Vast: The Crystal Caverns (Patrick Leder, David Somerville)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

Ja to widze inaczej. Dla mnie to sposób na osłabienie/zwolnienie rycerki. Jesli włoży tam kostki, to bedzie miała mniej na włożenie w statsy, a co dopiero w ruch. Meta-gra...
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: as.nielo »

rattkin pisze:Ja to widze inaczej. Dla mnie to sposób na osłabienie/zwolnienie rycerki. Jesli włoży tam kostki, to bedzie miała mniej na włożenie w statsy, a co dopiero w ruch. Meta-gra...
O tym właśnie napisałem, tylko nie powinna skakać po jaskini ile chce. Według mnie ściana to jest ściana, powinna wydać przynajmniej 3 kostki żeby jednorazowo przejść na drugą stronę.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

Ja jak gram Rycerką, to mam w niechęć do wkładania kostek w mapę, co dopiero trzy kostki - wtedy nigdy (chyba) bym jej nie użył. Ale zapytałem na BGG co inni o tym sądzą, ciekaw jestem jakie będą odpowiedzi.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: as.nielo »

Sytuacja była taka, że z ostatnim życiem Rycerz musiała uciekać przed szajką Goblinów. Na przełaj przez ścianę było jedyną droga ucieczki do kafelka, na którym nie mogłem jej dosięgnąć. Na jej korzyść stał tam Smok, też na ostatnim życiu. Po użyciu mapy zostało jej dość gritu na strendż - zamachnęła się i ukatrupiła smoka.
Gdyby mapa kosztowała 3 kostki nie dała by rady czerwonemu i gra toczyłaby się dalej.
Podobny przypadek zauważyłem grając ze Złodziejem, który swoim skokiem przez ścianę łatwo może przechytrzyć Jaskinię próbującą odciąć drogę do wyjścia. Ta zdolność przydaje się, ale powinna być jakoś bardziej ograniczona
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Jestem po pierwszej grze Panią Rycerz. Zapewne wiele rzeczy robiłem źle (na przykład nie mam pojęcia, co się dzieje, kiedy na kafelku jaskini jest jednocześnie na przykład zasadzka i żeton wydarzenia - rozpatrywałem obie te rzeczy w wybranej kolejności). Bawiłem się nieźle, ale traktowałem to jako zapoznanie się z jedną z dostępnych postaci - raczej nie będę grał sam, chociaż, kto wie.

Udało mi się uciec z pięcioma kryształami z walącej się jaskini - tura później i byłoby po mnie.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: as.nielo »

Michał M pisze:... nie mam pojęcia, co się dzieje, kiedy na kafelku jaskini jest jednocześnie na przykład zasadzka i żeton wydarzenia.
A jak do tego doszło?
Te żetony kładziesz na kafelku wydarzenia odkrytym przez innego gracza nie rycerza. To taki marker, że tam jest nierozstrzygnięte wydarzenie. Pozostanie tam tak długo aż ktoś go pokona... to znaczy rycerz na niego wdepnie :-) Wtedy ten gracz musi wylosować wydarzenie, może z tego wyniknąć zasadzka. Ale nie ma tak, że żeton znajduje się na polu zasadzki.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

as.nielo pisze:
Michał M pisze:... nie mam pojęcia, co się dzieje, kiedy na kafelku jaskini jest jednocześnie na przykład zasadzka i żeton wydarzenia.
A jak do tego doszło?
Te żetony kładziesz na kafelku wydarzenia odkrytym przez innego gracza nie rycerza. To taki marker, że tam jest nierozstrzygnięte wydarzenie. Pozostanie tam tak długo aż ktoś go pokona... to znaczy rycerz na niego wdepnie :-) Wtedy ten gracz musi wylosować wydarzenie, może z tego wyniknąć zasadzka. Ale nie ma tak, że żeton znajduje się na polu zasadzki.
A widzisz - źle przeczytałem wydarzenie Vantage Point. I wszystko jasne.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: as.nielo »

Tak, to jest to... Albo inny gracz odsłoni kafelek wydarzenia (np smok podpalając okolicę), albo podniesiesz wymienioną przez ciebie kartę, albo odsłoni się od flary, którą trzeba rzucić na końcu tury w niektórych wariantach.

Najlepiej najpierw rozegrać partię solo wszystkimi bohaterami na raz, wtedy będziesz miał lepszy ogar :p Warianty mają taką dziwną tendencję, że trochę zmieniają zasady gry pełnym składem i żeby pojąć w czym rzecz trzeba mieć opanowaną 5 osobową podstawkę.

W razie innych pytań pisz na forum :-)
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Taki mam plan - co najmniej jedna gra solo każdą stroną (oczywiście oprócz jaskini).
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: KQuest »

Michał M pisze:Taki mam plan - co najmniej jedna gra solo każdą stroną (oczywiście oprócz jaskini).
Chodziło raczej o rozegranie samemu gry symulującej pełny skład żeby do końca ogarnąć zasady rozgrywki wieloosobowej, bo z tego co pisze as.nielo warianty solowe dla każdej strony wprowadzają zasady i wyjątki, które w grze na kilka osób nie będą obowiązywały
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

No tak, znowu czegoś nie doczytałem (ostatni dzień urlopu ewidentnie mi nie służy hehe). Tak też pewnie spróbuję, dzięki za radę.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

Ja z kolei jak się uczyłem, to grałem sobie różnymi parami, rycerz vs smok, rycerz vs gobliny, itd. Ale, tak, im więcej graczy, tym gra nabiera więcej pieprza.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Fajne jest to, że już samo poznawanie poszczególnych ról (nawet jedynie czytając, co kto umie) już jest sporą frajdą. Wygląda to bardzo ciekawie.
Parmenides
Posty: 423
Rejestracja: 19 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Katowice

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Parmenides »

Orientujecie się może czy egzemplarz dostępny obecnie w Planszomani
http://www.planszomania.pl/strategiczne ... verns.html
to pierwsza czy druga edycja tej gry? Pisałem do nich maila ale nie byli w stanie w 100% określić, że to druga edycja...
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

Pytałem rattkina, pisał, że pierwszej nie ma już w obiegu.

