Inis (Christian Martinez)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: mczlonka »

Jak często zdarzają się remisy podczas weryfikacji zwycięzców?
Czy kiedy jakiś gracz zostaje zwycięzcą, to da się w jakiś inny sposób ustalić 2 i 3 miejsce (przy rozgrywce 3-osobowej) aniżeli liczbę spełnianych warunkach zwycięzca, np. kiedy pozostali gracze nie spełniają żadnego?
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Scamander »

Jest tylko jedno miejsce na podium i jest nim tron, reszta może całować pięty nowokoronowanemu :mrgreen:
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: mczlonka »

Scamander pisze: 16 lis 2019, 22:39 Jest tylko jedno miejsce na podium i jest nim tron, reszta może całować pięty nowokoronowanemu :mrgreen:
Tak, wiem. Gramy jednak z chłopakami turniejowo (w różne gry, zazwyczaj area control), w którym ustalamy kolejność. Podobny problem mieliśmy z Cykladami i pomimo tego, że w tej grze również wygrywa tylko jeden gracz, to wspólnie doszliśmy do tego (każdy przynajmniej raz grał wcześniej w tę grę) jak ustalić kolejność:

1.1. Posiadanie 2 Metropolii
1.2. Jeśli remis, to Więcej Złota
2.1. Posiadanie 1 Metropolii i większej ilości PZ
- Budynek: 2 PZ
- Karta Filozofa: 1 PZ
2.2 Jeśli remis, to Więcej Złota

Zastanawiam się czy tutaj dałoby się też coś podobnego wprowadzić. Nie znamy jednak gry, także ciężko będzie nam coś wymyślić, także zwracam się z prośbą do graczy, którzy ograli tę grę :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Gambit »

mczlonka pisze: 18 lis 2019, 18:54 Zastanawiam się czy tutaj dałoby się też coś podobnego wprowadzić. Nie znamy jednak gry, także ciężko będzie nam coś wymyślić, także zwracam się z prośbą do graczy, którzy ograli tę grę :)
Najprościej wygrywa ten, co wygrał. Jeśli był remis i wygrał Brann, to kolejne miejsca dostają remisujący w kolejności zgodniej z żetonem Wron. Potem ewentualnie najbliżsi spełnienia warunku zwycięstwa. To taki pomysł na szybko
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

A to moje spostrzeżenia do dodatku Pory roku (wrzucałem też na fb)
Dodatek mam od lata, jednak ciągle wchodziły nowe gry i jakoś tak nie było okazji żeby go przetestować. Za sobą mam dopiero trzy rozgrywki w Inis z dodatkiem Pory roku.

Dodatek składa się z kilku modułów: tytułowe pory roku, czyli dodatkowa czynność po fazie zgromadzenia i akcja w fazie pory roku; my chcemy/my potrzebujemy króla - czyli dwa warunki zakończenia rozgrywki przy remisach; piąty gracz; porty; nowe karty i nowe kafle terenów. My graliśmy ze wszystkimi modułami. Krótko opiszę wrażania z tych zaledwie trzech rozgrywek.

Rozgrywka 2-osobowa - dużo osób narzeka, że nie ma sensu grać w gry area control w dwie osoby, mi akurat Inis podoba się na dwie osoby - pilnować trzeba tylko jednego przeciwnika, mała pomyłka może powodować przegraną, nie ma tzw "kingmaking". Dodatek w tym składzie sprawdza się dość słabo, tj. bardzo słabo się go odczuwa w trakcie rozgrywki - wchodzi mniej terenów, mniej kart, szczególnie kart eposu. Jeżeli ktoś chciałby kupić dodatek do grania głównie w dwie osoby to odradzam, chyba, że jest hardkorowym fanem. Po prostu nie jest opłacalny.

Rozgrywka 4-osobowa - tu już wchodzi o wiele więcej kart, pojawia się więcej terenów z ciekawymi kartami przewagi, trzeba pilnować dodatkowych czynności po fazie zgromadzenia i można specjalnie tak grać, żeby z nich skorzystać (np warunek, "gracz z najmniejszą liczbą kart na ręce" itp). Mamy możliwość przemieszczania się na odległe kafle dzięki portom. Tu już dodatek się sprawdził.

Rozgrywka 5-osobowa - skorzystaliśmy z tego, że dodatek wprowadza możliwość grania w pięć osób. Do gry weszły dwie wyspy, kilka kafli z portami, karta, która pozwala umieścić port tam, gdzie normalnie nie można go umieścić oraz dużo nowych kart eposu. No i najważniejsze - do gry weszły nowe karty akcji (zielone). Trzeba było skorzystać z kafla "my potrzebujemy króla" (gracze remisujący, jeżeli wśród nich nie ma brana, otrzymują po kaflu wyczynu). Rozgrywka trwała ok 3 godziny, ale było EPICKO! Zwroty akcji, gdzie już się wydawało, że ktoś wygra, ale odpowiednio zagrana karta eposu pozbawiała go tego (sam 3 razy miałem zwycięstwo w garści, ale niestety nie udało się).

