Mankala

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
rutra
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2016, 15:47

Mankala

Post autor: rutra »

Będąc ostatnio na festiwalu szachowym w czeskich Pardubicach trafiłem na grę - mankale, która bardzo mi się spodobała. Jakiś mistrz (arcymistrz?) z Antiguy i Barbudy (jeśli dobrze rozpoznałem flagę na koszulce) uczył mnie zasad gry. Nauczyłem grać moje rodzeństwo (brata i siostrę). Mam kilka pytań odnośnie tej gry.

1. Jak prowadzić zapis partii tak żeby sobie później odtworzyć przebieg rozgrywki? Wiem, że można po swojemu, ale czy jest ustalona jakaś notacja tak jak w szachach?
2. Gdzie kupić? Widziałem w empiku, ale czytałem opinie, że dołki są za małe i zmieści się maksymalnie 6 nasion, a czasami potrzeba wrzucić nawet 10.
3. Gdzie znajdę jakieś materiały (np. książki) dotyczące tej gry? Jak zacząć? Jakieś książki z zadaniami dotyczącymi tej gry, rozgrywki najlepszych.
4. Czy jest w internecie do pobrania jakiś program do przeprowadzenia turnieju w tą grę?
5. Gdzie znajdę przepisy gry?

Może jak się nauczę grać to wybiorę się na jakiś turniej np. za rok do Pardubic.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Mankala

Post autor: MichalStajszczak »

Mankala to w zasadzie rodzina gier, polegających na "rozsiewaniu" nasion. Różnia się one liczbą dołków, początkową liczbą nasion i zasadami zdobywania nasion.
1. Zapewne zapis partii to ciąg liczb, określających liczbę nasion w poszczególnych dołkach
2. W sprzedaży jest kilka wersji gry, np. w Planszomanii są dostępne 4 rózne
3. Np. na Amazonie jest w sprzedaży taka książka
4. Nie wiem
5. Której wersji?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mankala

Post autor: misioooo »

Mankala z twistem i bardziej "planszówka" niż "szachy": Tezeusz :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Mankala

Post autor: Gizmoo »

misioooo pisze:Mankala z twistem i bardziej "planszówka" niż "szachy": Tezeusz :)
A przede wszystkim doskonały Five Tribes! :wink:
rutra
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2016, 15:47

Re: Mankala

Post autor: rutra »

MichalStajszczak pisze: 5. Której wersji?
Chodzi mi o takie coś, że na turniejach szachowych jest przepis, który mówi, że jeśli dotkniemy figurę to musimy nią wykonać ruch. Czy jest coś takiego w mankali?

A która wersja jest najbardziej popularna? W Czechach widziałem jak grali w wersie Toguz kumalak.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Mankala

Post autor: MichalStajszczak »

rutra pisze:A która wersja jest najbardziej popularna?
Zależy, w jakim kraju. W Kazachstanie zapewne Toguz Kumalak. A w Polsce chyba kalaha.
Gulzat
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2018, 21:56

Re: Mankala

Post autor: Gulzat »

Jaki ten świat jest mały, gość z Anigua i Barbudy jest moim kolegą.
Jeździmy do Czech na te mistrzostwa jako Polski Klub Sportowy Toguz Korgool. Promujemy w Polsce Toguz Korgool (Toguz Kumalak). Więcej informacji na www.toguzkorgool.com
Więcej uwagi staramy się też poświęcić turniejowym grom takim jak mankala i oware.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Mankala

Post autor: Bea »

Też mam ochotę na własną Mancalę, ale chciałabym piękna deskę, najlepiej ręcznie robioną. ktoś się nie orientuje gdzie coś takiego można zamówić?
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Mankala

Post autor: kali »

Bea pisze:Też mam ochotę na własną Mancalę, ale chciałabym piękna deskę, najlepiej ręcznie robioną. ktoś się nie orientuje gdzie coś takiego można zamówić?
To zależy do której odmiany chcesz deskę. Ja chciałem głównie z chęci posiadania ładnej i składanej gry i koniec końców wybrałem Hus/Bao z drewna Samena i z kamieniami półszlachetnymi. Robiona chyba maszynowo.
Mój egzemplarz.
Ale na rynku jest tego całkiem sporo. Ceny potrafią być całkiem niefajne. Dlatego lepiej poszukać samemu.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2018, 12:59 przez kali, łącznie zmieniany 1 raz.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Gulzat
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2018, 21:56

Re: Mankala

Post autor: Gulzat »

Posiadamy różne gry typu mankala (mankala, kalaha, oware, toguz korgool, toguz kumalak, husbao, turecka mangala) na azjacentralna.pl w dziale gry.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Mankala

Post autor: Bea »

Takie coś mi się marzy
http://lumberjocks.com/projects/94024
ODPOWIEDZ