Inis (Christian Martinez)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: tsodo »

xtomashx pisze: 20 cze 2019, 21:38 Na FB ktoś wrzucił post z porównaniem kafelków podstawki i dodatku. Nie wiem czy to nie kolejna wpadka Portalu.
A co Ci daje wiedza na temat pochodzenia danego kafelka terenu ? Moim zdaniem nie wpływa to na samą grę, oprócz wizualnych aspektów.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: KonradT »

tsodo pisze: 20 cze 2019, 22:13
xtomashx pisze: 20 cze 2019, 21:38 Na FB ktoś wrzucił post z porównaniem kafelków podstawki i dodatku. Nie wiem czy to nie kolejna wpadka Portalu.
Spoiler:
A co Ci daje wiedza na temat pochodzenia danego kafelka terenu ? Moim zdaniem nie wpływa to na samą grę, oprócz wizualnych aspektów.
Chociażby to, że wiesz czy jest szansa na przystań czy nie.
Za każdym razem jak ktoś wrzuca takie zdjęcie porównawcze jestem ciekaw w jakim stopniu różnica wynika z odbarwienia się elementów podstawki z czasem.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

Na pewno nie odbarwił się z czasem, żeby farba wyblakła musiałbyś mieć element ciągle wystawiony na działanie promieni słonecznych. U mnie podstawka też ma taki kolor, i obawiam się że dodatek będzie się bardzo odróżniał...
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: xtomashx »

KonradT pisze: 20 cze 2019, 23:31 Chociażby to, że wiesz czy jest szansa na przystań czy nie.
Za każdym razem jak ktoś wrzuca takie zdjęcie porównawcze jestem ciekaw w jakim stopniu różnica wynika z odbarwienia się elementów podstawki z czasem.
Ten po prawej to kafelek z dodatku :)
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Morgon »

Ktoś już pisał, żeby tasować karty przewagi i dobierać zamiast kafli terenu. Dodatkowo bonus taki, że kafle nie będą się niszczyć od tasowania.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: xtomashx »

Zawsze znajdą się jakieś rozwiązania jednak takie coś nie powinno mieć miejsca.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Morgon »

xtomashx pisze: 21 cze 2019, 10:09 Zawsze znajdą się jakieś rozwiązania jednak takie coś nie powinno mieć miejsca.
Zgadzam się. Ostatnio ciągle jest coś nie tak, jak nie tłumaczenie to kolory albo jedno i drugie.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

Karty mają różne rewersy. Więc jeżeli je potasujesz i tak widać jaki to kafel. Ktoś podał podobne rozwiązanie - tasować i dobierać ze spodu. Rozumiem gdybym kupował dodatek od innego wydawcy, w innym kraju, niedostępny w Polsce. Wtedy można robić takie akrobacje i przymknąć oko na to, że komponenty mają prawo się różnić. Ale w takiej sytuacji? Poklepmy się po plecach, powiedzmy że jakoś to będzie, bo Prezes to fajny gość. Też lubię Trzewika, lubię oglądać Planszówki TV, historię Portalu itd. Ale kolejna wpadka z kolejną grą od nich to już zaczyna być "lekko" rytujące. Nie ma co bagatelizować, i trzeba nazywać rzeczy po imieniu. Skoro kafle się tasuje, to ich odcień nie może się różnić aż tak drastycznie! Gra z dodatkiem kosztuje 260 zł, kupuję nowy produkt, który ma spełniać pewne standardy.

Na pytanie na czacie podczas live'a dotyczące rewersów dostałem taką odpowiedź:

"Portal Games PL - INIS - czekamy na info od Matagot, w pon oglosimy" więc coś jest na rzeczy.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 218 times
Been thanked: 63 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: bowie »

Problem ma Matagot. Kafle w nowym wydaniu Kemet i jego rozszerzeniach też są walnięte. To są po prostu śmieci: krzywizny we wszystkich kierunkach. Właśnie czekam na przesyłkę z Francji z dobrymi kaflami. Ciekaw jestem czy kafle z nowej edycji Inis i Pór roku będa takie same i może chociaż ci, co dopiero wchodzą w Inis, dostaną pełnowartościowy produkt.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: piogar »

Czy roznica w odcieniu kafli jest tylko pomiedzy pierwsza edycja i dodatkiem, czy takze pomiedzy dodrukiem i dodatkiem?
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: jrz8888 »

