przypadku Agricoli "wszyscy dążą do tego samego" to znak, że jeszcze mało chlebka z agricolowego pieca zjedliście... :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kmd2000 »

Jeśli męczy was liczenie punktów, jest wiele dobrych apek na telefon, które zrobią to za was.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

rdbeni0 pisze: 24 paź 2020, 22:55 Mamy za sobą około 10 pierwszych gier w "Agricola wersja dla graczy" i generalnie gra jest spoko, ale zaczyna mnie męczyć końcowe podliczanie punktów.
Ej na dwóch graczy, serio? Zagraj w pełnym składzie :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: rdbeni0 »

kmd2000 pisze: 25 paź 2020, 01:14 Jeśli męczy was liczenie punktów, jest wiele dobrych apek na telefon, które zrobią to za was.
Wielkie dzięki, nie wpadłem na to. Na pewno poszukam czegoś takiego (nie tylko do Agricoli).

tomuch pisze: 25 paź 2020, 01:04 (...)
Witamy w eurograch. Aczkolwiek w przypadku Agricoli "wszyscy dążą do tego samego" to znak, że jeszcze mało chlebka z agricolowego pieca zjedliście... :)
No właśnie mam wrażenie, że gospodarstwa stają się jednak skrajnie podobne do siebie. Różnice są w kilku kafelkach. Najmocniej różnicują karty.


Cezary1916 pisze: 25 paź 2020, 00:15 (...)

Musisz się śpieszyć z kolejnym Uwe
Pola Arle nakład wyczerpany
Uczta dla Odyna ostatnie sztuki
Kawerna jedynie jeszcze w miarę dostępna
To prawda. Najbardziej chciałem Pola Arle (bo gramy głownie w 2os), ale widzę, że nakład wyczerpany a cena z rynku wtórnego jest kosmiczna.
A co do Caverny - duże różnice są w stosunku do Agricola?

Dr. Nikczemniuk pisze: 25 paź 2020, 08:07 (...)
Ej na dwóch graczy, serio? Zagraj w pełnym składzie :wink:
Graliśmy już w 3jkę, ale 3ciej osobie się "nie spodobało". Wynika to z faktu, że trochę za mało czasu mieliśmy i "po łebkach" przelecieliśmy przez całą grę i nie wszystko wytłumaczyliśmy. Ta 3cia osoba stwierdziła, że nie wie co grać i za co są punkty. A 2giej osobie na początku się NIE spodobało, ale po kilku grach i mocniejszym ograniu zaczęło się podobać. Im dalej w las, tym lepiej.
Dla mnie ta gra jest bardzo fajna, ma swój oryginalny urok. I będę odkładał na półkę i robił przerwy (na rzecz innych gier, np. Terraformacji Marsa czy Marco Polo). Ale po czasie na pewno zatęsknię i będę chciał wrócić. I raczej będzie kolejny Uwe.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kmd2000 »

Pytanie, czy gracie z draftem?
Draft jest esencją Agricoli i pozwala na tworzenie ciekawych strategii, które mogą mocno wpływać na styl gry. Bez niego robi się losowo i po pewnym czasie nudno.
Ofc draft działa najlepiej na 3-4 os. oraz z pełnym zestawem kart z oryginalnej Agricoli + talia graczy (nowa wersja nie oferuje takiej różnorodności).
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Miszon »

rdbeni0 pisze: 24 paź 2020, 22:55 Mamy za sobą około 10 pierwszych gier w "Agricola wersja dla graczy" i generalnie gra jest spoko, ale zaczyna mnie męczyć końcowe podliczanie punktów. Gramy w 2 osoby. Ponadto mam wrażenie, że wszyscy dążą do tego samego: tzn. te gospodarstwa stają się podobne do siebie, a różnice są kosmetyczne (głównie w zagranych kartach). Trochę też męczące jest dokładanie tych zasobów na planszę. Mimo to uważam, że gra jest fajna i w przyszłości chyba zapoluję na jakiegoś kolejnego "Uwe" - np. Uczta Odyna lub Kawernę lub Pola Arle.

Inaczej mówiąc to taki dziwny typ gry, który uważam za bardzo przyjemny i chętnie będę do tego wracał. Ale równocześnie trochę mechanik wydaje mi się nużących i widzę pewne wady ("zmęczenie materiałem") i będę też odkładał na półkę na dłuższy czas, żeby pograć w coś innego. Miłość i nienawiść w jednym - ale z przewagą miłości.
myślę że w obu akapitach świetnie opisałeś Agricolę :).
Tak, gra zmusza do czynienia swych gospodarstw podobnych, bo karze za brak uniwersalności ujemnymi punktami, tak jest jednocześnie wciągająca i denerwująca, tak obsługa gry zajmuje sporo czasu (co rundę dokładanie a potem liczenie wyniku - choć to ostatnie akurat mnie nie męczy, jest dość emocjonujące).

