Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Cezary1916 »

dave8 pisze:Jeśli to kogoś interesuje to pierwszy dodatek do nowej wersji ma się pojawić w październiku.
Gdzie można znaleźć coś więcej na ten temat ,co to za dodatek ewentualnie zawartość
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Agricola

Post autor: dave8 »

Na BGG jak zadałem to pytanie to odpowiedziano mi że będzie w pazdzierniku. Z innych wątków wynika że to będzie talia około 150 kart. Pytanie czy Polska wersja będzie od razu.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

Lookout dzisiaj zapowiedział wydanie talii 120 kart (60 pomocników i 60 małych usprawnień) pod tytułem "Artifex deck".
Całość w pudełku wielkości "O mój zboże!", czyli malutkie.
Dostępne na Essen.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Już dawno przymierzałem się do zakupu, ale jakoś pokusa minęła. Ale w końcu to zrobiłem. Skusiła mnie nowa edycja, wersja dla graczy.
Jestem mega zadowolony!
Za około 120 zł już dawno nie spotkałem tak wypakowanego dobrociami pudła.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Agricola

Post autor: dave8 »

Dr. Nikczemniuk pisze:Już dawno przymierzałem się do zakupu, ale jakoś pokusa minęła. Ale w końcu to zrobiłem. Skusiła mnie nowa edycja, wersja dla graczy.
Jestem mega zadowolony!
Za około 120 zł już dawno nie spotkałem tak wypakowanego dobrociami pudła.
Ja zrobiłem tak samo i też jestem mega zadowolony.
To najbardziej uniwersalna gra jaką mam. Wszystkim się podoba i wszyscy chcą grać.
Wiadomo coś o dodatku na 5-6 po polsku?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Agricola

Post autor: kastration »

Czy można gdzieś dostać jeszcze naklejki na piony czy nierealne?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Po grze 2-osobowej z osobą która grała pierwszy raz nie stwierdziłem żeby wyżywienie stanowiło jakiś problem.
Kompletnie nie rozumiem zarzutów co do tego aspektu gry.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Agricola

Post autor: margielm »

Jak się na tym skupisz to wyżywienie nie jest problemem. My z żoną rozegraliśmy pewnie ze 30 gier i, z tego co pamiętam, tylko w jednej ktoś wziął kartę żebrania.
Z tego co ja rozumiem, to te zarzuty dotyczą właśnie tego, że gra za bardzo krąży do okoła aspektu żywienia. A nie, jak na przykład w Le Havre, bierzesz pożyczki i kiedyś tam je spłacisz. Ja mam wrażenie, że z kart żebrania bardzo trudno wyjść - za dużo punktów zabierają. Więc równie dobrze zamiast nich mogły by być rozdawane kartki jak w sporcie - najpierw żółta a potem czerwona - i odpadasz z gry :)
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Agricola

Post autor: Fojtu »

Dr. Nikczemniuk pisze:Po grze 2-osobowej z osobą która grała pierwszy raz nie stwierdziłem żeby wyżywienie stanowiło jakiś problem.
Kompletnie nie rozumiem zarzutów co do tego aspektu gry.
W 2 osoby jest znacząco łatwiej, z racji wyższej ilości zwierząt na gracza. Co nie zmienia faktu, że jak ogarniasz, to żywienie nie stanowi problemu, tylko jest po prostu uciążliwym aspektem o którym trzeba jednak stale myśleć.
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agricola

Post autor: opulentus »

