Horror w Arkham: Gra karciana / Arkham Horror: The Card Game LCG (N. French, M. Newman)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: MataDor »

Trolliszcze pisze: 08 maja 2018, 13:55 @rattkin
... Dla wielu osób AH LCG jest pierwszą karcianką ever, właśnie z uwagi na miłość do tego uniwersum...
To moje pierwsze LCG ever :)
Zaryzykowałem zakup podstawki, pograłem w nią 3 dni i kupiłem naraz wszystko co wyszło w PL + "gadżety" które się jeszcze do gry ostały po 2ch latach po premierze (kupiłem grę w styczniu tego roku niestety dopiero). To był spory jednorazowy wydatek, ale po doświadczeniu z CoreSetem dokładnie wiedziałem co biorę i że na długo zapewni mi masę funu. Na razie się sprawdza ;) Nawet jeszcze nie pograłem w Carcosse bo 3ci raz przechodzę Dunwich, a noc fanatyka to przeszedłem solo/duo ponad 10 razy.

offtop
Swoją drogą polecam nowe tłumaczenia Lovecrafta Pana Macieja Płaza, wydane są 2 zbiory opowiadań przez wydawnictwo Vesper, są świetne, stare się nie umywają do tego tłumaczenia, dzięki temu tłumaczeniu to zupełnie inna jakoś niż kiedyś jak to czytałem, przednia lektura
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Usul »

Chronologicznie żeby grać to najpierw kupić duży dodatek i później małe do niego(w obrębie cyklu) czy najpierw małe i duży zwieńcza ?
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zorak »

Usul pisze: 08 maja 2018, 14:39 Chronologicznie żeby grać to najpierw kupić duży dodatek i później małe do niego(w obrębie cyklu) czy najpierw małe i duży zwieńcza ?
wpierw duzy a pozniej male.
taki cykl zawiera kampanie na 8 scenariuszy - 2 pierwsze sa w duzym pudle a kolejne w mythosach. Ofc calosc powiazana fabularnie i wczesniejsze decyzje maja wplyw na to jak beda wygladaly kolejne scenariusze.

Duze dodatki zawieraja tez nowych badaczy co jest fajna opcja dla osob ktore z powodu braku kasy wola isc w ta strone niz fabularnie dokonczyc cykl.

wszystkie karty mozna mieszac i laczyc tj mozesz kart badaczy uzywac grajac cykl dunwich czy mawet powstawke.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: zakwas »

Zorak pisze: 08 maja 2018, 14:25
zakwas pisze: 08 maja 2018, 13:52 Z racji, że przymierzam się do zakupu - czy ktoś może się podzielić DOBRĄ i PRZEJRZYSTĄ rozpiską dodatków małych i dużych do tej gry. Szperałem po necie i tak nie do końca jestem usytasy z wyników. ;)

Czy któreś dodatki po drodze były pomijane przez Galaktę, czy wydawała po polsku wszystko jak leci?
jest podstawka
cykl dunwich (duze pudlo) + kontynuacja w postaci 6 mythos packow (zielony kolor)
cykl sciezka do carcosy (duze pudlo) + kontynuacja w postaci 6 mythoa packow (fiolet)
teraz czekamy na 3ci cykl (duze pudlo)
z malych pojedynczych scenariuszy sa 2 ktorych poki co galakta nie wydala (a maja w planach) i plynie labirynt of lunacy - na swiatowa sklepowa premiere - te 3 scenariusze nie sa powiazane historia z cyklami.

Jak chcesz zaczac to 1 podstawka na start ale pamietaj ze to wersja demo - jak ci sie spodoba to warto 2ga podstawke i zaczac od cyklu dumwich (lepsze karty na start).
No te dwie podstawki mnie deko irytują, nie lubię takiego formatu, ale przeżyję w razie potrzeby. ;) Potem już nie trzeba niczego kupować dwa razy?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Karit »

Potem masz wszystkie karty w 2 kopiach wiec nie ma problemu.

Czy ten drugi CS jest taki mus? Czy można normalnie przejść kampanie mając tylko 1CS i dodatki?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: kozz84 »

Jak grasz solo to wystarczy jedna podstawka (parę kart możesz zawsze proxować).

Jak więcej osób korzysta z 1 coreseta to już warto (nawet trzeba) kupić drugi egzemplarz.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: carlos »

Dla większości drugi coreset to konieczność.
Jednak sa też tacy, którzy twierdzą, że jeden core set wystarczy... po czym kupują drugi.

