Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Wosho »

Ech mialem nadzieje wziac na wyjazd swiateczny...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Yavi »

Premiera ciągle czai się gdzieś tuż za rogiem, tuż za następnym zakrętem jaskini, więc podrzucam recenzję Clanka! na blogu Planszówki we dwoje: http://www.planszowkiwedwoje.pl/2018/10 ... enzja.html
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Wosho »

Jakie koszulki, standard?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: RaYell »

Classic card game (63.5 x 88 mm)

183 szt w podstawce
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Wosho »

Thx :)
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Fiacik »

Brzdęk jedzie już do sklepów :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gambit »

Fiacik pisze: 05 lis 2018, 14:45 Brzdęk jedzie już do sklepów :)
A do mnie w niedzielę dojechał Clank! Expeditions: Gold and Silk :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Na wszelki wypadek potwierdzam: dziś Brzdęk zostały wysłany do sklepów.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy jest szansa na to że aplikacja będzie w PL?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dominik Pietrzak
Posty: 189
Rejestracja: 26 sty 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Dominik Pietrzak »

Gambit pisze: 05 lis 2018, 14:48
Fiacik pisze: 05 lis 2018, 14:45 Brzdęk jedzie już do sklepów :)
A do mnie w niedzielę dojechał Clank! Expeditions: Gold and Silk :)
Też już mam! :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: seki »

Więcej warte będą opinie o nowym dodatku niż info, że dotarł. Jak pogracie wstawcie opinię (Gambit wiadomo youtube).
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Rahu »

Hej, mam pytanko. Czy gra na 2 osoby jest zadowalająca? Głównie mam zamiar grać właśnie w takim składzie (czasem w 3/4 osoby).
No i Clank! czy Clank! In! Space!? :D Tyle się naczytałem opinii na zagranicznych stronach, ale są one raz na jedną grę pozytywniejsze, raz na drugą, że nadal nie mogę się zdecydować. Największe obawy co do Clanka! mam odnośnie przetarcia pewnych szlaków i podążania za nimi w każdej grze, czy faktycznie tak jest, i jeśli tak to czy jakiś dodatek to "naprawia"?. W In! Space! chyba nie ma takiej sytuacji przez tą specyficzną mapę?
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: thegammer »

Rahu pisze: 06 lis 2018, 09:23 Hej, mam pytanko. Czy gra na 2 osoby jest zadowalająca? Głównie mam zamiar grać właśnie w takim składzie (czasem w 3/4 osoby).
No i Clank! czy Clank! In! Space!? :D Tyle się naczytałem opinii na zagranicznych stronach, ale są one raz na jedną grę pozytywniejsze, raz na drugą, że nadal nie mogę się zdecydować. Największe obawy co do Clanka! mam odnośnie przetarcia pewnych szlaków i podążania za nimi w każdej grze, czy faktycznie tak jest, i jeśli tak to czy jakiś dodatek to "naprawia"?. W In! Space! chyba nie ma takiej sytuacji przez tą specyficzną mapę?
Mam kilkanaście partii za sobą. W tym większość 2 i 3 osobowych. Przy 2 czy 3 graczach nie odczułem większej różnicy w grze. Przy 4 były lekkie przestoje bo trzeba czekać na swoją kolej - ale to chyba mamy w większości gier :). Oczywiście przy 3-4 graczach jest trudniej trochę większa konkurencja o artefakty - ale to też zależy kto po co idzie. Jak dla mnie Clank to typowy wyścig po punkty - ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Szybki powrót z najtańszym artefaktem nie do końca gwarantuje zwycięstwo - wpływa na to kilka czynników dociąg kostek, karty w decku który posiadają pozostali w podziemiach gracze, znajdowane przez nich sekrety, złoto itp to wszystko daje dodatkowe punkty, które rekompensują często 20 pts, które dostajesz za wyjście z podziemi. Jeżeli zginiesz w górnej części planszy zawsze punktujesz.

