Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Nie ma już złudzeń że jak tylko mój Pax Renaissance przybędzie ze Słowacji :mrgreen: to stanie się hitem na kolejnym spotkaniu planszówkowym. Dlatego zapytuje już od razu: Jak jest z zależnością językową w pozostałych Paxach? Czy jest ona porównywalna z Pax Ren (czyli w zasadzie żadna) czy większa? Nie chodzi o samą instrukcję, tylko o kluczowe dla rozgrywki teksty na kartach/planszy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

W Pax Porfiriana zdolności na kartach opisane są tekstem, zależność jest większa niż w Ren ;).

W jakim sklepie dorwałeś? :D
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Ponieważ Pax Ren świśnięto mi sprzed nosa w czeskim sklepie, to sobie pomyślałem że może na Słowacji znajdę. Szybki recon i znalazłem 2-3 sklepy z grami planszowymi, ale tylko na https://www.ludopolis.sk mieli jedną sztukę. Chyba że domówili i uzupełnili zapasy. Koszt wysyłki do Polski to albo 4euro jeśli do jednego z bardzo wielu punktów odbioru, albo 6euro jeśli pod adres domowy.
Niestety tylko podstawka. Rozszerzenia brak. Można pisac do nich po angielsku. Bardzo szybko odpisują. Gdyby ktoś gdzieś zdobył rozszerzenie to chętnie bym partycypował w kosztach wysyłki gdyby zamówił drugą sztukę. :D
Inne sklepy na Słowacji to: Ihrysko, Brloh oraz ALBI e-shop.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Miałem pisać że łykam rozszerzenie po angielsku w zamówieniu grupowym jak coś :D.

Dzięki ;). Czekam na wrażenia. PS: czytaj tylko living rules!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mat_eyo »

Wczoraj kolejne spotkanie z Pax Renaissance. W około dwie godziny zagraliśmy dwa razy, we czwórkę, z czego jedna osoba nie znała gry, a druga miała na koncie tylko jedną partię.

Partie poszły dosyć sprawnie. Były oczywiście przerwy na zastanawiania i precyzowanie zasad, ale jak na tak dużą grę, to szło bardzo płynnie. Niestety znowu nie udało się wygrać, co więcej, pierwsza partia powinna potrwać dłużej, bo mogłem spokojnie przejąć jedyną republikę gracza, który po chwili ogłosił się renesansowym zwycięzcą.

Najlepsze jest to, że obie partie dały inne odczucia, niż wszystkie moje poprzednie. Ani razu nie wyszła karta pozwalająca w miarę łatwy sposób przejąć kontrolę nad Osmanami, co zawsze było pierwszą poszukiwaną przeze mnie opcją. Było też bardzo mało królowych, oraz w końcu udało zrobić się Trade Shift na białym szlaku.

Pax Renaissance wkręca tak mocno, że w zasadzie mógłbym nie grać w nic innego :)

Btw gdyby ktoś znalazł gdzieś angielski dodatek lub robił zamówienie na promki z bgg store, to bardzo proszę o informację :D
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

mat_eyo pisze: 31 lip 2018, 13:20 Btw gdyby ktoś znalazł gdzieś angielski dodatek lub robił zamówienie na promki z bgg store, to bardzo proszę o informację :D
Rynek czeski i słowacki przetrzebiony :twisted: Ma ktos dobry przegląd sklepów niemieckich? :roll: Myślę że spokojnie dałoby się zebrać niezłą zbiorówkę tak że przesyłka wyjdzie na głowe 1-1,5euro + koszt rozsyłu w Polsce
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Jakiś czas temu szukałem i jedyne co było dostępne to w Czechach.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Kosternik »

Ja również piszę się na zbiorówkę i dokładam do przesyłki, jakby co.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: feniks_ciapek »

Ja też jestem chętny na dodatek. Promki z BGG mam.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kmd2000 »

I ja bym przygarnął Pax Ren Expansion, pytanie jak to wygląda logistycznie.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Galatolol »

Nie bardzo wiem, czemu służą te posty, skoro to nigdzie nie jest dostępne (?). Niestety :(
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

Końcem 2017 był dodruk podstawki Pax Ren. Bylem wówczas w kontakcie z jednym ze sklepów, w którego ofercie był dodatek z długim okresem oczekiwania. Początkowe informacje dawały nadzieje na powrót dodatku do sprzedaży. Okazało się, ze wydawnictwo zrezygnowalo niestety z jego dodruku i wydało jedynie podstawkę. Dodatek zniknął tez z oferty na stronie Sierra Madre Games. Na BGG twórcy nie odpowiadają w ogóle na zapytania dotyczące jego dodruku. Być może coś zmieni się przy okazji jesiennej premiery Pax Emancipation. Zawsze można tez liczyć, ze na Essen wydawca przygotuje jakaś niespodziankę. Jest jeszcze KS, kto wie? Trzeba trzymać rękę na pulsie ale nastawiałbym się raczej pesymistycznie. Przeszperalem sieć, dostępny tylko poprzez bgg w cenie ponad 100 euro, kilku użytkowników ma go również in trade ale nikt z Europy.

