Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Galatolol »

Bardzo interesujący tekst o powstawaniu okładki Pax Pamir:

https://boardgamegeek.com/thread/213292 ... ilding-box
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

Hej
Trochę "przysiedziałem" w domu i przetłumaczyłem skrypt do nauczania PAX Emancipation:
LINK
Jeśli ktoś z Was miały ochotę rzucić okiem i skomentować co porawić, byłoby super.
W międzyczasie postaram się dodać część dla zaawansowanej rozgrywki.
pwoloszun
Posty: 451
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1700 times
Been thanked: 537 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

orzeh pisze: 19 lut 2019, 22:16 Hej
Trochę "przysiedziałem" w domu i przetłumaczyłem skrypt do nauczania PAX Emancipation:
LINK
Jeśli ktoś z Was miały ochotę rzucić okiem i skomentować co porawić, byłoby super.
W międzyczasie postaram się dodać część dla zaawansowanej rozgrywki.
Szacunek ludzi ulicy
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
DziejopisWawel
Posty: 150
Rejestracja: 13 wrz 2016, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 132 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DziejopisWawel »

Galatolol pisze: 17 sty 2019, 12:28 Bardzo interesujący tekst o powstawaniu okładki Pax Pamir:

https://boardgamegeek.com/thread/213292 ... ilding-box
Może wybrzydzam ale jestem zawiedziony okładką. Przypomina mi ona grę dla dzieci niżeli historyczną. Osobiście uważam że ta motywowana książką albo grafiką z epoki zapewne bardziej przypadłaby mi do gustu. No ale cóż, najważniejsze aby mechanika była dobra.
"Daj nam, Boże, sto lat wojny."
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: raj »

orzeh pisze: 19 lut 2019, 22:16 Hej
Trochę "przysiedziałem" w domu i przetłumaczyłem skrypt do nauczania PAX Emancipation:
LINK
Świetny pomysł, mam problem ze zmęczeniem instrukcji, za bardzo sztuczna jest. :(
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Faktycznie zasady do Emancipation sa chyba najgorsze ze wszystkich paxów. Swoją droga czy ktoś ma wersje PL do Pamir?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

Wersja podstawowa nie jest zbyt trudna jak już się ogarnie zasady. Ale coś czuje że to jest demo a prawdziwa gra "objawi" się przy zaawansowanych zasadach
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 135
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Antioch Seleucyda »

Czy istnieje polskie tłumaczenie zasad do Pax Pamir ?
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

orzeh pisze: 19 lut 2019, 22:16 Hej
Trochę "przysiedziałem" w domu i przetłumaczyłem skrypt do nauczania PAX Emancipation:
LINK
Jeśli ktoś z Was miały ochotę rzucić okiem i skomentować co porawić, byłoby super.
W międzyczasie postaram się dodać część dla zaawansowanej rozgrywki.
EDIT - już jest całość
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: raj »

MOże wrzuć na bgg żeby yło łatwe do znalezienia.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

raj pisze: 23 lut 2019, 07:29 MOże wrzuć na bgg żeby yło łatwe do znalezienia.
Dzisiaj wgrałem plik, czeka za zatwierdzenie, dam linka jak będzie
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

Link do pliku, najnowsza wersja pdf 1.3 ma 2-stronicową pomoc gracza (dostępna na Gdocs)
https://boardgamegeek.com/filepage/1772 ... ancipation
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Pax Pamir. Aktualizacja info od wydawcy z akcji KS (fragment):
Spoiler:
Wychodzi na to że kto nie kupił, ten trąba :P
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

Czyli małe światełko w tunelu że duch crowdfundingu nie umarł.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Galatolol »

DarkSide pisze: 01 mar 2019, 06:56 Wychodzi na to że kto nie kupił, ten trąba :P
To było wiadomo już wcześniej, ze względu na mały nakład wersji sklepowej.
we’re proud to say Pamir deserves a higher price tag
Co za koszmarek :roll:
pwoloszun
Posty: 451
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1700 times
Been thanked: 537 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

DarkSide pisze: 01 mar 2019, 06:56 Pax Pamir. Aktualizacja info od wydawcy z akcji KS (fragment):
Spoiler:
Wychodzi na to że kto nie kupił, ten trąba :P
A tam shipping do Polski nie kosztowal przypadkiem $25?
Bo Jesli tak to 60 + 25 = 85 czyli wychodzi circa na to samo. Z ta roznica, ze polskie sklepy Z REGULY daja nieco lepsza cene + jesli ktos ma to ew. rabaty.