Gracz, który wrócił w swojej rundzie dociąga kostki, dla tych co pozostali presja i emocją są naprawdę odczuwalne ;) i to jest chyba najfajniejsze w tej grze. Schodząc niżej po droższy artefakt nie przekreślasz wygranej. Ja nie odczułem tutaj jakiejś utartej ścieżki.
Mam dodatki (gold and silk oraz sunken treasure) - które polecam jak podstawka przypadnie do gustu, bardzo fajnie urozmaicają rozgrywkę.

Wątpliwości dotyczące szybkiego powrotu czy "utartych szlaków" psujących rozgrywkę - po tych kilkunastu partiach nie doświadczyłem - a były partie gdzie ktoś brał najtańszy artefakt i szybko wracał.

Ostatnio ogrywamy gold and silk i tutaj jest ciekawiej w zależności którą mapę grasz. W kopalni dodatkowo możesz wydobywać złoto. Na koniec gry gracze zdobywają odpowiednio 20, 10 i 5 punktów za ilość złota jakie zdobyli w trakcie swojej wędrówki. Ten aspekt mocno wpływa na decyzję czy lepiej wyjść i kończyć grę czy lepiej kopać złoto i nabić trochę punktów.

Grę polecam w każdym składzie i jest to jedna z najczęściej granych w ostatnim półroczu gier przez swój setup, czas gry i łatwe zasady.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Dr. Nikczemniuk pisze: 05 lis 2018, 19:22 Czy jest szansa na to że aplikacja będzie w PL?
Aplikacja oczywiście będzie po polsku, nie potrafię póki co jeszcze powiedzieć kiedy.

Cały nakład już wyprzedaliśmy, więc jeśli ktoś się waha w kwestii zakupu, to polecam szybko podjąć decyzję, bo sklepy uzupełnień w tym roku już nie dostaną.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gromb »

Nie dziwię się, bo to świetna gra i poza przyjemnością z grania jest ubaw nad planszą i emocje.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: waadimch »

Kiedy prztlumaczycie apke?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: seki »

Zagrałem 2 partie. I jak? Uwielbiam! Deckbuilding to mój ulubiony mechanizm w grach więc nie jestem obiektywny. Ale co za różnica?Gra daje mi mega duży fun. Tak, ta gra bawi w dosłownym znaczeniu. Takie uczucie dotąd miałem chyba tylko w Odlotowym wyścigu przy czym Odlotowy nie jest obiektywnie patrząc grą tak dobrą jak Brzdęk. Brzdęk bawi mnie klimatem, bawi mnie wczuwanie się w role złodzieja w smoczych podziemiach a do tego jest grą mechanicznie działającą bardzo dobrze, nie przekombinowaną, intuicyjną. Z całą pewnością grę można zaliczyć do tytułów rodzinnych, zasady są bardzo łatwe, ale jednocześnie daje miłą satysfakcje. Wybory nie są oczywiste. Na rynku mamy często wiele przydatnych kart, czasami zastanawiamy się czy mimo wszystko ich nie odpuścić (ryzyko ataku smoka) a najbardziej nieoczywistym wyborem jest moment kiedy decydujemy się wyjść z artefaktem na powierzchnię. Drugą partię wygrałem choć pozostałem w podziemiach (w strefie górnej, tej z której mieszkańcy ratują). W czasie gdy przeciwnik uznał, że ma wygraną w kieszeni zgarniając 20 pkt premii za wyjście, ja w tym czasie ciułałem cenne punkty zgarniając kilka cennych kart z rynku. Kto lubi ładnie wyglądające karty niech je koszulkuje od razu - szybko łapią przetarcia na krawędziach. Na uwagę zasługuje bardzo dobra wypraska z tworzywa, która bardzo dobrze segreguje wszystkie elementy, w tym karty w koszulkach premium podzielone na trzy grupy (karty startowe, standardowe karty rynku i karty lochów). Osobiście polecam zakupić wszystkie przetłumaczone przez Lucrum promki ponieważ regrywalność gry opiera się moim zdaniem na różnorodności kart wychodzących na rynku i czym większy wybór, tym rzadsza powtórka z rozrywki. Wydaje mi się, że setup nie będzie miał istotnego wpływu na różnorodność partii - ta opierać się będzie na dostępnych kartach i decyzjach współgraczy.
Nie wiem czy o tym była już mowa, osobiście nie zarejestrowałem tej informacji, ale widziałem na bgg, że mamy już polski tytuł dodatku Brzdęk! Mokra robota. W świetle powyższych zachwytów i oczekiwań co do różnorodności kart, cieszy mnie to odkrycie niezmiernie. Lucrum pewnie niewiele zdradzi odnośnie terminu? Przy okazji pytania do wydawcy muszę go pochwalić również za świetny flavour text na kartach. Nigdy nie męczę się by go czytać, zwykle jest on słabo czytelny. W tym przypadku czytelność jest OK i zwykle wywołuje uśmiech na twarzy.
utsyzyf
Posty: 57
Rejestracja: 09 lut 2018, 22:54

