Vast: The Crystal Caverns (Patrick Leder, David Somerville)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Curiosity pisze:
Michał M pisze:A te dodatkowe role można jeszcze jakoś dorwać?
Jakbyś zamawiał, to bym się dołożył. Zawsze to tańsza wysyłka będzie.
Właśnie się zastanawiam... pewnie zdecyduję się w ciągu kilku dni.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Curiosity »

Michał M pisze:
Curiosity pisze:
Michał M pisze:A te dodatkowe role można jeszcze jakoś dorwać?
Jakbyś zamawiał, to bym się dołożył. Zawsze to tańsza wysyłka będzie.
Właśnie się zastanawiam... pewnie zdecyduję się w ciągu kilku dni.
Tak jak patrzyłem, to można zamówić dwa komplety maksymalnie. Cena wysyłki niezmienna - 20$. Czyli po 40$ na łebka + koszty wysyłki w kraju.

Teraz tylko się zastanawiam, czy te około 160zł to jest dobra cena za 3 dodatki do gry.

Czy nowe postacie są przeznaczone dla kolejnych graczy, czy zastępują jakieś postacie? Na pewno Jednorożec zastępuje Smoka, o reszcie nic nie wiem. Ale w sumie przy 7 osobach to musi być niezły downtime...
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Też się właśnie zastanawiam. Już wiem, że zakocham się w tej grze, ale pytanie, czy od razu potrzebuję tych dodatków. Umówmy się, zanim ogram samo podstawowe pudło, na pewno minie sporo czasu.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

Curiosity pisze: Tak jak patrzyłem, to można zamówić dwa komplety maksymalnie. Cena wysyłki niezmienna - 20$. Czyli po 40$ na łebka + koszty wysyłki w kraju.

Teraz tylko się zastanawiam, czy te około 160zł to jest dobra cena za 3 dodatki do gry.

Czy nowe postacie są przeznaczone dla kolejnych graczy, czy zastępują jakieś postacie? Na pewno Jednorożec zastępuje Smoka, o reszcie nic nie wiem. Ale w sumie przy 7 osobach to musi być niezły downtime...
Praca nad Vastem przebiegała dość transparentnie - wszystko można zobaczyć tutaj - https://drive.google.com/drive/folders/ ... WRfdDhMc0E

Niektóre role są dodane jako nowe, inne zastępują już istniejace, jeszcze inne wprowadzają NPCa, który służy za antagonistę w grach solo/multi, ale nie jest kierowany przez graczy. W ogólności nowe role są dość zaawansowane i autorzy gry raczej nie zachęcają do grania na więcej niż 5 graczy (choć przy niektórych kombinacjach jest to możliwe), ze względu na wydłużenie czasu gry. Nowe role są raczej dla urozmaicenia i popchnięcia designu jeszcze dalej (są naprawdę inne od obecnych) niż dla zwiększania liczby graczy.

Dla mnie Vast jest grą bliską ideału, perełką, więc cokolwiek jeszcze zostaje do niego wydane, chcę to koniecznie mieć. Jeśli ktoś nie podziela tego entuzjazmu, to już to co jest w pudle 2ed wystarczy na dużo grania. Figurki to, wiadomo, sprawa gustu. Ja zamówiłem, ale mam wrażenie, że figurki (choć bardzo ładne) ani nie pasują stylistycznie do reszty gry, ani też nie są specjalnie funkcjonalne (małe kafelki vs duże podstawki). Zobaczymy, czy jak je pomacam, to zmienię zdanie.

Natomiast, jak to zwykle w przypadku gier z KS, z dostępnością tych dodatków potem może być bardzo różnie (czytaj: może nie będzie ich w ogóle).

"Prawdziwy" dodatek być może zostanie wydany w przyszłości. Na razie wygląda na to, że archetypy postaci z Vast zostaną wydane pod nowym szyldem jako Vast: Mysterious Manor. Dodatek ma z kolei wprowadzić więcej dobra, ale jego przyszłość wciąż stoi pod znakiem zapytania. Więcej tutaj - https://boardgamegeek.com/thread/169161 ... evelopment
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Dzięki, Rattkin.

Wczoraj zagrałem z żoną Jaskinia kontra Pani Rycerz. Nie udało mi się rozbić pięciu kryształów przed zawaleniem się jaskini, choć było blisko. Ale to jest fajne! Nie mogę się doczekać gier na więcej niż dwie osoby.

Curiosity, to jak myślisz?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Quba40 »

Mocno zastanawiam się nad tą grą od dłuższego czasu. Mam kilka pytań do posiadaczy.