Żeby poczuć pełnię możliwości gry konieczne są dwa core sety. Jeśli ktoś pisze inaczej to po prostu takiego nie posiada i nie może wiedzieć jaka jest różnica.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: MataDor »

carlos pisze: 08 maja 2018, 16:04 Jeśli ktoś pisze inaczej to po prostu takiego nie posiada i nie może wiedzieć jaka jest różnica.
Też tak uważam i też szybko kupiłem drugi CoreSet.
Najpierw grałem solo 1-nym poszukiwaczem, a potem zacząłem grać 2-ma na 2 ręce. Dwoma jest o wiele ciekawiej. A do tego 2 CoreSety są niezbędne.
Zresztą co ja gadam... tak naprawdę jak dla mnie nawet do zbudowania 1 mocnego deka który będzie mnie satysfakcjonował, muszę mieć 2 CoreSety.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Goldberg »

AH utrzyma się na rynku jeszcze kilka lat minimum. Why?
Gra solo więc nie jesteś zależny od innych, mały próg wejścia, klimat (ok może nie dla wszystkich).
Patrząc jak gra znika z olx i tutaj z działu sprzedaży gra jest dość popularna.
A dla czego inne och padają po roku ew dwuch latach?
Brak wsparcia turniejowego, bo powiedzmy sobie szczerze, śmieszy mnie pisane "będę grał w domu z żoną/dziewczyna....itd", i nie jeden turniej na miesiąc to mało....
Format lcg...z jednej strony fajnie ale...jakoś fajnie od czasu do czasu kupić boosterek i zobaczyć co tam jest, albo zabrać draft...
No I wsparcie,co piątkowe fnm...
Rynek wtórny kart, to imho też ważne...w od musisz kupować wszystko inaczej wypadasz....a może wszystko ci nie potrzebne?
Imho AH na rynku jeszcze trochę będzie....
Liczę na Dunwich i może jakaś wyprawę na Antarktydę? :)))
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Karit »

Tyle się powstrzymywałem i jednak kupiłem ten drugi CS :) Grając w 2 osoby brakowało kart...

Czy wybór Zoey i Ashcan Pete to dobry wybór na Dunwich?

I takie pytania co do tworzenia decku:
1. Tworząc talie wrzucacie zawsze 2x każdą kartę czy też wolicie większą różnorodność?
2. Jaki jest dobry stosunek rodzajów kart = ile w decku procentowo powinno być Assetów/Eventów/Skili?
3. Lepiej iść wszystko w jeden "kolor" czy mocniej urozmaicić dodatkowymi "kolorami"/ kartami neutralnymi?
4. Jest sporo fajnych kart ale dosyć drogich do zagrania, jak dobrze zbalansować koszt kart w talii?

W moim pierwszym podejściu do samodzielnego zrobienia tali dla Zoey za bardzo poszedłem w assety do walki, co skutkowało brakiem kart na inne testy niż walka oraz zapchaną ręką samymi pistoletami, pałkami, nożami itd. Do tego miałem za dużo kart kosztujących 3+ i często nie byłem ich w stanie zagrać.

PS losując słabość sprawdzacie ją czy wtasowujecie do decku aby mieć niespodziankę?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: rattkin »

Goldberg pisze: 08 maja 2018, 17:38 AH utrzyma się na rynku jeszcze kilka lat minimum.
Mówimy o wersji PL. To, że oryginalna gra sobie pożyje, to nie ulega wątpliwości.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zorak »

Karit pisze: 08 maja 2018, 18:56 Tyle się powstrzymywałem i jednak kupiłem ten drugi CS :) Grając w 2 osoby brakowało kart...

Czy wybór Zoey i Ashcan Pete to dobry wybór na Dunwich?

I takie pytania co do tworzenia decku:
1. Tworząc talie wrzucacie zawsze 2x każdą kartę czy też wolicie większą różnorodność?
2. Jaki jest dobry stosunek rodzajów kart = ile w decku procentowo powinno być Assetów/Eventów/Skili?
3. Lepiej iść wszystko w jeden "kolor" czy mocniej urozmaicić dodatkowymi "kolorami"/ kartami neutralnymi?
4. Jest sporo fajnych kart ale dosyć drogich do zagrania, jak dobrze zbalansować koszt kart w talii?

W moim pierwszym podejściu do samodzielnego zrobienia tali dla Zoey za bardzo poszedłem w assety do walki, co skutkowało brakiem kart na inne testy niż walka oraz zapchaną ręką samymi pistoletami, pałkami, nożami itd. Do tego miałem za dużo kart kosztujących 3+ i często nie byłem ich w stanie zagrać.

PS losując słabość sprawdzacie ją czy wtasowujecie do decku aby mieć niespodziankę?
Odpowiedz na te pytania brzmi : "to zależy" :), zależy kim grasz , solo czy w duecie , jaki styl lubisz - gra pod tym względem jest naprawdę elastyczna. Duet Ashcan i Zoey dobrze będą działać. W tym duo bym jednak dał Zoey karty do badania tylko jak cma do płamienia , rytuał poszukiwania , dowod i latarkę bo sam ashcan może mieć problem wszystko sam zbadać w zadowalającym czasie.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Mr. X
Posty: 15
Rejestracja: 27 lip 2017, 11:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Mr. X »

Nie no, bez pesymizmu z tą przyszłością wydania polskiego :wink: Wszak "macki trzymają się mocno". A odnośnie wersji oryginalnej: gdyby tak się zastanowić nad kolejnymi cyklami to gra ma ogromny potencjał. Innsmouth, wspomniana wyżej Antarktyda, Egipt, Krainy Snów (nieważne, że wydane w EH - Carcosa też była :wink: ), zaginione kontynenty, wyspy Pacyfiku (R'lyeh!) albo LCGowa wersja "Horroru w Orient Expressie"?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Karit »

