Inis (Christian Martinez)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: kuki25 »

Dla mnie najważniejsze żeby karty były poprawnie przetłumaczone, które najbardziej decydują o przyjemności czerpania z tej gry :)
Reszta po historii z podstawką schodzi na drugi plan :)
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: jrz8888 »

kuki25 pisze: 25 cze 2019, 11:38 Dla mnie najważniejsze żeby karty były poprawnie przetłumaczone, które najbardziej decydują o przyjemności czerpania z tej gry :)
Reszta po historii z podstawką schodzi na drugi plan :)
A dla mnie na przykład nie.
Już zapłaciłem za podstawową wersję niespełna 180 zł i przymknąłem oko na błędnie opisane karty (poprzyklejałem karteczki, gdyby ktoś miał mnie za jakiegoś upartego leniwca).
Zdarza się.
Ale żeby znów tak?
Żadnych wniosków?
Mam znów zapłacić za niekompletny towar?
Nie zrobię tego, ponieważ to jedyna szansa, aby ktoś na serio wyciągnął konsekwencje.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: MiXB »

jrz8888 pisze: 25 cze 2019, 13:19
kuki25 pisze: 25 cze 2019, 11:38 Dla mnie najważniejsze żeby karty były poprawnie przetłumaczone, które najbardziej decydują o przyjemności czerpania z tej gry :)
Reszta po historii z podstawką schodzi na drugi plan :)
A dla mnie na przykład nie.
Już zapłaciłem za podstawową wersję niespełna 180 zł i przymknąłem oko na błędnie opisane karty (poprzyklejałem karteczki, gdyby ktoś miał mnie za jakiegoś upartego leniwca).
Zdarza się.
Ale żeby znów tak?
Żadnych wniosków?
Mam znów zapłacić za niekompletny towar?
Nie zrobię tego, ponieważ to jedyna szansa, aby ktoś na serio wyciągnął konsekwencje.
Tzn. z tego co wiem towar jest kompletny. Poza tym to nie tak, że nie da rady się grać, bo wystarczy ciągnąć zamiast kafelków karty przewagi i tyle. Albo spod spodu. Albo w ogóle ignorować kolor, bo to nie tak, że mając ogólne pojęcie co się pojawi nagle możesz zaplanować cały ruch nawet jeśli psuje to doznania. Są sposoby by to obejść. Więc nie rozpędzajmy się aż tak bardzo.

To powiedziawszy w pełni rozumiem decyzje - to kolejny raz tylko w tym roku, gdzie jest fuszerka w Portalu. Najpierw jednorazowy Detektyw, na którego można było jeszcze przymknąć oko, ale zaklejanie kości w Robinsonie Crusoe pachniało tandetą, a nie szanowanym wydawnictwem. I teraz to. To nie chodzi o to, że się nie da grać, ale o to, że nigdy nie może być dokładnie tak jak powinno. Tyle naprawdę wystarczy.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: jrz8888 »

Ja nie wątpię, że da się grać. To są tak naprawdę duperele. Ale są.
Mamy dostępnych setki, tysiące gier. Sporo z nich mnie interesuje, równie sporo chciałbym mieć. Przy takiej konkurencji i możliwości wyboru Portal powinien się postarać bardziej. Są gracze, którzy nie zwracają uwagi na takie detale, ale są również tacy, którym to zwyczajnie przeszkadza.

Żeby nie było, mam kilka gier z Portalu i jestem z nich bardzo zadowolony. Mam Robinsona Crusoe, Osadników: NI, Inis, lada moment sięgam po Aeon’s End. Tak więc cenię sobie tego wydawcę.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: MiXB »

Sęk w tym, że te "duperele" obniżają renomę tego wydawnictwa bardziej niż cokolwiek innego. Naklejki na kości? Serio? Inny odcień kafelków, które muszą być zakryte i powinny mieć pasujące kolory? Serio? To cięcie kosztów itd. sprawiają, że to nie wygląda na wydawnictwo z wielomilionowym budżetem, ale raczej na półamatorskie. Ja wszystko rozumiem, ja wszystko wybaczę, ale dlaczego z każdą kolejną wydaną grą przez Portal czuję rosnącą potrzebę sprawdzenia wszystkiego z góry na dół zanim w ogóle zacznę grać w poszukiwaniu w zasadzie nieuniknionych bubli i błędów?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Jareks1985 »

z tym wielomilionowym budżetem, to bym nie przesadzał :D, Trzewiczek to skromny człowiek, ale milionerem raczej nie jest.
fakt partactwo, toczy się od wydania do wydania. Już zaczyna mnie to frustrować. Fajne mają gry, ale jakość wydania daje dużo do życzenia.
Wracając to tematu. Już zadeklarowali, że nie będzie przedruku wadliwych kafli i kart pomocy. Mam nadzieje, że dodatek szybko się skończy i w dodruku poprawią błedy.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

Odpowiedź Matagotów na moje pytanie na bgg


Hello,


I can confirm for the tiles that it is Matagot's fault since the printer created the issue, not the files. This should have been caught by our QC either in China or France.