1. czy 2 edycja ma również Złodzieja? Ktoś na początku forum napisał, że nie ma go w tej edycji.
2. Jak dobrze gra działa na 2 graczy? To będzie najczęstsza opcja w moim przypadku.
3. Jak dobrze gra działa solo?
4. Ile trwa setup gry?
5. Czy osoba posiadająca podstawową znajomość języka angielskiego poradzi sobie, czy też są role, które nie wymagają aż tyle czytania?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

Quba40 pisze:1. czy 2 edycja ma również Złodzieja? Ktoś na początku forum napisał, że nie ma go w tej edycji.
Ma
Quba40 pisze:2. Jak dobrze gra działa na 2 graczy? To będzie najczęstsza opcja w moim przypadku.
Bardzo dobrze. Ale w zależności od stylu gry, różne osoby będą się czuły lepiej w różnych rolach. Nie wszystkie kombinacje ról na dwie osoby będą tak samo ciekawe.
Quba40 pisze:3. Jak dobrze gra działa solo?
Nie mam pojęcia.
Quba40 pisze:4. Ile trwa setup gry?
Minutę, przy założeniu, że każdy ustawia sobie rzeczy dla swojej roli na swojej planszetce/w swoich taliach. Gracz-jaskina dodatkowo jeszcze sortuje i rozkłada startowe kafelki. Ogólnie - bardzo szybko.
Quba40 pisze: 5. Czy osoba posiadająca podstawową znajomość języka angielskiego poradzi sobie, czy też są role, które nie wymagają aż tyle czytania?
Każda rola wymaga dużo czytania, żeby się jej nauczyć. Potem w trakcie gry, trzeba rozumieć co jest napisane na kartach i na własnej planszy.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Curiosity »

rattkin pisze:
Quba40 pisze: 5. Czy osoba posiadająca podstawową znajomość języka angielskiego poradzi sobie, czy też są role, które nie wymagają aż tyle czytania?
Każda rola wymaga dużo czytania, żeby się jej nauczyć. Potem w trakcie gry, trzeba rozumieć co jest napisane na kartach i na własnej planszy.
Ale "w drodze" jest polskie nieoficjalne pełne tłumaczenie :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Quba40 »

Dzięki za odpowiedzi :)
rattkin pisze:Quba40 napisał(a):
5. Czy osoba posiadająca podstawową znajomość języka angielskiego poradzi sobie, czy też są role, które nie wymagają aż tyle czytania?


Każda rola wymaga dużo czytania, żeby się jej nauczyć. Potem w trakcie gry, trzeba rozumieć co jest napisane na kartach i na własnej planszy.
Czy są ukryte informacje na kartach, czy osoba znająca angielski może wspomóc osobę z podstawową biegłością, czy przez taką pomoc odkryje tajne informacje i zepsuje rozgrywkę?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

Niektóre karty są tajne i ich pokazanie może zepsuć rozgrywkę.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: playerator »

Curiosity pisze:Ale "w drodze" jest polskie nieoficjalne pełne tłumaczenie :)
Drogi Curiosity, czy mógłbyś zdradzić coć więcej, bo mnie hype zadusi?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Curiosity »

playerator pisze:
Curiosity pisze:Ale "w drodze" jest polskie nieoficjalne pełne tłumaczenie :)
Drogi Curiosity, czy mógłbyś zdradzić coć więcej, bo mnie hype zadusi?
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=51878
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: playerator »

KQuest pisze:
Spoiler:
Jestem ciekawy tej odpowiedzi (obrazek już nieaktualny). Może są już jakieś plotki w temacie polskiego wydania?


@Curiosity - dziękuję :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: KQuest »

playerator pisze:Jestem ciekawy tej odpowiedzi (obrazek już nieaktualny). Może są już jakieś plotki w temacie polskiego wydania
Treść wiadomości: I have been talinkg to Polish developers. I guess I'm not interested in it right now, I'm more focused on the reprint but its not impossible. (odpowiedź z dnia 11.10.2016)
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: as.nielo »

KQuest pisze:
playerator pisze:Jestem ciekawy tej odpowiedzi (obrazek już nieaktualny). Może są już jakieś plotki w temacie polskiego wydania
Treść wiadomości: I have been talinkg to Polish developers. I guess I'm not interested in it right now, I'm more focused on the reprint but its not impossible. (odpowiedź z dnia 11.10.2016)
Ich problem to dopasowanie nakładu do potrzeb polskich graczy. Nie oszukujmy się, jeśli udało by im się sprzedać 1000-1500 pudełek to byłby już duży sukces. Natomiast zamawianie osobnego druku z takim niespecjalnie imponującym nakładem wiąże się ze kosztami. To jest powód, dla którego wersje francuska, hiszpańska i niemiecka wiszą teraz pod znakiem zapytania. To troch dziwne, skoro na kontynencie amerykańskim takie wersje językowe powinny znaleźć nabywcę (fr w kanadzie a es w meksyku albo w samych stanach) ...