Witam, potrzebna mi pomoc. Zakupiłem na rynku wtórnym Agricolę starą wersję i okazało się, że brakuje dwóch kart, po jednej z kart pomocników i małych usprawnień. Poszukuję kogoś kto posiada tę wersję gry i pomoże mi zlokalizować których kart brakuje. Ewentualnie może ktoś zna stronę na której znajdę spis kart w tej wersji gry.
Co do kart pomocników to brakuje jednej oznaczonej symbolem 3 +, po kolei mam następujące numery: 147, 148, 152, 155, 156, 157, 158, 161, 165, 168, 170, 177, 182, 197, 198, 205, 209, 211, 217, 221, 223, 224, 228, 234, 236, 240, 245, 258, 259, 276, 277, 280, 282, 285, 291, 294, 296, 297, 299, 341.
Co do talii usprawnień, najlepiej bym się zdzwonił z osobą która posiada grę, ciężko wypisywać tyle nr kart. Będę wdzięczny za odzew.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

To z pomocników brakuje Garncarza (214): Podczas żniw, w fazie żywienia rodziny, możesz z pomocą Garncarza przetworzyć maksymalnie 1 glinę na 2 żywności.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Cezary1916 »

opulentus pisze:Witam, potrzebna mi pomoc. Zakupiłem na rynku wtórnym Agricolę starą wersję i okazało się, że brakuje dwóch kart, po jednej z kart pomocników i małych usprawnień. Poszukuję kogoś kto posiada tę wersję gry i pomoże mi zlokalizować których kart brakuje. Ewentualnie może ktoś zna stronę na której znajdę spis kart w tej wersji gry.
Co do kart pomocników to brakuje jednej oznaczonej symbolem 3 +, po kolei mam następujące numery: 147, 148, 152, 155, 156, 157, 158, 161, 165, 168, 170, 177, 182, 197, 198, 205, 209, 211, 217, 221, 223, 224, 228, 234, 236, 240, 245, 258, 259, 276, 277, 280, 282, 285, 291, 294, 296, 297, 299, 341.
Co do talii usprawnień, najlepiej bym się zdzwonił z osobą która posiada grę, ciężko wypisywać tyle nr kart. Będę wdzięczny za odzew.
Co do kart małych usprawnień to:
Talia ,,E" zawiera 53 karty
Talia ,,I" zawiera 43 karty
Talia ,,K" zawiera 43 karty
Przelicz z jakiej talii brakuje i wtedy po numerach dojdziemy o jaką chodzi.
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agricola

Post autor: opulentus »

Dzięki za pomoc, druga zagubiona karta to krosno nr 146.
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: Agricola

Post autor: sopelma »

opulentus pisze:Dzięki za pomoc, druga zagubiona karta to krosno nr 146.
Spoiler:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

https://wizkids.com/agricola-game-expansion/

I niech ktoś mi powie, że okrojenie ("zbalansowanie") kart w Wersji dla Graczy jest dla dobra graczy :mrgreen: Dodatkowe karty są póki co poupychane w zestawach z figurkami. Jeden taki pakiet figurek i 20 kart to... 25$ :wink:.

Stara Agricola to cudowna, kompletna gra. A tutaj widzę maksymalne dojonko :). Z perspektywy biznesowej jest to jak najbardziej uzasadnione, ale dziwię się po prostu graczom, którzy nabierają się na chwyty marketingowe w stylu: "stara Agricola jest zła i niezbalansowana, musicie kupić nową!" :).
MsbS
Posty: 881
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 72 times

Re: Agricola

Post autor: MsbS »

warlock pisze: Stara Agricola to cudowna, kompletna gra. A tutaj widzę maksymalne dojonko :).
Określenie 'dojonko' zaistniało na tym forum właśnie po wydaniu tej 'cudownej, kompletnej gry', kiedy to pojawiły się talie K, Z, Ü, itede. :-)
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 559
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 375 times
Been thanked: 209 times

