Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
gajus21
Posty: 57
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: gajus21 »

Mam dwa pytania czy na tej stronie jest spis wszystkich kafelków mapy z I ed? Czy też czegoś brakuje:

https://mansionsofmadness.fandom.com/wiki/Room_Overview
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Jareks1985 »

całkowity spis masz w zestawie konwertującym, możesz sobie łatwo sprawdzić :)
gajus21
Posty: 57
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: gajus21 »

OK dziękuję za informację tego nie zauważyłem.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: shod »

Goldberg pisze: 20 wrz 2019, 17:47 "Dearly Departed" jest tak żałosny scenariuszem, że to aż tragiczne...
a jaki wg. Ciebie jest najlepszy scenariusz w 2 ed?
właśnie "dorosłem" do zakupu dodatku ;) [nie mamy żadnego], tylko zastanawiam się który dodatek posiada najciekawszy scenariusz....
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: arian »

Jak dla mnie na razie najlepsze są scenariusze z Ulic Arkham. Nie grałem w Gangi Arkham, ale zarówno Astralna alchemia, jak i Pechowa wystawa trzymają bardzo wysoki poziom, a samo rozszerzenie wydaje się najsolidniejsze, jeśli chodzi o zawartość.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Goldberg »

Wystawa jest mega....kilka podejac (nadal nie udalo sie przejsc) i mamy super zabawe za kazdym razem.
Az podstawki to przyplyw :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Dr_Kecaj »

Czy mógłby ktoś bardzo skrótowo wymienić jakie mechaniki doszły wraz z dodatkami?
Kupię Szczura rogatego PL
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: shod »

Goldberg pisze: 24 wrz 2019, 23:32 Wystawa jest mega....kilka podejac (nadal nie udalo sie przejsc) i mamy super zabawe za kazdym razem.
Az podstawki to przyplyw :)
no to chyba już zdecydowane, bo Ulice Arkham wytypowałem do zakupu, jako dodatek zawierający 3 scenariusze, choć w tych dwóch mniejszych dodatkach cena za scenariusz wychodzi korzystniej ;). niemniej jednak ta przygoda w muzeum przesądza...

i mam jeszcze pytanie, czy przy każdym podejściu do scenariusza z wystawą były odczuwalne zmiany? czy jednak wszystko trzeba było robić "na jedno kopyto" ?
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: szczudel »

Dr_Kecaj pisze: 25 wrz 2019, 04:59 Czy mógłby ktoś bardzo skrótowo wymienić jakie mechaniki doszły wraz z dodatkami?
To jest bardzo dobre pytanie. Podbijam, bo sam chchiałbym poznac odpowiedź.

Dodatkowo, które scenariusze DLC są warte ogrania?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: grzeslaw90 »

Oprócz nowych potworów, badaczy, kafelków mapy i łamigłówek w każdym z dodatków sprawa wygląda następująco:

Przerażające Podróże:
- Karty tożsamości, czyli motyw zdrajcy w scenariuszu Ukryta Głębia. Motyw jest taki, że trzeba wydostać się ze statku ale znajdują się na nim również Hybrydy Istot z Głębin, którymi mogą również być gracze. Scenariusz ma różne zakończenia w zależności od tego czy i ile tych istot się wydostanie.
- Szczeliny, czyli osłabienie bariery rzeczywistości. Gracz wykonujący akcję inną niż ruch na polu ze szczeliną otrzymuje stan Zagubiony w Czasie i Przestrzeni i z tego co pamiętam znika z planszy na określonych warunkach. Szczelinę można zamknąć testem wiedzy.
- Woda, czyli spowalnianie badaczy. Ruszając się na pole z wodą kończymy akcję ruchu (potwory chodzące też). Nie można na wodzie umieścić ognia ;)
- Przemieszczanie kafelków, czyli układ planszy może się zmienić podczas rozgrywki ;)

Świątynia Świtu:
- Przemieszczanie kafelków, czyli układ planszy może się zmienić podczas rozgrywki ;)
- Nachodzenie na siebie kafelków mapy
- Żetony spętania, które kładziemy na polach planszy. Potwora na takim polu nie trzeba unikać. Przy aktywacji potwora do badaczy należy decyzja czy żeton odrzucają, wtedy ruch potwora jest anulowany. Może być wiele takich żetonów na jednym polu.