Podsumowując, dodatek Pory roku dodaje ciekawe moduły do gry podstawowej, w szczególności nowe karty i możliwość przemieszczania się dzięki portom. Sam moduł "pory roku" jest średni - czasami się przydawał, jednak nie był kluczowym elementem gry. Na plus na pewno jest możliwość grania w pięć osób, mało mam takich gier, więc dobrze móc wyciągnąć coś tak mięsistego w większej liczbie graczy. Czy polecam? Dla 2 graczy - raczej nie, dla 3 graczy - nie grałem, ale wydaje mi się, że będzie może odrobinę lepiej niż przy 2, dla 4 graczy - tak, no i jeżeli chcielibyście zagrać w 5 osób to zdecydowanie tak. Poleciłbym go też tym, którzy podstawkę mają już bardzo mocno ograną, i chcą sprawdzić nowe kary akcji oraz nowe karty eposu.
bazyliszek10000
Posty: 38
Rejestracja: 27 lut 2019, 12:06
Has thanked: 58 times
Been thanked: 2 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: bazyliszek10000 »

Wracam do pytania co z błędami:
- kafle mają inny odcień i w tej kwestii ciężko będzie coś zdziałać np. z rozsyłaniem poprawionych,
- błędny jest przekaz jednej karty tzw. Brasil.
- przesuniętym wydruku na kaflach terenu
- oraz braku podpisów na kaflu pór roku

Czy Portal Ggames planuj jeszcze jakieś poprawki, przedruki, naklejki, eraty, itd... Czy trzeba z tym żyć?
Jest planowany jakiś dodruk, czy nie bo dodatek z błędami słabo im schodzi, czym są bardzo zaskoczeni i dodruku z poprawkami nie będzie?
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: osa1908 »

Beda dukowane specialne karty nie bedziesz juz pociagal kafli tylko karty i potem dokladal kafelek.karty z dodatku tez bede poprawione.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Indar »

Gdzie była o tym mowa? To potwierdzone info?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: playerator »

osa1908 pisze: 09 mar 2020, 10:41 Beda dukowane specialne karty nie bedziesz juz pociagal kafli tylko karty i potem dokladal kafelek.karty z dodatku tez bede poprawione.
Skąd pochodzą te informacje?

Trzeba się zgłaszać już teraz z taką reklamacją, żeby nie było powtórki z kostek do MK?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Gromb »

Dokładnie, poprosimy o źródło.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: krisow »

Trzewik powiedział o Inis w Planszówkach TV: https://www.youtube.com/watch?v=yWjChkAp2GQ (1h 09m 20s). Karty te można będzie kupić w sklepie Portalu, pewnie za symboliczny 1 grosz.
bazyliszek10000
Posty: 38
Rejestracja: 27 lut 2019, 12:06
Has thanked: 58 times
Been thanked: 2 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: bazyliszek10000 »

Karty przewag będą przedrukowane, a kafle zostają jak jest. Wersja polska dostanie też specjalną talię, za pomocą której będzie dopierało się kafle terenu (które obecnie są w różnych kolorach). Tylko po co? Jak można ciągnąć, karty przewag, które mają mieć już takie same rewersy, po przedrukowaniu. Poza tym jakie to upierdliwe, jak trzeba szukać kafla, a nie karty. Na dodatek mam sobie dokupić jeszcze karty, za 1zl (jak do The Others). Tylko przesyłka kosztowała 20zł ...
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

Dokładnie - gramy teraz tak, że szukamy kafla po wyciągnięciu karty przewagi ze środka stosu (upierdliwe), i potem to szukanie odpowiedniego kafla jest już mocno upierdliwe. Więc dziękuję bardzo za taką protezę naprawy.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Scamander »

Przecież karty przewag mają na rewersie zaznaczone jaki teren reprezentują więc nijak nie mogą zastąpić dociągania kafli (informacja o najbliższym kaflu terenu nie powinna być jawna, stąd to całe zamieszanie o różny kolor rewersów).

Zamiast używać kafli których rewersy niestety zdradzają czy te są z podstawki czy z dodatku używacie kart przewag które nie dość, że ujawniają czy kafel jest z podstawki czy z dodatku to jeszcze określają który to dokładnie kafelek. Gdzie tu sens, gdzie logika.