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: utsyzyf »

Pytanie - Czy karta wszędobylskiego goblina powinna być dwustronna? Awers i Rewers są u mnie z goblinem.
W-wa Ursynów
aleplanszowki.pl - 2% ; grybezpradu.pl - 5%; am76.pl - 7% ; planszostrefa.pl - 5% ;mepel.pl - 3%; 3trolle.pl - 5%
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gromb »

Tak. Byś nie zapomniał, że się go nie odrzuca
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: kmd7 »

Zagrałem i jestem oczarowany grą. O mechanice sporo już tu napisano, ja chciałbym co nieco o moich odczuciach. Pomimo tego, że deckbuilding nie jest moją ulubioną mechaniką, Brzdęk strasznie mi się podoba. Tak pod względem prostoty zasad, decyzji, które trzeba podjąć, grafiki, jak i odczuwalnego klimatu, również tego w rozmowach nad stołem między graczami. Poza tym kupił mnie swoją uniwersalnością. Z jednakową chęcią u mnie siadają do niej eurogracz, miłośnik Star Realms, zajadły do tej pory przeciwnik deckbuildingu i gracz, którego ulubionymi tytułami są: Tajemnicze Domostwo i Dixit. Dawno nam się nie zdarzyło rozegrać 8 partii w jeden tytuł w ciągu 4 dni. Co więcej, na pytanie w co gramy, nieodmiennie padała jedna odpowiedź - Brzdęk! W swojej kategorii to świetna gra i dostarcza mnóstwa zabawy. Liczę na wydanie polskiej wersji dodatków!
EDIT: literówki.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2018, 10:38 przez kmd7, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: rastula »

dodatki wyglądają dość podobnie

Zastanawiam się, który jest najlepszy, wnosi najwięcej dobrych zmian (bez skojarzeń) i twistów , a które to tylko więcej tego samego?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: mat_eyo »

rastula pisze: 14 lis 2018, 10:33 dodatki wyglądają dość podobnie

Zastanawiam się, który jest najlepszy, wnosi najwięcej dobrych zmian (bez skojarzeń) i twistów , a które to tylko więcej tego samego?
Zdecydowanie pierwszy dodatek jest lepszy. Jego główny pomysł (zalane pomieszczenia) jest dużo lepszy niż w drugim dodatku (mumia). Jeśli kupować dodatek, to koniecznie pierwszy, drugi tylko jeśli już mocno ogra się podstawkę z pierwszym dodatkiem. Czekam teraz na nową, podwójną mapę, obstawiam że też będzie lepsza od drugiego dodatku.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1488
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Tringa »

Hej,

a jakie dodatki polecacie niezależne językowo? Dotarłam tylko do Clank! Expeditions: Gold and Silk.

Czy Lucrum planuje wydać dodatki w języku polskim? Ekipą zgodnie stwierdziliśmy, że ze względu na komfort gry wolimy gry polskojęzyczne.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: RaYell »

Ma być wydany dodatek po polsku w bliżej nieokreślonej przyszłości - prawdopodobnie Sunken Treasures. Przyszłość kolejnych pewnie będzie zależała od sprzedaży tego pierwszego.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Jiloo »

Kurcze, miałem wrażenie, że Lucrum zapowiadało, że pierwszy dodatek wyjdzie razem z podstawką...
Zainteresowanie grą jest spore, zaraz pewnie będzie organizowany dodruk to może i dodatek będzie jakoś szybko.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