Ulice Arkham:
- Eliksiry, czyli specjalny przedmiot, którym ulepszamy nasze umiejętności o 1 punkt. Nie trzeba marować na to akcji. Jest efekt uboczny ;) Ulepszoną umiejętność oznaczamy dodatkowym żetonem
- Żetony ulepszeń, różne efekty pozwolą nam ulepszać nasze umiejętności

Za Progiem:
- Przemieszczanie kafelków, czyli układ planszy może się zmienić podczas rozgrywki ;)
- Żetony kluczy, pomagają coś odblokować podczas rozgrywki. Przedmiotu z kluczem nie da się odrzucić nawet efekem płynącym z aplikacji. Niektóre efekty każą umieścić taki żeton na przedmiocie. Przedmiot z kluczem otrzymuje cechy Klucz i Dowód

To chyba tyle :)
Awatar użytkownika
Serenicus
Posty: 46
Rejestracja: 29 lip 2010, 15:04
Lokalizacja: Grudziądz/Gdańsk
Been thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Serenicus »

Pozwolę sobie odpowiedzieć w telegraficznym skrócie:

Posiadłość Szaleństwa: Za Progiem:
- nowy potwór i bohaterowie
- nowy stan (zauroczony)

Imo dodatek z kategorii, trochę dodatkowego kontentu i dwa nowe scenariusze. Zdecydowanie najsłabszy z czterech aktualnie dostępnych.

Posiadłość Szaleństwa: Ulice Arkham
- nowe potwory i bohaterowie
- dwie nowe mechaniki: wzmocnienia (które polepszają nam nasze statystki) i eliksiry (które można wypić i... modlić się do Przedwiecznych o pomyślne efekty :))
- nowy stan

Dodatek absolutnie wart swojej ceny. 3 nowe scenariusze, ciekawe i regrywalne. Dodatkowo sporo zawartości, która podbija nam również pozostałe scenariusze.

Posiadłość Szaleństwa: Świątynia Świtu
- nowy potwór (wkurzający typ :P) i bohaterowie
- nowy stan (zestresowany)
- absolutnie najlepszy i najbardziej klimatyczny scenariusz w jaki do tej pory grałem (scenariusz z festiwalem)

Dodatek podobny do "Za Progiem". Nowi bohaterowie, potwór, stan, parę przedmiotów, żetonów i 2 scenariusze. I opinia mogłaby być podobno co do "Za Progiem", gdyby nie scenariusz z festiwalem Loży Srebrnego Świtu. Najlepszy scenariusz jak do tej pory i tylko ze względu na niego, dodatek ten to MUST HAVE dla każdego.

Posiadłość Szaleństwa: Przerażające podróże
- nowe potwory i bohaterowie
- nowy stan i karty tożsamości
- 3 nowe scenariusze (z czego jeden bardzo fajny.)
Spoiler:
Fajny dodatek z ciekawymi i mocno klimatycznymi scenariuszami. Na pewno warto się nim zainteresować.

Oczywiście każdy dodatek dokłada jeszcze jakieś przedmioty i zaklęcia.

TL;DR

1. Świątynia Świtu
2. Ulice Arkham/Przerażające Podróże
4. Za Progiem
gogovsky
Posty: 2186
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 462 times
Been thanked: 506 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: gogovsky »

Prosiłbym o nie używanie sformułowania "opłaca się", to jest hobby nie opłaca się żaden, bo to trochę kartonu i plastiku. Warto kupić wszystkie :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: rattkin »

gogovsky pisze: 26 wrz 2019, 00:03 Prosiłbym o nie używanie sformułowania "opłaca się", to jest hobby nie opłaca się żaden, bo to trochę kartonu i plastiku. Warto kupić wszystkie :)
"warto" jest tylko nieznacznie mniej durne - chyba że masz sklep planszówkowy i porównujesz cenę hurtu ze swoją spodziewaną marżą.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Bary »

rattkin pisze: 26 wrz 2019, 14:32
gogovsky pisze: 26 wrz 2019, 00:03 Prosiłbym o nie używanie sformułowania "opłaca się", to jest hobby nie opłaca się żaden, bo to trochę kartonu i plastiku. Warto kupić wszystkie :)
"warto" jest tylko nieznacznie mniej durne - chyba że masz sklep planszówkowy i porównujesz cenę hurtu ze swoją spodziewaną marżą.
Dobra, przestańmy się oszukiwać- trzeba kupić je wszystkie! :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Goldberg »