Jeszcze tu była propozycja żeby wyciągać je ze środka talii kart przewag ale w takim przypadku dalej masz jakąś informację: wiesz który kafel się nie pojawi (po rewersie karty na górze talii). Pozostaje więc tę talię przykryć ale wtedy lepiej już po prostu przykryć same kafelki i nie musieć ich później szukać po kartach.
zsuedama
Posty: 118
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 43 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: zsuedama »

Cześć, czy wiadomo kiedy będą dostępne te poprawki o których mowa wyżej?
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: tomp »

zsuedama pisze: 01 maja 2020, 13:52 Cześć, czy wiadomo kiedy będą dostępne te poprawki o których mowa wyżej?
Podbijam pytanie. Może Atk czyta ten temat ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
bazyliszek10000
Posty: 38
Rejestracja: 27 lut 2019, 12:06
Has thanked: 58 times
Been thanked: 2 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: bazyliszek10000 »

Już miały być, ale nie dojechały na czas na statek i statek odpłyną bez nich. Teraz czekamy na kolejny "Portalowy" statek z chin, prawdopodobnie ten z "Terrors of London". Jak ktoś ogląda Portal Ekspres to może będzie wiedział dokładniej.
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: MajkelEryk »

Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5160
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1060 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca - Sierpień 2020

Post autor: BOLLO »

Tommy pisze: 02 wrz 2020, 17:01 Gra miesiąca: INIS - fenomenalna gra! Graliśmy bodajże 6 razy, zawsze w 3 osobowym składzie. Podstawka bez dodatków. Piękne wykonanie, klimat na każdym kroku, ale najlepsza sama gra. Niezwykłe jest jak wydaje się, że na pierwszy rzut oka to taka sobie gierka, a potem nagle każdy ruch, każda decyzja, począwszy od draftu, poprzez kolejność kart, zdobywanie eposu, terenów, podbojów, dominacji, czasem nawet umiejętnie zagrane święto etc. - wszystko ma znaczenie. Obserwowanie przeciwników, co i jak grają, jakie karty preferują, na co się nastawiają, co lubią blokować, jakie tereny zdobywać.
Niewiele elementów, a myślenie włączone od początku do końca. Intensywność z każdą partią rośnie.

Jedyny minus... instrukcja. Albo autor, albo tłumacz... ktoś zawalił. Tyle kart z możliwością różnej interpretacji... dawno się nie trafiła taka gra.
Jako starzy karciankowi gracze może czasem chcemy za bardzo przekombinować, ale pierwsze dwie partie - bardzo często jak na taką grę - instrukcja, faq, www etc.
Jak bys to porownal do Kemeta? Bo zastanawiam sie nad ta lub ta? Mozna je wogule jakos sensownie porownywac?
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra Miesiąca - Sierpień 2020

Post autor: krwlng »

BOLLO pisze: 02 wrz 2020, 19:06 Jak bys to porownal do Kemeta? Bo zastanawiam sie nad ta lub ta? Mozna je wogule jakos sensownie porownywac?
Jak dla mnie to 2 kompletnie różne gry - Kemet ma większy nacisk na agresję i area control (piramidy, świątynie), w Inis gra jest bardziej taktyczna - przez możliwe 3 warunki zwycięstwa trzeba obserwować co robią inni i czy czasem zaraz nie wezmą żetonu pretendenta, a jeżeli nawet to jak im zburzyć plan i jednocześnie samemu skorzystać.
Mam kompletną trylogię mitologiczną Matagota i zdecydowanie Inis jest moim numerem 1, Kemet jest daaaaleko w tyle (ale nadal to dobra gra jest).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rattkin »

Kemeta raczej porównuje sie do Blood Rage. Inis to zupełnie inna bajka - i to w porównaniu nie tylko z Kemetem, ale i z większością dudes on map z area control.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5160
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1060 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: BOLLO »

rattkin pisze: 02 wrz 2020, 20:54 Kemeta raczej porównuje sie do Blood Rage. Inis to zupełnie inna bajka - i to w porównaniu nie tylko z Kemetem, ale i z większością dudes on map z area control.
Blood Rage mam w kolekcji (jeszcze nie grane) więc polecacie bardziej Inis? A jeszcze jedno bo słyszełem że Kemet to nieliczna gra w której nie ma ani grama losowości. Jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić. Prawda to?
Do czego najszybciej porównać Inis? Mam jeszcze Chaos w Starym Świecie ale to chyba też bardziej Blood Rage?
Kemetem się zainteresowałem bo razem z dodatkiem SEt moge mieć za 200pln
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: EVOCATVS »

BOLLO pisze: 02 wrz 2020, 22:23 A jeszcze jedno bo słyszełem że Kemet to nieliczna gra w której nie ma ani grama losowości. Jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić. Prawda to?
Nieprawda. Karty Boskiej Interwencji dobiera się losowo ze stosu.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: krwlng »

BOLLO pisze: 02 wrz 2020, 22:23 Do czego najszybciej porównać Inis? Mam jeszcze Chaos w Starym Świecie ale to chyba też bardziej Blood Rage?
Pod względem kombinowania i przepychania się na planszy - Zakazane Gwiazdy. Oczywiście jest bardzo dużo różnic między grami, począwszy od walki po warunki zwycięstwa ale to balansowanie między własnym interesem i przeszkadzaniem innym - feeling jest podobny ;-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rattkin »

Dla mnie: Inis >= Blood Rage > Kemet. Kemet był fajny kiedyś, ale już się zestarzał i ta nowa edycja mnie jakoś nie kręci.
ODPOWIEDZ