Zatem wygląda na to, poznałeś już Agricolę :-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: BartP »

Nasze gospodarstwa są zawsze inne. Ktoś poszedł w sadzonki, ktoś w owce, ktoś w różnorodne zwierzaki, ktoś ma stajnie, ktoś wielgachną chatę itd.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Miszon pisze: 26 paź 2020, 03:03
Zatem wygląda na to, poznałeś już Agricolę :-) .
Te wypłycenie to oczywiście ironia ?
Cyel
Posty: 2574
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1429 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cyel »

BartP pisze: 26 paź 2020, 07:18 Nasze gospodarstwa są zawsze inne. Ktoś poszedł w sadzonki, ktoś w owce, ktoś w różnorodne zwierzaki, ktoś ma stajnie, ktoś wielgachną chatę itd.
Hmm, ciekawe. I jak sobie radzą ci, którzy nie poszli w wielgachną chatę, i w rezultacie mają przez większość gry mniej członków rodziny niż inni gracze i mniej akcji ?

Ja bardzo lubię Agricolę ale każda gra to u nas zawsze wojna o jak najszybsze rozmnożenie, cała reszta to kosmetyka. Nie bardzo widzę jaka alternatywna strategia może zrównoważyć brak robotników.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1942 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

każda gra to u nas zawsze wojna o jak najszybsze rozmnożenie,
Ciekawe ile innych eurogier możesz opisać używając tego określenia ;).
Hmm, ciekawe. I jak sobie radzą ci, którzy nie poszli w wielgachną chatę, i w rezultacie mają przez większość gry mniej członków rodziny niż inni gracze i mniej akcji ?
Ta gra to gra o powiększaniu rodziny i budowie gospodarstwa. Co jest złego w tym, że to gra o powiększeniu rodziny i budowie gospodarstwa ;)? Dlaczego ma powielać grzechy innych eurosów, w których Wojtek może pójść w hodowlę świń, Kasia w handel piwem, Romek w sprzedaż samochodów używanych, a Tadzio w wynajem mieszkań, a na końcu i tak wszyscy będą mieli tyle samo punktów, bo to równorzędne ścieżki, w dodatku prawie bez punktów styku po drodze? ;).

Zawsze to powtarzam - przez to, że w Agricoli wszystkim zależy na tym samym, gracze WALCZĄ o ograniczone surowce. I to jest właśnie w tej grze piękne - WALKA. A nie równoległy pasjans, w którym każdy jest szczęśliwy, bo nikt mu nie wchodzi w paradę ;).
Ostatnio zmieniony 26 paź 2020, 09:06 przez warlock, łącznie zmieniany 3 razy.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Miszon »

BartP pisze: 26 paź 2020, 07:18 Nasze gospodarstwa są zawsze inne. Ktoś poszedł w sadzonki, ktoś w owce, ktoś w różnorodne zwierzaki, ktoś ma stajnie, ktoś wielgachną chatę itd.
Często podnoszonym minusem Agricoli jest właśnie to, że nie można się specjalizować. Chcąc nie chcąc, musisz mieć wszystkie wymienione przez Ciebie rzeczy (No może poza wielgaśną chatą, pewnie >80% chałup ma 4 izby).
Zatem, owszem są jakieś różnice, dotyczące głównie sposobu zdobywania pokarmu, a przede wszystkim pomocników.
bardopondo pisze: 26 paź 2020, 08:13
Miszon pisze: 26 paź 2020, 03:03
Zatem wygląda na to, poznałeś już Agricolę :-) .
Te wypłycenie to oczywiście ironia ?
niezupełnie. Moje odczucia, jeśli je nieco humorystycznie ująć, są podobne: bardzo lubię, ale też bardzo mnie momentami denerwuje, itd.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1942 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Często podnoszonym minusem Agricoli jest właśnie to, że nie można się specjalizować
Mam wrażenie, że zwykle piszą to ludzie, którzy nienawidzą zaciekłej rywalizacji w eurosach. ;) Bo "specjalizacja" to takie własne poletko, w które nikt mi nie wchodzi z butami, bo każdy specjalizuje się w czymś innym ;).

PS: Kawerna też ma punkty ujemne za braki ;).
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Cyel pisze: 26 paź 2020, 08:54
BartP pisze: 26 paź 2020, 07:18 Nasze gospodarstwa są zawsze inne. Ktoś poszedł w sadzonki, ktoś w owce, ktoś w różnorodne zwierzaki, ktoś ma stajnie, ktoś wielgachną chatę itd.
Hmm, ciekawe. I jak sobie radzą ci, którzy nie poszli w wielgachną chatę, i w rezultacie mają przez większość gry mniej członków rodziny niż inni gracze i mniej akcji ?

Ja bardzo lubię Agricolę ale każda gra to u nas zawsze wojna o jak najszybsze rozmnożenie, cała reszta to kosmetyka. Nie bardzo widzę jaka alternatywna strategia może zrównoważyć brak robotników.
Agricola to taka gra gdzie na początku dostajesz karty do ręki i obczajasz co kiedy i kiedy i że wtedy a wtedy.
I jak już to masz to reszta gry polega już "tylko" :wink: na realizacji tego planu.
Oczywiście że im więcej robotników tym więcej zrobisz, ale jeszcze trzeba wiedzieć jak to ładnie wszystko pozapinać.
Uf, już na samą myśl o tym rozbolała mnie głowa :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