Myślę że kolejnym cyklem może być Antarktyda, tak dla równowagi z dżunglą dadzą coś "zimnego" :)
No chyba że zaskoczą jakimś ciekawym tematem, w sumie "Zapomniana Era" mnie zaskoczyła, wiec teraz wolałbym coś co już znam z książek.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zorak »

Tez jestem za powrotem do klasyki w 4 cyklu i chyba takie Innsmouth bym chetnie zobaczyl.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 465
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: the_ka »

Zorak pisze: 09 maja 2018, 11:58 Tez jestem za powrotem do klasyki w 4 cyklu i chyba takie Innsmouth bym chetnie zobaczyl.
też liczę że następne będzie Innsmouth
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Goldberg »

A day Troliszcze nie wrzucił tu gdzieś grafiki sugerującej że następny następny duzy dodatek to właśnie Innsmouth?
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Skid_theDrifter »

Pora na małą okołoniedzielną dyskusję na temat pewnych aspektów tego, jak zbudowane są kampanie w AH LCG (pod kątem mechanik, nie narracji) z uwzględnieniem spoilerów z poprzednich kampanii, ale i kampanii w Zapomnianej Erze, więc gdyby guzik "spoiler" był nie dość poważnym ostrzeżeniem, napiszę jeszcze: w tekście ostre spoilery z nowej kampanii The Forgotten Age/Zapomniana Era. Jeśli chce się mieć fajną niespodziankę jak już wyjdzie u nas, nie czytać pod żadnym pozorem.
Spoiler:
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zorak »

Ciezko cos powiedziec przed koncem cyklu ale Matt zawsze mowil ze chce aby kazdy cykl byl inny. Ten jesli jest w nim wiecej traumy zwieksza znaczenie posiadania atutow a talii ktore zapewniaja zycie/poczytalnosc.
Zrecznasc wczesniej byla imo najslabszym z statsow wiec wzrost jej znaczenia to dla mnie duzy plus. I nawet jesli to sprawi ze czescia badaczy bedzie przez to latwiej to jest ok bo to jeden z wielu cykli.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Skid_theDrifter »

Jestem jak najbardziej za tym, żeby każda kampania była inna. Nawet się pokuszę o stwierdzenie że już teraz widać jak to się udaje, bo nawet i ten początek Zapomnianej Ery wygląda dość odmiennie. Zobaczymy jak to się rozegra, przed nami ciekawe pół roku.

A wzrost znaczenia zręczności mnie wcale nie martwi, raczej jestem ciekaw jak to się rozłoży w dalszej perspektywie. Najpewniej zaskutkuje to tym, że nie będzie już pytań o najlepszego badacza i ich hierarchię ogólną, ale o hierarchię badaczy w każdej kampanii z osobna, a nie mam nic przeciwko takiemu obrotowi spraw.

Swoją drogą myślałem dziś o budowaniu talii dla Ursuli i Finna. Zastanawiałem się, dlaczego tak właśnie wyglądają ich ograniczenia i niezmiennie dochodzę do tej samej hipotezy: może zwyczajnie połączenie żółtego z zielonym typu 0-5 main, 0-2 secondary jest zbyt mocne w przypadku tych akurat klas, może byłoby to zbyt szybkie, zbyt sprawne? Może z miejsca pojawiłyby się oskarżenia o "Rexa 2.0"? Ciekaw jestem czy kiedyś pojawi się taki rogue, który swoją obrzydliwie nonszalancką ekonomią będzie zdolny do wciągania całych lokacji. To jest moja teoria za tym, dlaczego Finn nie ma dostępu do Hot streak - bo zwyczajnie rogue dostanie kolejne karty do badania które z rozbitym bankiem mogłyby ostro namieszać (z zapowiedzi FFG wiemy przynajmniej o jednej). Razem z wytrychami to już dwie takie mocne zdolności badania. Dunwich dopełniło głównych ról każdej klasy, Carcosa otworzyła ścieżki nowym metodom - zdaje się, Zapomniana Era dokończy dzieło Carcosy.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Goldberg »

Koledzy jakie wymiary ma skrzynia szaleństwa od geekmoda?
I dwa....wie ktoś kiedy Galakta wypuści najnowszy dodatek w pl?
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: MataDor »

Goldberg pisze: 19 maja 2018, 12:09 Koledzy jakie wymiary ma skrzynia szaleństwa od geekmoda?
Wymiar to 40x30x13 cm
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Gosiek »

Goldberg pisze: 19 maja 2018, 12:09 I dwa....wie ktoś kiedy Galakta wypuści najnowszy dodatek w pl?
Na FB w grupie arkhamowej było info o takiej treści "polska premiera będzie opóźniona z przyczyn niezależnych od nas - logistyka dała ciała. Transport powinien zawitać do Polski na początku czerwca".
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Goldberg »

Podziękował panom :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Goldberg »

7 czerwca Galakta będzie miała LABIRYNT OBŁĘDU PL ktoś chętny na wspólne granie w krk???
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
ODPOWIEDZ