Inis (Christian Martinez)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Inis

Post autor: TOMI »

Najlepszy zakup ostatnich miesięcy.
Piękne wykonanie, szybki setup, proste zasady do wytłumaczenia, dużo kombinowania, dobrze chodzi na 2 i więcej graczy, szybka rozgrywka, dużo kombinowania, wygrać można nawet w ostatniej turze.
Jak dla mnie SUPER
POLECAM
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Inis

Post autor: piogar »

Czy jest gdzies w jednym miejscu spis wszystkich bledow na kartach i w instrukcji?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Inis

Post autor: DarkSide »

piogar pisze: 20 lip 2018, 17:28 Czy jest gdzies w jednym miejscu spis wszystkich bledow na kartach i w instrukcji?
Na stronie Portalu są poprawione karty do wglądu + ten temat od połowy strony 17 aż do ok 20 :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Inis

Post autor: piogar »

Dzieki za wyjasnienie. Czy Portal wypowiadal sie na temat dodania na stronie (na razie w formie pliku graficznego) karty Eriu? Przydaloby sie ja miec dopoki nie bedzie poprawionych kart.
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Inis

Post autor: bjago999 »

TOMI pisze: 07 lip 2018, 17:17 Najlepszy zakup ostatnich miesięcy.
Piękne wykonanie, szybki setup, proste zasady do wytłumaczenia, dużo kombinowania, dobrze chodzi na 2 i więcej graczy, szybka rozgrywka, dużo kombinowania, wygrać można nawet w ostatniej turze.
Jak dla mnie SUPER
POLECAM
Chyba lepiej bym sam nie opisał, dodam tylko że wraz z kolejnymi partiami jeszcze lepiej się gra :)
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Inis

Post autor: Haloon »

Czy Portal coś wspominał o polonizacji nadchodzącego dodatku do Inis? Pamiętam, że kiedyś czytałem coś o polskiej wersji dodatku ale nie mogę odnaleźć tego newsa. Teraz zastanawiam się czy sobie czegoś nie dopowiedziałem czy może jednak Portal ma jakieś plany co do tej linii.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Inis

Post autor: Indar »

Zdaje się że wspominał o tym Gambit przy ponownej recenzji INIS - tak, ma być. Mowa o tym była w kontekście różnic pomiędzy wydaniem portalowym a oryginałem.
No chyba że nagle okaże się że sprzedaż polskiego wydania INIS jest na tyle niska że wydanie spolszczonego dodatku będzie nieoplacalne - taka sytuacja była z "Wojna Narodów". Ale chyyyba nie ;)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Inis

Post autor: czeczot »

Portal powiedział że jest zainteresowany tylko na razie nie dostali plików od wydawcy, to było jakiś miesiąc temu.
Biorąc pod uwagę to że dodatek jeszcze nie wyszedł nawet po francusku, proces wydawniczy i opieszałość francuzów to ja bym się niczego nie spodziewał w tym roku a pewnie i w pierwszym półroczu kolejnego.
Turnavine

Re: Inis

Post autor: Turnavine »

Zagrałem w ten weekend kilka razy i gra w większym gronie o wiele bardziej przypadła mi do gustu. Całość rozgrywki jest bardzo emocjonująca, trzeba być uważnym, a trzy możliwości sięgnięcia po żeton pretendenta dodają pikanterii - jedynie końcówki trochę mnie zawiodły bo w naszej grupie wiązały się głównie z czynnikiem losowym np. dociąg kart epickich opowieści, lub mniej lub bardziej zamierzony kingsmaking (przy pełnym składzie). Można było planować i być pewnym wygranej gdy na koniec okazywało się: "a strać tę kartę, OK to wtedy wygrywa trzecia osoba" lub "ciągnę dwie epickie karty, wybieram jedną, ta pozwala mi dociągnąć trzy kolejne - o ta pozwala mi wygrać". Więc o ile cała rozgrywka to było sporo zastanawiania się nad grą i komentarze po wszystkim dotyczą tego co można by zrobić inaczej to końcówki kończyły się "aha, OK, trudno". ; )
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Inis

Post autor: Szaweł »