Jak bardzo kibicuje Eklundom i Wehrlom tak ja juz sie skutecznie wyleczylem z KS: w hui' drogo, kot w worku, ktory jeszcze czesto ma jakies bledy produkcyjne(brakuje komponentow, zle wydrukowane karty etc itp).

Oczywiscie KS, KS-owi nierowny, jednak odnosze(byc moze mylne) wrazenie, ze wiecej jest KS-owych problemow niz wielkich sukcesow.
Podcast dżentelmeni przy stole:
drzewko
Posty: 290
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 44 times
Been thanked: 288 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: drzewko »

Z tym kotem w worku to przesada wydaje mi się. Ja praktycznie każdą grę którą kupuję na KS wcześniej sprawdzam na tabletop simulator. I w przypadku Pax Pamir również, tym bardziej, że autorzy zadbali żeby wraz z rozwojem i zmianami aktualna gra była zawsze dostępna na tabletopie.

Co do samej wysyłki to była 15$ przy czym można było zamówić w tej cenie do 3 gier. Więc wariant optymistyczny to 5$ za przesyłkę.
pwoloszun
Posty: 451
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1700 times
Been thanked: 537 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

drzewko pisze: 01 mar 2019, 12:13 [...]
Co do samej wysyłki to była 15$ przy czym można było zamówić w tej cenie do 3 gier. Więc wariant optymistyczny to 5$ za przesyłkę.
A to przepraszam za wprowadzanie w blad
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

Ktoś z Was zagrał w Emancipation więcej niż raz? Bardzo ciekawy jestem opinii.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Wolf »

Grałem 7 razy, wszystkie rozgrywki w trybie zaawansowanym i wariancie stricte rywalizacyjnym. W tym 4 rozgrywki solo, również w ten sposób, ale jest to całkiem wdzięczny tytuł do grania przeciw samemu sobie z uwagi na to, że wszystko jest jawne, więc nie tracimy efektu zaskoczenia, a gra jest na tyle mózgożerna, że można próbować przechytrzyć samego siebie i oferuje to wyzwanie, przy okazji możemy przetestować różne strategie.

Świetnie napisana instrukcja. Zarówno od strony zasad jak i przypisów historyczno-filozoficznych mamy do czynienia z bardzo przemyślaną grą jak i jej podbudową tematyczną. Ogromną zaletą jest szersze spojrzenie na temat, który bywa strasznie spłaszczany, więc zdroworozsądkowe podejście jest zawsze miłą odmianą. Samo czytanie instrukcji daje więcej rozrywki, niż nie jedna gra, oczywiście jeżeli jesteśmy koneserami Eklunda i różnego rodzaju wywodów tematycznych podanych w trakcie, bo w przeciwnym wypadku może być to traumatyczne wydarzenie ;).

Pierwsze wrażenie może być przytłaczające z uwagi na fakt, że wiele elementów się zazębia. Na początku jesteśmy również mocno zależni od różnych czynników, które w ten czy inny sposób nas ograniczają, więc początkowy efekt może być taki: to ja robię akcję A... hmm ale jednak nie, bo jest w tej chwili droga, to może jednak akcję B, no ale do tego potrzebuję najpierw C, to może jednak... (kilka minut później)... wiem! jednak zrobię X co pozwoli mi wybrać bonus Y i wtedy zrobię też Z... aaaa ale jednak nie zrobię tego, bo to nie ten kolor ikony ideologii, którą zglobalizowałem... aaaa!!!