We sincerely apologize for the inconvenience. We will make extra sets of tiles at the time of the reprint so we'll have extra ones for those who want us to mail matching tiles. It will take a bit of time though, maybe up to 6 months.

For immediate practical resolution we recommend players to draw from the bottom of the pile.


Thank you for your understanding,
Arnaud for Matagot

PS: Not sure about the player aid issue.

https://boardgamegeek.com/article/32311197#32311197
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Jareks1985 »

uczciwe podejście, szkoda, że Portal nie poprawi swoich błędów
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: tsodo »

Jareks1985 pisze: 25 cze 2019, 14:49 z tym wielomilionowym budżetem, to bym nie przesadzał :D, Trzewiczek to skromny człowiek, ale milionerem raczej nie jest.
fakt partactwo, toczy się od wydania do wydania. Już zaczyna mnie to frustrować. Fajne mają gry, ale jakość wydania daje dużo do życzenia.
Wracając to tematu. Już zadeklarowali, że nie będzie przedruku wadliwych kafli i kart pomocy. Mam nadzieje, że dodatek szybko się skończy i w dodruku poprawią błedy.
A to nie tak, że zadeklarowali, że nie będzie ponownego wydruku kafla/karty z porami roku gdzie brakowało ich nazw ?
A przedruk kafli terenu (ze względu na inny odcień) zależy od oryginalnego wydawcy ?
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: promykx »

Nie wiem czy się śmiać czy płakać jak czytam porady że można sobie ciągnąć kafele z dołu, używać naklejek czy cokolwiek. Nie trafia to do mnie w żaden sposób. Nie po to ktoś wymyślił i porobił ładne żetony/kafle/karty żeby teraz wymyślać jak to obejść czy "poprawiać". Płaci się za grę którą ktoś wymyślił w taki sposób, napisał jak w nią grać w instrukcji. Spora cześć tej ceny wynika z jakości wykonania, jeśli jakość nie jest na takim samym poziomie to czemu cenowo nie jest mniej. Nie rozumiem czemu nie można oczekiwać że wydawnictwo nie utrzyma takich samych kolorów (chociaż słowo "standard" byłoby lepsze). Wiele wydawnictw jakoś daje radę drukować spójne dodatki.
Idąc tokiem myślenia że: tu wystarczy naklejka, tam zamiast żetonu - kapselek, ano... i nie ma 10 kart to macie wydrukujcie sobie sami, to można by wszystko spłycić do kupna wydrukowanych kartek z grą do samodzielnego wycięcia. W końcu liczy się gra i jej zasady, źle docięty żeton można przecież wyciąć drugi raz.

Nie hejtuje Portalu bo pewnie wymyślą jakiś elegancki mniej lub bardziej sposób na wyjście z twarzą z tej sytuacji. Wtopy się zdarzają ale trzeba wyciągać z nich wnioski. Nie podoba mi się natomiast bylejakość i jej obrona. Może jakiś hashtag by się przydał #stopbylejak.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 315
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: xtomashx »

Jareks1985 pisze: 25 cze 2019, 14:54 uczciwe podejście, szkoda, że Portal nie poprawi swoich błędów
Podejrzewam, że Portal wymusi druk poprawionych kafli w polskiej wersji językowej. Przynajmniej powinien tak zrobić.
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: WieszKto »

Jeśli Matagot planuje wydruk poprawionych kafli to chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby Portal znów dołączył do tej samej akcji?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

My jesteśmy w trochę lepszej sytuacji niż gracze na zachodzie, bo my dostaniemy od Portalu wszystkie nowe karty, więc rewersy będą miały taki sam odcień. Natomiast w wersji z dodatku rewersy kart też się różnią, może nie tak drastycznie jak kafle, ale jednak. Więc gracze będą mieć nie dość, że różniące się kafle to również karty. Ja czekam na potwierdzenie przez Portal zapewnienia Matagota że doślą poprawione kafle i zamawiam (Matagoci napisali, że prawdopodobnie druk najwcześniej za pół roku). Ale kafel z porami roku to wychodzi na to, że to jednak wina Portalu...
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 139
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 76 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: obo_bb »

Dla mnie rozbieżności w kolorach kafli terenu są również nieakceptowalne, jest to naprawdę poważne niedopatrzenie.
Nie wiem jak można odebrać takie coś na etapie produkcji, gdzie jakieś standardy jakości..