Z drugiej strony do każdej rozgrywki używa się tylko części kart z talii, wiec trudno o powtarzalność, choć przyznam ze w talii wschodniej brakuje trochę zróżnicowania.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

Równie istotna co nowe karty jest nowa zasada, którą wprowadza dodatek - apostazja. Mocno wpływa to na konstrukcję naszego tableau, stawiając czasem przed poważnym dylematem czy brać karty bezpieczne, czy mocne, ale narażające nas na straty.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

Deem pisze: 01 sie 2018, 11:13 Równie istotna co nowe karty jest nowa zasada, którą wprowadza dodatek - apostazja. Mocno wpływa to na konstrukcję naszego tableau, stawiając czasem przed poważnym dylematem czy brać karty bezpieczne, czy mocne, ale narażające nas na straty.
Nie grałem z dodatkiem ale po lekturze instrukcji wydaje się, że apostazja jest bardzo silnym zagraniem. Z tego co zrozumiałem wydarzenia powoduje usunięcia z tableau każdego gracza kart z symbolami prestiżu religijnego wskazanych na karcie wydarzenia. Ponieważ karty z prestiżem religijnym to zazwyczaj te z najsilniejszymi akcjami w tableau, apostazja może mieć bardzo duży wpływ na rozgrywkę. Miejmy nadzieje, że Sierra Madre Games zdecyduje się jednak na dodruk dodatku.

Dodam jeszcze, że Pax Ren to zdecydowanie moje najciekawsze doświadczenia planszówkowe ostatnich lat. Gra, która jest tak inna od tego w co do tej pory grałem. Jeżeli miałbym ją jakoś zakwalifikować to określił bym ją jako symulację geostrategiczną.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mat_eyo »

Deem pisze: 01 sie 2018, 11:13 Równie istotna co nowe karty jest nowa zasada, którą wprowadza dodatek - apostazja. Mocno wpływa to na konstrukcję naszego tableau, stawiając czasem przed poważnym dylematem czy brać karty bezpieczne, czy mocne, ale narażające nas na straty.
Właśnie przeczytałem instrukcję do dodatku i przejrzałem karty, które widać w Internecie. Żadna z trzech, głównych zamian (apostazja, wyłączenie warunku zwycięstwa, utrudnienie danego warunku zwycięstwa) mi się nie podoba. Solidnie ostudziło to mój zapał do poszukiwania dodatku, raczej poprzestanę na promkach z bgg.

Przeglądając Libing Rules w poszukiwaniu zasad dodatku znalazłem ciekawostkę. 24 lipca Phil napisał, żeby w wariancie dwuosobowym zamiast wrzucać więcej kart (jak przy setupie dla trzech graczy) karty komet wtasować w 8 kart rynku, a nie 12. Na te 10 kart pozostałe 4 z początkowej dwunastki i na to normalnie po 4 kary na gracza, czyli osiem. Muszę spróbować.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

@grabol
Apostazja usuwa karty dwóch religii wskazanych na karcie z tableau, które zawierają je obie. Jest to dodatkowe utrudnienie, tudzież element do rozważenia podczas budowania tableau - czy kupujemy bezpiecznie w ramach jednej religij czy bierzemy co najsilniejsze, ale licząc się z tym, że może to być nietrwałe rozwiązanie (tzn. jeszcze bardziej nietrwałe niż zwykle 😁).

Dodatek urozmaica rozgrywkę, ale moim zdaniem w samej podstawce nie ma rzeczy, które należy naprawić i które usprawiedliwiałyby przepłacanie za dodatek.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mat_eyo »

mat_eyo pisze: 01 sie 2018, 12:30 Przeglądając Libing Rules w poszukiwaniu zasad dodatku znalazłem ciekawostkę. 24 lipca Phil napisał, żeby w wariancie dwuosobowym zamiast wrzucać więcej kart (jak przy setupie dla trzech graczy) karty komet wtasować w 8 kart rynku, a nie 12. Na te 10 kart pozostałe 4 z początkowej dwunastki i na to normalnie po 4 kary na gracza, czyli osiem. Muszę spróbować.
Wczoraj spróbowałem tej kombinacji dwuosobowej i jest super. Gra się odpowiednio długo, jest czas na zbudowanie stołu. Polecam.