Mnie osobiście zdziwił widok dziesiątek egzemplarzy Vast: the Crystal Cavern na jednym konwencie w Belgii, niecały miesiąc temu. Niby 2ga adycja wyszła z drukarni 2 lata temu i sprzedała się właściwie tylko jako kickstarter a tu taki zonk...
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: as.nielo »

...z ostatniej chwili. Producent całkiem zaniechał drukowania wersji nie angielskijęzycznej. Nas, władających nadwiślańską mową to i tak nie dotyczy :) ciekawostka, w komunikacie od Patricka Ledera czyli głowy, która stoji za Vastem możemy przeczytać o "wersji brazylijsko-portugalskiej, której podjęło się zupełnie niezależne wydawnictwo." Dla mnie zabrzmiało jak zaproszenie do bootlegowania tego tytułu
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Dodatkowe karty w kampanii The Dice Tower: https://www.kickstarter.com/projects/to ... le_created
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

Te karty będą sprzedawane normalnie w retailu (dlatego widać pudełko). Są też do zamówienia obecnie, z BackerKita LederGames.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Dobrze wiedzieć, dzięki!

(haha właśnie zacząłem się zastanawiać, czy to nie te same, które zamówiliśmy razem z Curiosity - ale poza domem nie sprawdzę)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: mauserem »

Mam pytanie o upgrade pack - czy ktoś z Was, kto zamawiał - dostał już?

zamawiałem upgrade packa dla siebie i wersje 2.0 dla znajomego.
Wersja 2.0 przyszła już dawno temu - bodajże w wakacje, a upgrade pack (o czym się dowiedziałem dopiero po kontakcie Leder Games) miał być dosłany w osobnej fali w rejonie września, termin ostatecznie przesunął się na koniec listopada - dostałem wtedy maila z informacją. że już niebawem...

i cisza...

jak jest u Was?
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

rattkin pisze:Te karty będą sprzedawane normalnie w retailu (dlatego widać pudełko). Są też do zamówienia obecnie, z BackerKita LederGames.
Rattkin, masz na myśli te karty: https://vast-the-crystal-caverns-second ... ders/74705# ?

Bo tu jest ich 18, w kampanii The Dice Tower 34. Czy jest gdzieś jeszcze inny pakiet?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

mauserem pisze:Mam pytanie o upgrade pack - czy ktoś z Was, kto zamawiał - dostał już?

zamawiałem upgrade packa dla siebie i wersje 2.0 dla znajomego.
Wersja 2.0 przyszła już dawno temu - bodajże w wakacje, a upgrade pack (o czym się dowiedziałem dopiero po kontakcie Leder Games) miał być dosłany w osobnej fali w rejonie września, termin ostatecznie przesunął się na koniec listopada - dostałem wtedy maila z informacją. że już niebawem...

i cisza...

jak jest u Was?
Tak, gra była gotowa jakoś w marcu. Wszystko inne, figurki, dodatkowe role, upgrade pack, itd. miały być dosłane później. Ja czekam na figurki i role. Jest to własnie teraz rozsyłane i powinno trafić do odbiorców jakoś w styczniu (chociaż to będzie GamesQuest, więc można się spodziewać najgorszego).
Michał M pisze:Rattkin, masz na myśli te karty: https://vast-the-crystal-caverns-second ... ders/74705# ?
Bo tu jest ich 18, w kampanii The Dice Tower 34. Czy jest gdzieś jeszcze inny pakiet?
Tak, te. Tam nie ma ich 18, tylko "przynajmniej 18" :). Wydawca potwierdził już, że to te same karty:
can confirm the bonus cards in the Dice Tower campaign are the exact same we gave backers. The riginal concept had 18 cards, and the final product ended up with 34 cards total in the pack.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Racja. Dzięki, co za radość!

Z drugiej strony, zamówiliśmy to jakoś na początku grudnia, więc pewnie trochę sobie poczekamy.
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: tomasz_z »

Coś wiadomo w kwestii tłumaczenia zasad na polski? Ktoś tego dokonal?
follow the white rabbit...
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Xfenix »

Tu masz temat o fanowskim tłumaczeniu Vasta.
Ogólnie niedługo się powinno pojawić.
Wiecej szczegółów w linku poniżej:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=51878
ODPOWIEDZ