Właśnie skończyłem pierwszą grę Rycerz kontra Smok. Tak jak przypuszczałem, jest o wiele lepiej niż solo. Podoba mi się jeszcze bardziej.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2017, 14:34 przez Michał M, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: DDP »

Parmenides pisze:Orientujecie się może czy egzemplarz dostępny obecnie w Planszomani
http://www.planszomania.pl/strategiczne ... verns.html
to pierwsza czy druga edycja tej gry? Pisałem do nich maila ale nie byli w stanie w 100% określić, że to druga edycja...
Jeśli ma z tyłu seal of excelence Dice Towera to 2ga. Jestem pewien że to druga bo kupowałem u nich jeszcze zanim był dodruk (połączony z KS dodatków) i już wtedy była 2ga.
Zawsze gram o zwycięstwo!
Parmenides
Posty: 423
Rejestracja: 19 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Katowice

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Parmenides »

Super, dzięki za potwierdzenie!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Curiosity »

Pierwsza i druga edycja różnią się chyba od siebie okładkami.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Curiosity »

Parmenides pisze:Orientujecie się może czy egzemplarz dostępny obecnie w Planszomani
http://www.planszomania.pl/strategiczne ... verns.html
to pierwsza czy druga edycja tej gry? Pisałem do nich maila ale nie byli w stanie w 100% określić, że to druga edycja...
Właśnie dotarła do mnie kopia gry, zakupiona w planszostrefie. Jest to druga edycja, chociaż okładka jest taka, jak w pierwszej. Gra zawiera nowe plansze graczy oraz drewniane figurki postaci.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: mauserem »

Curiosity pisze:
Parmenides pisze:Orientujecie się może czy egzemplarz dostępny obecnie w Planszomani
http://www.planszomania.pl/strategiczne ... verns.html
to pierwsza czy druga edycja tej gry? Pisałem do nich maila ale nie byli w stanie w 100% określić, że to druga edycja...
Właśnie dotarła do mnie kopia gry, zakupiona w planszostrefie. Jest to druga edycja, chociaż okładka jest taka, jak w pierwszej. Gra zawiera nowe plansze graczy oraz drewniane figurki postaci.
a ktoś kto wspierał upgrade do drugiej edycji na KS już dostał zestaw? Ja ciągle czekam. Wysyłka została rozbita na dwie fale. 2 edycja już wysłana, ale pakiety z upgradem najwyraźniej jeszcze nie. :?

EDIT:
drugą edycje zamawiałem dla znajomego i doszła już dawno, dla siebie brałem tylko upgrade i jakieś dodatkowe role - no i czekam jak ta Penelopa... słaba sytuacja ogólnie :/
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2017, 13:56 przez mauserem, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

To było tak, że jakoś wiosną (kwiecień?) puścili drugą edycję.

Natomiast wszystkie pozostałe cudeńka (dodatkowe role, figurki, dodatkowe karty) - są obecnie w produkcji. Niby miały być wysłane w sierpniu, ale jeszcze do mnie nie doszło. Sam czekam na jakiś update w tej sprawie - gdzieś Patrick pisał, że powinno to wszystko dotrzeć gdzieś w październiku. Wydawało mi się, że pakiety upgrade są bezpośrednio związane z tą pierwszą falą (bo to tylko podzbiór całej gry, który można wyciągnąć i osobno przepakować), a nie z drugą.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Michał M »

A te dodatkowe role można jeszcze jakoś dorwać?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

Niby można - https://vast-the-crystal-caverns-second ... _preorders - ale mam wrażenie, że druk już poszedł i całość płynie, więc nie wiem jak potraktują zamówienia, które zostały złożone teraz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: Curiosity »

Michał M pisze:A te dodatkowe role można jeszcze jakoś dorwać?
Jakbyś zamawiał, to bym się dołożył. Zawsze to tańsza wysyłka będzie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: VAST: The Crystal Caverns

Post autor: rattkin »

mauserem pisze: a ktoś kto wspierał upgrade do drugiej edycji na KS już dostał zestaw? Ja ciągle czekam. Wysyłka została rozbita na dwie fale. 2 edycja już wysłana, ale pakiety z upgradem najwyraźniej jeszcze nie. :?

EDIT:
drugą edycje zamawiałem dla znajomego i doszła już dawno, dla siebie brałem tylko upgrade i jakieś dodatkowe role - no i czekam jak ta Penelopa... słaba sytuacja ogólnie :/
Poprosiłem Patricka (bocznym kanałem, bo mam do niego maila bezpośrednio :P), żeby odpowiedział - i oto:
https://boardgamegeek.com/article/26852335#26852335

(upgrade kity były w pierwszej fali, ale coś się źle wydrukowało, więc wyrzucili i zlecili jeszcze raz - będą rozsyłać razem z drugą).
ODPOWIEDZ