Wiem, że takie pytania już padały, ale jako, że jestem w miejscu (kurpiowska puszcza), w którym internet można złapać tak często i na tak długo, że nawet dla życia muszki owocówki to mgnienie a jutro chcemy wreszcie zasiąść do Inisa bardzo grzecznie pytam i proszę jednocześnie o spis wszystkich błędów na kartach. Przeglądanie X stron przy tutejszym zasięgu mija się z celem. Nie mam tak długiego urlopu bo tylko 2 tygodnie. Raczej nie wystarczy ;)
Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Jutro rano będę się starał znowu złapać 'pole' :)

P.S. Tę wiadomość usilnie próbuję wysłać od 16:52 :D
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Inis

Post autor: playerator »

Szaweł pisze: 19 sie 2018, 17:21 (...) pytam i proszę jednocześnie o spis wszystkich błędów na kartach (...)
DarkSide pozbierał - TUTAJ.

I może jeszcze TO.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Inis

Post autor: Quille »

Dane mi było zagrać dziś po raz pierwszy. W sumie chyba moja pierwsza przygoda z area control (chyba, że liczymy Catan jako area control :x) I wrażenia bardzo dobre, choć system walki był nieco ciężki do złapania (nie czytałam wcześniej instrukcji i nie było do końca dla mnie jasne kiedy co mogę zrobić podczas walki). Wydanie spoko, tylko te plastikowe figurki takie dość biedne - małe i wszyskie z włóczniami do atakowania zza rogu :P

Ktoś mógłby napisać coś więcej o tym, jak działa na dwie osoby? Bo czytam wyżej, że nieźle, a chłopaki dziś mówiły, że tak se, bo zasady są inne (?).
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis

Post autor: rav126 »

Na dwie osoby też działa bardzo dobrze. Jest więcej akcji do wyboru, bo każdy dostaje w drafcie dwa razy po trzy karty, czyli w sumie może wykonać, teoretycznie, przynajmniej 6 akcji, gdzie przy grze na 3 i 4 osoby dostaje się tylko 4 karty. Podczas draftu łatwiej skontrolować jakie karty dostaje przeciwnik, przez co można się w jakimś tam stopniu domyślić jego posunięć. I właściwie to jest jedyna różnica w zasadach między grą dwuosobową a większą ilością graczy (no dobrze, pomijając kilka kart akcji, które nie wchodzą do gry dwuosobowej). Gra na dwie osoby też jest ok, ale jednak w większym gronie jest lepsza.
Sama walka nie jest jakaś trudna do załapania, a karta pomocy też może się przydać, ale właściwie tylko podczas pierwszych rozgrywek. Natomiast czasami są wątpliwości kiedy i jak które karty działają, a nie jest to wyjaśnione w instrukcji, na BGG autor też się wypowiada na forum, ale czasami jego wyjaśnienia nie są zbyt intuicyjne ;). Polecam lekturę FAQ w przypadku wątpliwości (j. angielski konieczny)
https://boardgamegeek.com/file/download ... s_v1.1.pdf
https://boardgamegeek.com/file/download ... ations.pdf
A jeśli chodzi o rozmiar figurek to jak dla mnie jest w sam raz - nie ma przerostu formy nad treścią i nie podnoszą bardzo ceny gry.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Inis

Post autor: Quille »

Dzięki za odpowiedź. W takim razie muszę spróbować zagrać we dwójkę.
Faktycznie lepsze figurki spowodowałyby, że cena gry byłaby wyższa. O ile cytadele i miejsca kultu wyglądają spoko, o tyle figurki klanów już mi się mniej podobają. Niby spoko, że są ich aż cztery rodzaje, ale tego praktycznie nie widać, jak się gra. Na planszy wszystkie wyglądają jednakowo. Mogłyby więc być ciut większe, choć wiadomo, że wtedy pewnie cytadela też musiałaby być większa, żeby się mieściły do cytadeli.
No ale jest jak jest. Na duży plus natomiast to, że kafle są rożne (było to dla mnie duże zaskoczenie) i że jest dużo kart eposów i mają bardzo fajne efekty.