Nie chcę być niemiły, ale jeśli mam płacić +/- 100 zł (zresztą nieważne ile), to mam prawo wymagać, aby wszystko było ok. Za to przecież płacę własnymi pieniędzmi, tak to wygląda. To ma być dodatek do gry, więc kwestia kolorów, odcieni jest oczywista, bo powinna być taka sama. Kwestia okrężnej drogi proponując tasowanie innych komponentów gry jest dobra, ale jeśli posiadasz już dany dodatek i nie masz wyboru. Ja wciąż wybór mam i wcale nie muszę kupować tego dodatku.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: xtomashx »

Portal specjalnie drukuje całą nową talię kart zamiast tylko poprawionych żeby nie było innych odcieni. Tak jak napisano wcześniej. Problem leży po stronie oryginalnego wydawcy ponieważ Portal podpinał się pod druk międzynarodowy.
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: WieszKto »

Szkoda że Mattagot niestety nie podjął jeszcze żadnej decyzji odnośnie złego koloru rewersu kafli w dodatku. Do tego doszedł błąd polskich napisów w kaflu pór roku oraz błąd w karcie pomocy... Z fajnego preordera pozostaje niesmak bo może warto czekać na 2 wydania ektóre z reguły są bez błędów...

Zasmucił dzisiejszy Planszówkowy Express Portalu...
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Scamander »

Ostatnie pół roku wydawnicze Portalu to jakaś klapa, co druga gra z błędami. Strach coś kupować w pierwszym druku.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2019, 16:01 przez Scamander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: xtomashx »

Portal dostał przecież wcześniej próbny wydruk i to już ich wina skoro nie zauważyli błędów na kartach. Która to już gra z błędami? Chyba już ciężko zliczyć.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

Mi najbardziej nie podobało się kręcenie prowadzących Planszówki TV na pytanie o sampla. Na czacie dostałem odpowiedź, od prawdopodobnie Marka, że oczywiście wszystko było w porządku bo inaczej by nie drukowali, natomiast Grzegorz potem odpowiedział bardzo mymijająco, jak polityk, że oni nic wcześniej nie zauważyli, ale nie potwierdził jednoznacznie, że nie ma w tym ich winy. Co oczywiście wskazuje na to, że błędy musiały być, ale zorientowali się za późno. Z mojej strony prawdopodobnie pass. Kupię dopiero kiedy będzie jasne że ew. reklamacja zostanie uwzględniona. I namawiam was do tego samego, po co godzić się na bylejakość? Wielka szkoda, bo Inis to mój top z ub roku...
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Atamán »

Ok, czyli podsumowując dodatek do Inis ma następujące babole:
- kafel pór roku w wersji PL nie ma napisów, tzn. pór roku trzeba się domyślać po obrazku
- karta z opisami efeketów pór roku w wersji PL ma błąd
- kafle terenów z dodatku mają inny rewers (to dotyczy nie tylko wersji PL i to akurat może nie być winą Portalu tylko drukarni)

Słabo :(
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: japanczyk »

rav126 pisze: 24 cze 2019, 15:59 Mi najbardziej nie podobało się kręcenie prowadzących Planszówki TV na pytanie o sampla. Na czacie dostałem odpowiedź, od prawdopodobnie Marka, że oczywiście wszystko było w porządku bo inaczej by nie drukowali, natomiast Grzegorz potem odpowiedział bardzo mymijająco, jak polityk, że oni nic wcześniej nie zauważyli, ale nie potwierdził jednoznacznie, że nie ma w tym ich winy. Co oczywiście wskazuje na to, że błędy musiały być, ale zorientowali się za późno. Z mojej strony prawdopodobnie pass. Kupię dopiero kiedy będzie jasne że ew. reklamacja zostanie uwzględniona. I namawiam was do tego samego, po co godzić się na bylejakość? Wielka szkoda, bo Inis to mój top z ub roku...
Marek odpowiedział wprost - sampel był ok. Zresztą pojawiło się wcześniej pytanie o kafelek pór roku i powiedzieli, że w kopii którą dostali jest w porządku (chyba, że ktoś to powiedział na odwal się :P)
A Grzegorz nie powiedział wymijająco, zestresowany odpowiedział wprost, że widocznie nikt tego nie wyłapał, ale mam wrażenie, że obaj odpowiedzieli nie widząc faktycznego sampla i tego co przeszło przez QC. Swoją drogą będąc w QC to bym ostro się rozglądał za inną robotą :P

Ja miałem kupić Inis, bo gra wygląda pięknie, ale irytuja mnie błedy, inne pudełka, a produkcja dodatku to juz w ogole farsa
Mam nadzieję tylko, że Portal mimo wszystko abrdzo finansowo na tym nie ucierpi, bo lubię wydawnictwo
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rattkin »

Jeśli to kogoś pocieszy, to Matagot tez ostro zieje w najnowszym druku angielskim (ten z pudełkiem, które nie wyglada jak praca Antosia, lat 3) - tam są krzywo pocięte karty, kłopoty z wyjeżdżającym tekstem, ikonami, złym fontem. A poprawione karty (jeśli w ogóle będą poprawione) dopiero w październiku.