Efekt ten jest potęgowany przez fakt, że już od początku gry jesteśmy w stanie wykręcać solidne kombosy. Dla przykładu:

akcje: syndicate (x2) -> opsy: westernize + lawsuit -> bonus: legislation -> impact: syndicate -> ops: plebiscite -> bonus: fundriser

Kiedy jednak podstawowe zależności zaczną nam się utrwalać, to wszystko nabierze sensu. Jest w tym dużo główkowania i czujemy bardziej, że wykonujemy zakulisowe akcje niż bezpośrednie ataki wymierzone w rywala, ale czasami jedno nasze działanie może mocno pokrzyżować innym szyki. Dlatego trzeba być czujnym.

W rozgrywce zaawansowanej ogromną rolę odgrywają rewolucje. Wyzwalanie wyzwalaniem, ale gra przede wszystkim toczy się o polityczny ład jaki nastanie po tych gwałtownych zmianach. Każdy z graczy dąży do innego ustroju politycznego preferując, żeby określone bariery zostały w danym regionie bądź żeby nie było ich wcale. Istotne będzie więc zarówno wcześniejsze przygotowanie gruntu pod rewolucję jak i odpowiednia ilość naszych agentów, którzy do niej dołączą. Wydarzyć może się to zarówno poprzez akcję dołączenia, kiedy rewolucja wejdzie na rynek, jak i szereg różnych bonusów i innych efektów: agent może dołączyć jako bohater ludu jeżeli zapełniliśmy wszystkie pola naszymi dysydentami, do rewolucji dołączają także agenci z karty wichrzyciela, a jeżeli rewolucja nie zgadza się z obecnym nurtem ideologicznym, a nam uda się to zmienić to dołączamy w ramach manifestu, do tego mamy jeszcze efekt wpływu legislacji dzięki któremu możemy zarówno dołączyć jak i wywołać nową rewolucję. Rewolucje mają 2 strony, więc możemy także walczyć, która z nich będzie aktywna poprzez kontrrewolucję. Jak wszystko pójdzie idealnie to możemy wywołać i zakończyć rewolucję powodzeniem w tej samej rundzie, ale agenci przeciwnika na pewno będą starać się nam to utrudnić, a czasami jeden wrogi agent może sporo namieszać, bo istotna jest kolejność wykonywania praw rewolucyjnych po udanej rewolucji, dlatego mając ostatni głos możemy zdecydować o finalnym porządku. Po rewolucji region praktycznie staje się zamknięty i ciężko na niego wpłynąć aczkolwiek pewnym wyjątkiem jest np. rzut przeciwko handlarzom niewolników, normalnie staramy się ich zatopić, ale efektem ubocznym tego rzutu może być korupcja, a ta spowoduje przywrócenie bariery, możemy więc dążyć umyślnie do jej wywołania, co z kolei możemy wykorzystać przeciwko niepasującemu nam ustrojowi politycznemu.

To tak na szybko i w telegraficznym skrócie, bo jakby chcieć wchodzić w szczegóły to by trzeba było napisać na prawdę długaśny tekst.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kisiel365 »

Jakby co drugą edycję Pamira można zamówić już w 3 trolach.
e: ze zniżkami w weekendowej promocji wychodzi 340 z przesyłką bez metalowych monet
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2019, 12:10 przez kisiel365, łącznie zmieniany 3 razy.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Wolf »

Zamówić można, ale cena (400 zł) nie należy do okazyjnych. Podczas KS zapłaciłem 250 zł razem z wysyłką (przy zamówieniu na 2 osoby).
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Galatolol »

No ale w takiej cenie już się nie dorwie. A nakład dla sklepów ma być ograniczony.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Wolf »

Można jeszcze zamówić pre-order, 5$ drożej niż na KS i gorszy kurs dolara, ale wciąż może się opłacić, szczególnie z dzieloną wysyłką:
https://pax-pamir-second-edition.backer ... rders/cart
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: azz »

Wolf pisze: 26 kwie 2019, 17:08 Można jeszcze zamówić pre-order, 5$ drożej niż na KS i gorszy kurs dolara, ale wciąż może się opłacić, szczególnie z dzieloną wysyłką:
https://pax-pamir-second-edition.backer ... rders/cart
Wyłącznie USA.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Zablokowany