Złożyłem reklamację do Portalu, odpisali, że czekają na oficjalne ustosunkowanie się (oświadczenie) Matagot'u do tego..

PS. Wie ktoś jak sytuacja z zestawem poprawionych kart do podstawki Inis, kiedy planowana jest wysyłka?
BerQu
Posty: 18
Rejestracja: 05 lut 2019, 08:08
Has thanked: 9 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: BerQu »

obo_bb pisze: 28 cze 2019, 09:11 PS. Wie ktoś jak sytuacja z zestawem poprawionych kart do podstawki Inis, kiedy planowana jest wysyłka?
Wszystkie karty miały być wysłane w środę, skoro nikt nie otrzymał ich wczoraj to pewnie będą dzisiaj :)
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: jrz8888 »

BerQu pisze: 28 cze 2019, 09:23
obo_bb pisze: 28 cze 2019, 09:11 PS. Wie ktoś jak sytuacja z zestawem poprawionych kart do podstawki Inis, kiedy planowana jest wysyłka?
Wszystkie karty miały być wysłane w środę, skoro nikt nie otrzymał ich wczoraj to pewnie będą dzisiaj :)
Ja też czekam...
Jestem ciekaw czy chociaż karty będą miały zbliżony odcień 8)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Karty wciąż nie wysłane, może wyślą w przyszłym tygodniu...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 315
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: xtomashx »

Dr. Nikczemniuk pisze: 28 cze 2019, 19:41 Karty wciąż nie wysłane, może wyślą w przyszłym tygodniu...
Skąd takie info? Mieli przecież 26 wszystkim wysłać :/
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: tsodo »

xtomashx pisze: 28 cze 2019, 23:32
Dr. Nikczemniuk pisze: 28 cze 2019, 19:41 Karty wciąż nie wysłane, może wyślą w przyszłym tygodniu...
Skąd takie info? Mieli przecież 26 wszystkim wysłać :/
Trzewik mówił w planszówki.tv w piątek. W poniedziałek Grzesiek ma powiedzieć coś więcej o wysyłce.
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: WieszKto »

Po co obiecywał wysyłkę na 26. skoro karty i tak nie zostały wysłane...
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: tsodo »

WieszKto pisze: 29 cze 2019, 21:19 Po co obiecywał wysyłkę na 26. skoro karty i tak nie zostały wysłane...
Widocznie nie mogli tego zrobić do tej daty.
Poczekaj do poniedziałku i wszystkiego się dowiesz.
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Pumar »

Czy ktoś posiadający już dodatek do Inis może się wypowiedzieć/zrobić zdjęcia jak wyglądają wszystkie powyższe problemy? Czy mocno zwracają uwagę podczas samej gry? I czy nie ma żadnych problemów z tłumaczeniem (dwuznacznym) kart?

Oraz może jakieś opinie o samym dodatku?:)

Mam zamówiony w przedsprzedaży, ale akurat inna gra go blokuje, i w związku ze wszystkimi zawirowaniami, zastanawiam się czy nie poczekać na reprint o ile będzie.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Błysk »

Ja dzisiaj zagrałem dwie gry. Co do wad produkcyjnych– ja zauważyłem tylko inny kolor rewersów kafli terenów, także albo wszystko inne było ok, albo nie było zauważalne.

Co do samego dodatku– W sumie niewiele wprowadza, dodaje 5 gracza i to chyba największa zmiana. Reszta to kosmetyka. Nowe kafle nie są rewolucyjne, pory roku tym bardziej, warunki zakończenia gry też. Podsumowując: raczej nie warto wydawać na niego 100zł, chyba że komuś zależy na dodaniu piątego gracza, albo lubi zmiany kosmetyczne. ;)

Może Inis po prostu nie potrzebowało dodatku...
miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 57 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: miszcz »

Instrukcja dodatku nie mieści się w pudełku podstawki. Trzeba ją zgiąć.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Zet »

miszcz pisze: 30 cze 2019, 01:40 Instrukcja dodatku nie mieści się w pudełku podstawki. Trzeba ją zgiąć.
Rozumiem, że mowa o polskim pudełku podstawki? Oryginalne pudełko chyba jest zgodne z wymiarem dodatku?
ODPOWIEDZ