Co do zasad, to przy pierwszej grze trzeba sobie przyswoić nazewnictwo, żeby wiedzieć kiedy można użyć której karty. No i np. podczas rozgrywki umknęło mi, że wycofać się można nawet wszystkimi klanami, nie tylko jednym. Ale to moja wina, bo poszłam na grę bez przygotowania, niby był nauczyciel, ale wiadomo, że zawsze lepiej jak się jednak przeczyta instrukcję.
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Inis

Post autor: Mixthoor »

Tym bardziej, że instrukcja ma z 6 stron, które Ciebie interesują. Grałem we wszystkich wariantach (najwięcej w parze) i dla dwójki osób jest naprawdę dobry. Mi grało się dynamicznie i przyjemnie, niczym nie ustępował grze dla większej ilości osób.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Inis

Post autor: Indar »

Co do figurek to gra ma się bronić mechanika a nie figurkami. Zwróć uwagę że dzięki tej skromności masz całkiem atrakcyjna cenę za grę która jest bardzo fajna. Wolalbys zapłacić dwa razy więcej za tą sama grę z większymi i ladniejszymi figurkami?
W INIS cenie to że dodatki nie przesłaniają mechaniki.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Inis

Post autor: DarkSide »

Dopasowanie rozmiaru figurek do ich poziomu fajności-użyteczności jest optymalne. Pełnią one dokładnie tę samą rolę co w choćby "Sztuce Wojny". Lepsze figurki niczego nie zmienią, nie zwiększą fun'u, nie zrobi się od tego jeszcze bardziej klimatycznie. Zbyt duże mogłyby wręcz przeszkadzać w ogarnięciu sytuacji na mapie kto, gdzie i ile ma klanów. Jedynie nasz portfel odczułby różnicę w tej kwestii.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Inis

Post autor: RUNner »

Wydawca już wysyłał poprawione karty?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
kinoji
Posty: 39
Rejestracja: 23 lut 2016, 18:17
Has thanked: 2 times

Re: Inis

Post autor: kinoji »

Na razie udostępnili tylko PDF z poprawkami do wydruku.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Inis

Post autor: Indar »

Przestaje powoli wierzyć w cała poprawiona talie ;)
Larixes
Posty: 6
Rejestracja: 23 lis 2014, 10:18

Re: Inis

Post autor: Larixes »

Ostatnio Mery pisała na Facebooku, że jednak poprawione karty będą drukowane, więc jest szansa :)
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Inis

Post autor: Wroobel »

To że poprawione karty będą to wiadomo od dawna - pytanie tylko kiedy.
Larixes
Posty: 6
Rejestracja: 23 lis 2014, 10:18

Re: Inis

Post autor: Larixes »

Z tego co zrozumiałem z kontekstu jej wypowiedzi to bliżej niż dalej, ale zgadam się, że to nadal nic konkretnego.
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Inis

Post autor: zomboni »

Dzisiaj przy wyszukiwaniu w Google na frazę: "inis poprawione karty", na siódmym miejscu trafiłem na link do pdf. Plik nazywa się Inis-Karty-Poprawione-Druk.pdf, domena portalgames.blob.core.windows.net jest dość dziwna, ale po wrzuceniu jej w Google wygląda jak CDN wydawnictwa Portal, na pierwszej stronie wyszukiwania wyskakują instrukcje do ich gier.

W pliku znajduje się sześć kart na dwóch stronach a4: Nowe Klany, Napaść, Eriu, Dagda, Kamień Fal i Pogórza.

Dagda ma zmieniony warunek przy "piorunie" a także zmianę w treści poniżej odnośnie zastosowania gdy zostanie odrzucona. Z Eriu wyleciał ostatni nawias i mam wrażenie, że treść jest zmieniona w stosunku do tego co zostało wydrukowane. Nie wiem jak pozostałe karty.

Z tego co widziałem Portal wydał komunikat na temat kart pod tym linkiem (może coś przegapiłem?) i nie znalazłem niczego więcej. Ktoś ma jakieś informacje na temat tego pliku?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Inis

Post autor: Atamán »

Ciekawe. Jest tam więcej kart niż ostatnio Portal udostępniał w swoim pdfie.
Cieszę się, że i Dagda dostał drugą poprawkę (bo poprzednio poprawili tylko górną część karty).

Dwie rzeczy nadal jednak są źle:
EIRU - powinni usunąć jedno słowo ("nie", które było w nawiasie na dole karty), a usunęli cały nawias, czyli karta nadal jest błędna.
KOPALNIE ŻELAZA - w poprzednim pliku była ta poprawka, a w tym tego nie ma (warunek aktywacji powinien być "Gdy wykonujesz manewr ataku", zamiast błędnego "Po tym, gdy wykonałeś manewr ataku".
ODPOWIEDZ