Musle , ze zestawem optymalnym jest podstawka II ed wszystkie dodatki, podstawka do I i zakazana alchemia... ;)
Daje nam to 95% wszystkiego co wyszlo. Fakt nie mamy odblokowanej jednej (inho) ujowej przygody i baldzoooo paskudnej figurki :p
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Ardel12 »

Posiadam wszystko do pierwszej edycji jak i drugiej. Finalnie skończyło sie na tym, że kupiłem insert do IIed i Ied po prostu spakowałem i wrzuciłem pod łóżko. Ilość potworów jak i postaci w IIed jest już ogromna i wystarczająca, a że już ograłem wszystkie scenariusze wymagające Ied to w sumie nie widzę dużego sensu w wożeniu dwóch ogromnych pudeł.

Jakbym nie posiadał Ied to na pewno nie poszedłbym w kupowanie jej czy też rozszerzeń dających elementy z niej. Po prostu nie jest to już potrzebne. Inaczej sprawa wyglądała na samym początku, gdy zawartość IIed była po prostu biedna.

A zmieniając wątek, mam nadzieję, że najnowszy dodatek również zmieści mi się do inserta. Kafelki, małe potwory, postacie to żaden problem. Nawet nowe rodzaje kart. Niestety mam obawy przez dużymi figsami, czy uda sie je upchnąć... Obecnie IIed posiada więcej dodatków niż podstawka(nie liczę pojedynczych scenariuszy), ciekawe ile jeszcze ich wydadzą? patrząc na tempo to obstawiam, ze kolejnych doczekamy się w następnym roku(i gdzie to wszystko zmieścić!).
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Bary »

A odnośnie nowego dodatku- jego polska wersja (Ścieżka Węża) jest już w preorderach. Ostatnio dodatki do PS szybko się rozchodzą, więc trzymajcie rękę na pulsie. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: AndreV »

A który sklep ma preorder?
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Eskimos »

Przecież jeszcze nawet Galakta nic nie zapowiedziała odnośnie daty 😜
lechu
Posty: 21
Rejestracja: 14 gru 2014, 22:07

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: lechu »

Póki co chyba tylko w 3Trollach jest przedsprzedaż.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2730
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

lechu pisze: 27 wrz 2019, 13:45 Póki co chyba tylko w 3Trollach jest przedsprzedaż.
I weekendowa promocja -9%, która daje nam ok.19zł rabatu :) Ja tam własnie skorzystałem i spokojnie czekam na IV kwartał :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: awawa »

Bary pisze: 27 wrz 2019, 09:51 A odnośnie nowego dodatku- jego polska wersja (Ścieżka Węża) jest już w preorderach. Ostatnio dodatki do PS szybko się rozchodzą, więc trzymajcie rękę na pulsie. ;)
Dzięki :) Już zamówione.

Trzeba przyznać Galakcie/FFG iż trzymają cenę dodatków na podobnym poziomie. A że wszystko schodzi im na pniu to mogłoby być inaczej. Jedyne co martwi to powiększająca się liczba figurek badaczy czekająca na malowanie ;)
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Goldberg »

lechu pisze: 27 wrz 2019, 13:45 Póki co chyba tylko w 3Trollach jest przedsprzedaż.
No nie tylko :wink:
Panowie niech ktos zmierzy starspawna ile ta pokraka ma cm, bo mnie orzez weekend nje ma w domu a potrzebuje wymiary jegomoscia :)
Dzieki
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Rigidigi »

Eskimos pisze: 27 wrz 2019, 13:37 Przecież jeszcze nawet Galakta nic nie zapowiedziała odnośnie daty 😜
Mogliby już ogłosić datę. Sprawdzanie co kilka godzin, czy już ruszyła przedsprzedaż jest męczące :lol:

Tymczasem w oczekiwaniu na dodatek..
Spoiler:
Michał_91
Posty: 8
Rejestracja: 12 wrz 2019, 00:23
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Michał_91 »

Edit
Goldberg pisze: 28 wrz 2019, 16:32
lechu pisze: 27 wrz 2019, 13:45 Póki co chyba tylko w 3Trollach jest przedsprzedaż.
No nie tylko :wink:
Panowie niech ktos zmierzy starspawna ile ta pokraka ma cm, bo mnie orzez weekend nje ma w domu a potrzebuje wymiary jegomoscia :)
Dzieki
A gdzie jeszcze jest przedsprzedaż?
Ostatnio zmieniony 03 paź 2019, 08:31 przez Michał_91, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