Re: Agricola

Post autor: Namurenai »

warlock pisze:https://wizkids.com/agricola-game-expansion/
(...)
Jeden taki pakiet figurek i 20 kart to... 25$
Dojonko to mało powiedziane...
MsbS pisze:Określenie 'dojonko' zaistniało na tym forum właśnie po wydaniu tej 'cudownej, kompletnej gry', kiedy to pojawiły się talie K, Z, Ü, itede. :-)
A nie po wydaniu coraz to nowszych, lepszych i genialnych dodatków do Carcassonne i/lub niezwykle różnych wersji Monopoly/Ryzyka? ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

warlock pisze:https://wizkids.com/agricola-game-expansion/

I niech ktoś mi powie, że okrojenie ("zbalansowanie") kart w Wersji dla Graczy jest dla dobra graczy :mrgreen: Dodatkowe karty są póki co poupychane w zestawach z figurkami. Jeden taki pakiet figurek i 20 kart to... 25$ :wink:.
25$*6=150$ czyli +- 540 zł! Dojenie wkracza w nowy mymiar. Trochę zaczął to kickstarter i jemu podobne, bo pomysł, żeby łączyć karty z figurkami jest iście szatański :twisted: i nastawiony tylko i wyłącznie na kasę. Trzeba przyznać, że odcinanie kuponów idzie wydawcom coraz lepiej!
Ciekawe co na to Lacerta?

P.S. Oczywiście nikt nikogo do kupowania nie zmusza, z podatków na to kasa nie idzie itd. itp. co nie zmienia faktu, że jest to DOJENIE w pełnej krasie :mrgreen:
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

Ale po co dodatkowe karty? Przecież podobno do nowej wersji Agricoli wybrano karty najlepsze z najlepszych! :D
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

kmd7 pisze:Ale po co dodatkowe karty? Przecież podobno do nowej wersji Agricoli wybrano karty najlepsze z najlepszych! :D
Może nawet i tak faktycznie było. Co oczywiście nie przeszkadza sprzedawać tych "gorszych" w zestawach z figurkami.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

Razem kart jest 120. Tyle co standard w nowej Agri. Spodziewałbym się, że za pół roku, rok może, wyjdą jako osobny dodatek, już w jednej paczce i bez figurek.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

Jak ja się cieszę, że zostałem przy starej edycji :) Może mnie coś ominie, może nie doznam jakiegoś planszówkowego orgazmu, ale przynajmniej sumienie mam czyste i nie muszę się wodzić na pokuszenie z każdym nowym dodatkiem. W sumie, to razem z Torfowiskiem mam tam tyle już różnych talii, że chyba i tak wszystkiego nie ogram ;)
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: Agricola

Post autor: sopelma »

warlock pisze:http://play-agricola.com/forums/index.php?topic=4507

To tzw. "letter from Uwe" :)
"The deluxe version of Agricola will be published in 2017. It will come with the exact same rules as the second version, but it will include components for up to 6 players. The 6-player game will have a few more action spaces whose structure should be well-known. The biggest difference to the second version will be the fact that it'll include more than 1000 cards. For now, these cards only exist in form of an Excel file. Guests and upgrades will only be available in the third version, cards that you pass around and competitive cards (providing bonus points for each player who accomplishes a certain goal) will already be available in the second version."
to ciekawy jestem jaki będzie koszt tej wersji - osobiście miałem zamiar kupić, ale przy takim trendzie to zgaduję, że za 500 ojrasów będą puszczać.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

FortArt pisze:Razem kart jest 120. Tyle co standard w nowej Agri. Spodziewałbym się, że za pół roku, rok może, wyjdą jako osobny dodatek, już w jednej paczce i bez figurek.
Wątpię. Najpierw muszą wyprzedać tę wersję z figurkami.
Po to właśnie połączono karty z figurkami by jedni kupowali ze względu na karty, a inni ze względu na figurki.
Mądre posunięcie.

W sumie to odbiorcy polskiej edycji są już na starcie pokrzywdzeni bo promek i tych zestawów z figurkami w polskiej edycji nie będzie.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Quille »

Czy jest już dostępne Torfowisko do nowej wersji dla graczy? Bo widzę jakieś Torfowisko w sklepach np tu https://merlin.pl/agricola-torfowisko-r ... a/4774807/. Wygląda jak wersja dla graczy. Ale czy na pewno to jest do tej wersji?
ODPOWIEDZ