Można by już powoli ukuć takie, jakże prawdziwe, przysłowie: „Chcesz mieć coś zrobione dobrze, nie dawaj tego wydawcy gier planszowych”.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: xtomashx »

rattkin pisze: 24 cze 2019, 16:17 Jeśli to kogoś pocieszy, to Matagot tez ostro zieje w najnowszym druku angielskim (ten z pudełkiem, które nie wyglada jak praca Antosia, lat 3) - tam są krzywo pocięte karty, kłopoty z wyjeżdżającym tekstem, ikonami, złym fontem. A poprawione karty (jeśli w ogóle będą poprawione) dopiero w październiku.

Można by już powoli ukuć takie, jakże prawdziwe, przysłowie: „Chcesz mieć coś zrobione dobrze, nie dawaj tego wydawcy gier planszowych”.
Ciekawe jak karty będą wyglądać w naszej wersji przecież ta sama fabryka to robiła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rattkin »

Nie będą, wersja Portalowa to inny druk przecież (i inne wydanie zupełnie).
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

Jak inny druk? Przecież oni robili wspólny druk kilku wersji językowych teraz, przy okazji druku dodatku...
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

Mixthoor pisze: 24 cze 2019, 21:56 Jaki tu syf...
Hmm, to teraz ja nie wiem, śmiać się czy płakać. Syfu narobili Matagoci, z małym udziałem Portalu, wydając dodatek różniący się znacząco kolorami rewersów (największy zarzut), z kółkiem bez napisów (i tak - mi to też przeszkadza), i kartą pomocy z błędem (tu akurat mi wszystko jedno). Nie wiem, czy Ty lubisz kupować np nowe buty każdy w innym odcieniu, nowy samochód z jednym elementem karoserii tak samo w innym odcieniu itd.?
Nie wiem o co Ci chodzi, posty dotyczą polskiego wydania Inis i dodatku do niego, nie jest to offtop. Zauważ, że prawie każdy wątek o grze jest martwy do momentu wydania właśnie np dodatku do niej. Dodatek wyszedł, okazało, się, że z problemami, to dziwisz się, że wątek odżył? Może i w niezbyt fajnej atmosferze, ale gracze czekali na dodatek, więc reakcja na to co się stało, jest adekwatna. Od tego jest forum, żeby dyskutować.
Też chciałbym czytać posty o wrażeniach z dodatku. Ba! Sam chciałem zamówić w przedsprzedaży i co nieco tu napisać. Ale na chwilę obecną wstrzymuję się z kupnem, czekam na rozwój wypadków.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2019, 00:05 przez rav126, łącznie zmieniany 1 raz.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Morgon »

Myślę, że opinie o grze z dodatkiem pojawią się po jego premierze. Póki co grę mają tylko osoby, które zamówiły bezpośrednio w Portalu. Premiera jest 26 albo 27 czerwca.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: jrz8888 »

Nie mam pojęcia co złego w krytyce...
Jeśli krytyka jest uzasadniona, to ma miejsce. I w tym przypadku tak jest.

Powtórzę. Producent jest od tego, aby zadowolić klienta. Jeżeli płacę za jakiś produkt, to oczekuję, że jego jakość będzie adekwatna do ceny. Płacę za to swoimi pieniędzmi i mam prawo mieć wymagania. Ja nie jestem od tego, aby drukować sobie karty, kreślić długopisem po nich, niezależnie od tego, czy jest to dla mnie problem, czy też nie jest. Ja jestem od tego, aby kupić gotowy produkt i zapłacić za niego. Wydawca ma swoich pracowników, których opłaca, swoje kontrakty dot. współpracy. Ja nie szukam pracy w drukarni, ja kupuję gotowy produkt. Nie chcę kota w worku, więc wchodzę na forum dowiedzieć się co nieco i włączyć do dyskusji.

Dyskusja i zarzuty niektórych sprawiły, że na chwilę obecną nie kupię dodatku. Dlaczego? Dlatego, że za cenę dodatku mogę kupić inną, świetną grę, dobrze wydaną. Więc po co mam wydawać pieniądze na coś, co z góry miałoby nie spełnić moich oczekiwań?
ODPOWIEDZ