Wczoraj przez lekko ponad trzy godziny udało się zagrać trzy partie, jedną we trójkę i dwie dwuosobowe. Kolejny raz grało się inaczej. Widziałem już wszystkie zakończenia gry poza wyczerpaniem obu rynków, na to pewnie przyjdzie czas wraz z większym ograniem. W jednej rozgrywce zmienione zostały oba szlaki handlowe, w drugiej udało mi się wygrać dominując religię inną, niż Islam. Po dziesięciu partiach poczułem się pewniej, jeśli chodzi o zasady i mogę w końcu cieszyć się grą. Choć dziś szukając czegoś w Living Rules zauważyłem, że robiłem cały czas pewien błąd, który wczoraj miał na pewno wpływ na jedną z moich wygranych. Nigdy nie można być pewnym ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Póki co próbuję przegryźć się przez zasady (oryginał + polskie tłumaczenie - jest bardzo dobre, choć mam pewne drobne uwagi). Muszę powiedzieć że konstrukcja całego rulebooka jest ....mhm...słaba. Kolejnośc w jakiej jest to podane podbija próg wejścia już na starcie. :( Czyżby kolejny przykład dobrego projektanta, który nie umie pisac instrukcji? :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mat_eyo »

Instrukcja napisana jest nieprzyjaźnie, ciężko się nie zgodzić. Trudno się ją czyta, dlatego gra przysparza problemów tak wielu osobom. Zauważyłem, że dużo lepiej radzą sobie nowicjusze, którym gra była tłumaczona od podstaw niż ci, którzy próbowali sami rozgryzać instrukcję.
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Kosternik »

DarkSide pisze: 03 sie 2018, 17:00 Póki co próbuję przegryźć się przez zasady (oryginał + polskie tłumaczenie - jest bardzo dobre, choć mam pewne drobne uwagi). Muszę powiedzieć że konstrukcja całego rulebooka jest ....mhm...słaba. Kolejnośc w jakiej jest to podane podbija próg wejścia już na starcie. :( Czyżby kolejny przykład dobrego projektanta, który nie umie pisac instrukcji? :roll:
Jeśli mowa o mojej próbie tłumaczenia to chętnie poprawię jeśli są nieścisłości.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Kosternik pisze: 03 sie 2018, 17:49 Jeśli mowa o mojej próbie tłumaczenia to chętnie poprawię jeśli są nieścisłości.
poszedł priv
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

DarkSide pisze: 29 lip 2018, 10:38 Ponieważ Pax Ren świśnięto mi sprzed nosa w czeskim sklepie, to sobie pomyślałem że może na Słowacji znajdę. Szybki recon i znalazłem 2-3 sklepy z grami planszowymi, ale tylko na https://www.ludopolis.sk mieli jedną sztukę. Chyba że domówili i uzupełnili zapasy. Koszt wysyłki do Polski to albo 4euro jeśli do jednego z bardzo wielu punktów odbioru, albo 6euro jeśli pod adres domowy.
Niestety tylko podstawka. Rozszerzenia brak. Można pisac do nich po angielsku. Bardzo szybko odpisują. Gdyby ktoś gdzieś zdobył rozszerzenie to chętnie bym partycypował w kosztach wysyłki gdyby zamówił drugą sztukę. :D
Inne sklepy na Słowacji to: Ihrysko, Brloh oraz ALBI e-shop.
Pax Ren mieli juz na ludopolis.sk nie było . Ale wygląda na to ze Porfiriana nadal jest na stanie - oczywiście zobaczymy czy przyjdzie. :)
A co do dodatku do Pax Ren to maił bardzo mały nakład - chyba nawet mniejszy niż nakład pierwszego druku podstawki. Ale po 10 partiach nadal nie odzczuwam potrzeby stasowania go z resztą kart - ra jest wystarczajaco skomplikowaa na razie.
Ostatnio zmieniony 04 sie 2018, 08:03 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

Gra była lokalizowana na język czeski, wiec może to być ta wersja.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Jesli sa uwagi do tłumaczenia to chetnie rowniez poprosze.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Na bgg pierwsza zajawka( okładka i opis ) Pax H+/Transhumanity
Zablokowany